Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz kezdosql #49966 üzenetére

    Az Ultimate is jó lesz, de valami kulcs kell ahhoz, legalább egy demó kulcs, hogy az első 30 napban aktiválva legyen. Ha egyáltalán nincs aktiválva, nem lehet a rearm-os trükköt eljátszani.

    A szülőknek el kell magyarázni, hogy a PHP, MySQL, stb. webes programozás, amit webszerverre fejlesztenek, és a szerverek 95%-án Linux fut. Ha a gyerek állást akar kapni egyáltalán, kell a Linuxhoz is értenie. Windows Pistiből van 100 minden utcasarkon.

    Vagy ha Windows-fejlesztőnek szánják a kicsinyeiket, vegyenek nekik Windows-licencet. Az eBayen lehet kulcsokat kapni 1000 Ft. körüli áron. Persze, egyébként lehet WAMP szervert futtatni XP-n is, nem azt mondom, hogy technikai akadály, de most csak ezért feltenni egy XP-t, ami kifejezetten szuboptimális erre a feladatra, nem éri meg.

    Még azt sem tudom elfogadni, hogy valaki nem ért a Linuxhoz, mert mégis csak fejleszteni akar, nem átlag felhasználóról van szó. Ráadásul vannak felhasználóbarát disztrók, ilyen alapból LAMP-os disztrók, vagy bármilyen felhasználóbarát asztali disztróra is fel lehet tenni snap-ből egy működőképes LAMP server stacket, nem nagyon kell konfigurálni sem, kulcsra készen települ egy soros parancs kiadása után.

    Illetve van lehetőség aktiválni a Win7-et más módszerrel is, de azt itt nem részletezem, mert 1) ez WinXP topik, 2) az már egyértelműen warez, amit a szabályzat tilt.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #49968 üzenetére

    Jó tudni. Ezt majd ki fogom próbálni, ha következőleg Win7-et telepítek.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #49972 üzenetére

    Szerintem nem jó tanács, hogy IDE-ben használja. Át lehet állítani utólag is AHCI-re, de XP-nél elég nehéz, meg kell hekkelni a SATA driverben a hardverazonosítókat, aztán eltávolítani a régi IDE drivert, AHCI módban (BIOS-ban átállítva) újraindítani a gépet, úgy nem fagy le. Win7-től felfelé már könnyebb átállítani utólag a Windowsban az IDE módot AHCI-re, de a gyakorlat azt mutatja, hogy ez még mindig túl bonyolult a legtöbb usernek.

    Így érdemes már a telepítés előtt AHCI-re állítani. XP-hez meg nLite-tal csinálni olyan telepítőt, amibe bele van integrálva a szükséges SATA driver, vagy esetleg Windows 2009 POSReadyt feltenni, mert abban alapból integrálva van.

    (#49975) cocka: ennek azért nézz utána. Androidot nem kötelező SD kártyáról frissíteni, illetve a SIM-eknél is eltérő, hogy melyik eszközhöz milyen Windows alá van driver.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz kezdosql #49979 üzenetére

    (#49968) zolee001 azt írja, hogy megy a rearm 3× kulcs nélkül is. Egyelőre még nem volt időm kipróbálni, de elhiszem neki. A kulcs annyiból lenne jó, hogy azzal 5× megy a Win7 rearm. De nem térítés jelleggel írom, szervernek jobb a Linux, nem kell hozzá grafikus felület, nem lesz sallang a rendszerben, csak a szolgáltatás fog futni, amit feltelepítesz, meg a Linuxban a fájlrendszerek is fürgébbek, jobb a kernel memória és hálózatkezelése. Mindenképp megéri Linuxot használni, pláne ha csak egyszerű webszerver, SQL szerver, ilyesmik futnak róla. Felesleges ezért Windows licenc, meg az NTFS fájlrendszerek lomhaságát elviselni, stb.. A webfejlesztésnél úgyse az a lényeg, hogy min fut, hanem a megírt webes kód fusson.

    Egyébként furcsa, amit írsz, Win7 Ultimate-ből nem hinném, hogy volt OEM. Abból tudomásom szerint csak dobozos volt, meg volume licences és demo kulcsos és kifújt.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz kezdosql #49981 üzenetére

    Ja, de épp ezt mondom, Java, .NET, újabb böngészők, és egyre több minden nem fog majd futni, ahogy haladnak az évek. Ezt nem értik meg az XP fanok, hogy nem lehet a végtelenségig használni, nem a MS támogatás lejárta miatt most áprilistól, hanem mert a komplett IT iparág dobta már 8-9 éve.

    Ha meg az az elvárásuk, hogy XP legyen rajta, akkor csinálják meg ők, ha annyira értenek hozzá, hogy XP a legjobb alá. Ha meg Win7 kell rá, ahhoz adjanak licencet, ne neked kelljen azzal vergődni, hogy nincs kulcs hozzá, meg egy másik gépen már be lett aktiválva, meg rearm-os trükköket játssz el.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #49983 üzenetére

    XP-ről Win7-10-re egyéb okból is át vannak rugdosva az emberek: új hardverekhez driver, új DirectX verzió, 4 GB vagy több RAM kihasználása.

    A Windows NT3.x-4 meg valóban nem volt elterjedt otthoni gépeket. Az első olyan NT-s Windows, ami nagyobb tömegben megjelent az otthoni PC-ken, az a Win2000 volt, de annak az volt a pechje, hogy nem tudott elterjedni, mert 1 évre rá jött is rá az XP és az terjedt helyette.

    A Win9x-ről a nagy váltást XP alatt nem csak az NTFS és a Unicode hozta, hanem az NT-s kernel, új drivermodell, meg hogy az egész OS nem egy DOS-os GUI volt többé. Egész mások voltak az NT-k stabilitásban.

  • Frawly

    veterán

    válasz NdrewSunix #49985 üzenetére

    Lehet az USB3 vagy a SATA driver a baja. Próbáld meg USB2-es portban a pendrive-ot és a lemezvezérlőt tedd át IDE módba, ha más nem csak teszt képpen. Illetve Rufus-nál is figyelj arra, hogy ne GPT + UEFI módban írd ki, hanem MBR + BIOS módban. Nagyon kell rá figyelni, mert a Rufus elég szemét tud lenni, átállítod, hozzáadod az .iso-fájlt kiírásra, és szépen visszacsinálja GPT + UEFI-re, úgyhogy az MBR+BIOS átállítást az iso hozzáadása UTÁN kell megejteni. Nagyon trükkös, nem szabad ész nélkül next-next-finish nyomkodással csinálni.

    De ha csak egy 10 éves digitalizálót akarsz beüzemelni, ahhoz virtuális gépet is beüzemelhetsz, nem kell particionálással meg driverekkel kínlódni.

  • Frawly

    veterán

    válasz bango #49993 üzenetére

    Elvileg ha szoftveres a virtualizáció (ami eleve nem éri meg, mert lassú), és olyan a guest OS, hogy van rá Guest Additions, akkor használhatják egyszerre az USB portot. Elvileg, mert a gyakorlatban nincs rá garancia, hogy menni fog normálisan. Ha hardveres virtualizáció fizikai eszközátadással, akkor nem lehetséges.

    De az RPi-n van több USB port is, hiába van csak egy csati, a GPI header tüskékre tudsz másik USB portot is rádugni, úgy már két USB lesz, az egyiket oda tudod adni a virtuális gépnek.

  • Frawly

    veterán

    válasz 789 #49996 üzenetére

    Azért arra figyelj, hogy
    1) az SSD-n a partíciók eltolása megfelelő legyen
    2) néha TRIM-ezd meg, vagy valami SSD-hez adott progival, vagy live Linux alatt.

