Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50300 üzenetére

    Ó, de dehogy nem lettek gyorsabbak a laptopok. Majd csak nézzél meg egyet. 12 év alatt óriási lett a fejlődés, több mag, több szál, több RAM, újabb utasításkészletek, új integrált GPU-k. Főleg egy netbookhoz képest, ami a maga korában is elég soványnak számított. Kb. 100×-os gyorsulással számolj. Egyébként nem azt mondtam, hogy dobd ki, hanem ne fő gépnek használd, és rá való OS-t tegyél rá. XP-hez sovány már az a 900-as cerka. Futtatja, de nagyon szuboptimális rá.

    Laptopügyileg én is egy régi gépen tolom, egy 8 éves ThinkPad X220, 2. genes mobil Core i5, ez sem valami acélos már, csak 2 mag, 4 szál, kevés cache, régi mobil GPU. Hiába a 16 giga RAM, elég sovány ez ma már, ilyen linuxos lájtos felhasználásra és retró játékokhoz jó maximum, esetleg Win10 alatt böngészni és kifújt.

    (#50299) ekkold: ezt én is írtam egy topikoldallal ezelőtt, hogy ilyenre az XP jó, CNC meg ipari gép vezérlése, cégnél legacy program futtatása, otthon retrózás. Ebben a szerepkörben teljesen okés használni. De a fanok fő OS-nek használják, azon böngésznek, netbankolnak, csinálnak mindent, az már szerintem gáz. Csak nosztalgiából kitartani egy elavult OS mellett. Egyszerűen csak mutatványnak jó, de előnye nem lesz.

    Amire régi gépet tudsz használni XP-vel vagy Win7-tel az még olyan alap felhasználás, hogy arra a Linux is bőven jó. Ha valami nagyon speciális igény van, amire nincs linuxos megoldás, arra meg feltehetően már az a gép sem lesz elég, amin az XP-t vagy Win7-et futtatod.

    PAE-t anno régi XP-ben próbáltam (érdekességből, akkor még csak 2 GB RAM-om volt, amihez nem volt kötelező), amiben még volt PAE kapcsoló és nem volt letiltva. Akkor instabilitást okozott, a MS azért is tiltotta le hivatalos frissítéssel. Most, hogy a te módszereddel kihekkelve hogy működik, azt nem tudom.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50303 üzenetére

    Gondolom valami több éves Windows telepítésük lehet, ami szénné van telepítve minden fölösleges szutyokkal, bloatware-rel, toolbarral, 500 víruskereső mindenféle felhős scannel súlyosbítva. De ez nem Windows-verziótól függ, XP-n is láttam ilyen embereket anno. Meg a Win10 esetében nem is a proci számítana annyira, hanem az alá kell az SSD, HDD-ről túl lassan fut sajnos, lehet akármilyen csodaprocija valakinek meg akárhány giga RAM-ja, ha a Win10 alá (meg gondolom Win8 alatt is ez a helyzet, csak azt nem nagyon használja senki) HDD-t rak, akkor kínzóan lassú lesz. XP, Vista, Win7 még tűrhetően futott HDD-ről.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50306 üzenetére

    Ja, azért mondom, hogy az ilyen régi, egymagos, 2 GHz alatti órajeles procijú, 4 GB RAM-nál kevesebbel felszerelt gépekre inkább való lightweight Linux. Persze, megy rajta a Win10 is, csak olyan döcögösen, olyan rossz felhasználói élmény mellett, hogy lehet nem lesz benne köszönet. Az SSD sokat segít az ügyön, de a sovány proci meg a kevés RAM továbbra is nagyon fog limitálni.

    Esetleg XP, annak elég a 2,5 GB RAM, de ilyen egymagos csodán ha felfrissíted, az se lesz valami villám, meg csak retrózásra ajánlom ezt a felállást inkább.

  • Frawly

    veterán

    válasz VIPowER #50308 üzenetére

    Gondolom az SSD miatt bekapcsoltátok a SATA módot a BIOS-ban, innentől fogva az IDE HDD-t nem látja. Elvileg a SATA vezérlő beállításainál be kéne kapcsolni valami kompatiblitási módot, vagy még előtte megpróbálni feltenni SATA drivert XP-re, ami viszont szívás, elég nehéz, mindenféle driverátírós, meg registry-s trükközés kell miatta. Lehet a Win7 azért látja, mert a feltette magának a szükséges SATA drivert.

    SSD-nél arra figyeljetek, hogy lehetőleg SATA módban menjen, és ne XP-vel legyen megparticionálva, hanem valami live rendszer (pl. Linux GParted vagy hasonló) alól, ami tud 1024K-s partícióeltolást. Meg ha nem lenne az SSD-hez XP-re kézi TRIM-elős gyári program, akkor néha Linux alól, pl. havonta egyszer nem árt fstrim-et lefuttatni rajta.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #50310 üzenetére

    A SATA drivert akkor is lehet még állítgatni, meg SATA drivert feltelepíteni XP-hez. Elvileg XP-nél Enhanced módnak hívják a BIOS-ban, ami kell, a Compatibility az Win9x-hez van kitalálva. Bár én nem szenvednék már 160 gigás IDE HDD-vel, utoljára 16 éve volt ilyennel dolgom (egy P4-ben, egyben ez volt az utolsó, hogy egyáltalán volt dolgom IDE-vel, azóta csak SATA1-3 meghajtókat használtam, már optikai meghajtónál is, de olyat sem használok vagy már 11-12 éve). Beraknám egy IDE-USB adapterbe, és használnám külső meghajtónak. Jelképes pénzért lehet venni ma már 120-240 gigás SSD-ket. Ami egy ilyen régi, retró szintű gépbe kell 160 gigás IDE HDD helyett, azt egy 120 gigás SATA3 SSD is ki fogja szolgálni, legfeljebb a SATA1 miatt limitálva lesz a sávszélessége, de még így is sokkal gyorsabb lesz akármilyen HDD-nél. XP-nél sincs semmi baj az SSD-vel, annyi a titka, hogy nem az XP-vel kell particionálni, meg néha napján valahogy be kell nyomatni rajta egy kézi TRIM-megoldást.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50313 üzenetére

    Akkor lábujjhegyen szerencséd volt vele. Én azért a szakmailag követendő utat ajánlom a kollégának, ha már XP alatt SSD-zik. Egyébként igen, minél modernebb egy SSD, annál jobb a vezérlőjének a garbage collection-je, ami egyben némi TRIM-et is elvégez, így elvan az SSD akár évekig, hogy nem lát az OS felől küldött szoftveres TRIM-et, de azért ajánlott havonta egyszer valami 3rd party windowsos programmal, vagy Live Linux alól fstrim-mel TRIM-ezni. Egy átbootolás, meg egy TRIM megvan nem egész 1 percből, egy havonta ennyit rá tud áldozni mindenki.

