AMD és NVIDIA rajtok, Kaspersky rogyásig

GTX 1070 Ti, AMD Raven Ridge, PCIe 4.0, HAMR

Bár ez a hét számunkra csonka volt, ez nem befolyásolta a gyártókat abban, hogy ránk zúdítsák újdonsült termékeiket, belejelentéseiket, márpedig ezekből akadt most is szép számmal. Közülük kettőt emelnénk ki első helyen: az AMD Raven Ridge APU-t és az NVIDIA GeForce GTX 1070 Ti VGA rajtját. Előbbiről egy többoldalas cikket írtunk a hivatalos megjelenés időpontjára, míg az NVIDIA újítását is kiveséztük a lehetőségekhez képest (hiszen sok részlet már nyilvános volt, még ha nem is hivatalosan) és a rövid elemzés mellett összeszedtük a gyártók által kiadott kártyákat is.


[+]

Hírt adtunk továbbá a PCI Express szabvány 4.0-s változatának elkészültéről, és arról is, hogy a Microsoft kicsinálja az egy ideje csak tengődő Kinectet.

Elmerülhettünk kicsit a komolyabb témákban, így az alaplapeladásokban is, megvizsgálva, miként alakulhatnak a számok a negyedik negyedévben a változó igények mellett. A Microsoft őszi Windows 10-es frissítését követő, a GPU-elérés megváltoztatását feszegető híreszteléseket is körüljártuk, akárcsak az id tech 6 nevű játékmotor frissítését, mely számos újítást hozott, és nem kerülte el figyelmünket a Destiny 2 csalás elleni védelmével kapcsolatos vihar sem.

Konkrét hardverek terén is jutott némi izgalom, hiszen a Seagate bejelentette, hogy jövőre kerülnek ki műhelyükből egyenesen a kereskedelmi forgalomba azok a merevlemezek, melyek a közel 20 éve kutatott HAMR technológiára épülnek. A Samsung is hallatta a hangját, de ők továbbra is SSD-ben utaznak: megmutatták a PM971-et, mely egy kompakt NVMe-s megoldás M.2 formátumba csomagolva.


[+]

Aki retróra vágyik, az is megtalálhatta számítását, ugyanis a Microsoft új életet lehelt az IntelliMouse egérbe, melynek első kiadása 1996-ban jelent meg, de most alapjaiban újítja meg az ikonikus beviteli eszközt. Notebookokból is kijutott: érkezik az ízléses formába csomagolt ASUS Vivobook Flip, illetve az AMD Raven Ridge APU-t használó HP Envy x360 is.


[+]

Természetesen ezen a héten is voltak új driverek. A Radeon Software esetében az AMD elsősorban az érkező címekre koncentrált, de apróbb változtatásokat is becsempésztek a meghajtóprogram kezelőfelületébe, míg az NVIDIA csak az őszi játékdömpingre koncentrált, így ezekkel összefüggő optimalizálásokat hoztak.


[+]

Elkanyarodva a PC-től és az IT világtól, térjünk rá a házimozira és tévés témákra! Míg a Samsung személyi asszisztenssel próbálja fellendíteni a tévéik iránti érdeklődést, addig az Optoma egy igen komoly 4K-UHD vetítőt jelentett be, mely már lézeres fényforrásra épít. Foglalkoztunk emellett egy terjedelmes vélemény cikkben az OLED jelenével és jövőjével, illetve egy hír keretein belül azzal is, hogy miként alakulhat át a Forma-1 tévéközvetítés.

Még mindig a Kaspersky meg az adó

Habár mindenképp az ősz közepén járunk, meglepően csöndes héten vagyunk túl – ha nem számítjuk a hardveres újdonságokat, melyekről az előző oldalon lehet olvasni. Ez azért is furcsa, mivel mindjárt nyakunkon az ünnepi szezon, amikor a cégek kaszálni szoktak, de most nem látni sem szoftveresen, sem kereskedelmileg olyan jeleket, melyek nagy dobásokról szólnának.

