Elérhető a neten a világ legnagyobb holokauszt-gyűjteménye

A közreműködők tegnap, az ENSZ Holokauszt-emléknapja előtt egy nappal jelentették be, hogy a Google és a Tel Aviv-i Jad Vasem múzeum közös munkájának következtében a világ legnagyobb holokauszt-gyűjteménye érhető el az interneten keresztül. Az amerikai cég segítségével a több mint 130 ezer fotóból álló adatbázis tételei a szokásos módon, címkézve, kulcsszavak segítségével kereshetők. Az együttműködés a jövőben is folytatódik, és várható, hogy az online elérhető digitális tartalmak mennyisége tovább nő.

A gyűjtemény internetes megjelenése a ma már szinte kötelezőnek számító közösségi funkciókat is tartalmazza: a felhasználók, látogatók hozzájárulhatnak a tartalombővítéshez, tanácsokat adhatnak, feltölthetik saját történeteiket és dokumentumaikat. Habár egy ilyen adatbázis közkinccsé tétele egész biztosan vonzani fogja az antiszemitákat, a közösségi tér pedig teret is biztosít majd a számukra, ezt a kockázatot vállalni kell, hogy a felnövekvő nemzedékek megismerjék őseik történelmét – jegyezte meg az induláskor Avner Shalev, a Jad Vasem vezetője.

Yad Vashem

A projekt maga három évvel ezelőtt indult, amikor megnyílt a Google izraeli irodája, és egy múzeumi látogatás után a termékmenedzselésért felelős alelnök, Jonathan Rosenberg úgy döntött, a híres „20 százalékot” (a Google-nál a kreatív munkatársak munkaidejük ötödét egy saját projekt kidolgozásának szentelhetik, és ennek következtében számtalan nagy sikerű termék született már meg) arra szánja, hogy létrehozza a digitális Jad Vasem-gyűjteményt. Ebben kísérleti állapotban lévő technológiákat is alkalmaztak, mint például egy olyan karakterfelismerő megoldást, mely a fotókon és a dokumentumokon található szövegeket teszi kereshetővé.

A Jad Vasemnek egyébként nem ez az első digitális projektje a közelmúltban, szintén a héten indították el YouTube-csatornájukat fárszi nyelven, hogy a végletesen Izrael-ellenes Irán lakói is hozzáférjenek anyagaikhoz. A következő nagy tervük pedig az, hogy a holokauszt túlélőinek visszaemlékezéseit digitalizálják.

Előzmények