Előzhető a szoftvermulti is

Bő egy évvel Magyarország európai uniós csatlakozása után két – egy tisztán magyar és egy vegyes tulajdonú – szoftverfejlesztő társaságot kérdeztünk tapasztalatairól. Arra kerestünk választ, hogy hogyan vehetik fel a magyar szoftverfejlesztők a versenyt a multinacionális vetélytársakkal, hogyan tudják segíteni felhasználóik munkáját.

A hazai szoftverfejlesztő cégek egyrészt naprakész helyismeretükkel (jogi környezet, számviteli szabályok rendszere stb.), másrészt a sajátos cégstruktúrának, a kevésbé erős hierarchiának és az ebből fakadó kisebb szervezeti kötöttségeknek köszönhető rugalmasságukkal juthatnak előnyhöz a multinacionális szoftvercégekkel szemben – jelentette ki Bódog Norbert, a rEVOLUTION Software Kft. ügyvezető igazgatója. A gyorsabb reakcióidő és az országspecifikus alkalmazások kifejlesztése mellett megjelenhetnek azok a speciális iparági megoldások is, amelyek adott esetben egy multinacionális cégnek az adott helyi iparág méretét figyelembe véve nem jelentenek komoly célpiacot, így számukra nem rentábilis az adott terület lefedése. A kis célpiacot lefedő, egyedi igényekre viszont a hazai fejlesztőcégek gyorsabban képesek reagálni. Bár a speciális ügyviteli rendszerek egyedi fejlesztései a kis- és középvállalati szektorban némileg visszaszorulóban vannak, mivel a piacra lépett külföldi és hazai szoftverek egyre több, korábban speciálisnak nevezhető igényt fednek le, a legnagyobb fejlődés ma már a meglévő piaci termékhez készülő kiegészítő fejlesztések iránti keresletben tapasztalható. Itt az egyedinek induló fejlesztések idővel gyakran önálló piaci termékekké is válnak – állítja Bódog. Hozzátette, ha árban versenyre is lehet kelni a "multinacionális" megoldásokkal, a hosszú távú fejlesztésben, funkcióbővítésben nem. Éppen ezért a rEVOLUTION üzletpolitikája nem a multinacionális cégekkel való verseny felvételén alapul, hanem inkább a velük való partnerség kialakításán, az együttműködési lehetőségek feltárásán.

A multinacionális gyártók hátrányban vannak, hiszen a hazai megoldásszállítókhoz képest esetükben hiányzik a helyismeret, illetve a gyors reagálás képessége - mondta Ocskay Szilárd, a Nexon Kft. tulajdonosa, egyben ügyvezető igazgatója. A Nexon például – a bérszámfejtés terén bekövetkező gyakori jogszabályváltozások miatt – évente 10-15 alkalommal frissíti bérügyviteli programját, ezt az iramot a multik általában nehezen vagy csak magasabb költségek árán tudják tartani. Speciális bérügyviteli megoldásuk számos multinacionális vállalat ERP-rendszeréhez csatolható, a Microsoft például külön megállapodást kötött erre a Nexonnal.

A felhasználók munkáját a naprakész jogszabálykövetésen túl nagyban segíti a szoftverbevezetések során szerzett szakmai tapasztalat, amely ma már effektív munkaidő és költségcsökkenést eredményez a vállalatok számára – közölte Bódog. A társaság szakemberei jól ismerik a magyarországi ügyviteli- és jogszabályi környezetet, ezért rendszereiket gyorsan képesek megfeleltetni az időközben változó feltételeknek. Természetesen a nemzetközi rendszerek esetén is beépítik az adott ország számviteli szabályozásában bekövetkező változásokat, ám hosszabb átfutási idővel.

A Nexon igazgatója szerint olyan megoldásokkal kell előállni, amelyek kezelése kényelmes, egyértelmű, vagyis magában hordozza azt, hogy használata nem igényel különösebb informatikai támogatást. Mindezek mellett elengedhetetlen a komoly szakmai háttérrel rendelkező oktatási és terméktámogatási háttér megteremtése. A Nexon a bevezetések során ennek megfelelően oktatja saját termékei használatát, illetve 30 fős ügyfélszolgálatán keresztül közel háromezer ügyfelének nyújt segítséget az esetleges kérdések megválaszolásában – mondta végezetül Ocskay.

Azóta történt

  • A tőzsdére készül a Nexon

    A prognózisnak megfelelően kétmilliárd forint feletti árbevételt ért el a humánügyviteli megoldásokat szállító cég.

Előzmények