  • Frawly

    veterán

    válasz 789 #50003 üzenetére

    Az első linken lévő írásból a defrag letiltása kell csak, meg a legvégéről a helyes partícióeltolás.

    A második cikknek nem veszed hasznát, mert az Win7 és későbbi verziókhoz van csak.

    Az fdisk kimeneteden látszik, hogy NEM jó a partíciók eltolása, legalább 32 szektorral kéne oszthatónak lennie (a modern particionálóprogik, és Windowsok 2048 szektorral osztható szektornál kezdik a partíciókat, ami megfelel a 8, 32, stb. szektorral való kezdésnek is). Nálad szépen látni, hogy 63 szektoros CHS HDD rendszerben vannak a partíciók, ami SSD-nek nem jó, mert belassul tőle, meg fizikai NAND lapokon nyúlnak át a partíció és fájlfoglalási egység határai, ami miatt egy szektor vagy egység miatt két NAND lapon is át kell mozgatni az adatokat.

  • Frawly

    veterán

    válasz 789 #50006 üzenetére

    Alapesetben egyiknek sem kell megmondani, mert default 2048 szektorral osztható határon particionálnak, jó pár éve ez az elfogadott sztenderd.

    A felsorolt 3 közül a cfdisk használatát ajánlom, az a legfelhasználóbarátabb.

  • Frawly

    veterán

    válasz 789 #50008 üzenetére

    A Windows XP telepítője kezdi a partíciókat 63-mal osztható szektorcsoporton, mivel az volt a régi Cluster-Head-Sector-séma (CHS), a hagyományos HDD-ken 63 szektor volt sávonként, és így nem nyúlt át szektor sávhatárokon. De ez a CHS eltolás nem jó a modern, 4K-s HDD-knek sem, nem csak SSD-ken problémás.

    Jó pár éve a 2048 szektor a default minden modern particiónálóprogiban (nem csak a linuxos utilityknél) és Windows telepítőben. Mivel az megfelel a 4K-s, 16K-s HDD-knek, SSD-knek is és meg fog felelni a jövőben a még nagyobb lapméretű (feltehetőleg 32K-s) meghajtóknak is (3D QLC SSD-k lesznek jó eséllyel ilyenek).

    De az jó, ha magabiztossággal forgatod a Linuxot, jól kiigazodsz a terminálon, meg a parted-en, mivel a TRIM-ezést is Linux alól meg tudod ejteni: sudo fstrim -a -v futtatásával. Nem kell minden nap, csak mondjuk havonta egyszer, live rendszerre bebootolsz egy pendrive-ról. Feltéve, hogy XP alatt nem találsz rá más módot.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz 789 #50010 üzenetére

    Akkor fedezve vagy TRIM ügyileg is. Amit nem írtam: a 63-mal osztható szektorcsoportnál kezdődő partícióknak is van értelme, régi HDD-n, amely még nem 4K-s. De már elég kevés ilyen meghajtót használnak, és azt sem nagyon particionálgatják.

  • Frawly

    veterán

    válasz #03412736 #50016 üzenetére

    Egyem a szíved Flesi, még mindig azt a szerencsétlen cerkás netbookot nyúzod? Az már akkor használhatatlan volt bármire, mikor sok éve cukkoltunk vele a hwsw-n. Arra aztán a forkok forkjának a forkját is rátehet, akkor sem lesz alkalmas netezésre. Keress bontókban vagy refurb gépekkel foglalkozó boltban valami rettenet olcsó, használt C2D-ós laptopot helyette, még úgy is olcsóak már, ha nézel bele egy nagyobb C2D-ós használt procit, meg 4 GB DDR2 RAM-ot. Esetleg egy i5-ös gép, azok sem rettenet drágák, és azok alapból 4 GB RAM-mal szoktak jönni.

  • Frawly

    veterán

    válasz #03412736 #50022 üzenetére

    A biztonsági dolgok téged úgysem érdekeltek soha, fölösleges a procisérülékenységek miatt aggódnod. Továbbá nem, nem tud semmit sem az a gép, pont ez a poén. RAM nagyon kevés, proci nem támogatja az újabb utasításkészleteket (SSE4, VT-x), sem a 64 bitet, egy szálas, nincs benne használható GPU.

    Arra a gépre max. Arch32, Arco Linux vagy Manjaro, IceWM, dwm, i3wm, Sway valamelyikével, böngészőnek Falkon, Midori, Surf. De már ezek alatt is nyögni fog a gyenge proci, kevés memória, stb. miatt, szóval az OS meg a böngésző fog rajta menni, de már értelmes dologra használni nem lehet, mert ahogy betöltenél valami alkalmazást, meg weboldalt, csak tekerni fogja a swapet.

    De már egy XP SP3 vagy SP4 továbbfrissítve PosReadyvel is sok annak a gépnek, már egy asztali P4, 1 GB RAM is határeset, XP-hez is ajánlott legalább egy normális C2D min. 2 GB RAM-mal, és akkor mindig csak a minimumot karcolgatjuk.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50071 üzenetére

    Az szép. Ez a Mac téma mi rajta? Elég jól néz ki. Örülök Flashike, hogy végre van egy normális Core i laptopod, és nem azon a 900 MHz-es EEE cerkán szenvedsz meg 1 GB RAM-on.

    Gondolom valami herélt install, mert a full XP, teljesen felfrissítve nem nagyon vihető a leggyorsabb gépen sem 8-10 mp. alá, az XP ezeken lassabban bootol, mint a Gyorsindítás nélküli Win7-8-10.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50077 üzenetére

    Valami trükk tuti van, nem versz át. Próbáltam én is XP-t, poénból, hogy milyen gyors 2-3. gen. i7-es gépeken, 8-16 GB RAM, SATA3 SSD-kkel, nem virtuális gépen, hanem fizikai vason. Lassabban bootoltak, mint a Win7-10. Ennek az az oka, hogy az XP régi, azt még nem optimalizálták gyors bootsebességre, 18 évvel ezelőtt még nem volt divat, a HDD-k úgyis lassúak voltak.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50079 üzenetére

    A Win2k-ról jobb nem is beszélni, az még az XP-nél is lassabban bootol ugyanazon a gépen. Ezen a videódon is 24 mp., nem 0, meg nem 0,1. Pont ezt mondom, hogy ilyen régi rendszerek nem voltak gyors bootra optimalizálva, hiába van alattuk i5-i7, meg SSD.

    A Win10 nem lassú, annak annyi a titka, hogy nem szabad HDD-ről használni, SSD kell alá. Igaz a Win10 bootkor csal, mert alapból be van rajta kapcsolva a Gyors boot funkció, ami leállításkor félhibernációs állapotba teszi a le gépet, és következő bootkor ebből éled fel. De ha ezt kikapcsolja az ember, akkor még mindig 4-5 mp. alatt bebootol egy gyors SSD-vel, feltéve, hogy a proci sem lassú.

    A lemezt meg azért tekeri a Win10, mert frissítéseket keres, meg telepít. Meg tudod neki adni, hogy mikor keressen frissítéseket, vagy beállítod a netkapcsolatot forgalom alapú számlázottra, és onnantól nem fog pörögni a Win update.

    Egyébként meg egy rendszer jóságának nem mérőfoka, hogy milyen gyorsan bootol. Kényelmi szempont lehet, de nem kizárólagos.

