Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chal

    addikt

    Sziasztok!

    Problémám van a lakás fűtésével, és első körben szeretném megérteni hogy hogy működik egyáltalán. Tipikus új(abb) építésű társasház, házközpontos fűtési megoldással. 8 évig kb. annyit tudtam róla, hogy van a mosogató alatt egy hőmennyiségmérő, azt leolvassuk, az alapján fizetünk (pontosabban már le tudják olvasni távolról is), illetve ha feltekerem a termosztátot akkor meleg van, ha nem akkor pedig hideg, vagy nyár :)

    Szeretném egy kicsit jobban megérteni illetve kinyomozni hogy hogy működik a dolog a lakáson belül, mert akadt két gondom is a rendszerrel. Az egész epicentruma a mosogató alatti csőrengeteg valószínűleg :) Itt 4db kört látok, kizárásos alapon kettőről tudom is hogy micsoda. Ezek a csapok körei, hideg/melegvíz mérő órákkal, ha elzárom a csöveknél található csapokat, akkor minden az elvártak szerint működik: nem lesz meleg/hidegvíz. Eddig jó. Van viszont két másik kör, az egyik átmegy a hőmennyiségmérőn, a másik pedig egy elektromos szelepen, amit (szerintem) a szobatermosztát vezérel. Na itt viszont elakad a tudomány. Ezek nyilván a radiátorok körei, de miért van kettő? Illetve ha kettő van, akkor miért csak az egyiken van szelep, és miért pont a másikon van a hőmennyiségmérő? Hogy működik ez az egész műszakilag?

    Amúgy két gondom van vele: az egyik, hogy rohadt levegősek a radiátorok, gyakran kell légteleníteni, főleg a fűtési szezon indulásakor, és ez évről-évre egyre rosszabb. Erre már gugliztam megoldást, valószínűleg automata légtelenítőszeleppel meg tudom majd oldani, amit a törölközőszárító radiátorra szerelnék fel (legmagasabb pont). Viszont idén amikor légtelenítettem a radiátorokat, a második vagy harmadik körben (mert 1 nap után megint lelevegősödtek, ennek sem értem az okát) már szinte nem volt bennük nyomás. Kiment valamennyi levegő belőlük, és utána nem jött víz. Gondolom ez nem teljesen normális.

    A másik gondom (és ez a legnagyobb), hogy nem megy a fűtés ma este óta :) A termosztát bekapcsol, kattan benne a relé, led világít rajta, a mosogató alatt pedig nem kerreg a hőmennyiségmérő (halkan kerregett mindig is, ha ment a fűtés), a radiátorok pedig hidegek. Beszéltem a helyi gondnokkal, elmondása szerint mindenkinél megy a fűtés (ezt a szomszédok is megerősítették), tehát helyi probléma lesz, hívjak szakembert.

    Ez utóbbi nyilván egy opció, és meg is fogom tenni holnap. De előtte jó lenne kicsit képbe kerülni.

    Előre is köszönöm ha végigolvasta valaki (kicsit hosszú lett), és válaszol :)

  • Chal

    addikt

    A villanyszerelésben járatosabb topictársak segítségét szeretném kérni: adott egy előző lakástulajtól megörökölt konyha, amiben volt egy villanysütő (3000W) és egy gáz főzőlap. Ezek helyett szeretnék egy új sütőt, és egy indukciós lapot (3000 és 7000W).

    A régi sütő mögött van a falban egy konnektor, amibe fix dugvillás kábellel csatlakozott. Nyilván az első dolgom az volt, hogy feltérképeztem a hálózatot, és eléggé szerencsés a helyzet: van egy 3x16A-s kismegszakítója ennek a konnektornak, és ott is van mögötte a dobozban egy 5 eres 2.5mm2 MT kábel a három fázissal, amiből most nyilván csak egy fázis van bekötve magába a konnektorba.

    A kérdésem az lenne, hogy hogy kellene azt szakszerűen és szépen megoldani, hogy az új sütőnek továbbra is maradjon egy konnektor (egy fázis), ugyanakkor a főzőlap megkapja a további két fázist. Az új sütő is dugvillás, ráadásul a sütő felőli vége spéci önzáró csatlakozós, így erről nem vágnám le a dugvillát, és nem kötném be fixen, szeretném ezt a kábelt eredeti állapotában megtartani.

    Vegyek hozzá egy sötő kötődobozt, abba csak a két fázist kössem be + a főzőlapot (persze minden kábelvégre érhüvely) valamint a 3. fázist tegyem ki egy falra szerelhető konnektorba a sütőnek? Hogy szokás ezt szépen kivitelezni?

    Tulképpen nem is állnék neki magam, hívok szerelőt, ekkora teljesítmény már nem játék, de szeretném tudni, hogy mit várjak el tőle egyáltalán. Illetve a mai helyzetben örülök ha egyáltalán kijön valaki pár héten belül, és nyilván szeretném érteni meg tudni hogy jól végezte e a dolgát :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz YAS-dude #87756 üzenetére

    A lengőaljzat jó ötlet, köszi! Közben megnéztem újra a kábel végét, nem sodrott, hanem tömör réz (2.5mm2), és kb. 10cm-et lóg csak ki a falból. Vegyek egy lemezes sorkapcsot, és kössek be mindent azzal? A nulla közösíthető a sütő és a főzőlap között ezen a kapcson? Esetleg Wago játszhat? Ha igen, akkor a következőkre gondoltam:

    - teszek a falra a mostani konnektor helyére egy kötődobozt
    - ebben 2-es wago-kkal összekötöm a főzőlaphoz kapott kábelt a 2 fázissal + nullával + védőfölddel
    - a nulla és a föld kapna egy hármas wago-t, így az leágazna a lengőaljzat felé is
    - a maradék fázis szintén egy 2-es wagoval menne a lengőaljzatra

    A főzőlap kábele érvéghüvelyezett, azt ettől függetlenül használhatom a wago-val?

  • Chal

    addikt

    válasz fero02 #87763 üzenetére

    Ehhez képest már másodjára vásárolsz és szerelsz. :(

    Jól látod, vacillálok ennek kapcsán :) De amúgy nem szereltem még semmit. Sok dolgot meg tudok/szoktam csinálni, a alapszakmám is közel van (csak az gyengeáramú terület), de 2 fázisú főzőlapot még nem kötöttem be, ezért inkább kérdezek (meg persze vacillálok, hogy nekem kéne e csinálni vagy hivatásosnak :) ) A lap amúgy nem új, szóval garancia szempontjából lényegtelen a kérdés.

    Köszi a tanácsokat, alszok rá egyet, esetleg holnap nekiállok telefonálgatni, hátha emberi időn belül sikerül szakembert leakasztani.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Redőny felújítás kapcsán szeretnék segítséget kérni. Egyrészt van egy döglött Somfy csőmotorom, sajnos pontos típusjelzés nincs rajta, vagy lekopott. Egy "9/14" felirat látható csak (9 Nm/14 rpm?). A felfüggesztés felöli vége így néz ki, a fém konzol is ugyanilyen rajta: link

    A tok rejtett, B-REKORD nevű rendszer, ami egyben áthidalóelem is. A gyártó még létezik, a holnapjukon azt írják, hogy motoros redőny esetén a Becker és a Somfy motorok felfogatása a támogatott, illetve azokhoz van kialakítva a felfogatás pont. Így néz belülről a releváns rész a tengely és a motor kiszerelése után: link

    A kérdés az, hogy be tudok e ebbe szerelni komolyabb farigcsálás nélkül egy ilyet: link

    A tengelyem 40-es acél, és az állapota is rendeben van, szóval elvileg az ok, a felfogatási pontok miatt vagyok bizonytalan.

    Jelenleg egyébként egy 172cm széles műanyag palást van rajta (37mm-es szálak, szóval újabb fajta "mini" típus), ezt is szeretném cserélni alura (39mm-es szálak). Ez megtehető a 40-es acél tengely és a lefutók (fém) cseréje nélkül? A kinézett motort már ehhez méreteztem amúgy, és a fédereket is cserélném a motorhoz ajánlott típusra.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Tamy #87974 üzenetére

    Azon gondolkodok, hogy mennyire érdemes külön statikussal megnézetni a házat?

    Ez kortól/állapottó is függ, de ha már felmerült egyáltalán a kérdés, akkor nézesd meg mindenképpen.

    Az ingatlanosban nem bíznék meg feltétel nélkül

    Azt jól teszed, ingatlanosban még feltétellel se bízz!

    banki hitel feltétele az értékbecslés, tehát ők mindenképp fognak végeztetni

    Nem tudom ez mitől függ, de nálunk egy nénike jött ki (pár hónapja), csinált pár fotót, meg méricskélt mérőszalaggal, elkérte az alaprajzot. Ezeket beküldte a bankba, és ott csinálták meg ezen infók alapján a becslést. Statikus szóba se került.

