Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz whited #512 üzenetére

    De ez a téma hogy jön a diabeteshez? Nem értem az összefüggést a topic meg a bnőd témaválasztása között. Na mindegy. Amire tudok válaszolni szakmai oldalról:

    1. Itt kicsit bizonytalan vagyok, az emlékeim már kopnak, de úgy tudom a tejérzékenységet az esetek 99%-ban nem alakítja ki semmi, az "magától" kialakul, ha kialakul (ez a primer-laktózintolerancia). A laktáz nevű emésztőenzim hiánya okozza. Ezt az enzimet termelő gén természetesen szinte minden emberben megvan, csecsemőkorban igazán aktív, aztán a természetes folyamat az lenne, hogy serdülő-felnőttkorra fokozatosan lecsőkken a génről történő fehérje-expresszió (csecsemőkor után már nincs szükségünk anyatejre, tej nélkül is teljes érétkű lehet az étrend, így maga az enzim, ami kifejezetten a tejben lévő szénhidrátot, a laktózt tudja csak lebontani, egyszerűen feleslegessé válik). Ez a folyamat viszont sok embernél nem következik be, a laktáz termelése felnőttkorban is megmarad.

    Hogy ennek mi az oka passz, nem tudom erre mennyire találtak eredményeket. Rémlenek például olyan kutatási eredmények, hogy a tejivás sokáig tartó nélkülözése is csökkenti az enzim termelődését például. Lehet valamilyen feed-back mechanizmust áll a fennmaradó enzimtermelés mögött.

    Még két verziója van a "betegségnek", az egyik a congenitális (veleszületett) verzió, ami szerencsére nagyon ritka, és valamilyen géndefektus eredménye, már újszülöttkorban jelentkezik, lévén az újszülött anyatejes táplálása lehetetlenné válik. A harmadik verzió a secunder intolerancia, ezt gyakorlatilag bármilyen bélbetegség kialakíthatja, ami károsítja a vékonybél hámsejteit. Amíg a bolyhok "egészsége" nem áll ehlyre, addig meg is marad.

    2. Puffadásos, hasi görcsös, hasmenéses tüneteket produkál. Meg persze ezek következményét, ha nem kerül felismerésre: Fogyást, súlyos esetben kiszáradást.

    3. Általában az érintett vagy a szülők (ha még gyermekről van szó) megfigyelik, hogy tejre, tejtermékekre jelentkeznek a panaszok, szóval sokszor az anamnézisből majdnem biztos diagnózist lehet felállítani. Ha ez nem egyértelmű, akkor laktózterheléses vizsgálatot, vagy H2 kilégzéses tesztet lehet csinálni az érintetten.

    4. A laktázaktivitás hiányának mértéke egyénfüggő, van akit nem kell teljesen eltiltani a tejtől/tejtermékektől, csak erősen le kell korlátozni a fogyasztásukat. A még tolerálható mennyiséget általában kitapasztalják a betegek maguknak is. Ha a laktázhiány súlyos, akkor gyakorlatilag az étrendből kiesik a tej és az összes tejtermék. Pontosabban minden, amiben van laktóz. Áthidaló trükkök persze vannak. Laktózmentes tej, de laktáz enzimet is lehet tablettával bevinni a laktóztartalmű étkezések mellé.

    11. Lévén a tejben semmilyen olyan nyomelem, vitamin, vagy tápanyag nincs, amit ne lehetne pótolni máshogy, megfelelő étkezés mellett önmagában a laktóz-intolerancia semmilyen hatással nincs az immunrendszerre. Ezzel kábé a 12-es kérdést is megválaszoltam. "Kezelt" intolerancia mellett, a laktóz elkerülésén túlmenően nem szükséges tenni semmit az "immunrendszer megvédése érdekében".

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Új hozzászólás Aktív témák