    Win7 meg gyorsabban bootol mint a Win8-10.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz zsolt20 #50090 üzenetére

    Én inkább azt javaslom, hogy DNS szervert ne adj meg. Kézileg add meg az IP-t, ne DHCP-vel kérje le, és kézzel nem adsz meg neki DNS-t, vagy valami kamu IP-t. Ilyenkor a netes címeket nem tudja IP-re lefordítani és kapcsolódni, míg a belső címeknél tudsz IP-t használni vagy a hosts fájlba beleszerkeszteni a helyi neveket, hogy ne kelljen IP-zni.

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #50093 üzenetére

    Igazad van, a kamu proxy még egyszerűbb, erre nem is gondoltam. Beállítani, hogy a belső hálóra, pl. 192.168.x.1/24 tartományban ne használjon proxyit, csak az ezeket kívül eső IP-khez, de mivel ezekhez meg kamu proxy van beállítva ezek elérhetetlenek lesznek. Ehhez a DHCP beállításokat sem kell bántani.

  • Frawly

    veterán

    válasz zsolt20 #50095 üzenetére

    Be lehet állítani, a hálózati kapcsolatoknál, TCP/IP beállítások, és az automatikus cím helyett adsz meg kézi címeket. De nem tudom ez miért kell neked, ahhoz, hogy FTP-zz, nem kell fix IP.

    Vagy fordítva akarod, hogy az XP-s gép az FTP szerver, és azt akarod állandó címen elérni? Mert akkor kell, de akkor a routerben vagy amin keresztül kapcsolódsz, be kell állítani a gép MAC címénél a DHCP beállítások között, hogy ahhoz mindig fix IP-t rendeljen.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50112 üzenetére

    Az hát. Herélt valami. A rendesen felfrissített full XP Profnak, SP3 + összes frissítés a legutolsó POSReady-ig bezárólag bizony kell min. 280-400 MB RAM, ha a driverek is fent vannak (főleg a HP és GPU driverek elég bloatak). Összességében az XP-zéshez is ajánlott min. 2 GB RAM, meg egy SSD. Persze ha csak virtuális gépben ökörködik vele valaki, minimális feladatokra, akkor a 768 mega is elég lehet neki.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50114 üzenetére

    128 MB RAM utoljára az SP1 nélküli XP-nek volt elég. Meg nem csak az XP fogyasztását kell nézni, hanem mikor pl. elindítasz rajta egy modernebb böngészőt, vagy Office csomagot, akkor azok elkezdik elég rendesen enni a memóriát. Az SSD tompíthat a dolgon, de nem oldja meg.

    QEMU-ban amit állítottál, az csak a proci architektúráját állítja. Gyorsabb nem lesz tőle. olyan sebességgel fog futni, amit a fizikai procid ki tud préselni magából. Dupla magos Pentium III amúgy sem volt, volt P3, meg P3 Xeon, de csak 1 magosak, viszont volt olyan szerverlap, amibe két foglalat is volt. De a QEMU-t (vagy Virtualboxot, vagy akármit) érdemes inkább hardveres virtualizációval használni, hogy használja a fizikai prociban a VT-x kiterjesztést.

    Az, hogy az XP téves detektálás miatt milyen hülyeségeket írogat a procira, nem releváns. Attól, hogy 20-30 GHz--eket ír, attól még nem lesz gyorsabb.

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #50118 üzenetére

    Nekem, míg XP-t használtam, ment internet nélkül is. Feltelepítettem az XP-t. Mikor települt, akkor rinyált ugyan, hogy aktiváljam, ilyenkor az aktiválós linkre kattintottam, de volt egy olyan lehetőség, hogy Telefonálok a MS-nak (erre kellett kattintani, de ténylegesen telefonálni nem kell), majd azután be lehetett írni újra a termékkulcsot és úgy működött, nettel és net nélkül is beaktiválta magát, mindegy volt neki. Többször nem is rinyált az adott telepítés soha többet.

    Ha a kolléga bajban van, írjon privátot. Tudok neki kulcsokat írni, amik BIZTOSAN működnek, igaz azok mind XP Prof-osak. Home-ot sose telepítettem, csak olyan gépen használtam, amire eleve fel volt telepítve.

    Akár még ide is írnám a kulcsokat, egy abandonware legacy OS-ről van szó, egyfajta muzeális példány már, nem árulják sehol, nincs rá már semmilyen support, nincs gazdasági értéke. De nem kockáztatom meg, itt a PH-n nagyon szigorú a moderáció, volt már gondom ennél kisebb dolgokból is.

  • Frawly

    veterán

    válasz Fred23 #50122 üzenetére

    Így nem nagyon fog menni, ha ennyire nem támogat semmit a gép. Vagy dobjátok ki, vagy vegyél bele egy DVD drive-ot vagy egy PCI-os USB2 kártyát.

    Egy megoldás van, kiszereled belőle a lemezt, azt rácsatlakoztatod egy modern gépre, és feltelepíted rá az XP-t. De még ez is necces, mert ha olyan régi gép, hogy még USB-ről bootot sem tud, akkor valószínű még valami PATA100, PATA133-as HDD lehet benne, azt nehezen fogod bármilyen kicsit is modernebb gépre rákötögetni.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50128 üzenetére

    Ebben igazad van, nem bootol róla akkor sem. Ráadásul még ez sem lenne önmagában baj, mert mondhatnánk, hogy a pendrive-ot elérje, amin az XP van, de az a baj, hogy DOS alatt még ezt sem lehet vele megcsinálni. Így valóban nem volt jó ötlet ajánlani.

    Csak a DVD meghajtó az egyetlen értelmes megoldás. Ha arról nem is bootol, azzal már meg lehet oldani, hogy DOS floppy-val kezdeni a bootot, aztán arról indítani az XP install-t.

    Bár az XP-t sem a legjobb ötlet egy olyan gépre feltenni, ami nem tud USB-ről bootolni, mert ez azt jelenti, hogy olyan régi gép, amiben olyan régi, gyenge proci van, és kevés RAM, hogy az XP is nagyon nyögvenyelős lesz rajta. Ha nem jönne be az XP, meg lehet próbálkozni Win2000-rel vagy Windows NT4 Workstation-nel. Esetleg ha DOS-os és Windows-játékok a cél, akkor Win98SE. Mindegyiket le lehet tölteni a winworldpc.com-ról ingyen, termékkulccsal együtt.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50133 üzenetére

    Én is a doxbox, pcem, qemu, stb. híve vagyok, de látod, hogy van, aki szeretne valamit kezdeni egy régi géppel, ami már úgyis megvan neki. Ilyenkor viszont számba kell venni, hogy mire lesz használva, és bizony, ott szokott lenni a játék. Már pedig retró gépen nem fogsz modern játékokat futtatni. Így a DOS meg a Win9x-es játékok szoktak szóba jönni, esetleg korai XP-sek. Itt most nem volt szó 64 bites rendszerről, egy olyan régi gépről van szó, ami még USB-ről sem tud bootolni.

  • Frawly

    veterán

    válasz csabyka666 #50146 üzenetére

    Nem, nem ugyanannyira nem fejlesztenek. Hanem a 64 bites támogatottsága még a 32 bitesénél is sokkal rosszabb volt, már fénykorában is. Sürgősen el kell felejteni, XP ma már csak retrózáshoz meg offline legacy alkalmazásokhoz való. Fő rendszernek, amikor netre is mész vele, felejtős. Ha túl régi a gép, nem bírja a Win10-et, akkor tegyél fel rá valami soványabb Linuxot.