    Mondom, amire még vigyázni kell, hogy ne XP alatt legyen particionálva, mert az XP telepítője, meg a régi verziójú particionálóprogramok még 63 szektoros CHS határon particionálnak, a modern HDD-k meg SSD meg min. 4K szektorosak (hagyományos HDD-knél még egy sávban 63 szektor volt, azért), SSD-nél már 16-32K szektoros is van, ezért lenne fontos, hogy modern megoldással legyen 1024K-n particionálva, mert az az összes fajta modern eltolásnak megfelel, osztható 4K, 8K, 16K, 32K, ..., 512K, 1024K-val. Ami nem is gond, mert azt hiszem Vistától kezdve, attól felfelé minden Windows, meg az összes modern Linux, BSD, meg az utóbbi években kiadott frissebb verziós telepítők, particionálóprogramok, live megoldások mind default 1024K eltolással particionálnak, tehát nem kell hozzá varázsolni semmit.

    (#50315) VIPowER: ez ilyen, annak is örülni kell, ha lassabban is, de megy. XP-nél egyébként is lassabb még a boot, ezért ott a 7 mp-es bootidő sem számít rossznak. XP-ig elég nehéz lemezvezérlő módot váltani. Vistától felfelé könnyebben megy egy registry hack-kel, meg egy bootmanager-bejegyzéssel, de XP-ig bezárólag elég sokat kell hozzá trükközni hogy IDE módot vagy SATA/AHCI módot váltsál.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50317 üzenetére

    Akkor meg csak mázli, hogy jól bírja a kínzásodat. Azt nem értem, hogy miért kell XP alól particionálni. Pénzbe kerül átbootolni egy Linuxra, vagy bebootolni egy Win7 vagy Hirens, vagy akármi telepítőt és azzal csinálni? Ideális esetben úgyis csak egyszer particionálsz egy meghajtót, akár SSD, akár HDD, ha körültekintően van partíciókra osztva, akkor többé nem kell hozzányúlni, legfeljebb a meglévő partíciókat formázni, de azt akármivel lehet csinálni. Ugyanez TRIM-nél, jó, azt érdemes kb. havonta, ha nagyon kevés adat van mozgatva rajta, akkor legyen fél évente, hát az sem egy nagy szám, 1 perc erejéig bebootolni egy Live rendszert pendrive-ról, amire Rufus-szal vagy akármivel kiírtál egy ingyenesen letöltött .iso fájlt. Te tudod, a te SSD-d, én csak leírom, hogy hogyan célszerű használni, ha már XP van ráerőltetve. Sok varázslást nem igényel egy SSD, nem kell kímélgetni, meg mindenféle optimalizációs beállítással szenvedni. Újkorában (vagy ha használtan vetted, akkor használatba vételkor) egyszer kell megparticionálni, a megfelelő megoldással, és onnantól arról meggyőződni, hogy néha napján kapjon TRIM-et (ez NVMe-knél már nem fontos, mert máshogy gondoskodik erről, de a particinálás ott is fontos, igaz ott meg senki nem particionálja XP-vel, mert nem megy alatta).

  • Frawly

    veterán

    válasz VIPowER #50319 üzenetére

    Azt én sem tudom hogy csinálta. Lehet, amiből lecsípett, azt még nem XP-vel csináltad, és az azért jó. Mindegy, örülni kell, ha ez is jó rajta, egy újabb szempont ki van pipálva.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50321 üzenetére

    Drágán vetted. 13k-ért is van már 240 gigás WD Green, ami nem a legacélosabb SSD, de ilyen sávszéllimites, régi gépekbe, meg XP alá retrózni teljesen jó, még overkill is. Illetve régi OS-ek, meg nagyon régi gépek nem tudják sokszor kihajtani. Én Win98-nál figyeltem meg, hogy virtuális gépen is hiába van alatta SSD, egyszerűen a régi szoftver limitál, nem lesz gyorsabb. XP viszont gyorsabb lesz róla.

    Egyébként ez az SSD drágulás is most a koronajárvány miatt van, előtte ~6k-ért kaptál 120 gigás, ~10k-ért 240 gigás SSD-t. Ez már majdnem USB-s pendrive árszintje volt akkor.

    A sebességet meg ne csak szekvenciálisan nézd, hanem random lemezműveleteket is, ott a HDD megy 0,1-0,5 MB/sec-kel, egy ócska SSD is meg 10-40 MB/sec, kel, ami kb. 10-100× gyorsulás, a betöltési időkön ezt nagyon érezni.

    De pl. a gép, proci limitje is számít, meg a programok, sokszor még erős gépbe is hiába teszel M.2 NVMe-t, ami 3000 MB/sec felett nyomja, ha az adott gép nem elég erős, hogy kihajtsa, vagy kihajtaná, de olyan átlagos szoftveret használsz (OS, böngésző, játék, stb. átlagos dolgok), akkor megint nem lehet gyorsabbnak érezni. Ezért SSD-t mindig egy adott gépbe, adott felhasználásra kell venni, tudni kell választani, hogy mi az, ami az adott célra pont jó, de nem túl drága megoldás.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50352 üzenetére

    XP-nek pont ez a poénja, hogy elég neki a 3,2-3,5 GB RAM, amit tud kezelni 4 gigából. Amihez több kéne, az már olyan munkafolyamat, amit úgyis modernebb gépen, modernebb OS alatt művelne az ember. XP retróhoz teljesen jó a 2-3,5 GB RAM, az XP korabeli programoknak bőségesen elég. Meg azoknak a régi gépek CPU erejéhez is, amire még XP-t tesznek.

    Egyébként elméletileg a PAE-nek pont 4 GB RAM-nál is lenne értelme, nem csak 8-nál. De igazából, pont a fentebb írtak miatt sok gyakorlati jelentősége nincs. Épp ugyanez pepitában a procimagok számára is, hiába teszi fel az ember az XP-t sokmagos, bika procira, az XP kernel ütemezője még nem tudja annyira jól lekezelni a sok magot (látja, de rossz hatásfokkal osztja rajta szét a folyamatokat), meg az XP-re írt alkalmazások is ritkán kezelnek 1-2 magnál, szálnál többet. Plusz szerintem az XP memóriakezelése is elég elavult, állandóan lapozgatja ki a memóriát, akkor is ha van épp elég szabadon, csak azért, hogy ott álljon az egész memória üresen, holott fordítva kéne, ha van dögivel szabad memória, akkor mindent bent tartani, hogy legyen valamire használva, kihasználva, Vista és újabbak, Linux, stb. így csinálja. A memória azért van, ha már van, akkor legyen kihasználva.

    Azzal is egyetértek, amit itt felettem írtatok az SP2-es kollégának. Egy XP SP2 még kisebb erőforrásigényű volt, az SP1 még kisebb, az SP nélküli XP meg még soványabb. De egy SP3, unofficial SP4, Posready XP-nek már alapból több RAM kell.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50370 üzenetére

    Egy dual P1 mindenképp nagyságrendekkel lassabb, mint egy P2-P3. Utóbbiakon nagyon sokat dob a 686-os architektúrának a fejlesztései, más dimenzió.

    Nem ismerem ezt a TinyXP-t, de ha fel tudtad nyomorgatni P1-re, akkor az max. SP0-SP1-es variáns lehet, az SP2-es már nem fog menni, mert kell neki SSE2 utasításkészlet. Meg pont ezt szajkózzuk, hogy amikor XP-t emlegetünk, akkor nem az SP0-SP1-es hardverigényből kell kiindulni, hanem az SP3-4-Posreadyt kell nézni, az egész más tészta. XP és XP között óriási különbség van, ezt nem értik sokan. A 13 év alatt, amíg használatban és támogatásban volt, sokat változott, több feature-t is hozzáadtak, kernelt cserélgettek alatta.

