Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz DonThomasino #79771 üzenetére

    Ilyen esetben arra kell figyelni, hogy a 230 V-os részek (vezetékek, érintkezési pontok, kapcsoló, ilyesmi) biztonságos, illetve kettős szigeteléssel legyenek ellátva, ami a fémházzal való érintkezést gyakorlatilag kizárja.

    A trafó maga biztonsági kivitelű legyen, ami jelzés hiányában, az egymás mellett szemmel láthatóan elválasztott tekercsek alapján gyakorlatilag kijelenthető.

    A fémházat viszont nem ajánlatos védővezetőre kötni, a már említett veszélyek miatt. Elvileg műhelyben, munka közben is adódhatna olyan helyzet, hogy valaki fázist fog, míg a másik kezével földelt fémrészt érint, vagy az is kellemetlen tud lenni, ha bármi hozzáérne kívülről a fémházhoz, ami véletlenül feszültség alatt van és elcsattannak dolgok.

    Külföldi oldalakon is előjön (nyugati és orosz oldalakon is egyaránt találkoztam vele, de kézenfekvő is), hogy a forrasztópáka vagy hőlégfúvó közvetlen földelését is veszélyesnek tartják, holott a sztatikus töltések elvezetése céljából elegendő ellenálláson keresztül megoldani. Így nem tud életveszélyes, vagy épp a javított készülékben kárt okozó zárlati áram létrejönni, viszont a töltéseket elvezeti az ellenállás.

    Nyilván más téma pl. egy mosógép, ahol a motor tekercsei vagy épp a fűtőszál biztonságos konstrukciója nem oldható meg, testzárlat adódhat.

    Ilyenkor van szükség egy kényszermegoldásra, azaz a fémtest védővezetőre való kötésére, ami elméletben nem olyan jó, mint a kettős szigetelés, de jobb a semminél.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák