BitTorrent oldalt állítottak le az USA-ban

A világ egyik legnagyobb BitTorrent honlapját, az Elite Torrents –t állították le az USA-ban a múlt héten. A D-Elite névre keresztelt akciót az FBI szakembereinek segítségével hajtották végre. Az Elite Torrents egyike az első peer-to-peer hálózatoknak, amelyeken a Star Wars III. rész – A sith-ek bosszúja című film a hivatalos bemutató előtt illegálisan letölthető volt. Az Elite Torrents-en naponta 8,5 millió bejelentkezés történt, és az oldalt egy nap több mint 100 ezer felhasználó látogatta. A honlapra csatlakozók a Star Warson kívül több ezer egyéb film között válogathattak, így például a Mennyei királyság, a Viaszbabák háza, Monster-in-Law, vagy a The Hitchhinker’s Guide to the Galaxy közül. A mozifilmek mellett az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában most bemutatásra kerülő Desperate Housewives című tévésorozat összes része is elérhető volt illegálisan.

A D-Elite akciót az ICE (U.S. Immigration and Customs Enforcement - az USA bevándorlási és vámügyi szerve) és az FBI (Federal Bureau of Investigation) által alkotott, a high-tech bűnözés visszaszorításáért harcoló CHIP (Computer Hacking and Intellectual Property unit Számítógépes Hacker és Szellemi Tulajdont Védelmező egység) hajtotta végre.

Az MPAA (Motion Pictures Assotiation of America) az elmúlt időszakban több illegális fájlcserélő rendszer ellen irányuló akciót segített, és indított jogi eljárást ilyen oldalak ellen. A LokiTorrent elnevezésű oldalt idén állították le, míg május elején az MPAA hat, elsősorban tévéműsorok illegális letöltésére használt oldal ellen indított jogi eljárást. Ezek közül négyet már leállítottak, így például a http://www.shuntv.net és a http://www.btfenet.net oldalakat.

Kálmán András, az ASVA igazgatója az esettel kapcsolatban elmondta: "Az Elite Torrents-hez hasonló oldalak leállítása fontos része a filmek illegális terjesztése elleni küzdelemnek. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a fájlcserélő rendszerek nem csak Amerikában jelentenek problémát. A magyar filmipar is szenved az ilyen oldalak kártékony hatásától. Ezért az ASVA Magyarországon a törvények adta kereteken belül továbbra is elszántan küzd a fájlcserélő rendszerek ellen."

Az amerikai esetekhez hasonló ügy már Magyarországon is történt. Idén márciusban rendőrségi akciók következtében leállt Magyarország legnagyobb fájlcserélő hálózata, a Mátrix. A rendőrségi eljárás során lefoglaltak egy szervergépet, amely 30 darab merevlemezt tartalmazott, együttes kapacitásuk elérte a 4,4 terabyte-ot. Az elkövető személyi számítógépén pedig további 1,2 terabyte mennyiségű adatot, elsősorban szerzői jogvédelem alatt álló filmeket találtak.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASVA

Azóta történt

Előzmények