    Egyébként arra a dual P1-es gépre NT4 lenne való, a Win2000 már sok lenne neki. Esetleg valami korabeli Linux vagy Unix.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50373 üzenetére

    Ezen a retró abandonware oldalon van Win2000 Prof HUN SP4-gyel összeintegrálva.

    Sokkal hamarabb, ez, amit írsz, inkább az NT4-nél probléma, mert abból eleve lemezképet is nehéz magyarul szerezni, torrent kell hozzá, és még kellenek rá az SP-k is, egészen SP6 és SP6a-ig bezárólag, amihez megint nem működnek a linkek. Persze nem annyira tragédia, mert angolul beszerezhető, retrózni jó az is. Aki használt már Windowst, el fog vele boldogulni angolul is, nem bonyolultabb. Az, ha magyarul lenne, úgyse adna hozzá semmit. Az ember úgyis megszokásból kattint és használ dolgokat, ne olvassa el a feliratokat, ikonokat, mindegy annak az 1-2 hibaüzenetnek és párbeszédablaknak az erejéig, hogy angol vagy magyarul van. Aki nem nagyon láma, annak legalább is. Én már kb. 6 éve nem használok magyar nyelvű OS-t, mindenből a default US English változatot telepítem.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50375 üzenetére

    Akkor lepődj meg. Nálam a Win10 leáll kb. 2-3 mp. alatt, egy i5-2520M-es régi notin, meg egy Ryzen 2600-on is, meg leállt ennyi idő alatt egy i7-2620M-en és i5-3340M-en is, ezek 2 mag, 4 szálasak, kb. egy 11 évvel ezelőtti asztali Q2Q 6600-nak felelhet meg az erejük, egyedül a Ryzen 6 mag 12 szálas modern proci a listából, de az sem egy luxus/prémiumhardver. Ráadásul csak ilyen olcsóbb, középkategóriás SATA3 SSD van bennük, semmi NVMe vagy ilyesmi. RAM az van/volt mindben 8-16 GB, de nyilván egy leálláskor nem fogyaszt annyit. A titka még a Win10-nek, hogy a Gyorsindítást megérheti kikapcsolni, mert az félhibernációba teszi le a gépet, ez nálam már csak a Linux miatt is ki van kapcsolva, mert nem csatolja le megfelelően az NTFS köteteket, ami a Linuxnak gondot okozhat.

    Persze nem védeni akarom a Win10-et, mert egy ×4r, de ha valakinek modern gépen kell támogatott Windows, akkor nincs nagyon más választás. Ha meg nem kell Win, akkor irány a Linux.

    A Win2000 nemigen volt jó soha semmire. Kevesebb hozzá a driver, nincs rá DX9, amelyik gépen fut a 2000, azon az XP is. Egyszerűen nem volt sose értelme ennek az OS-nek, mert egy évre rá jött ki az XP. NT4 sokkal jobb lett volna, de az meg megint nem terjedt el, mert se DX, se rendes multimédiatámogatás, se USB driver, se más normális driver sokszor nem volt hozzá, így meg home felhasználók nem adoptálták.

    (#50376) quailstorm: erre lehet rosszul emlékszek, és nem SSE2 csak SSE kell neki, de tudom, hogy van az SP2-vel ilyen spéci utasításkészletes szopás, ami miatt nem fog menni P1-en, de talán P2-őn se.

    (#50377) cocka: akkor letöltöd az iso-t is angolul. Egy NT4, 2000 nem valami nagy lemezkép, 400-600 MB. Nyilván nem kell nyelvi pakk sem. Az mondjuk nagy szégyen, hogy valaki ezeket a régi SP-ket és frissítéseket nem archiválta minden nyelven, de ez van. Nagyon régi OS-ek, megszűnt irántuk az érdeklődés. Retrózók is inkább DOS-t, Win98-at és XP-t tolnak, nem NT4-2k-t.

    Egyébként a magyar Windowsnak még lenne is értelme XP-ig bezárólag, mert tapasztalatom szerint az angol verzió nem kezeli normálisan a Unicode karaktereket, főleg fájlnevekben hibádzik, ha magyar ékezetes karaktereket használ az ember, míg a magyar alapból kezeli. Vistától és felfelé nem problémás.

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #50383 üzenetére

    Mert szerinted mire volt jó? 1 évre rá követte az XP, aminek azonos volt a hardverigénye hivatalosan, de én több ilyen régi P3-as, P3 Celeron gépen futtatva 128MB RAM-mal azt tapasztaltam, hogy az XP ugyanazon a hardveren még kicsit simábban is fut a 2k-nál. XP-hez több a driver, elérhető rá DX9, stb.. Egyáltalán nem viccelek.

    NT4-et, 2k-t inkább csak cégek használtak, akiknek azonnal kellett az NT technológia, és nem akartak DOS alapú rendszerrel szívni, és nem akarták kivárni az XP-t.

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #50385 üzenetére

    Igen, sok minden először jelent meg a Win2000-ben. De a cégek mindig is konzervatívak voltak, lassan adoptáltak új technológiákat, mivel rugalmatlanok meg sose bíznak az újban, meg spórolásból sem húzzák be a legújabb dolgokat. Ezért a legtöbb cég mire adoptálta volna ezeket, akkor már az XP is kint volt.

    Igaz kicsit több volt a két OS között, nem 1 év, ahogy én emlékeztem, hanem 1 év 8 hónap, de akkor is relatíve gyorsan követték egymást. A cégen PC használatában már a DOS meg a Win9x is megkerülhetetlen volt.

    Ezzel nem azt mondom, hogy a Win2000 annyira rossz és használhatatlan rendszer lett volna, hanem pechjére túl gyorsan jött az utóda, mert egy olyan időszakban jött ki, amikor élénk volt a fejlődés, hardverek is sokkal gyorsabban elavultak el akkor, mint ma.

  • Frawly

    veterán

    válasz brd #50387 üzenetére

    Nem néztem be. Pont ez az, hogy valami 437-es kódlapot használ az angol XP. Fájlnevekben legalábbis. Magyar XP-nek semmi baja nincs vele. Ez az egyetlen hátrány, amit sikerült észrevennem. De még lehet ez is működött volna, ha a fájlnevek nem egy másik rendszeren készültek volna UTF kódolásban, lehet ez volt a gond, nem érdekel, mert magyar XP-n meg jók voltak ugyanezek. Lehet még ez is orvosolható valami registry hack-kel, nem ástam magam bele.

  • Frawly

    veterán

    válasz DarthSun #50392 üzenetére

    Egyetértek, Win98-hoz nem kell Unicode meg 2 GB RAM. A korabeli Win98-ra készült programoknak az 1 GB RAM is ultrarengeteg, és általában Unicode-ot sem támogatnak. 1 GB RAM-ot meg a stock Win98 is viszi, csak valami registry hack vagy mi kell hozzá.

    Olyan alkalmazásokhoz meg játékokhoz, amiknek ennél több kell, azokat úgyse retró OS-re és retró gépre teszi fel az ember, hanem egy jobb XP-s gépre, vagy egy mai Win7-10-es gépre.

    Ugyanez van XP retróval is. Annak is bőven elég a 2 magos proci, a 4 GB limit se baj, mert a korabeli alkalmazásoknak, játékoknak az is olyan rengeteg, hogy úgyse használják ki (prociból is általában csak 1 magot pörgetnek), hacsak nem egyszerre futtatsz mindent. Így nem fontosak a proci utasításkészeltek, nem fontos, hogy nincs USB3/SATA3 driver, nincs DX10+. Cserében viszont XP-n van pl. EAX, amit meg az újabb Windowsok nem támogatnak.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50414 üzenetére

    Meg lehet fontolni, hogy valaki az XP Postready 2009-es kiadást telepíti a normál XP Prof helyett. A Posready 2009 kiadás gyorsabban települ, mivel modern telepítője van, ami lemezképet klónoz fel, és újabbak a defaultjai, nem kell mindenféle registry hackel szenvedni, hogy legyen frissítés, TLS, stb., meg az SP3 utáni frissítések is mind rajta vannak. Plusz aktiváció sincs már rajta talán, igaz az talán XP-n sincs, mióta az aktivációs szervereket lekapcsolták. Egy hátránya van a Posready 2009-nek, hogy csak 32 bites, csak XP Prof-nak megfelelő változat van (nincs belőle Home) és csak angolul elérhető, persze szerintem ezek egyike sem valódi hátrány.

    IE8-cal én sem szenvednék már, TLS-től függetlenül sem. Eleve sose volt jó böngésző, már TLS nélküli oldalak között is sok van, amit egyszerűen nem hoz be, mert nem támogatja rendesen a HTML5, CSS3 szabványokat. Jobb a New Moon, annak saját TLS implementációja van. Bár ha csak böngészni kell, akkor valami soványabb Linux, ha kell, 32 bites, MX Linux Xfce, ha ettől soványabb kell, akkor AntiX IceWM, ha ennél is soványabb, akkor Sparky Linux fvwm-mel, és ezeken talán jobb teljesítménnyel fut a Pale Moon.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #50420 üzenetére

    Igen, csinál valamit a TLS 1.2 menüpont, de csak az Internet Explorerre vonatkozik, meg azokra az alkalmazásokra, amik ezt használják modulnak. A Firefoxnak saját TLS implementációja van, ezért nem érdekli, hogy a windowsos-IE-s beállítások között te mit állítottál, az a saját beállításaival és moduljaival működik mindenképp.

    De ez mindig is így volt, amit az Internet beállítások között állítasz, sose volt hatása a többi böngészőre, se a proxy, se a biztonsági beállításokra. Azok mindig is csak az IE-t érintették, nem csak XP-ben, hanem a többi Windows-verzióban is.

  • Frawly

    veterán

    válasz quailstorm #50438 üzenetére

    Ez így van, a PS3 szintjéről amit írtál. De a Minecraft-tel nem lehet biztosra menni, mert ahogy kapja mindig az aktuális update-eket, úgy növekszik a hardverigénye, meg attól is függ, hogy mekkora felbontásban akar az ember játszani, milyen részletességgel, és milyen modokat futtat. Ennek ellenére egy Haswell i5 + GTX1050 tuti jól viszi még, persze én inkább egy olcsó 1600, 2600-as, 3300-as Ryzent vennék egy használt RX570-nel, az egy nem sokkal drágább, de még erősebb platform.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50462 üzenetére

    Látom a mi Flesink nő fel szemléletében. Annyit megjegyeznék, hogy Flash játékok, ahogy írod is, böngészőfüggőek és nem OS függőek, így nem az XP kiváltságai. Illetve a vékonykliens, RDP, SSH, stb. távoli birizgálásra meg egy modern Linux is ugyanolyan jó.

    Amire szerintem az XP még jó: retró játékok, főleg EAX-et használók, vagy olyanok, amik bugosan futnak újabb Windows alatt, pl. Far Cry 1. Meg olyan legacy alkalmazások (ezek főleg céges, professzionális felhasználás), amik utoljára XP alatt futottak, újabb verziókon bugosan futnak. Vagy olyan régi eszközök meghajtására, amikhez utoljára XP-hez volt driver, régi videókamera, szkenner, valami nagyon spéci nyomtató, stb.. Ezekre kiváló, és indokolt lehet. Mindennapi felhasználásra, főleg böngészésre nem erőltetném.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50465 üzenetére

    Lemondani nem kell róla, mert hobbiprojektnek teljesen jó ez a gép, pl. Linuxszal vagy NetBSD-vel, megnézni mit tudsz belőle kihozni. Netezésre nem való, akkor inkább vidd le az okostelefont a műhelybe, vagy egy laptopot, ilyesmit, az az s775-ös gép is teljesen jó, ha olcsón megkapod. Akár még egy Rpi is jobb választás erre, mint egy régi P4 cerkás 512 MB RAM-os vas. Ennek nem is az a gondja, hogy milyen OS-t tegyél rá, hanem a nethez és böngészőkhöz kevés a számítási ereje és memókapacitása, úgy, ahogy van. A net lett ilyen bloat, ezen az XP vagy egy sovány Linux nem tud segíteni.

  • Frawly

    veterán

    válasz DarthSun #50481 üzenetére

    Ha nincs kulcsa, akkor is legális. 2019-től az XP abandonware lett, se támogatás nincs hozzá, se megvenni nem tudod a MS-tól már, így a warez használatával sem tudsz jogilag kárt okozni, ami pedig lényegi eleme lenne a szerzői jogok megsértésének. Az XP szabad préda most már bárkinek, ahogy a nem forgalmazott DOS-os meg C64-es játékok is. Ha a kollégának kell, akkor írjon privátot, adok neki működő kulcsot XP-hez. Azért nem ide, nehogy valami moderátor belekössön.

    De ha csak netezni akar, akkor én nem szenvednék ilyen DVD-kkel, meg kulccsal, felhúz a gépre egy Puppy Linuxot vagy még inkább AntiX-ot, vagy valami más 32 bites IceWM vagy FVWM szintű felülettel egy minimalista disztrót, és netezik azon Pale Moon-nal, az még az a legminimalistább böngésző, amiben minden weboldal megjelenik. Vannak minimalistább böngészők (Falcon, Midori, Slimjet, Qutebrowser, surf, Dillo), de azok nagyon lassúak, és/vagy sok oldal nem jelenik meg velük, vagy nem helyesen.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #50486 üzenetére

    2019. áprilisában lejárt róla a POSReady támogatás. Annyi történt vele. Így megszűnt a legutolsó támogatási forma is rá, végképp legacy státuszba került. De már vagy 5 éve nem lehetett sehol megvenni a MS-tól, meg a támogatás is lejárt rá 2014-ben, de a fennmaradó 5 éves POSReady miatt még wareznek számíthatott, de most már nem.

    Win7-nél ugyanez lesz, de nem most, hanem majd 2023. januárjában, mikor a +3 éves rendkívüli támogatás is megszűnik rá. Addig hiába nem árulják, meg járt le a támogatása 2020 januárjában, van, aki még használja, fizetős szolgáltatás keretében, ergo még nem nyílt pálya mindenkinek, vagyis a jogi státuszáról el lehet vitatkozni. XP-nél már nincs ilyen vita. Ennek mutatója az is, hogy a MS lekapcsolta már az XP-s online aktivációt is. Ezzel épp olyan muzeális szoftver lett, mint a Win2k, 9x, 3.x, MS-DOS, stb..

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #50493 üzenetére

    Nem, nincs ilyen Magyarországon, hogy szellemi tulajdon. Szerzői jogok megsértése lenne, de annak meg követelménye, hogy vagyoni hátrányt kell vele okoznod a szerzői jog jogosultjának, Btk. 385. § szerint „(1) Aki másnak vagy másoknak a szerzői jogról szóló törvény alapján fennálló szerzői vagy ahhoz kapcsolódó jogát vagy jogait vagyoni hátrányt okozva megsérti...”. Itt a vagyoni hátrány okozása rész nem áll már meg, ha nem árusítják a szoftvert egyáltalán.

    Onnantól fogva, hogy már nem támogatják, nem árulják sehol, onnantól senkinek nem okozol vele kárt. Amíg van rá külön fizetős támogatás, addig igen, mert elvben vehetsz használt licencet és előfizethetsz erre a külön támogatásra, ezért pl. a Win7 még nem szabad préda még két és fél évig. Az XP az már teljesen az. A MS már semmilyen formában nem szed be utána pénzt, így ha saját szakállra használod, akkor sem éri őket kár. Persze, vehetsz még használtan magánkézből XP licencet, de abból a MS egy fillért nem lát már, így neki mindegy, hogy licenccel vagy anélkül használod, nem véletlenül kapcsolták már le az aktivációs szervereket is. Nem érdekli őket semmilyen szinten az XP, nem tesznek már bele pénzt, teljesen magára hagyták. Egyfajta történelmi szoftver már. Igen, elvben 70+ évig még védi a szerzői jog, de ha ezt megsérted, az önmagában nem von maga után semmilyen jogi következményt, legalábbis nem Magyarországon.

    Nyugodtan lehet már az XP-t használni bárkinek. Arra figyeljetek csak, hogy vagy rendes hivatalos XP SP3 MSDN lemezképből telepítsétek, vagy XP Posready 2009 Editiont, és ne ilyen torrentes buherált orosz crackes verziót, meg Black Edition meg hasonló marhaságok. Ezt sem a legalitás, hanem csak a vírusveszély miatti gyakorlati okokból lehet fontos.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #50496 üzenetére

    Ha annyira akarod, kereshetek neked, de ez nem hivatalos infó. Egyszerűen nem mennek az aktivációs szerverek már tudtommal. Gondolom nem véletlen, tehát nem az van, hogy csak lehaltak, és nem vette észre senki.

    (#50495) zolee001: a GNU GPL a forráskódról szólna. Nem kell ilyen licencmódosítás. A licenc sok esetben amúgy is irreleváns, mert a magyar és uniós törvényeket nem írhatja felül. Pl. a MS előírhatja, hogy licenc nélkül nem használhatod, meg előírta OEM-nél is, hogy OEM licencet nem lehet újrahasznosítani, ez volt benne a licencszerződésben, és az EU mégis azt határozta, hogy de, igenis jogszerű OEM-et újrahasznosítani, és ez a MS-nak hiába nem tetszik, nem tud vele mit csinálni, mert ez a helyi törvény. Épp így a magyar törvények értelmében a MS akkor sem tud veled mit csinálni, ha licenc nélkül használod a nem támogatott, nem árusított, rég kifutott termékes OS-eit. Polgári perben is csak azért tudna perelni hogy ha kárt okozol neki vele, de megint ugyanott vagyunk, hogy nincs belőle bizonyítható káruk, mert már nem árulják, nem látnak belőle pénzt semmilyen szinten. Egy már teljesen kivezetett termékről van szó. Egyszerűen jogilag nem lehet semmilyen következménye a használatának. Egyedül cégnél tudom elképzelni, meg közintézményeknél, hogy BSA cseszegetheti őket, ha nincs hozzá megvásárolt, számlára igazolható jogszerű licenc, de még elvben ez sem probléma, mert a BSA sem hivatalos szerv, el lehet őket küldeni a sunyiba, nem kötelező beengedni őket a céghez, meg vállalni a BSA ellenőrzést, ez önkéntes alapon megy maximum.

  • Frawly

    veterán

    válasz ekkold #50499 üzenetére

    Szerintem ezzel nincs probléma, főleg, hogy nem a cég telepítette, hanem te.

    Én még az aktiváció megkerülésében sem látok problémát, mert már nincs aktiváció. Eredetileg a Btk. másolást akadályozó intézkedés megkerülésébe illene, HA lenne még aktiváció. De nincs, így lényegében már nem egy másolásvédelmi korlátot kerülsz ki, hanem egy teljesen elavult és a fejlesztő által magára hagyott szoftvert teszel üzemképessé.

    Mondom, ez amit zolee kolléga ír, ez max. a Win7-re vonatkozik, az XP-re nem. Formailag szerzői jogi sértés használni az XP-t is, de csak formailag, mert a jog nem fűz addig hozzá jogi következményt, míg bizonyos feltételek nem teljesülnek. Ergo nem tudnak veled csinálni semmit, ha használod, sem a Microsoft, sem a hatóságok.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50504 üzenetére

    Nem kell rá semmilyen talbetes, SP2-es gányolás. Pontosan írd meg a gép típusát, valóban P1610-ről van-e szó, a hétvégén próbálok neked XP-s drivereket összeszedni, és privátban küldök kulcsot, linket MSDN XP Prof SP3-as magyar verzióra mutató letöltéssel, meg egy driverpakkra mutató linket. Nem éri meg ilyen tablet verziós, meg SP2 recovery baromságokkal szórakozni, csak az időd megy el rá. Ha nem ragaszkodsz a magyar nyelvhez, akkor akár az XP Posready 2009 Edition-re is rá lehet menni, abba több frissítés van integrálva, post SP3 frissítések is, meg modernebb a telepítője, gyorsabban települ.

    Egyébként te is tudsz ilyen letöltéseket keresni. Lehet találni a neten keresővel is ilyen XP Prof HUN SP3 MSDN letöltést, megw kulcsot is, és ha AIDA64-et futtatsz a gépen, az megmutatja milyen hardverek vannak benne, és lehet keresni hozzá drivereket is. Bár a legtöbb ilyen FuSi laptop csoda egy kaptafára megy, Intel univerzális chipset driver (vagy annak a chipsetnek a drivere, ami a gépben van, ez tartalmazni szokta az integrált GPU és SATA vezérlő driverét is), Atheros Wi-Fi driver, univerzális Realtek HD Audio driver, univerzális Synaptics touchpad driver.

    Tapasztalatból beszélek, anno sok ilyen FuSi laptophoz szedtem össze XP-s driverpakkot, olyanokhoz is össze lehetett szedni, amik csak Vistával meg Win7-tel jöttek ki. Mindegyikhez lehet találni, még akkor is, ha laptop gyártójának weboldalán nincs kint, csak akkor egyenként kell keresni, a hardverelem gyártójának weboldalán, kell egy kis kutatómunka, hogy mi van a gépben, és ahhoz melyik driver kell.

