Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz doc #23092 üzenetére

    "Az elso kerdesem, hogy amit fent leirtam, az ugy helyes-e?"
    1.) Először is: ilyen esetben nem a bázisáramból kell kiindulnunk. Ezt a "2,5V-os" fogyasztót meg nem teljesen értem, vagy úgy gondoltad, hogy a tranzisztort egy olyan körben helyezed el, amelynek a tápfeszültsége 2,5V? Ha a tranzisztort teljesen kinyitod (vagy eleve kapcsolóüzemben használod), akkor a kollektoráramot csak a kollektorkörben lévő terhelés fogja meghatározni. A fogyasztónak önmagában is van valamekkora ellenállása, ezért nem világos, hogy mit jelent ez a 2,5V-os fogyasztó + soros 10Ω.
    2.) Az áramerősítési tényező (h21-paraméter) nem határérték, hanem lineáris tartományban a kollektor- és a bázisáram hányadosa. Viszont ha ismét csak kapcsolóüzem a cél, akkor valóban annyi a lényeg, hogy teljesen nyisd a tranzisztort, tehát minimum akkora bázisáramot biztosíts, amelynél az adott terhelés biztosan működik. Vagyis a tranzisztor C-E átmenetén minimális (szaturációs) feszültség essen. Ha egy kollektorköri terhelés megkívánt árama 250mA, és az áramerősítési tényező minimum 100, akkor a bázisáramot minimum 2,5mA-re kell számolni, vagyis 5V-os (akár TTL-szintű) meghajtásnál a szükséges bázisellenállás (5V - 0,7V) / 2,5mA=~ 1,7kΩ.
    3.) A kollektoráram természetesen csak akkor lesz 250mA, ha az képes kialakulni. Ha a kollektorköri tápfeszültségünk csak U feszültségű, akkor a maximális áram is csak U / Rc lehet, ahol Rc a kollektorkörben lévő ellenállás, terhelés. Vagyis ha a tranzisztor CE-átmenetét rövidzárral helyettesítjük, a körben folyó áram ennél nem lehet nagyobb. A dolog nem úgy működik, hogy a bázisra beküldök 5mA-t, és a kollektoron mindenképp 500mA fog folyni, mert ez csak akkor lenne igaz, ha ez az áramérték ki is tudna alakulni. Ha a kollektorköri terhelés ellenállása miatt nem tud, akkor az áram nem lesz annyi.

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz doc #23092 üzenetére

    Fogjuk másképp fel, jó? :)
    Bipoláris tranzisztoroknál van egy szent képlet: Ic=β*Ib.
    A β egy, minden tranzisztorra jellemző (egyedenként változó) áramerősítési tényező. Helyesebben a β váltóáramú (dinamikus) paraméter és az értéke dIc/dIb, de hétköznapilag használják egyenáramban is. Egyenáramban h21E vagy hFE a rendes technikai elnevezése, de ezzel nehezebb képletben perálni.
    Lényege, hogy egy adott bázisárammal vezérelve a kollektorkörben annak β-szoros többszöröse fog folyni. Ezt természetesen határok közé szorítja a kollektorterhelés értéke és a rendelkezésre álló feszültségtartalék, amik ezúttal Ohm törvénye szerint működnek.

    Így megkésve: az And leírásával teljes kell legyen a kép. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák