Linux Mint 17.2 „Rafaela”

Próbálja ki – kockázatok nélkül

A Linux Mint kipróbálása semmilyen kockázattal nem jár. A telepítőkészlet ingyenes, a rendszer elindításakor a Linux Mint Live módban indul el, amelyben kipróbálhatja a rendszert, kötöttségek vagy telepítés nélkül is. Ha elnyerte tetszését a Linux Mint, pár kattintással – a meglévő adatokat előtte le kell mentenie az ön által használt rendszerről – telepítheti és ingyenesen használhatja.

Bemutató a Windows mellé történő telepítéshez: https://linuxmint.hu/valtas-windows-rol-linux-mint-re

Bemutató az Linux Mint üres gépre történő telepítéséhez: http://itcafe.hu/cikk/linux_mint_bemutato_telepites/nem_kell_windows.html

Újdonságok a Cinnamon felületen

A Cinnamon új, 2.6-os verziójának újdonságai között elsősorban a motorháztető alatt végrehajtott javítások állnak, amelyek kisebb CPU-terhelést, nagyobb sebességet és kellemesebb felhasználói élményt adnak. Ennek érdekében a fejlesztők részletesen megvizsgálták a Cinnamon asztali felületet, és kiküszöbölték a lassulást okozó részeket. Az új kiadás kevesebb erőforrással is beéri, amely az akkumulátoros üzemidőre is jótékony hatással van.

Az egyes konfigurációkon megfigyelhető átmeneti fagyások és lassulások ellen a „cogl” API használatát találták a fejlesztők a megfelelő ellenszernek. Így jóval kevesebb ilyen eset fordul elő. Amennyiben mégis valami megoldhatatlan probléma miatt megáll a rendszer, a Ctrl+Alt+Esc billentyűzetkombináció segítségével – a jelenlegi munkamenet, azaz a megnyitott ablakok – megtartása mellett újraindítható a Cinnamon asztali környezet.

Többmonitoros támogatás

A Linux Mint többmonitoros támogatása is kapott fejlesztéseket, amelyek a könnyebb és logikusabb használatot, és a több panel egyidejű használatát biztosítják. Ezek a panelok tetszőlegesen áthelyezhetők, új panelok létrehozhatók, és beállítható a panelok automatikus elrejtése is. Az asztalon elhelyezett kisalkalmazások is rugalmasan alkalmazkodnak a felhasználó által elrendelt beállításokhoz. A kisalkalmazások automatikus elhelyezése is intelligensen viselkedik.

A Hang kisalkalmazás jobb PulseAudio támogatást és intuitívabb beállító eszközt biztosít a hangrendszer beállításához.

Képernyővédők használata

A képernyő zárolásakor most már számos új és látványos képernyővédő használható. A munkaállomást zároló felhasználó hagyhat üzenetet a képernyővédőn segítségével. A felhasználó beállíthat XscreenSaver és HTML5 képernyővédőket, illetve állítható a képernyő fényereje, valamint a billentyűzet háttérvilágítása a lezárt számítógépen is.

Rendszerbeállítások

A Rendszerbeállítások alkalmazás, amely a Linux Mint központi beállító programja, teljesen megújult, és látványos formában teszi lehetővé a Linux Mint testreszabását. Emellett a fejlesztők jobb alapbeállításokkal ruházták fel a rendszert. Az energiakezelő kisalkalmazás pedig együttesen visszajelez az akkumulátorok állapotáról, és lehetővé teszi a kijelző és a billentyűzet megvilágításának egyszerű beállítását. Az Indítópult – amely a rendszer indításakor elinduló programok körét állítja be – új kinézetet és a programok indítására egyedileg testreszabható késleltetési beállítást kapott.

Nemo, a fájlkezelő

A Nemo, azaz a Fájlok alkalmazás bővítményei teljes egészében testreszabhatóvá váltak, és a felhasználó meghatárohatja, hogy mely menüelemek jelenjenek meg a fájlkezelőben a helyi menüben.

Több párhuzamos fájlmásolás vagy -mozgatás során a rendszer sorba állítja a feladatokat, és csak akkor futtat több feladatot párhuzamosan, ha a felhasználó azt engedélyezi számára.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények