Fogynak a VGA-gyártók, a szoftver tudja, ki a bűnöző

VGA-gyártó csőd, VR IMAX, procipletykák

A fekete pénteki őrület a karácsonyi vásárlási lázat idézi, de lesznek olyan gyártók, akik ezt az ünnepi rohanást már nem érik meg. Ilyen például a nagymúltú, korábban minőségi GeForce kártyáiról ismert Point of View, mely a héten csődöt jelentett. Kérdés, hogy a szűkülő VGA-piac szed-e további áldozatokat. Vannak viszont szerencsések: a kvantumpontokkal foglalkozó QD Vision szénája sem áll túl jól az utóbbi időben, de a Samsungnak megint vásárlási kedve támadt, ezzel pedig megmenti a vállalatot, cserébe felhasználja annak tudását az OLED alternatívájának szánt fejlesztéséhez.

Pascal GPU-s kártya már nem lesz a Point Of View kínálatában, sőt Point Of View sem lesz
Pascal GPU-s kártya már nem lesz a Point of View kínálatában, sőt Point of View sem lesz [+]

Volt mozgolódás a mindenki által számontartott nagy négyes, az Intel, a Microsoft, az AMD és az NVIDIA részéről is, ráadásul nem csak abban abban a szegmensben, ami a konzumer réteget érinti. Előbb az NVIDIA jelentette be téli játékpromócióját, majd az AMD rukkolt elő egy hasonló konstrukcióval, míg az Inteltől érdekes útitervek szivárogtak ki, amiből az új vezérlőhidak mellett a Kaby Lake utáni éráról lehet némi friss információra szert tenni. De az AMD sem maradt adós pletykákkal, ugyanis a készülő, várhatóan jövő év elején rajtoló, Zen architektúrájú chipekről is érkezett kiszivárogtatott érdekesség.

Már a 300-as sorozatú vezérlőhíd is körvonalazódik
Már a 300-as sorozatú vezérlőhíd is körvonalazódik (forrás: BenchLife) [+]

Szerverfronton viszont több minden is történt. Az Intel és az AMD is 32 magos x86 szerverprocesszorokkal készül a jövő évre, és ezekről most több információ is napvilágot látott. Addig is be kell érni az Intel két új csúcskategóriás, 22 magos Xeon központi egységével, ami most tovább gyorsult.

Mint említettük, a Microsoft sem maradt ki a hírekből, és nem meglepő módon Redmondból is "szivárgárognak" az értékes adatok. Eszerint érkezik majd egy Windows 10 frissítés, ami ARM platformon emulálja az x86-os környezetet, mely a jelek szerint ma már nem is annyira bonyolult. Szóba kerültek továbbá a kvantumszámítógépek és a Microsoft VR headsetjének minimum gépigénye is, ami meglepően alacsony.


[+]

És ha már virtuális valóság, akkor muszáj megemlíteni a kanadai IMAX-et, mely kész arra, hogy a virtuális valóságot elhozza a mozikba is.


[+]

További hardveres hírek az utolsó oldalon található videós hírösszefoglalónkban láthatóak.

Botrányos Black Friday, bűnözőfelismerő szoftver

Még órák vannak hátra Fekete Péntekből, de már az elején botrányba fulladt többek között az eMAG idei akciója is. A webshopot hajnalban megrohamozták a vásárolni vágyók, aminek az lett az eredménye, hogy pillanatok alatt elfogyott a féláron kínált Xbox, de a negyvenezer forintos laptop, illetve az iPhone is. Jövő héten beszélgetünk a fogyasztóvédelemmel, mi jogos a felháborodásból, és mi nem. Az Oracle viszont nem várt a kedvezményekre, még hétfőn felvásárolta a Dynt.

IT biztonság terén is történtek izgalmas események, például sikerült feltörni a Magyar Emberi Jogok Alapítványának rendszerét. Szerencsére nem rosszindulatú támadás történt, mert akár baj is történhetett volna: a Kaspersky Lab szerint a magyar vállalatok 40 százaléka vesztett adatot az idén, sőt világszerte minden negyedik Wi-Fi védtelen a behatolókkal szemben. Mindeközben hackertámadás érte az Európai Bizottság rendszerét is.

A Symantec 2,3 milliárd dollárt fizet a LifeLock Inc. felvásárlása során, amitől azt várják, hogy a Norton szoftvercsomag vonzóbbá válik a potenciális ügyfelek számára. Hamarosan kiderül, a valóságban mennyit számít a lopásvédelmi szolgáltatások integrálása.

A Huawei azzal számol, hogy 2025-re 100 milliárd sebezhető eszköz lóg majd az interneten, köszönhetően az IoT terjedésének. Különös párhuzam, hogy a Rockwell Automation magyarországi és romániai értékesítési igazgatója az IT cafénak adott interjúban pont arról beszélt, hogy az ipari IoT ezzel szemben a biztonságot növeli a gyártásban.


[+]

A Kalmár-díjas Lőcs Gyula halálhírét a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság hozta nyilvánosságra a héten. A hazai számítástechnikai alkalmazások egyik úttörője 80 éves volt.

Európai Uniós forrásokból 34,4 milliárd forintos pályázati programot indít a kormány a digitális kompetenciák fejlesztésére. A képzések mellett infrastruktúrafejlesztésre is lehet pályázni. Év végéig akcióz a Spotify: azoknak az ügyfeleknek, akik még nem próbálták a prémium előfizetést, ízelítőt adnak; egy euróért negyedéves reklámmentességet vásárolhatnak az érdeklődők. A meglévő bázis megtartására öteurós negyedévre regisztrálhatnak a jelenleg is prémiumot használók.

A Mercedes-Benz USA vezérigazgatója nyíltan kimondta, az önvezető autók terjedését ma már nem a technológia, hanem a humán sofőrök-gépek interakciójának várható feszült kapcsolata hátráltatja. Attól félnek ugyanis a gyártók, hogy az agresszív sofőrök lenyomják majd a szoftvert, ahogy a tapasztalatlan/túl előzékeny vezetőket szokták. Az Európai Űrügynökség már tudja, hogy miért zuhant le a Mars-szonda. Ki gondolta volna: egy műszer hibásodott meg, emiatt négy kilométer magasból egyszerűen leesett a bolygó felszínére.

Az egyik kínai egyetemen olyan szoftvert feljesztettek, ami közel 90 százalékos pontossággal ismeri fel arckép alapján, hogy valaki bűnöző-e. Egyelőre a 18-55 év közötti, arcsszőrzet-mentes kínai férfiakról tudja megállapítani főbb vonásaik alapján; hamarosan azon kell gondolkodni, milyen szinten bízhatjuk rá magunkat a gépre, és mit lehet tenni akkor, ha valaki úgy néz ki, mintha, viszont nem követett el semmit.

Videós hírösszefoglalók