Újdonságok a Total Commanderben

Metafile-védelem

A Total Commander 6.54-es kiadása jelenleg még csak angol nyelvű súgóval rendelkezik, de ismerve a magyar support eddigi tevékenységét, hamarosan várható a magyar súgófájl megjelenése is. A magyar oldalon jelenleg a magasabb Windowsokra szánt 32 bites alapváltozat, valamint a zsebgépekre és okostelefonokra szánt verziók mellett a 16 bites kiadás is letölthető. A fejlesztő oldalán emellett még egy USB-változat is szerepel.

Akit részletesebben érdekelnek az újdonságok, az tételes felsorolást kap – ahogy azt korábban is megszokhattuk – a program könyvtárában található HISTORY.TXT fájlban. Ezúttal a fontosabbnak ítélt javításokat, bővítéseket, változtatásokat foglaljuk csokorba.

Védelem a WMF-sérülékenység ellen

Kezdjük a legfontosabbal! Az új Commander egy olyan sérülékenység ellen is tüneti kezelést kínál, amely a Microsoft sara. A WMF- (Windows Metafile) sérülékenység ugyanis lehetővé teszi a támadók számára, hogy egy megfelelően előkészített WMF képfájl segítségével puffertúlcsordulásos támadást indítsanak a megpatkolt képet tartalmazó weboldal látogatói ellen.

A tavaly decemberben napvilágra került sérülékenység sajnos komoly veszélyeket hordoz, mivel orosz hackercsoportok már decemberben is 4000 dollárért kínáltak olyan – sajnos valóban kiaknázható és működő – kódot, amellyel át lehet venni a megtámadott windowsos számítógépek feletti vezérlést. A sérülékenységre először egy nem hivatalos javítás készült – az Ilfak Gilfanov-féle patch –, majd a Microsoft is kiadta a maga javításait. A hivatalos javítófolt megjelenése után sajnos a Gilfanov-féle fix szinte eltűnt a netről, pedig ma is komoly szükség lenne rá, mivel a Microsoft csak a Windows 2000/XP/2003 rendszerekre készített javítást, és máig védtelenül hagyta a régebbi (Windows 9x/ME/NT4) rendszerek üzemeltetőit.

A Total Commander megoldása a következő: a program Listerét és a könyvtárak/fájlok ikonjainak megjelenítését végző modulokat úgy módosították, hogy alaphelyzetben ne jelenítse meg a WMF képeket. Természetesen arra is van mód, hogy a javításokkal felszerelt, illetve alkalmas vírusellenőrrel rendelkező rendszereken továbbra is megjeleníttethessük ezeket. A trükk ezúttal is a wincmd.ini bejegyzéseiben rejtőzik.

A Total Commander wincmd.ini fájljának [Configuration] szekciójában a 6.54-es verziótól kezdve létrehozható egy „WmfAllowed=” kezdetű sor. A változóhoz több számértéket is rendelhetünk (-1 az alapértelmezett érték), melyeket az alábbiak közül választhatunk meg:

  • 0: A WMF fájlok megjelenítése ki van kapcsolva. Ez az opció az összes folderikon megjelenítését is kikapcsolja.
  • 1: Engedélyezi a WMF képek megjelenítését a Listerben és az ikonokban.
  • 2: Engedélyezi a folderek számára (amelyek tartalmazhatnak WMF fájlokat) az ikonok megjelenítését.
  • 3: Engedélyezett a WMF fájlok és a folderikonok megjelenítése. -1: A folderikonok megjelenítése engedélyezett, ha a Windows-javítófolt már telepítve van. A WMF fájlok ekkor sem jelennek meg, ezeket manuálisan kell engedélyezni.

További újdonságok

Új parancssori paraméterek az unistallernek

Nem mintha sokan lennének, akik önként és dalolva szeretnék eltávolítani a Total Commandert, de egy tisztességes telepítőnek a kellően felszerszámozott uninstaller is elengedhetetlen része. A programeltávolító Tcuninst.exe parancssori paraméterei közé az alábbi új paraméterek kerültek be a csendes (azaz batch fájlból, a képernyőkép megzavarása nélkül indítható) programfuttatás megsegítésére:

  • /r – A program javítását végzi, azaz újratelepíti a Total Commander törölt vagy megsérült fájljait.
  • /0… /7 – Ha nem az egész programot kell eltávolítani, hanem csak megadott elemeket, akkor az alábbi értékek összegét írhatjuk be egy / jel után a parancssorba:
    • 1=desktop ikon eltávolítása,
    • 2=start menü bejegyzések eltávolítása,
    • 4=az összes beállítás, a program konfigurációs fájljainak az eltávolítása.

USB-s változat

A programot immár a pendrive-ról való futtatásra is alaposan felkészítették. Eddig is lehetséges volt pendrive-ra másolni és onnan futtatni a Total Commandert, de a jelenlegi programkiadás már ügyel arra, hogy az USB-s tároló eltávolításakor megfelelően lezárja az éppen futó Commander-példányokat is.

A fejlesztő weboldaláról letölthető mind a normál (1.1 és 2.0) USB-meghajtókkal használható segédprogram (amellyel Parancsnokunkat beállításaival együtt kiexportálhatjuk az USB-háttértárolóra), mind a fejlettebb, az U3 szabványú pendrive-okhoz készített U3 telepítőcsomag. Ez utóbbi a Sajátgép (My Computer) U3 menüjéből telepíthető, az „Install programs” menüponttal.

Átnevező, törlés és lokalizált súgók

A program egyik kellemes mellékszolgáltatása a Multi-rename tool nevű szolgáltatás. A Total Commander e kiadása már azt ígéri, hogy azokat a tiltott karaktereket, amelyeket egyes magukról megfeledkezett felhasználók olyan szívesen benne hagynak a fájlnevekben, aláhúzás vagy pont karakterrel helyettesítve jeleníti meg. Ezzel sok olyan karaktercsere is lehetővé válik, ami korábban rengeteg fejfájást okozott.

Most már azoknak a fájloknak és könyvtáraknak a törlése is egyszerűbb, amelyek nevének végén egy vagy több – általában láthatatlanul maradó – szóköz található.

Az új kiadásban – bár elsősorban az U3 változatra gondolva építették a programba – a program a lefordított súgófájlok használatára is jobban felkészül azzal, hogy a wcmd_xyz.hlp súgófájlokat keresi a nyelvi fájlok között. És szintén újdonság, hogy a belső ZIP kitömörítő modult felkészítették az új BZIP2 és PPMd fájlok kezelésére is.

dr. Nagy Gábor

Előzmények

  • Total Commander 6.50

    A népszerű fájlmenedzser mindig gazdag volt funkciókban, a 6.50-es kiadás pedig még elődein is túltesz.