    Úgy vélem nekik meg épp az az érdekük, hogy inkább alacsonyabb összegre értékeljék

    A banknak az az érdeke, hogy legyen fedezet, és minél pontosabb. Egyáltalán nem érdekük kevesebbre vagy többre értékelni. Nekik az adja a legkisebb kockázatot, ha minél pontosabb a becslés.

    Másrészt olvastam valahol, hogy lehetséges úgy megkötni a szerződést, ha nem kapnám meg a hitelt, elállhatok a vásárlástól. Ez esetben a foglaló visszajár ugye?

    Akkor az nem foglaló, hanem előleg, amibe én eladói oldalon tuti nem mennék bele. Másrészt tételezzük fel, hogy írtok mégis egy olyan szerződést, amiben foglalót rögzítettek, aztán egy lentebbi pontban teljesen felrúgjátok a foglaló jogi meghatározását, és rögzítitek, hogy a pénz mégis visszajár, ha a hitellel ez meg az van. 100%-ig biztos vagy benne, hogy ez a bíróságon megállná a helyét, ha arra kerül sor? Mert én nem hinném...

    Mi van abban az esetben, ha adnak ugyan hitelt, csak kevesebbet, mert a ház értékét alacsonyabbra értékelik? Ilyen esetben is költségek nélkül elállhatok a vásárlástól?

    Ezt szinte minden szerződésbe bele szokás írni, de sajnos nem úgy ahogy te szeretnéd: azt szokták rögzíteni, hogy ha kevesebb pénzt ad a bank végül, akkor a különbözetet a vevőnek önerőből kell előteremtenie. Amennyiben ez nem sikerül határidőre, úgy úszik a foglaló.

    Kicsit gondod bele magad az eladó helyzetébe: hónapokig vár rád, kifizeti az ingatlanos jutalékát (ő 100% hogy akkor is megkapja, ha te nem tudsz fizetni), ügyvéd elé viszed, egy halom papírmunkát zúdítasz rá, majd a végén közlöd, hogy nem kaptál hitelt, vagy nem annyit, ezért nem ér a neved? Ha találsz is ilyen eladót, kalkuláld bele, hogy a végén mégis más véleménye lehet, és mivel a foglaló egy nagyon határozottan és jól definiált jogi dolog, ezért nem lehet csak úgy "hackelgetni", hiába akarjátok mindketten.

    Ami erre az egészre válasz, az az "előleg", az pontosan erre van kitalálva, csak ugye ahhoz is kell egy olyan eladó, aki hajlandó csak előlegezéssel belevágni az egész sztoriba, és lemondani az esetlegesen tutibb vevőiről.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz kelna91 #88024 üzenetére

    Itt keress rá, többször is szóba került/ki lett tárgyalva, ha jól rémlik pozitív véleményeket írtak róla azok, akik megvették vagy kipróbálták.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Van egy garázsom, amit csak december óta használok, de már látom hogy problémák vannak vele. Télen rohadt nagy bent a pára, az autóról lecsorgó sár/hólé miatt, most nyáron pedig nagyon meleg van bent, szintén az autó miatt (meleg motorral állok be). A két dolog miatt arra gondoltam, hogy valamiféle szellőztetőrendszert kellene építenem, ami télen segítené a párátlanítást, nyáron pedig a hűtést. Gondolom egy falba épített ventilátor kevés lenne, kellene hozzá szívó oldal is (elektromos zsalu, ami a venti bekapcsolásakor nyitna?). Hogy érdemes a két dolgot pozicionálni (fentre, középre, egymással szemben levő falakra, stb...), illetve legfőképp méretezni? Merre érdemes indulni ebben a témában?

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz mezis #93355 üzenetére

    Köszi mindenkinek a tanácsokat, akkor ezen elvek mentén megcsinálom :)

    Mezis: hó letakarítása alap, előtte teremgarázsom volt, ott kifejezetten bunkóság bevinni, saját zárt garázsba meg igénytelenség, szóval egyetértek :) De ennek ellenére is sok nedvesség marad az autón, és szellőzés hiányában azért ez pár nap/hét alatt szép párát tud képezni.

  • Chal

    addikt

    Sziasztok!

