Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz .mf #2 üzenetére

    Fordítsd meg a dolgot: mire mennek vele ha több cpu magot raknak bele?
    Már nagyobb modelleknél sem sokra, a több mag-alacsonyabb órajel fajlagosan nagyobb teljesítményt hoz, de ahhoz ki is kell tudni használni a sok magot. És ez nagyobb cpu-kra is igaz, ez megy egy (ultra?)mobil cucc, 17-30W között. A 8 mag pedig benne van, ha csak alacsonyabb az órajele az LPE-nek akkor ugyanannyit fog hozni ilyen TDP keretből mintha E mag lenne.

    Szóval előrelépni magasabb TDP-n mondjuk 8-12 mag helyett a 1.5-2x annyival hova/minek? És ugyanez a kérdés 20W körül 8 maggal... akkor már vmi olyat tesznek bele amivel talán lesz esély kitűnni/eladni az új cuccot a vevőknek. (És akkor azt is hozzávehetjük némi gúnnyal, hogy nem csak a fizikai törvényei miatt nehéz +cpu magokkal vagy gpu cu-kkal kitűnniük, hanem azért is mert vannak hatékonyabb megoldások a piacon. :) )

  • sb

    veterán

    válasz .mf #9 üzenetére

    Ez mind megvan és/vagy nincs értelme.
    6-8 P magot nem tudsz kihajtani 4-6GHZ-en 30W körül TDP-kből... multicore perf/W-ra-ra erre találták ki az E magot: 3.5GHz körül elmegy 8 mag ebből a TDP keretből és több kraftot hoz mint kevesebb P mag nagyobb órajelen.
    Esetleg ha a 8db P mag is 3-3.5GHz körül megy akkor hasonló a hatékonysága (mert az is eléggé tévhit, hogy visszavett órajelen kevésbé hatékony lenne esetleg, jól skálázhatóak a P-k is lefelé... viszont akkor minek P mag? Plusz méretben sem fér be több, rosszabb az uncore fogyasztás ami szintén 30W-ból, mobilan probléma, stb...

    GPU magból mehetne több, szintén nem fér el órajelben. GPU-ban és főleg perf/W-ban nem versenyképes az Intel.

    Encoder/decoder úgy tudom már minden megvan AV1-ig az újakban ami kellhet. De ha nem, ezek fixfunkciós blokkok, kb. semmit nem kérnek se helyben, se másban. Csak döntés kérdése mi kerül be.

    Félreértés ne legyen, én sem látok óriási, jelenleg hasznos funkciót, főleg lokális AI-ra, de egyrészt azért már akad most is hasznos cucc, azért érdemes egy videóvágó/képszerkesztő progiba belenézni... másrészt pedig eléggé az út elején járunk. De a legfontosabb a fentiek alapján egyszerűen tényleg nem látom mivel lehetne előrelépni adott TDP (főleg kis) kereten belül, szerintem semmivel.
    Az AI-ban meg ott a lehetőség, most is, később meg tutira tud olyat amit klasszik programozással és végrehajtókkal nem lehet megoldani.

    Egyébként én a Ryzen chipletes megjelenésekor is írtam hasonlóakat, desktop, tehát nem csak mobil/ultramobil vonalra. Azért ha a Ryzen előtti időkből nézzük akkor eléggé eljött a kánaán azóta, ez már ott is látszott: desktop/mobil 2/4 magról felmentünk 8-16 magig. Ennek (is) köszönhető, hogy ma notiban is olyan alsó-közép gépet kapsz ami keresztben lenyeli 25-45W-ból is 8-12 maggal, alacsony frekin a régi desktopokat. Gyakorlatilag erőgép ami bármire jó, videót is vághatsz rajta. Asztalon meg ha dolgozol akkor 100-250W között brutál erőgéped van. De ez már akkor látszott, hogy nem skálázható a végtelenségig, 6-8 mag helyett consumer 16-32-64 mag nem lesz kihasználható. Egy ideig a perf/W is javul a nagy magszámmal, de mobil gépnél is van egy sweet spot ami fölé nem érdemes menni. Onnan jön a régi nóta: párhuzamosítás, stb... sw probléma ami miatt a gpgpu/HSA-ból sem lett semmi.
    Még egy előrelépési lehetőség azóta azért lenne: igpu-ban is limit volt, főleg a ram sávszélesség miatt. Abban még van egy jó nagy ugrás, ha a cache/X3D megoldásokat bepakolnák az APU-kba. De mivel általános feladatra nem jött el a gpu-k kora, így az most sem fog. Max játékra lenne jó, arra meg van más megoldás is a dgpu-kkal. Mobilban is feljöttek, oda sem musthave egy integrált megoldás.

Új hozzászólás Aktív témák