    (#50147) quailstorm: szerintem már 2014 előtt is elég sok szoftverfejlesztő és hardvergyártó (driverügyileg) nem támogatta az XP-t, mikor még a támogatása sem járt le. A 64 bites mindig is egy támogatatlan valami volt, nem is otthoni felhasználásra volt tervezve, hanem ha egy cégnél egy XP-re írt szoftvernél 2 GB-nál több memóriát akartak használni. Ugyanis a 32 bites XP hiába címez meg 4 GB memóriát (ebből lejön az eszközök ROM-jai, meg a VRAM), egy alkalmazásnak max. 2 GB-os címtere van, a másik 2 GB a kernelé. Ezt ugyan meg lehet toldani 3G kapcsolóval, meg PAE-vel, de az meg instabillá teszi a hagyományos XP-s programokat. Erre jöttek ezzel a 64 bites XP című öszvérmegoldással. Nem lett népszerű.

  • Frawly

    veterán

    válasz DelArco #50167 üzenetére

    Mivel írtad ki az XP telepítőt? Én anno Rufus-t használtam erre, az teljesen működőképesre kiírta mindig az MSDN-es SP3-as XP iso-t. Néha másik pendrive-val is meg kell próbálni.

  • Frawly

    veterán

    válasz csabyka666 #50174 üzenetére

    Én erőltetném az USB-ről telepítést mindenképpen. Még USB2-őn is, lassabb USB2-es pendrive-val is sokkal gyorsabb, mint az ODD-s, utóbbinak a seek time-ja katasztrofális, mire másolgatja meg tömörítgeti ki róla a telepítő a sok kis fájlt, az +30 perc telepítési idő is lehet rosszabb esetben. Persze ha annyira nem megy USB-ről, opció lehet egy ODD-s telepítés, akár csak egy kölcsön USB-s ODD meghajtóval, de ehhez csak vészmegoldásként folyamodnék.

    Esetleg lehet telepíteni az XP Posready 2009 Editiont is, az is normál, SP3-as XP Prof-nak felel meg, és az már jobban támogatja az USB installt, meg a wim lemezképből történő gyors rendszerfelhúzást. Annyi, hogy talán magyarul nem tud, de szerintem ez nem olyan rettenet nagy hátrány.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz akaido #50184 üzenetére

    Így van. Mennek az USB3 portok, USB2 módban, ha épp nincs épp úgy állítva a vezérlő, hogy USB3 be legyen kapcsolva, mert akkor jönnek a gondok driver hiányában. És ez nem csak XP-n probléma, hanem már Win7-en is.

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #50190 üzenetére

    Már adtam neki tutira működő dobozos termékkulcsot privátban, akár még ide is betenném, de félek kimoderálják, akkor is, ha az XP már abandonware. Ezekkel az OEM kulcsokkal az a baj, hogy már egy gépen be vannak aktiválva, így valószínű egy másikon már nem lehet őket aktiválni. Bár fene tudja, lehet ha a MS kikapcsolja az aktivációt, onnantól mindegy lesz, csak megegyen valami termékkulcsot.

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #50198 üzenetére

    Én nekem annyi nem világos az egész történetből, hogy még ma, 2020-ban is van olyan ember, aki közvetlenül csatlakoztatja a gépet a netre, és nem routeren meg router+switch vagy Wi-Fi vagy hasonlóval csatlakozik a netre? Én már vagy 14 éve nem csatlakoztattam gépen közvetlenül a netre, biztonságilag sem ajánlott. Egy NAT-olt router már biztonságilag is sokat dob, hogy kívülről nem érik el a belső háló gépeit. Ma már minden háztartásban van a gépen kívül min. 1 okostelefon, vagy táblagép, vagy laptop. vagy valami okostévé, lejátszó, netes eszköz, aminek úgyis kell netet osztani, ergo a routerezés a legegyszerűbb.

    Vagyis 6 éve előfordult egy laptoppal, hogy mobilnetes sticket kellett rádugni, amin a SIM kártyán keresztül a kapcsolat PPPoE-vel épült fel, de az is már ilyen vészmegoldás volt, amíg friss költözés után az azonnal megrendelt netet el nem jöttek bekötni.

  • Frawly

    veterán

    válasz w.miki #50202 üzenetére

    Jó, nem 1×1, de nem is olyan baromi bonyolult. Nem kell félni tőle, csak pár registry szerkesztés az egész, annyira nem feketemágia. Most beletetted a gépbe a munkát, meg feltelepítetted az XP-t, ennyit szerintem még kibirhatsz, hogy legyen eredménye a munkádnak.

    Ja, régebben jó volt, mert kisebb TLS verziót használtak a weblapok, most meg mindenki váltott újabbra.

    Win7-ből a Home Premium 32 bitest ajánlom.

    (#50206) cocka: a 2010 utáni gépeken is ki tudod kapcsolni az UEFI-t, ha engedélyezet benne a CSM / Legacy / BIOS módot. Majd most 2020-ban jönnek ki az első olyan új inteles lapok, amelyeken nem lehet kikapcsolni.

    Ha XP is kell, akkor utoljára az Intel 4. generációs Core i-t támogató lapokhoz volt utoljára XP-s chipsetdriver, AMD-nél AM3+ foglalatig. Általában onnan ismered meg, hogy DDR3-asak, bár lapja is válogatja. Bár XP-t ilyen gépre nem érdemes tenni, mert nincs optimalizálva sok magra, szálra, újabb utasításkészletekre, meg 32 biten ott a 4 GB-os RAM korlát, szóval szuboptimális. XP64-ezni nem sok értelme van, se driver hozzá, alkalmazások is problémázhatnak rajta. Ha meg tényleg kell a 16 GB RAM, és nem ragaszkodsz az XP-hez, akkor meg lényegében bármit beszerezhetsz, mert a modern OS-eknek nem gond az UEFI sem. Az UEFI-től nem kell félni, mert jó dolog. Gyorsabb vele a bootolás (kihagy egy csomó hagyományos BIOS POST tesztet, meg nem töltöget be mindenféle hagyományos BIOS rutint, ami csak feleslegesen foglalja a memória), van benne egy csomó extra funkció (screenshot, online update, stb.). Az UEFI boot is kevésbé problémás, csak a Secure Bootot nem kell mindenáron erőltetni, akkor kezesbárány. GPT partíciókon nem kell többé ilyen elsődleges, kiterjesztett partíciókkal, MBR-rel, meg partíció bootflagekkel szórakozni.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50209 üzenetére

    Nem bonyolít semmit. Beállítod a BIOS-ban a CSM / Legacy módot. Így úgy fog működni, mintha BIOS only alaplap lenne. Épp úgy fog bootolni az XP.

    Azt nem értem, hogy konkrétan miket akarsz törölgetni.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50220 üzenetére

    Még mindig használod azt a szegény 900 megahecces cerkát? Az a netbook már 11 évvel ezelőtt is egy durva vicc volt, mikor még a hwsw-n irkáltál róla :DDD Szerintem azóta sem jobb, hogy retró géppé érett, 12 éves gép, 16 éves procival.

    Max. valami hobbigépnek elmegy minimállinuxot vagy BSD-t tanulgatni, meg lynx/elinks böngészővel nézegetni szöveges weboldalakat, esetleg BBS-ezni. De YouTube nézésére nem való, az is bloatabb lett, mint 11 éve, nőttek a videók felbontásai, bitrátái, átálltak h264-ről VP9-re, HTML5-re, stb.. De az egész web is bloatabb lett, XP is bloatabb lett minden SP-vel és minden újabb update-tel, POSreadyvel is. Nagyon nem érdemes rajta a netezést erőltetni, PaleMoon ide, NewMoon oda.

    Mikor egy gép ilyen gyenge, és ennyire elavult, azon már az XP sem segít. Az XP ma már csak retrózni jó, pl. régi játékokhoz, de arra meg ez az eee PC 900 nem volt jó sose, meg cégeknek legacy appokat futtatni, amilyeneket meg magánemberként neked nem kell futtatni.