    Mivel érdemes az alábbi fotón látható szemcsés műanyag(?) lábazati vakolatot (kerítés) tisztítani? Teszt jelleggel nekiestem egy tenyérnyi helyen sima vízzel + gyökérkefével. Kicsit világosabb lett a folt, illetve szétkentem, szóval szebb nem lett, sőt... :)

    Sterimo + valamilyen tisztítószer megoldáná? Ha igen, akkor milyen szert érdemes venni? Illetve ugyanilyen tanácsra lenne szükségem a szintén a képen látható kő kapcsán is :)

    Előre is köszönöm! :)

  • Chal

    addikt

    válasz Chal #94892 üzenetére

    Végül vettem egy Karcher K3-at, meg hozzá kőtisztító vegyszert + mohaeltávolítót. A kőlapokról nagyon szépen lehozta a dzsuvát, mintha új lenne, viszont a lábazati vakolattal nem boldogultam. A sima fej túl kevés volt neki a legmagasabb nyomáson is, a szennymaró (golyós, még nagyobb nyomás) pedig megkezdte a vakolatot.

    Elég régi amúgy, és pár helyen már hólyagos/mállik, szóval nagy illúzióm nem volt vele, gondoltam ha a párkányokat letakarítom, akkor egyúttal rámegyek a vakolatra is, ha sikerül tisztábbra varázsolni akkor kihúz még 1-2 évet, de nem sikerült.

    A következő kérdésem az lenne, hogy mivel lehet ezt hatékonyan eltávolítani, hogy aztán újra tudjam vakolni. A magasnyomású adná magát (ezt már tapasztalatból is írom :D), de szanaszét szórja a kis műanyag szemeket, amik ugye le se fognak bomlani, szóval valami tisztább megoldás kellene :)

  • Chal

    addikt

    1 éve cseréltettem kazánt, egy 17 éves sima zárt égésterű helyett lett egy új kondenzációs. A csere előtt átmosattam a rendszert Fernox technológiával, és került fel a visszatérő ágra a kazán elé egy TF1 filter is. Az előző tulaj elmondása alapján ~6 éve a radiátorokat leszedték és kitisztították, de szerintem ennek kb. semmi értelme nem volt. Akik az átmosást végezték, mondták, hogy régi rendszernél ami nem volt még szakszerűen átmosva ez kétélű fegyver, mert oldódhatnak le/indulhatnak el dolgok a mosás után, de ezt majd megoldja a Fernox TF1.

    Hát sajnos nem így lett, 1 év után a kazán hőcserélője eltömődött, fekete vas szemcsékből összeállt/ráégett lerakódás volt benne, és folyton kikapcsolt áramlási hibával. A TF1-ben is volt persze ilyen jellegű kosz, de nem volt jelentős, sem most, sem tavasszal leállításkor, sem a szeptemberi indításnál, amikor takarítottam.
    A szerelő mindent elkövetett, amennyire tudta, kitakarította a hőcserélőt, és a kazán egyéb részeit, így most jól működik. Viszont nincsenek illúzióim, vélhetően van még benne dzsuva bőven, a szerelő is azt mondta, hogy esélyes egy hőcserélő csere, de egyelőre ne bolygassuk, lássuk meg hogy hogy viselkedik.

    Viszont nagyon aggódok azon, hogy esetleg ennél összetettebb a probléma, ugyanis a kazán HMV készítés közben soha nem kapcsolt ki, szóval elképzelhetőnek tartom, hogy a fűtési rendszerben is van már valahol lerakódás + még a kazán hőcserélője koszolódott, és a kettő együtt adja ki a fűtési kör áramlási hibáit. Ezt onnét is gondolom, hogy most a radiátorok homogénen jó melegek ugyan, és nincs gond a hőérzettel, de ehhez a kazánnak 58-70 fokos előremenőt kell készítenie. 34-50 fokos előremenőt csak tavaly láttam rajta a szezon végéig, amikor fel volt szerelve a mosás után, és ugye a kondenzációhoz, illetve az ideális működéshez ez lenne a jó.

    Mielőtt nagyobb költségekbe verném magam (pl. hőcserélő csere), szeretnék biztosra menni, mert nem lenne jó évente új hőcserélővel etetni a kazánt. Újbóli átmosás lehet hogy jó lenne, de azt megint ilyen "vakon csinálunk valamit, aztán majd kiderül hogy jó lesz e" történetnek érzem. Létezik valamilyen megoldás, amivel a fűtési kör állapotát fel lehet mérni? Pl. az áramlás műszeres vizsgálatára gondolok, vagy az áteresztőképességre, esetleg endoszkópos vizsgálatra (bocs ha hülyeséget írok, csak józan paraszt ésszel jönnek ilyen ötletek). Gyanakszom az osztó-gyűjtőkre, is 3db van, ezek is korabeliek, a szelepeket néha nagyon nehéz már rajtuk nyitni/zárni, de eddig úgy voltam vele, hogy ráér, 1-2 éven belül majd cserélem őket kompletten. Annak pl. valamennyire tudnék örülni, ha kiderülne hogy esetleg csak ezek vannak eltömődve.
    Milyen cég/vállalkozó foglalkozik ezzel? Gugli csak átmosással foglalkozó cégeket talál.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Donki Hóte #123786 üzenetére

    Az a baj, hogy ez át lett már mosva vegyszeresen a kazáncsere előtt 1 hónappal :( 2 napig nyomatta körönként egy Fernox gép (első nap földszint, második nap az emelet). A szűrőtisztításra köszi a tippet, gyakrabban fogom tisztítani ezután.