  • Frawly

    veterán

    válasz 789 #50512 üzenetére

    A Fusi a Fujitsu gúnyneve, mind a Microsoftnak a Májkrémszaft. Ezen túl is léphetünk. Egyébként meg pont azt írom, hogy de, én állítottam össze Fujitsu laptopokhoz XP-s driverpakkot, az Li sorozat több tagjához, de voltak P-s gépen is, nem is egyhez csináltam ilyet. Munkás összeszedni, de simán összeszedhető, és utána felrakható egy rendes SP3-as hivatalos XP lemezkép, és arra feltelepülnek a driverek. És nem egy 2005-2006-os rendszert használsz 2020-ban, hanem egy 2014-2019-eset, ami egy fokkal mégis csak biztonságosabb, még ha nem is teljesen biztonságos, mióta semmilyen támogatás nincs rá.

    Ezekkel a driver packs, meg driver booster, meg egyéb automata megoldásokkal az a baj, hogy nem biztos, hogy minden drivert tartalmaznak, ha igen, akkor sem biztos, hogy a legfrissebbet, legstabilabbat. Munkás kézzel összeszedni, de megéri, mert akkor valóban a jó drivereket szeded össze, és azokból a legújabb verziót.

    Az meg már végképp extra, ha te gépekre tömegesen akarsz, teljes automatikával XP-t telepíteni. Ez is megoldható, XPE telepítőt csinálva, amit hálózati bootkor fel lehet nyomni egy szerverről, csak kérdés ki művel még ilyet 2020-ban egy nem támogatott OS-sel. Ha vígasztal, ilyet valóban nem csináltam, a neten biztosan vannak ilyen tutorialok is, amik leírják, hogy hivatalos lemezképet hogy lehet XPE-sre átfaragni.

    A T500 szerintem vinné a Win7-et is, csak 32 biteset rakj fel, meg a procit, RAM-ot maxold ki benne. De én ilyen gépre megint Linuxot tennék.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50519 üzenetére

    Ja, ezt én is tapasztaltam, azért is javasoltam a kollégának, hogy az a T500 a Win7-et biztosan vinné egy kis bővítés után, mert egy ilyen C2D-ós gép többre hivatott, még használhatóbb annál, mint hogy XP-n rekedjen meg. XP retrózásra való, P3, P4, AthlonXP, AMD64 gépekre, azaz korabeli hardverre, offline retrózásra.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50531 üzenetére

    Hát, csak egy mikrofonért pláne nem szabad XP-t használni. Olcsók a mikrofonok meg mikrofonos fülesek, venni kell egy másikat. Külön meglepő, hogy ahhoz egyáltalán driver kell, a legtöbb mikrofonos eszközhöz nem szokott kelleni, mert a hangchip szokta lekezelni fizikailag a jack csatlakozókba dugott line in, fejhallgató, mikrofon, stb. kapcsolatot, nem a szoftveres-driveres réteg.

    A C2D-nál nem arról van szó, hogy nem tudná futtatni a 64 bites Windowst, azt is simán vinné természetesen, hanem a 64 bites OS-nek több RAM kell, mint 2 GB. A 32 bitesnek kisebb szokott lenni a memóriaigénye. Ha fel van bővítve a gép min. 4 gigára, akkor mehet a 64 bites is.

  • Frawly

    veterán

    válasz 789 #50534 üzenetére

    Szakértő nem vagyok, meg nem használtam azóta XP-t, mióta az aktivációs szervereket leállították, de a net szerint ez egy lehetséges módszer (privátban tudok kulcsot adni). Vagy még azt írják a neten, hogy Volume Licences telepítőt kell szerezni, mert azt nem kell aktiválni. Ilyen telepítőm nincs.

    Esetleg kulcsot így is lehet generálni, meglévő adatokból.

  • Frawly

    veterán

    válasz 789 #50537 üzenetére

    Én az egészet nem értem akkor, amit írsz. Milyen bejelentkezés? Hová jelentkezel be?

    Én világ életemben „sima” (MSDN-es) telepítőket használtam Windowsból. Mindenféle gépre telepítettem, laptopról a desktopig, soha, mindig érvényes kulccsal, soha nem volt bajom se aktiválással, se telepítéssel. Az is igaz, hogy azóta nem telepítettem XP-t mióta lekapcsolták az aktivációs szervereket. Utoljára egy ThinkPad X220-ra húztam fel XP-t, valami 2 éve, azelőtt meg egy Asus eee X101-re.

    Tudtommal az XP még nem olvassa ki a BIOS-ból a kulcsot. Legalábbis a hivatalos telepítő biztosan nem. Fogod, Rufus-szal kiírod egy pendrive-ra az MSDN SP3 XP iso-t, bebootolsz róla, feltelepíted. Ha kulcsot kér, akkor privátban adok hozzá működőt. Ennyi, feltelepül, sehová semmilyen bejelentkezés nem kell. Ha az aktivációval szórakozna, végigcsinálod az a procedúrát vele, amit linkeltem, újra megadva neki a termékkulcsot, és annyi, többet nem kéne semmilyen aktivációval zaklatnia.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50541 üzenetére

    Én sem aktiváltam régebben, vagyis nem minden esetben. Hivatalos MSDN SP3 XP Prof (HUN és lokalizálatlan verziót is használtam), feltelepítem, kér egy Key-t a telepítő, azt megadom neki, egy dobozos (nem OEM, nem generált, nem spéci, nem céges) kulcs, amit még régről kaptam ismerőstől, és azzal működött. Külön aktiváció nélkül. De! Néha előfordult régebben, hogy egy-két update feltétele után kitalálta, hogy nem aktivált a Windows, erre azt kellett csinálni, hogy valami menüből elő kellett szedni az aktivációt, lehet valami parancsot kellett futtatni, előjött egy aktivációs ablak, 3 lehetőséggel, hogy a középső, hogy offline aktiváció címén telefonálok a MS-nak, azt kellett választani, természetesen nem kell telefonálgatni sehová, helyette a következő ablakban termékkulcs megadása, még egyszer megadtam neki ugyanazt a termékkulcsot, amit a telepítő is mindig megevett, és onnantól már azt írja ki, hogy aktiválva van, többé nem zaklatott vele, ment a Windows Update, Windowst genuine-nak találta, átment a hitelességi teszten is. Nem kellett minden alkalommal eljátszani.

    Aktiválás egyébként azt takarja, hogy online feljelentkezik egy MS szerverre, és ott ellenőrzi a termékkulcsodat, amivel a Windows telepítve van. Na már most egyeseknek itt lehet a szívás, mert most már leállították azokat a szervereket, amit próbálna elérni, ezt még nem teszteltem, hogy mit lehet ezzel csinálni. Elvileg azt, amit itt 789 kollégának linkeltem, de ezt tesztelnie kéne valakinek, aki most telepít XP-t.

    A másik alternatív megoldás, leszámítva a Volume Licence-es példány telepítését, az, hogy az ember a POSReady 2009 Edition-t telepíti, ez lényegében egy olyan XP Prof, amibe nem csak az SP3 van integrálva, hanem az utána lévő frissítések, és a POSReady frissítés is engedélyezve van. Külön előnye, hogy a telepítője letölthető a MS hivatalos oldaláról, és ennek a kiadásnak modern telepítője van, ami lemezképet bont ki, ergo a telepítési ideje sokkal gyorsabb, mint egy normál XP-nek. Egy hátránya van, magyarul nem elérhető, de szerintem ugyanolyan jól használható angolul is, most kit zavar, hogy 1-2 menüpontnak más a neve. Termékkulcsok is forognak hozzá közkézen, ezen videó alatt a leírásban.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50543 üzenetére

    Igen, 2004-es verzióval mindenképp gáz telepíteni, mert az behasalhat Blaster támadásnak is, meg egy csomó SP-t és frissítést nem tartalmaz, így ha még probléma nélkül fel is telepíted, a Windows Update úgy kezdi, hogy több száz frissítést lehúz és telepít rá, 5 menetben újraindítgatja a gépet, és meg fogsz öregedni, mire mind felmegy.

    Ha csak ezen múlik, hogy a telepítőd régi, akkor töltsd le ebből az archívomból, mivel ez Volume Licence-es, elvileg aktiválni sem kell, ha valami miatt mégis szórakozna, be van készítve a linken a termékkulcs is. SP3-at tartalmazza, elvileg magyar.

    Nem kell CD-re kiírással szenvedni (kivéve, ha annyira régi gépre teszed fel), Rufus-szal kiírod egy pendrive-re, és bebootolod úgy a telepítőt. Csak arra kell figyelni, hogy ne USB3-as pendrive legyen, mert azzal az XP nem fog boldogulni.

    Amit érdemes rá mindjárt telepítés után feltenni, az az unofficial SP4, ami innen elérhető, és tartalmazza az összes SP3 utáni frissítést, meg szükséges .NET keretrendszerek is bele vannak integrálva.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #50545 üzenetére

    Hú, ebben igazad van, ezt nem is láttam, hogy ez angol verzió. Nekem régről megvan a magyar is, nem tudom honnan lehet azt letölteni. A lényeg, hogy azt érdemes első körben felrakni, mert sok update-et, meg .NET miatti szívást ki lehet vele védeni egy lépésben.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50560 üzenetére

    De, normál XP-ből ez a legújabb verzió, amibe hivatalosan SP3 van integrálva. Ettől újabb nem volt, csak a spéci POSReady 2009 kiadás. Mindkettőt linkeltem, olvass vissza.

    Egyébként valamelyik rajongó csinálhatna egy megbízható XP lemezképet, amiben egy batch-telepítővel fel lehetne húzni egy fullos XP-t, amiben minden frissítés és .NET suttyóság benne van, úgy, hogy SEMMIT nem kell feltenni utána, se SP4-et, se POSReady frissítéseket.

    (#50559) Doky586: tőlem ez is jó, ez is VL-es. Nem tudtam, hogy nem stimmel az ellenőrzőösszeg, csak úgy sebtében találtam a linket, működött, betettem ide. Mindegy mit tölt az ember, hivatalos lemezkép legyen, SP3-mal integrálva. Az már teljesen egyéni ízlés kérdése, hogy Home vagy Pro vagy POSReady, VL vagy nem VL. A VL-nek elvileg annyi az előnye, hogy nem kell aktivációval szórakozni, de nem telepítettem XP-ből még sose VL-t.

    A magyar XP SP4-hez nem találok már linket. Régen kint volt valami magyar egyklikkes feltöltőoldalon, de már nem találom. Pedig valahol megvan offline letöltésben, egy régi HDD archívumban, lehet előkeresem, és feltöltöm valahová.

  • Frawly

    veterán

    válasz quailstorm #50555 üzenetére

    USB-ről telepítéssel nincs probléma, de USB-nél az nem mindegy, hogy milyen programmal lett kiírva a képfájl, és hogy milyen USB porton próbálja az ember. Nálam, ha nem megy az USB XP install boot, akkor valami licence.txt hiányára szokott hivatkozni a telepítő. A kolléga képe annyira homályos és távoli, hogy nem tudom elolvasni mi van rajta.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50563 üzenetére

    Ez akkor tényleg valami upgrade-verzió. Próbáld azzal, amit legutoljára Doky linkelt az #50559-ben. Rufus nevű programmal kiírva pendrive-ra, vagy USB-s HDD-re, vagy amid van. Persze kiírható másik programmal is, én csak azért ajánlgatom a Rufus-t, mert ingyenes, nem nagy letöltés, és azzal biztosan van tapasztalatom, azzal tuti megy. Nem csak állítólag, meg múltkor még ment alapon. XP-t én már valami 10-11 éve csak pendrive-ról telepítettem, mert a gépeimben nem volt optikai meghajtó.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50570 üzenetére

    Ez a nem találja a licencszerződést hibaüzi akkor szokott lenni, ha nincs jól kiírva pendrive-ra (valami UEFI vagy más módban lett kiírva), vagy USB3-as pendrive-ot használsz vagy valami más gikszer van.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50595 üzenetére

    Kösz az infót, ezek szerint működik. Aktiválás nem kellett neki vagy nem szórakozott vele?

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50599 üzenetére

    Ez szemre jónak tűnik. A haladó beállításokat is nyisd ki, és próbáld először „dd mód”-ban kiírni, ha úgy nem megy, akkor a másik módban.

    Win10-hez nem kell Rufus, hogy kiírd, bár működik azzal is, nincs két hónapja, hogy azzal kiírva telepítettem a v2004-es, legújabb Win10-et. Simán letöltöd a MS oldaláról, az eleve valami USB Media Creator vagy hogy hívják nyomoréksággal együtt tölti le, ha Windows alól nyitod meg az oldalt. Linux alól nézve egy .iso fájlt szokott, azt Rufus-szal ki lehet írni.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50611 üzenetére

    Mindenképp küzdj meg az USB-re kiírós módszerrel, mert arról gyorsabb is a telepítés jelentősen. 2020-ban ne szenvedj CD-re kiírással, aztán apró fájloknál az installer kotyogtatja a CD-t a meghajtóban, azt a korszakot magunk mögött hagytuk. CD-re akkor érdemes kiíni, ha olyan retró gépekre is telepíted, amik még nem tudtak USB-ről bootolni.

    Amit én linkeltem, arról nem tudtam, hogy rossz XP. Google-lel találtam a linket, az archive.org megbízható szokott lenni, VL-esnek nézett ki. Az SHA1 összeget nem ellenőriztem. Utána a kolléga linkelt egy másikat, ami elvileg jó.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50613 üzenetére

    Ahogy nézem, az újabb Rufus-ban megszűnt az XP támogatása. Szerencsére Rufusból letölthető régi verzió, erről a linkről töltsd le a 2.2-es verziót, és használd ezt az XP iso-jának kiírására, ezekkel a beállításokkal:

    Ez a kép Win8-at mutat, de XP-hez is így kell beállítani az írást, MBR tábla, ISO kiírási módszer, gyorsformázás, ezek legyenek bekapcsolva. Ha az így kiírt .iso se találja az EULA-t, akkor nincs ötletem.

    Milyen gépre próbálod telepíteni? Az AHCI/SATA vagy IDE módban alaplapi SATA vezérlő tekintetében?

    Érdemes megpróbálni másik pendrive-val, másik USB portban is, nem csak a lemezképet váltogasd.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50619 üzenetére

    Most akkor megy? Vagy a telepítő továbbra se találja a licencszerződést?

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50621 üzenetére

    Akkor már nem lesz probléma vele. Csak ez a két lépés kritikus, hogy ne írja ezt a licencszerződést nem találja hibát, meg utána lássa a lemezvezérlőt és a rajta lógó háttértárat, amire telepíted. Ha ezeken túljutott, onnantól általában sima a telepítés, csak hosszú. Ugyanis az XP még 0-ról építette fel magát, fájlokat másolt fel, 0-ról építette fel a registry-t, stb.. Vistától felfelé a modern windowsok, beleértve az XP Posready 2009 Editiont is, viszont egy komplett lemezképet húznak fel, és méreteznek át a telepítési partícióra. Ez a lemezkép tartalmaz egy komplett telepítést, semmilyen más fájlokat nem másolnak, nem építgetik ki a 0-ról a registry-t, magyarán kész rendszer lesz felklónozva, csak a drivereket telepítik extrán, igaz utóbbiakat is már a futó rendszer alatt, nem a telepítőben, ez azzal is jár, hogy ez már általában több szálon történik, ezért emiatt is gyorsabb. Így az egész telepítés sokkal gyorsabb, szekvenciálisan felhúzva egy nagy lemezkép, utána nem kell kis fájlokat bolygatni, meg lassú lemezmeghajtókat seekelgetni apró fájlokért, sőt, a gépet is kevesebbet kell újraindítgatni a telepítés során.

    Elvileg már az aktiválással nem fog szivatni, mert ez az XP Volume Licenc-es (VL) verzió, ami ezt nem igényli.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50623 üzenetére

    Szerintem csak a wsus-t. A többi olyan dolog, hogy ha nincs rá szükséged kifejezetten, nem kell telepíteni.

    Erről a wsus-ról sem tudom mit tartalmaz. A 3 GB-os méretéből arra következtetek, hogy az SP3 utáni összes frissítés, egészen a POSReady-ig bezárólag, esetleg .NET keretrendszerek benne lehetnek. De erről majd Doky nyilatkozik, az ő feltöltése. Igazából nem tudni mit csomagolt bele ebbe a wsus.zip állományba.

  • Frawly

    veterán

    válasz batyuska100 #50626 üzenetére

    Nem tudom, futtasd a Windows Update-et, talál-e frissítést még, meg csináld végig a netről a POSReady registry hacket (itt a topikban írtak róla, olvass vissza, vagy keress rá Google-ben), és nézd meg, hogy úgy lehúz-e még POSReady-s frissítést.

    Vírusirtó mindegy, lehet ingyenes, fizetős, csak friss legyen, a progi és az adatbázisa is rendszeresen frissüljön. Böngészőnek New Moon vagy Firefox 52 ESR, esetleg Mypal. Böngészést szorítsd a minimumra, akkor se netbankolás meg egyéb fontos dolog legyen. De ha kifejeztten böngészésre lesz használva a gép, akkor inkább egy friss (19.2) MX Linuxot (Xfce/Fluxbox variáns) vagy Antix-ot tölts le rá, esetleg Lubuntu, ha 64 bites a proci, és van hozzá legalább 2 GB RAM, ha nincs, akkor a 32 bites megoldásoknál kell maradni, és mindenképp Linuxról böngészni, az biztonságos még. XP-t offline használatra érdemes tartani, és bár netre mehetsz vele, de csak akkor tegyél ilyet, ha nagyon muszáj alóla valamit megnézni a neten, letölteni valami fájlt, hobbiból ne az XP-t használd böngészésre.

  • Frawly

    veterán

    válasz riki #50635 üzenetére

    Az androidnak nem sok köze van a Linuxhoz, a kernel is szénné van benne hackelve. Valamint igen, a Linuxot is szét lehetne nerfelni, de nem teszik, nem csak az alacsony részesedés miatt, hanem linuxon eleve a deafult telepítések biztonságosabbra vannak állítva (kötelező jelszóadás, a felhasználó alapból nem admin jogokkal garázdálkodik), meg mindenfélék, és nehéz közös támadási pontot találni a sokféleségben, plusz ha Linuxnál felmerül valami biztonsági rés, akkor általában 24 órán belül van rá valami folt, míg Windowsnál várhatsz akár egy hónapot is, a következő patch keddig, amíg a MS szíveskedik foltozni. Plusz Linuxnál nem vagy annak kitéve, hogy egy nagy multicég megszünteti neked a támogatást, aztán hoppon maradsz egy foltozatlan rendszeren. Így Linuxon biztosra tudsz mindig menni, hogy a legújabb TLS-t, legújabb böngészőt, legújabb biztonsági foltokat tudod használni, és ha jól csinálod, az egészet úgy, hogy a gépigénye sem lesz nagyobb, mint egy XP-nek. Ennek ellenére támadhatatlan rendszer nincs, de egy támogatott, rendszeresen és gyorsan frissülő platformon kisebb eséllyel futsz bele valami komoly támadásba.

    XP azért már jó másfél éve nem támogatott semmilyen szinten, ugyan még trükkökkel lehet működőképesen tartod magadnak, de már egyre nehezebben, egyre többet kell rajta hekkelni, és milyen előnyt is kapsz cserébe? Ja, persze, semmilyet. Régi retró szoftverek és játékok futnak rajta, meg régi hardverek, amikhez utoljára csak XP-ig bezárólag volt driver, azok használhatóak, de ez utóbbiakhoz meg nem kell netre menni, hiszen a felsoroltakat offline lehet használni. Persze, netre lehet menni XP-vel is, de egyre nagyobb rizikó. Szerencséd lehet, de ez nem lesz garantált mindig.

    Az XP ma már sehol nem népszerű, a részesedése a Linux alatt van már. Mindenhol továbbléptek, mert észrevették, hogy tovább lehet. A hardverek már nem drágák, ezért a gépigény nem annyira fontos, akinek mégis, az az alacsony gépigényt megkapja Linuxon is. Ma már csak két réteget látok XP-t használni, retró játékosok, retró hardveresek, akik szándékosan retrózásra tartanak külön gépet, meg 1-2 cég futtat dedikált offline kliensen XP-n egy-egy régi legacy app miatt, amit nem volt pénz újraíratni, hogy újabb rendszereken fusson. De átlag felhasználónak már rég nem indokolt a használata, főleg, ha netezni szeretne rajta.

  • Frawly

    veterán

    válasz riki #50646 üzenetére

    Az attól függ, hogy a 20 évet honnan számítjuk. Ha a 2001-es megjelenéstől, akkor „csak” 19 éves. Ha a tényleges architekturális fejlesztéstől, akkor viszont 21, mert az alapját, az NT5/Win2k-t 1999-ben kezdték el fejleszteni, és az az alap nem változott még a Win2k3-ban sem.

    Ez az 555 pont is attól függ, hogy honnan nézzük. Gondolom a legújabb, 86-os Chrome tud 555-öt, de pl. nálam Linuxon a Firefox 82b8-as csak 509-es eredményt ér el, és nem cserélném el XP-re, meg régebbi verziós Chrome-ra. Ezek a HTML5 compliance oldalak csak egy névleges plecsnit adnak, a tényleges kompatibilitás, meg hogy a weboldalak helyesen jelennek-e meg a gyakorlatban, az egy teljesen más tészta.

Új hozzászólás Aktív témák