    Mondanám, hogy retróként tegyél rá Win98-at vagy DOS-t, de azokhoz meg nem lesz driver.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50222 üzenetére

    Jó, nyilván be lehet állítani, hogy 360p h264-et játsszon le, meg mindenféle trükköt bevetni, de akkor sem böngészésre való. Főleg nem XP-re, már az is bloat lett az SP3-mal meg még az utána következő update-ekkel. Egy normálisabb kétmagos proci, és 2 GB RAM minimum az XP-nek is, ha minden update fent van. Ha böngészni is akar az ember kicsit is normálisan, akkor 4 GB RAM meg egy 2 GHz körüli 2 magos proci a minimum. A szóban forgó gépen a 0,9 GHz-es, egy magos, egy szálas Celeron M proci van, és mindössze 512 MB RAM, amibe az XP és egy modern, friss böngésző együtt nem fér bele, nem hogy még fülek meg más alkalmazás a háttérben.

    Mondom, erre BSD vagy minimállinux való, amik boot után esznek <100 MB RAM-ot, és ilyen terminálos, szöveges felületű progikkal használni, esetleg netes videók 360p-ben mpv-vel, ami meghívja a youtube-dl-t. Meg be RDP-zni meg be SSH-zni távoli gépekre, BBS-ezni, IRC-zni, szövegszerkeszteni vim/nvim (Emacs talán már necces), fájlkezelésre Vifm/mc, stb.. Ezekre jó egy ilyen kicsi gép. XP-hez, 3DS Max-hoz, virtuális gépekhez, amikhez Flesi használta, arra nem való már. 10 éve még eldöcögtek ezek rajta, mikor még nem voltak olyan bloatak.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50225 üzenetére

    Ja, tudott ilyet, 9 évvel ezelőtt, ha megnézed a videó dátumát. Most próbáld meg egy friss XP installal, ne nLite-tal kiherélt, orosz crackes akármivel, rendesen SP3-as MSDN XP-t húzz fel rá (privátban tudok adni hozzá működő termékkulcsot) és telepítsd fel rá az nem hivatalos SP4-et meg POSready update-eket, vagy eleve XP Posready 2009-et tegyél fel, és nézd meg azon (ehhez is tudok normálisan működő kulcsot adni, nem kell crack). Mostani, XP-re elérhető legfrissebb Chrome-mal. Nem hogy a 3D kocka nem nagyon fog forogni rajta, csak diavetítésben, hanem már a weboldalak is alig fognak megnyílni, mert a gép tekerni fogja a swapot. Nem hogy még YouTube is menjen benne akadásmentesen, meg még screencapture rá. 2009-2011 környékén még ezt megcsináltad, ma már nem lehet ilyen gépen.

    Persze, azt nem is vitatom, hogy Win10-zel még rosszabb lenne, az alá SSD is kötelező, anélkül használhatatlanul lassú még i7-es procival is.

    Pl. pont a Chorme az, aminek ma már nagyon kell a 4 GB RAM. Firefoxszal, IlyenOlyanMoon-nal 1 tabnál talán beleférsz 2-be is, de az nyögvenyelős lesz. Normál emberek nem azért neteznek, hogy swapra, meg betöltési időkre várakozzanak, erre kell a 4 GB RAM, nem user error.

    Ma már ilyen használt 2-3. genes Core i5 gépeket utánad dobnak 4 GB RAM-mal nagyon minimális pénzért, de C2D-sakat még annál is jelképesebb áron. Azokon azért a Win10, Ubuntu, stb. is használható sebességgel megy, meg forog a 3D kocka, benne a Chrome-ban futó YouTube videóval, meg 3DS Max-szal. Ezen a 16 éves procijú, 12 éves gépen max. a szemeid tudod forgatni már modern GUI OS-sel, meg modern, mainstream böngészőkkel.

    Tudom miről beszélek, használtam hasonló netbookot, Asus eee PC 1001HA-t, abban már kétmagos Atom N2600 van, tiedéhez képest dupla órajellel, dupla cache, 6× FSB, meg dupla annyi memória, 1 GB RAM. Win7, XP SP3 használhatatlan sebességgel ment rajta, talán az XP a határon volt használhatóságban, de ez is 5 éve volt. De még a 32 bites Arch Linux IceWM-mel vagy LXDE-vel is kicsit nyögvenyelős lett, ahogy elindult egy PaleMoon rajta, nem sok memória maradt, sokszor swapre kellett várni, KDE, Gnome3, Unity, stb. élből felejtős volt rajta. Végül is el lehetett használgatni 5 éve, de már akkor is rettenet kínos volt. Mondom, nem is az OS volt kihívás, mert a Linux, XP elfutott rajta, hanem a böngészni is akartál, meg netán meg 1-2 dolgot a háttérben futtatni, Double Commander, szövegszerkesztő, terminál, fénysebességgel fogyott az 1 GB memória is.

    Én ilyen eee PC-re NetBSD-t vagy Void Linuxot, esetleg Alpine vagy Kiss Linxot tennék, vagy konzollal használva vagy dwm/bspwm-mel. Akkor is csak ilyen terminálos, konzolos, Text User Interface-es molyolásra, nem komoly dolgokra, lynx, mailra NoeMutt, irssi IRC, telnet BBS, terminálos TUI játékok (pl. minesviper, nudoku, Zork-klón szöveges kalandjátékok, Sokoban, ncurses tetris, stb.), háttérben mondjuk curseradio-val OPML Icecast rádiókat hallgatva, cmus-ban zenét futtatva, esetleg mpv-vel YouTube-ot hallgatva. Ilyen felállásban lehet alap Python, Bash programozást tanulgatni, vim használatát. Esetleg pihenésként egy kis DosBox, ScummVM, vagy Vice C64 emuláció, Higan SNES emuláció, simh és hasonló. De nagyjából itt ki is merülnek a lehetőségek egy ilyen 12 éves zsebgépnél.

    Persze, még mindig rámegy a legújabb Mint 19.3, Ubuntu 20.04 meg Fedora 32 is, de köszönet nem lesz benne, már bootkor a Swap Hegyek völgyeiben fogsz kirándulgatni, és több perc lesz, mire bebootol egyáltalán, és akkor még nem futtattál rajta semmit, nem hogy böngészőt, meg YouTube-ot.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #50228 üzenetére

    A 4 GB-ot úgy értem, hogy 2-3 gigánál több. Az nem baj, ha nem látja mind a 4 gigát. Ma már a RAM nem drága, főleg ha DDR2-3 RAM-ről van szó, egy 1-2 gigás modul ára jelképes, veszel belőle 2-őt, az se nagy pénz, régi hardvert ezzel ki is lehet maxolni, többet nem kezel jó néhány régi DDR2-es gép. Egyébként a 32 bites Linuxok kezelnek PAE-képes kernellel 4+ GB memóriát. Elvileg az XP is kezelte a PAE-t, de nem érdemes bekapcsolni azon, mert instabilitást okoz. De ez XP-s korlát, nem a 32 bit korlátja. Az, hogy mennyit lát az XP a 4 GB memóriából, az annak is függvénye, hogy a gépben milyen hardvereszközök vannak, azoknak mennyi RAM-ja és ROM-ja van összesen. Ha csak egy integrált vagy régi GPU van, akkor láthat akár 3,5-3,8 GB-ot is, ha egy nagyobb VRAM-os GPU, vagy sok kártya van, akkor lemehet akár 3 GB alá is, amit használni tud. Ja, ez valóban szívás, ebben az esetben az adott gépbe elég 2+1 gigás memóriamodul. De a vita onnan indult, hogy a szóban forgó netbookban 512 MB memória van mindössze, nem bővíthető, oda van forrasztva! Az már XP SP2 alá is nagyon sovány volt, épp, hogy elég.

