1895. május 7.

Otto Steiger svájci mérnök megkapja a szabadalmi védettséget a Millionär nevű számológépére. A szerkezet igazi újdonsága az volt, hogy nem összeadásokat végzett, hanem egyetlen mozdulattal képes volt szorzásokat végrehajtani. A több mint félmázsás gép megbízhatónak bizonyult, negyven év alatt közel ötezer darabot adtak el belőle.

steiger
Forrás: Rechnerlexikon

steiger
Forrás: Rechnerlexikon

Azóta történt

  • 1952. május 21.

    Az IBM bejelenti a 701-es nevű számítógépét, melyet később „védelmi számológépként” emlegettek. A kártyaolvasós, katódsugárcsöves (elektrosztatikus) memóriájú, háttértárként mágnesdobot és mágnesszalagot használó gépet az év végére készítették el, s 1953. április 7-én mutatták be hivatalosan. Végül összesen 19 darabot adtak el belőle kormányzati szerveknek, nagyvállalatoknak, illetve kutatóintézeteknek.

  • 1695. december 30.

    Elhunyt Samuel Morland angol diplomata, kém, mérnök-fizikus és feltaláló. Több nagyszerű mechanikus gépet tervezett és épített, köztük Pascal ötlete nyomán egy olyat, amely ismételt összeadással már a szorzás elvégzését is lehetővé tette.

Előzmények

  • 1592. április 22.

    Megszületett Wilhelm Schickard német matematikus, csillagász és hebraista, aki 1623-ban megtervezte az első olyan mechanikus számológépet, amely képes volt a négy alapművelet elvégzésére. A masina fogaskerekek és rudak segítségével számolt, és külön egységet tartalmazott az összeadásra és kivonásra, valamint a szorzásra és osztásra – ez utóbbi Napier-pálcákat használt. Hat számjegyig volt képes műveleteket végezni, a túlcsordulást csengőhanggal jelezte.

  • 1970. április 15.

    A japán Canon Business Machines bejelenti a Pocketronic nevű számológépét, melyet az egyik első „zsebszámológépnek” tartanak. Az elemekkel működő, 400 dollárba kerülő eszköz lelke a Texas Instruments által kifejlesztett három LSI integrált áramkör volt, a négy alapművelet eredményeit a mai kijelzők helyén jelenítette meg papírra nyomtatva.

  • 1972. február 1.

    A Hewlett-Packard piacra dobja a világ első tudományos zsebszámológépét. A billentyűinek számáról HP-35-nek keresztelt kalkulátor elsőként volt képes egyetlen gombnyomással logaritmust és trigonometrikus függvényeket számolni. A vállalat nem számított nagy érdeklődésre a „logarléc-helyettesítő” termék iránt, de már az első évben százezer darab kelt el belőle. A HP-35 programja mindössze 767 utasításból állt.

  • 1874. január 13.

    A Massachusetts állambeli Spriengfieldben élő C. G. Spalding megkapja a szabadalmi védettséget első összeadógépére. A könnyen kezelhető szerkezetet egészen az 1960-as évekig használták.