Összefogás az eltűnt személyek felkutatásáért

A résztvevők ma közölték, hogy háromoldalú együttműködési megállapodást írt alá az Országos Rendőr-főkapitányság, a Cserhát Mentőkutyás, Különleges Mentő, Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Közhasznú Egyesület, valamint a Vodafone Magyarország Alapítvány.

Országos integráció

Magyarországon évente átlagosan 20 ezer személy eltűnését jelentik be a hatóságoknak, közülük mintegy 14 ezer fő tartozik a 18 év alatti korosztályba. Jelenleg az Országos Rendőr-főkapitányság honlapján 403 eltűnt, vagy ismeretlen helyen tartózkodó személy – nagy részük gyermek és fiatalkorú – fotója szerepel.

A három szervezet legfőbb célja a most aláírt háromoldalú szerződéssel egy komplex, az ország egészére kiterjedő együttműködés kialakítása, amely lehetővé teszi az immár szervezett keretek közt folytatott közös keresést, mentést. A dokumentum nem csupán a mentések, de a képzések, riasztási, illetve ellenőrző gyakorlatok, valamint a Vodafone által támogatott GPS- és GSM-alapú nyomkövető fejlesztésekhez szükséges gyakorlati próbák feltételeit is tartalmazza.

Együtt könnyebb

Mostanáig nem volt példa arra, hogy létrejöjjön az állami szervek és a civil szervezetek, kutyás mentőcsapatok között az egész országra kiterjedő együttműködés az eltűnt személyek felkutatására. Eddig az a szaktudás, amely az eltűnt személyek felkutatásához, bajba jutottak mentéséhez szükséges, csupán néhány az ország területén széttagoltan működő különleges mentőegységnél volt megtalálható. E civil szervezetek azonban méretükből, technikai felszereltségükből adódóan jellemzően csak a helyi, egy-egy adott területre koncentráló kutatásokba, mentésekbe vonhatóak be.

A Cserhát Mentőkutyás Egyesület egy félprofesszionális mentőcsapat, amely 2013-as megalakulása óta 32 riasztást kapott eltűnt személyek felkutatására, az összes riasztás közül 26 esetben a mentés sikerrel zárult. A riasztások elsősorban a rendőrségtől és a katasztrófavédelemtől érkeznek, de gyakran állampolgárok is megkeresik az egyesületet, amely – amennyiben a körülmények indokolják – mérlegelés nélkül, azonnal és térítésmentesen nyújt segítséget. Az eltűnt személyeket nem csupán mentőkutyákkal keresik, hanem olyan egyedülálló, saját fejlesztésű nyomkövető rendszert és technikai eszközöket – drónokat, hőkamerákat – is alkalmaznak, amelyek jelentősen növelik a kutatás hatékonyságát.

Azóta történt

Előzmények