    XP alatt mindenképp korlát egyébként, hogy egy process 2 GB-nál több memóriát nem használhat, de ez sem 32 bites korlát, hanem XP-s. Ezt lehetett egy időben 3G kapcsolóval enyhíteni, de az megint instabilitást okozott.

    Az NVMe 2-4 GB/sec-os átvitele meg teljesen felesleges, ha nem másolsz nagy fájlokat, nem dolgozol velük speciális alkalmazásban, mert kb. SATA2 sebességtől bottleneck van, és a CPU, memória, stb. a szűk keresztmetszet, nem a háttértár sebessége. Ezt nyugodtan kipróbálhatod magad is, feltelepítesz egy RAM drive szoftvert, abba telepítgess programokat, nyugodtan mérd le stopperrel, hogy egyik program sem fog róla gyorsabban futni, mint mondjuk egy SATA3 SSD-ről. SSD-t mindenbe érdemes tenni, talán a szóban forgó netbookba nem érdemes, annyira nem ér már pénzt.

    De igen, az XP-nek korlátja, hogy se NVMe-t, se UEFI bootot nem kezel. GPT-t elvileg igen, de bootolni nem tud róla. Már pedig idővel egyre több lesz az UEFI only gép. Meg az új hardverekhez már nincs XP-s driver évek óta, stb.. Egyre több program nem fut nem hogy XP-n, de már 32 biten sem egyáltalán, pl. Chrome, Handbrake, Goldwave, Virtualbox, VMware, stb. új verziói mind 64 bit only szoftverek lettek. Kivéve megint a Linuxot, ahol egyiket-másikat forráskódból le lehet forgatni 32 bitre, de ez megint nem XP-s téma.

    Egyébként az XP-vel nincs semmi baj, csak nem jó már fő gépre, fő OS-nek. De másodlagos gépekre, legacy és retró rendszernek teljesen jó, régi programokat futtatni, olyan játékokkal játszani, amik utoljára XP-vel futottak jól (pl. Far Cry, ahol pl. a vízfelületen a táj visszatükröződik, ez csak XP és Win9x alatt működik), XP alatt még támogatott az EAX, meg egy csomó olyan régi hangkártya és hardver, amit az újabb Windowsok nem kezelnek, stb.. Ilyen célra teljesen jó, főleg mióta abandonware lett. Lassan már annyira elavult, hogy még a vírusok sem fognak rajta futni, már nem is nagyon támadják. Ennek ellenére XP-s géppel valóban nem javasolt netre kimenni, különösen nem online bankolni meg online vásárolni.

    Igazából netbookra is teljesen jó, csak nem erre a fél giga RAM-os, egy magos cerkára, amiről beszélünk, hanem a min. 2 giga RAM-os, min. két magos atomos gépekre, amik hardverben elég erősek hozzá. Meg normálisabb C2D-os, C2Q asztali gépekre se rossz választás, ha XP-s korabeli játékokkal játszik valaki és van a gépben valami használható (nem integrált, hanem egy normálisabb dedikált) GPU. Vagy pl. olyan gépekre, amiket csak offline használnak, mondjuk csak egy darab ipari berendezést, laborműszert, CNC gépet hajt, amikhez nincs driver újabb Windows alá, vagy valami cég által íratott saját XP only szoftver fut rajta, esetleg olyan gépre, amit csak ilyen dedikált terminálnak használnak, pl. könyvtárakban katalógusböngészésre, garázsban, műhelybe zene/rádióhallgatásra, pdf nézésére, stb.. Tehát megvan a helye, használati értéke, csak tudni kell milyen szerepkörben, milyen gépen érdemes használni.

    Igazából még SSD-t is alá lehet rakni XP-nek, csak arra kell figyelni, hogy Linux alól legyen particionálva az 1024K-s partícióeltolások miatt, meg SATA driverrel legyen telepítve lehetőleg AHCI módban az XP. Meg ha az SSD gyártójának nincs XP-re manuális TRIM-progija, akkor pár havonta be kell rajta bootolni (mondjuk pendrive-ról) egy live Linuxot, és azon az SSD partícióinak felcsatolása után kiadni a sudo fstrim -a -v parancsot, ami TRIM-ezi rajta a szabad helyet.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50237 üzenetére

    Nem olvasol figyelmesen. A memóriakezelésnél leírod, amit én is leírtam elég részletesen. Még egyszer: azt, hogy 4 GB RAM-ból mennyivel lát kevesebbet, azt meghatározza, hogy a gépben milyen hardverelemek vannak, azoknak milyen ROM-jai, RAM-ja, VRAM-ja van, mert a 4 GB címkorlátba ezek is belatartoznak. Természetesen a 8 GB-ból is csak annyit lát, amennyi a 4 GB-ból fennmaradó szabadon címezhető. Ezek szerint a te gépedben lehet egy 512 MB VRAM-os GPU meg még néhány eszköz kártya, ROM-okkal, így csak 3,2-őt lát, a 4 GB-ból és a 8-ból, meg a 128 gigából is annyit látna.

    Egyebekben azt írom én is, hogy 4 GB elég az XP-nek bőven, már 2 is. Erre leírod, hogy nálad 8-cal is megy. Mintha nem ezt írtam volna én is. Én a kollégának írogatok, aki azt vallja, hogy nála az 512 MB RAM is elég, ez az, amit kötve hiszek.

    RAM áraknél én a 1-2 gigás modulokról írtam, nem a 2×4 és 1×8 gigás modulokról, az persze, hogy drágább, főleg, ha DDR3 és még drágább, ha DDR4. Főleg DDR2 RAM-okról volt szó, azoknál 2 ezres egy 2 gigás modul. De 1-2 gigás modulok DDR3-ból sem drágák, mindenki szabadul tőle, mert nem akarják a korlátozott számú memóriacsatikat kis kapacitású modulokkal lefoglalni.

    A GPT nem arról szól, hogy a Windows sok saját partíciót hozzon létre, hanem 4 partíció után ne legyél a trükkös logikai, kiterjesztett partíciósémába beleszorítva, amit később nehéz átméretezni, ez főleg akkor fontos, ha sok OS van multibootban telepítve. GPT-nél csak „sima” partíciók vannak, nincs ilyen elsődleges, másodlagos, logikai, meg nincs bootflagekkel és MBR kódokkal szórakozás. Helyette lehet 128 darab partíciód, az EFI partíción akárhány OS-indító kódod (egymás mellett kulturáltan megférnek .EFI fájlként, nem írogatják át egymás alatt az MBR-t a 0. szektorban), és a partíciós tábláról is több másolat van. Meg az UEFI-nek az is a lényege, hogy 64 bites módban indul a gép, nem vált vissza 16 bites valós módra, nem csinál meg egy csomó hagyományos BIOS POST tesztet, ami a bootolást lassítja. Meg NVMe-hez is kötelező az UEFI boot. Meg mivel nincs ott a 16-20 bites, 1 MB-os, valós módos korlát, így az UEFI-be több feature-t tudnak belevinni, grafikus felület, egérkezelés, hálózatkezelés, online frissítés, stb.. Természetesen a Win7-10-nek nem kötelező sem a GPT, sem az UEFI boot, ugyanolyan jól bootolnak MBR partíciós tábláról Legacy BIOS / CSM boottal is. De a GPT-UEFI-nek több előnye van.