A biztonsági incidensekre persze mindig lehet számítani, azok annyira mindennaposakká váltak, hogy inkább az a feladat, hogy szelektáljunk, illetve felfigyeljünk olyan jelenségekre, melyek újdonságnak számítanak. Ebből a szempontból különlegességnek számít a Kaspersky rég húzódó ügye, melyről ma már világosan látszik, hogy legalább annyira politikai, mint IT-biztonsági kérdés. Ezzel nagyon nehéz mit kezdeni, mivel egymásnak ellentmondó információk látnak napvilágot, emellett hatalmas üzletről van szó, és ráadásul roppant súlyos politikai érdekek által befolyásolt tájékoztatással lehet csak találkozni.

A héten az bizonyosodott be, hogy Oroszországból nagyon nehéz globális IT-biztonsági vállalkozást irányítani, még akkor is, ha a vállalkozás valóban igyekszik a nemzetközi sztenderdeknek megfelelni. A vádak folyamatosan áramlanak az Egyesült Államokból, a Kaspersky folyamatosan védekezik, mindkét fél hoz(?) bizonyítékokat állításai alátámasztására – és eközben az átlagember, sőt a szakember is egyre bizonytalanabb. Egyelőre csak annyit látni ebből az ügyből, hogy mindkét fél sáros valamilyen mértékben, és ez nem tesz jót a fogyasztói bizalomnak. A Kaspersky gőzerővel dolgozik hitelessége visszaállításán, ám ennek kimenetele kétséges, mivel az IT-biztonsági szakmában a hozzáértés és a bizonyított védelem mellett legalább ilyen fontos a bizalom, amit az elmúlt hetek, hónapok történései jelentős mértékben aláástak – akár igazak a vádak, akár nem.

Ezt a folyamatot és a válságot jól illusztrálja a Microsoft esete is, akik próbálnak egyensúlyozni a felhasználói érdekek és az állami megfelelés között, épp ezért mentek szembe az amerikai igazságügyi minisztériummal, akik a speciális amerikai rendelkezések alapján (gag orders) mindeddig gyakorlatilag korlátlanul férhettek hozzá amerikai polgárok online tevékenységének adataihoz. Ám a minisztérium külső nyomásra új szabályokat határozott meg, melyek sokkal szigorúbb, az európai szabályozáshoz hasonló feltételeket szabnak, és ez a Microsoft megítélése szerint már elfogadható, épp ezért visszavonták az állam ellen benyújtott keresetüket.

Talán parciálisnak tűnik, ám mégis fontosnak számít az a jelentés, mely a hétvégén látott napvilágot, és amely arra mutatott rá, hogy egy speciális, a tengerjáró hajók számára biztosított kommunikációs szolgáltatás nemrégiben még sebezhető volt – sőt, elemi biztonsági elvárásokat sem teljesített. Az IoT világában ez újra azok aggodalmait erősíti meg, akik félnek attól, hogy a teljes élet digitalizálása gyorsabban halad, mint az adatok védelme.

És épp ezt támasztja alá az a visszhang, ami az Amazon új szolgáltatását, a Key-t fogadta: habár végtelenül kényelmes lenne, ha szolgáltatók, futárok a felhasználó távollétében is elvégezhetnék munkájukat a megbízó lakásában, de pl. az okos zárak bizonyított védtelensége, sebezhetőségei joggal töltik el kétségekkel a felhasználókat. Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy Kelet-Európából – feltehetően Ukrajnából – újabb zsarolóvírus-kampány indult.

Ami még nagyon fontos esemény volt a héten – bár egyelőre még csak lehetőség, nagyon hosszú az út a megvalósításig –: az Európai Parlament jogi bizottsága egy olyan határozott javaslattal állt elő, mely két év alatt felszámolná a multinacionális vállalatok, főként a digitális piacon működők uniós adótrükközéseit. A javaslat életképesnek tűnik, ám jelentős ellenállásba fog ütközni azon államok részéről, akik ezzel vonzzák magukhoz ezeket a főleg amerikai bázisú cégeket.

dajko, Daywalker