Bemutatkozik a GNOME 3.22: Karlsruhe

A GNOME 3.22, a GNOME 3 legújabb verziója összesen 22 980 módosításból áll össze, amelyet nagyjából 775 hozzájáruló készített. Új szolgáltatások és apró javítások.

A 3.22 a „Karlsruhe” nevet kapta az idei GUADEC szervezőcsapatának elismeréseként. A GNOME.Asia GUADEC a GNOME elsődleges konferenciája, amely minden évben Európában kerül megrendezésre, és kizárólag a helyi önkéntesek kemény munkájának köszönhető.

Flatpak integráció

A Flatpak a Linux következő generációs alkalmazásterjesztő keretrendszere. E technológia célja, hogy megkönnyítse az alkalmazások terjesztését a Linuxhoz, és ezáltal növelje az elérhető alkalmazások számát. A Flatpak alkalmazásoknak egyéb előnyei is vannak: biztonságosabbak és biztonságosan frissíthetők a rendszer újraindítása nélkül is.

A GNOME 3.22 széles körű Flatpak támogatással érkezik. A Szoftverek alkalmazás most már képes Flatpak tárolófájlok telepítésére, ami azt jelenti, hogy anélkül lehetséges a Flatpak tárolók és alkalmazások telepítése, hogy egyáltalán használni kelljen a parancssort. Számos egyéb apróbb változtatás teszi egyszerűbbé a Flatpak alkalmazások telepítését és frissítését: például az egyes alkalmazások forrásinformációinak megjelenítése, valamint azon részletek megjelenítése, hogy az alkalmazások biztonságos környezetben vannak-e.

A GNOME 3.22 olyan fejlesztői eszközöket is bemutat, amelyek lehetővé teszik az alkalmazások számára, hogy a Flatpak biztonsági szolgáltatásainak minden előnyét élvezzék. Ez lehetővé fogja tenni az alkalmazásoknak, hogy a felhasználók számára sokkal nagyobb védelmet biztosítsanak a jövőben.

Több fájl átnevezése

A Fájlok alkalmazás mostantól képes több fájl egyidejű átnevezésére. Ez kifejezetten akkor hasznos, ha a felhasználó hasonló fájlok gyűjteményével dolgozik, mint például videók, zenék vagy fényképek. A fájlok átnevezhetők egy sablon használatával, amelyet minden fájlra alkalmaz, vagy az összes fájlnévre rákeresve és bizonyos részeket kicserélve. A sablon mód lehetővé teszi, hogy a fájlokból származó információk is részei lehessenek a fájlnévnek, mint például a létrehozás dátuma, illetve zenei fájloknál a szám sorszáma, az előadó neve vagy az album neve.

GNOME 3.22
[+]

Az új szolgáltatás használatához egyszerűen jelöljön ki több fájlt, és válassza az Átnevezés… menüpontot a helyi menüben, vagy nyomja meg az F2 billentyűt.

Fényképmegosztás

A legutóbbi kiadásban a Fényképek számos új fényképszerkesztő funkciót kapott. A 3.22-nél egy másik kritikus funkciót vezettek be, mégpedig azt, hogy egyszerűen lehessen fényképeket megosztani másokkal. Az új megosztási funkció lehetővé teszi a fényképek megosztását a Google tárhelyére való feltöltéssel, vagy e-mail mellékletként történő elküldéssel. További megosztási célok is tervbe vannak véve a jövőben, beleértve a közösségi hálózatok széles körét.

A fényképmegosztást teljes mértékben integrálták az Online fiókokkal, így a Google tárhelyére való feltöltéshez először hozzá kell adni egy Google fiókot a Beállítások alkalmazásban.

Továbbfejlesztett Szoftverek

A Szoftverek alkalmazás megjelenése megújult a GNOME 3.22-ben. A nyitóoldalt átalakították, és mostantól több alkalmazáscsempét jelenít meg, valamint a kategóriaszakasz a böngészést az élmény szerves részévé teszi. A csillagos értékelés is sokkal hangsúlyosabban jelenik meg annak érdekében, hogy könnyebbé tegye a legjobb telepíthető alkalmazások megtalálását.

GNOME 3.22
[+]

A Szoftverek egyéb fejlesztéseket is kapott. A színekkel kódolt jelvények egyértelműen jelzik, hogy egy alkalmazás szabad szoftver-e, valamint számos lista és oldal elrendezése is kifinomultabbá vált.

A Wayland állapota

A Wayland a következő generációs megjelenítési és beviteli technológia GNU/Linuxon. Megszünteti a grafikai problémákat, megold régóta fennálló hibákat, és lefekteti a biztonságosabb alkalmazások alapjait. A Wayland új funkcionalitásokat is hoz, mint például a többérintéses érintőtábla-gesztusok.

A GNOME Wayland támogatása folyamatosan fejlődött a legutóbbi kiadásokban. A GNOME 3.20-ban vált használhatóvá a felhasználók többségénél. Azóta a támogatás továbbfejlesztése folytatódott a hiányzó szolgáltatások többségének elkészítésével. Ebbe beletartozik a Wacom rajztáblák támogatása, a kijelzők elforgatásának képessége, és a GNOME képernyő-billentyűzetének támogatása. Számos kisebb hibát is javítottak a Wayland használhatóságának összecsiszoltabbá tételéhez.

Továbbfejlesztett Fájlok alkalmazás

A tömeges átnevezés mellett a Fájlok alkalmazás nagy számú egyéb fejlesztést kapott a GNOME 3.22-nél. A tömörített fájl funkcionalitást közvetlenül integrálták, így egy tömörített fájl kibontása (mint például egy .zip vagy .tar.gz fájl) csak egy dupla kattintást igényel önálló alkalmazás használata helyett. Új tömörített fájlok is létrehozhatók számos formátum használatával.

GNOME 3.22
[+]

A Fájlokban a nézet és a tartalomrendezés vezérlőelemeit is felújították a 3.22-ben. Ez lehetővé teszi a rács- és a listanézet közti váltást egyetlen kattintással, valamint egyértelműbbé teszi a nagyítást és a rendezési lehetőségeket. Ezeket a változtatásokat a Gina Dobrescu által elvégzett használhatósági tesztek jelentették, amelyek egy Outreachy gyakornokság részeként készültek.

Más felhasználói felület elemek továbbfejlesztései közé tartozik a lebegő állapotsor automatikus elrejtése, hogy ne legyen útban, valamint további információk felvétele a kiszolgálókhoz történő kapcsolódásnál, beleértve azt is, hogy mely fájlprotokollok vannak támogatva.

Azóta történt

  • Irányváltás az Ubuntunál: Unity helyett GNOME

    A koncepcióváltás mögött az sejlik fel, hogy ma már rossz döntésnek minősítik a Unity erőltetését.

Előzmények