    Letörölhetetlen fájlok törlésére teljesen felesleges egy egész XP-t tartani, ahhoz kiírsz pendrive-ra egy Live Linuxot, és arról bebootolva törlöd a fájlt, még saját tulajdonba sem kell venni. De szerintem Windowsra is van valami 3rd party tool, ami enged ilyen törölhetetlen fájlokat törölni, anélkül, hogy akármi mást be kéne bootoljál.

    A 16 bites progik a mai napig mennek Win8-10 alatt is, de csak a 32 bites verzió alatt, a 64 bites alatt nem. Ez nem a MS, és a Windows korlátozása, hanem a 64 bites x86 architektúra lett így megtervezve, hogy 32 bites módban tudja futtatni a 32 bites és 16 bites kódokat, 64 bites módban csak a 64 bites és 32 bites kódokat tudja futtatni, a 16 biteseket akkor már nem tudja natívan futtatni. XP alatt nyilván megy, mert az 32 bites volt, de épp így menne 32 bites Win10 alatt is.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50244 üzenetére

    Így értem már mit írsz, és valóban igazad van, ezt rosszul tudtam. Az integrált GPU vesz csak le. Most néztem a neten egy olyan videót, ahol XP-s gépet raktak össze, 1 GB VRAM-os dedikált Radeon 4870-essel vagy ilyesmivel, és ott is látott 3,2 GB RAM-ot. Én úgy tudtam, hogy ilyenkor csak 3-at lát vagy 2,8-at vagy ilyesmi. Ezek szerint a dedikált VRAM külön van. De a többi még mindig áll, hálókártyák, Wi-Fi-kártya, hangkártyák (akár integrált, akár dedikált), lemezvezérlők, ROM-ja mind vesz le, sőt, a dedikált videókártyának is a ROM-ja (de ezek szerint nem VRAM-ja) ezért gépfüggő, hogy mennyi RAM marad használhatóban, lehet akármi 3,8 és 3,2 között. De ez még mindig bőven jó, mert a 3,2 is több, mint a 2-3, és a 2×2 GB nem kerül sokkal több pénzbe, mint a 2 meg a 2+1. Ha meg 3,5-3,8-at tud használni a rendszer, az meg már jelentős előrelépés a 3-hoz képest is. Ezért mondom, hogy érdemes belepattintani azt a 4 giga RAM-ot, amit a vonatkozó DDR2-es gépek általában maximumként lekezelnek, némelyik a 8-at is kezeli, de azt már XP-hez nem érdemes meglépni, hacsak nem a 64 bites verzióhoz. Vagy ha csak 2 GB RAM-ot fogad a gép, nekem volt ilyen régi Fuji laposom, akkor abban is megéri kimaxolni, mert sokat fog segíteni, a 0,5-1 GB RAM-hoz képest. De onnan indultunk, hogy a kollégának a korai eee PC-jében csak 512 MB RAM van, az is odaforrasztva, azon nem nagyon bővítesz semmit.

    Az NVMe-t nem is én hoztam fel. Átlag felhasználónak nem is ajánlom, mert ha nem futttasz nagyon speciális programokat, akkor NEM lesz gyorsabb, csak benchmarkokon, de semmi nem fog tőle gyorsabban betölteni, csak a pénzed égeted el rá pluszba. Annyiból mégis releváns az NVMe, hogy vannak olyan ultrabookok, amikben a vékonyságuk miatt, csak M.2 SSD megy bele, nuku SATA SSD, nem megy bele HDD. M.2-es foglalat mögé sincs SATA vezérlő odadrótozva, azt is lespórolták, így csak M.2 NVMe SSD-t tudsz beletenni, na, ezen az XP-t élből el lehet felejteni, nem csak azért mert nem lesznek hozzá driverek, de bootolni sem fog.

    Az UEFI meg azért előrelépés, mert már önmagában is egy bootmanager. Pont ezért, hogy ne kelljen mindenféle GRUB meg NTLDR, közvetlenül tudja betölteni az OS-ek indítókódjait. Csak azok nem az MBR-ben vannak már UEFI bootnál, hanem egy FAT-ra (tipikusan FAT32-re) formázott partíción helyezkednek el, mappákban, .EFI kiterjesztésű fájlokként, és szépen megférnek egymás mellett. Meg GPT partíciós táblából is van több másolat, és benne sima partíciók vannak, nem kell ilyen elsődleges meg kiterjesztett, meg akármilyen aktív/rejtett partíciókkal szívni, sőt, még olyan is támogatott, hogy a partícióbejegyzések nem sorban vannak, meg egy partíció közbeékelődik egy másiknak, amit MBR-nél nem tudsz megcsinálni.

    Egyébként a MS simán tudott volna UEFI, GPT, NVMe, TRIM, USB3 támogatást applikálni az XP-be, mert nem egy olyan rettenet nagy technikai bravúr, de nem akarták, hogy az újabb Windows-verzióiknak konkurrenciája legyen. Épp ezért nem portolták át az IE9+ és Edge verziókat, ezért nem volt XP-n sose támogatott a DX10+ és a Vulkan.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50240 üzenetére

    XP-t nem érdemes kitolni közvetlenben a netre. Főleg, ha valami port van rajta nyitva szolgáltatáshoz. Meg fogod látni, hogy felnyomják.

    Meg egyébként én már semmit nem kötök a netre közvetlenül vagy 10+ éve. Nem biztonság miatt, de mindig mindenhol router volt, ahol laktam, annak a WAN portjába megy a netkábel. Persze, tudnék switchet toldani elé, de az megint plusz pénz, plusz szívás, érdemi előny nélkül. Így meg router mögött vagyok, látom a helyi hálózat gépeit, már azért is megéri, meg a NAT egy plusz biztonsági védelmi vonal kívülről, ami egy hardveres védelem, ezért kívülről szoftveresen törhetetlen. Szóval ha van több hálózati eszköz és gép a lakásban, meg okostelefon, stb. akkor egyszerűen nem motivál semmi, hogy ne a routert használd, és hogy azt megkerülve egyenesben elegyen valami kiengedve a neten.

    Ez kicsit olyasmi, hogy ha van autód, akkor nem busszal meg gyalog fogsz közlekedni mindenhová, hanem használod, amid van.

  • Frawly

    veterán

    válasz cocka #50247 üzenetére

    Jó, dedikált kártyánál BIOS-nak hívják, de az is ROM. Az is levesz. PAE-t nem kapcsoltam még be XP-n, nem tudom úgy mennyit kezel, elvileg a 36 bit miatt kéne kezelje, de azt biztosan tudom, hogy instabil lesz tőle az XP, talán ki is vették ezt a feature-t.

    A memóriánál nem tudom mit akarsz, miért számít az, hogy milyen kombóban. Általában a legtöbb gépben már elve van 1-2 GB RAM, ha ezt bővíted, akkor nem kell sok modul, és nem drágák. Nyilván az gépfüggő, hogy mennyi volt benne eredetileg, milyen modulok, hány memóriafoglalat van.

    Ja, hát 32 giga MMC nem sok mindenre elég, főleg nem Win10-nek. Kapásból befoglal a Win10 16-20 gigát, ha 64 bites, meg még felmegy egy pár gigás nagyobb update, ami előtte pár gigás visszaállítási pontot is létrehoz, és el is ment az összes szabad hely. Én olyan gépet nem vennék, amibe legalább egy SSD-t nem tudsz tenni, az mindegy, hogy SATA, mSATA, M.2 SATA, csak belemenjen valami.