    Begbiebike: neked is köszi, felírtam magamnak öles betűkkel, hogy amint kijön a jóidő, végeztessem el ezt az átalakítás. Annyira kézenfekvő pedig... de hát laikusként nekem nem jutott eszembe, de hogy az eddigi három vállalkozó aki itt járt (régi kazán szerelője, átmosós csapat, új kazán szerelője) meg sem említett ezt a lehetőséget, az durva :( Pedig idő/pénz/akarat lett volna rá részemről, és nem tegnapra kértem volna.

    Most ezeket tervezem, ha jobb idő lesz (addig meg reménykedek benne hogy nem áll meg a kazán):

    1a - új átmosás
    1b - osztógyűjtők cseréje, olyat vennék helyettük ami már áramlásmérős
    2 - fűtéskört hőcserélővel leválasztani
    3 - kazán hőcserélő csere (meg ami még kell, lehet hogy a szivattyú is kapott)

    Ebből a legjobban az új átmosás fájna, mert 15 hónapja csináltak egy vagon pénzért. Ha az osztógyűjtők cseréjénél kiderül esetleg, hogy ezekből jön a dzsuva, és/vagy az áramlásmérők jó eredményt mutatnak, akkor az új átmosás attól még kell szerintetek?

    Illetve szívesen bővítem még a listát, ha van egyéb tanács.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Donki Hóte #123800 üzenetére

    Huh, hát ez valóban bonyolultabb mint gondoltam... Köszi a részletes felvilágosítást. Gyakorlatilag ha jól értem, akkor a biztonság (mármint a kazán koszolódás elleni védelmét értem ez alatt, pontosabban, hogy ne legyen fűtési szezonban para hogy hidegben maradunk), és a hatékonyság között kell döntenem. Megfelelő méretezésű, jó minőségű hőcserélővel nincs valami arany középút amúgy? :) Már ott tartok hogy mindegy mennyibe kerül, csak jó legyen, és ne kelljen aggódni hogy hova költözzünk, mert éppen nincs raktáron alkatrész, -10 van, és nem megy a kazán (pénteken konkrétan ez lett volna a helyzet, ha nem sikerül kitakarítani annyira hogy elinduljon).

    Egyébként ráhibáztál, mert nálam is pont ez a helyzet, radiátor és padlófűtés van vegyesen, de a padlófűtés aránya minimális, a hidegburkolatos helységekbe került csak (konyha, fürdő, előszoba). Egy hőcserélővel van leválasztva a fűtési körről. Akkor ez még tovább bonyolítja a dolgokat...

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Donki Hóte #123806 üzenetére

    Igen, teljesen jól érted, most a padló megy hőcserélőn keresztül, mert ugye máshogy nem is tud (alacsonyabb hőfok kell neki), a radiátorok (pontosabban az osztógyűjtök) pedig direktben vannak a kazánra kötve. Ebből a körből van párhuzamosan kihozva padló hőcserélője.

    Ha jól értem, a problémásabb eset, amit vázoltál, az arról szól, hogy a radiátorok körérére van kötve a padló, kvázi sorba van így kötve a két hőcserélő. Az én esetemben pedig akkor eleve úgy lenne egyszerűbb/jobb, ha párhuzamosan lenne a kazánra kötve az új hőcserélő (radiátoros kör ezzel le lenne választva), és a meglevő padló hőcserélő. Jól értem? :)

  • Chal

    addikt

    válasz Donki Hóte #123812 üzenetére

    Köszönöm! Azt hiszem mindent értek :) A radiátorokat a kazán hajtja jelenleg, ezért szivattyú mindenképpen kell majd, és gondolom vezérelni is kell, de ez az a része amiben szerencsére már otthonosabban mozgok (mondjuk úgysem én csinálom, csak pontosabban meg tudom fogalmazni az igényt, ha elektronikáról és vezérlésről van szó, ha csövekről és hőcserélőkről, akkor el vagyok veszve, és könnyen átvernek/nehezebben szúrom ki a kóklert, ezért kérdezgettem :) ).

Új hozzászólás Aktív témák