    M.2 NVMe-ből léteznek visszavágott sebességű x1 és x2 sávos modellek, meg az x4 sávosból is lassabbak, amik nem melegednek annyira piszkosul. De igen, laptopban sokszor gond van belőle, hogy nincs szellőzése az SSD-nek, és extra hűtésnek sincs benne hely.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50248 üzenetére

    Nem érted, amit írok. Kitolod az XP-t közvetelnül a netre. A router akkor hová csatlakozik? Vagy router nélkül amíg az XP-d kint van a neten, okostelefonnal, többi géppel hogy mész netre?

    Mert ha az XP-s gép közvetlenül a netre van lógatva, akkor WAN kábeled megy közvetlenül az XP-s gépbe, de akkor a többi eszköznek mivel osztasz netet? Mert ma már minden lakásban van asztali gép, laptop, okostelefon, valami okostévé vagy okoslejátszó, néha egy eszközből több is, ezeknek ki kell tudni menni netre egy időben.

    Ha viszont routerből kapja a netet, akkor nem közvetlenül csatlakozik. Hacsak a routerben nincs kikapcsolva a NAT és a tűzfal is, amit megint nem értek, hogy olyat miért csinálnál.

    (#50249) cocka: nem nagyon használok már XP-t, amikor nagy ritkán mégis virtuális gépben, akkor csak 1-2 giga RAM-ot kap, mert csak egy konkrét szoftver fut benne. De ki fogom próbálni, mert nem tudom mitől függ, hogy konkrétan mennyit lát. A 3 gigát keveslem, annál azért valamivel többet kéne lásson egy virtuális gépen.

  • Frawly

    veterán

    válasz lotuska #50266 üzenetére

    Az Eszközkezelőt nyisd meg, ott jobb-klikk az Ethernet kártyára, és Letiltást nyomsz. De még jobb, ha inkább feltelepíted a driverét, és akkor sem jön többet elő.

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50265 üzenetére

    1 magos, 1 GB RAM-os, DDR1-es gépben feltehetőleg PATA vagy max. SATA1 HDD lehet, ami olyan kicsi, hogy csak 80 gigás, gondolom az is régi. Ilyen gépre nem kéne Win10-et ajánlani. Már csak azért sem, mert jó eséllyel a proci is olyan régi benne, hogy nem támogatja a Win10-hez szükséges utasításkészleteket (32 bithez PAE, SSE2, NX bit). De ha támogatja is, diavetítésben fog rajta döcögni az egész, nem csak a proci, de a DDR1, PATA/SATA1 sávszélessége is kicsi neki. Gyaníthatóan a Win7 is necces lenne egy ilyenen.

    (#50262) lajos111990: ez, hogy mi jobb, azt dönti el, hogy mire van használva a gép. A legjobb az, ami használható sebességgel fut a gépen, lehetőleg támogatott, és futnak rajta azok az alkalmazások, amire igény van. Ilyen régi gépet, amit írsz, nem éri meg használni egyáltalán, max. retró hobbigépnek, ebben az esetben az XP jó lehet rá. Esetleg végszükségben valami soványabb Linux, pl. AntiX, Sparky Linux, Puppy, ha csak alap netezés, mail, némi szövegszerkesztés megy rajta. A netezésen itt azt értem, hogy nagyon alap, egy-két híroldal, egyszerűbb szöveges oldalak olvasgatása, webmail. Ilyen YouTube, Facebook, Netflix meg egyebeket el is lehet felejteni ilyen régi gépen.

  • Frawly

    veterán

    válasz zebra_hun #50258 üzenetére

    XP alatt lehetséges a 2560×1440, ha a videókártya és annak a drivere tud ennyit. Ami még nem mindegy, hogy milyen képfrissítéssel akarod, mert a HDMI 1.4 ekkora felbontást max. 30 Hz-en tud. Az i7-8700-ason, és RTX2070-esen az XP-t elfelejtheted, nem lesz hozzá sem chipset, sem GPU driver.

    A Battlefield 1942-höz modelleket csak 3DS Max-ban lehet szerkeszteni, ez az egy szoftver van, ami képes az ebben lévő Mesh formátumú modelleket szerkeszteni.

  • Frawly

    veterán

    válasz zebra_hun #50276 üzenetére

    Mondom, nem az XP, hanem a régi HDMI 1.4 csatlakozás korlátja ez, hogy a magas felbontásokat csak alacsony frissítési frekin támogatja, mert a sávszélessége alacsonyabb. Ahogy növeled felbontást, több adat akar átmenni a csatlakozón, ezt a szabvány úgy ellensúlyozza, hogy a frissítési frekit lejjebb veszik, így a kettő szorzata nem változik és továbbra is beleférnek alacsonyabb sávszélbe.

    Sajna ez a régi GPU-k és régi gépek átka. Mondanám, hogy használj újabb GPU-t a GTX 650-nél, amin HDMI 2.0 csati van, de ahhoz meg XP-s driver nem lesz már. Ezt kell érteni, hogy a high res + high framerate modern igény, ha ilyet akarsz, akkor modern gép kell, modern GPU, de ez meg magával hozza a modern OS-t is.

  • Frawly

    veterán

    válasz zebra_hun #50278 üzenetére

    Akkor viszont a monitor XP-s driverét kéne feltenni, hogy lássa az összes támogatott felbontást. Vagy néha az NV beállítópaneljában is hekkelgetni kellhet, meg elsődleges, meg franc tudja milyen kijelzőt beállítgatni, mire oda jutsz, hogy a monitor által összes támogatott felbontást és frissítést felajánlja. Néha még a HDMI kábel maga is lehet problémás, hogy ugyanaz a monitor és GPU kombó egyik HDMI kábellel nem megy x felbontásban, a másikkal igen. Ha a monitoron és a kártyán több HDMI be/kimentet is van, akkor meg lehet próbálkozni másik HDMI csatiba átdugdosással is, hátha az is megoldja.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz #90384640 #50288 üzenetére

    De nem kapja vissza a támogatást. Egy ~20 éves OS, még ősi kernellel, a modern OS-ek kernelei már rég egész más technológiákat használnak, más ütemezők, más driverarchitektúra, újabb API-ok, más energiagazdálkodási megoldások, natív GPU gyorsított kompozitálás, stb.. Az XP korában nem volt még fontos a PAE, mert javában 32 bites korszak volt, és az alkalmazásoknak sem kellett 2-3 gigánál több memória.

    Egyébként az XP-t a MS hiába is támogatná még hivatalosan, csak néhány spúr cég, meg egy-két ilyen elvakultabb fan, mint te, használják. Az iparág egész egyszerűen elpártolt már tőle. De már a 32 bit is olyan szinten van kihalóban, hogy sok fontosabb szoftver új verziója nem is jön ki, csak 64 bites formában, és ez nem csak az XP-seket érinti, hanem még a Win10 felhasználókat is, ha 32 bites Windowst futtatnak.

    Ha támogatott Windows kell, le kell nyelni a pirulát, 64 bites Win10-et kell használni, legfeljebb kihekkeled belőle, ami nem tetszik benne. Ha meg nem kell Windows, akkor irány a Linux, Mac skint használni klasszikus desktop felülettel, meg virtualboxozni, Pale Moon-ozni, 3D renderelésre jó az is, legfeljebb 3DS MAX helyett megtanulod a Blendert, Total Commander helyett használod a Double Commander néven futó klónját. De legalább új rendszert használsz, támogatással, modern kernellel, jobb fájlrendszerekkel, jobb memóriakezeléssel, jobb erőforrás-hatékonysággal, nem kell vírusirtót futtatni, registryvel, licencekkel, aktiválással ökörködni, korlátozásmentesen fut USB-ről is, grafikus felületet is jobban testre tudod szabni, mint Windowsnál.

Új hozzászólás Aktív témák