Keresés

Aktív témák

  • sünpávakutya

    csendes tag

    Elég speciális problémám van LG LCD TV-vel kapcsolatban, de hátha tud valaki segíteni, aki az LV4500 lelkét kellően ismeri...
    Először is: istenkáromlásként fog talán hatni, de én az LG TV-imen még sosem néztem tévét: kizárólag monitorként használom. A konfig: Win7-es gép Radeon HD 5670-es kártyával; a TV és a gép között HDMI kábel.
    Tavaly januárban vettem egy 32LH7000-et: hibátlanul működött, mint HD monitor; működött a natív felbontás, az egy pixeles vonalak tűélesek voltak. Most "beújítottam" egy 42LV4500-at, hogy nagyobbítsunk egy kicsit, meg ennek mégiscsak már LED-es a háttérvilágítása... Naivan azt hittem, hogy mivel a felbontás azonos, csak kicserélem a TV-ket, a számítógép észre sem vesz semmit. Hát a nagy lópisztolyt... :(((
    Akármilyen képüzemmódot választok az LV4500 menüjében és hiába kapcsolom ki a képjavító "okosságokat", akárhogy játszom a Radeon driverben az underscan-overscan csúszkával, nem bírom elérni, hogy a kép éles legyen. Mindig marad egy kis elmosódottság, mintha a TV nem pontosan 1920×1080-on próbálkozna a gépből kapott 1920×1080-as képpel.
    Írtam az LG supportnak is, de csak egy semmitmondó választ kaptam, hogy vigyem be a legközelebbi hivatalos márkaszerviznek és ők majd jól kimérik meg jól megszakértik azt a szegín tévét. Meg persze iratkozzak fel a hírlevélre... :(

    [ Szerkesztve ]

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz BloodRay #1290 üzenetére

    Szó szerint mindent.

    De leírom, mi van most a kép menüben:
    (bevastagítottam, amiről én azt tippelem, esetleg befolyásolhatna valamit)

    képarány: levágás nélkül
    képvarázsló: (lényegtelen)
    energiatakarék: (mikor milyen)
    képüzemmód: haladó1
    fényerő, stb. beállítások: (lényegtelen)
    speciális beállítások:
    - dinamikus kontraszt: ki
    - zajcsökkentés: ki
    - digitális zajcsökkentés: ki
    - fekete szint: magas
    - valósághű mozi: (szürke)
    - színskála: széles
    - élkiemelő: ki
    - xvYCC:: (szürke)
    - speciális minta: (szürke)
    - színszűrő: ki
    - színhőmérséklet: közepes
    - gamma 2.2
    - módszer: 2 pontos
    - minta: külső
    - (innentől az összes szín-csesztető érték 0)
    kép visszaállítása: (lényegtelen)
    TruMotion: ki

    Hát így történt, bírónő kérem... :) Már ilyen volt, amikor megtaláltam...

    [ Szerkesztve ]

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz szab.tam #1294 üzenetére

    > nyomd meg az ok gombot a távkütyün, és látni fogod, hogy éppen mi a bejövő jel

    Asszondja: 16:9 1080p 60Hz

    A legfurcsább az, hogy (már amennyire meg lehet ítélni) a kép mintha kimenne a képmező legszéléig, viszont azt sem látom, hogy "hiányozna" belőle. Vagyis ebből az tűnne ki, mintha tényleg az 1920×1080-as fizikai felbontást használná a TV, csak nagy lelkesedésében valami képjavító akármi révén "mosná el" ("rontaná el") a képet.

    Aztán vettem a fáradságot és csináltam egy tesztábrát, elég egyszerűt, de hatékonyat. Egy pontosan 1920×1080 pixeles tök fekete BMP, aminek legszélső pixel-sorai fehérek (azaz egy 1920×1080-as fehér keret). Ez PNG-be konvertálva cca. 1200 bájt... Képnézegető, eredeti méret full screen-ben opciók, aztán csodálkozás. A képernyő és a káva által alkotott nagy feketeségben látszani kellene egy egypixeles fehér keretnek, de nem látszik semmi. Tehát mégiscsak lemarad valami a képről...

    ????????????????????

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz szab.tam #1298 üzenetére

    Na, mondom sorban...
    Három db tökfekete, 1920×1080-as képet csináltam. Az elsőnek körbe a szegélyén 1 pixel széles fehér csík fur körbe (a fekete terület tehát 1918×1078); a másodiknál a szegély 2 pixeles (a fekete terület 1916×1076-os); a harmadiknál 1 fehér, 1 fekete, 1 fehér, majd ezután az 1914×1074-es fekete terület (kettős fehér szegély 1 pixeles fekete csíkkal elválasztva). Mindhárom közepébe fehérrel beleírtam, mi is az, hogy lássam vetítés közben. Full screen slideshow és néztem, mit látok.
    Az első képnél csak feketeség, nem látok fehér szegélyt; a másodiknál megjelenik, de nagyjából 1 pixelesnek tűnik. A harmadiknál is megvan, de jól látszik, hogy a képváltásnál "beljebb ugrik" a fehér szegély. Tehát a tanulság: a TV-n a felbontás 1918×1078 pixel!
    Hogy ez most a TV hibája-e (az húzza-nagyítja kijjelebb a képet, 1922×1082-őn akarván megjeleníteni az 1920×1080-at) vagy a Radeon driver-e a ludas, még nem tudom. A dolog további tesztelést igényel.
    Köszönöm a tippeket, megpróbálkozom vele. Mondjuk a d-sub kipróbálása nem fog menni, mert az 5670-esemen ugyan három kimenet van (állítólag kezel is három megjelenítőt), de a háromból az egyik egy DVI, a másik egy DisplayPort, a harmadik meg a HDMI. Ezt is megértük, hogy egy videokártyán ne legyen d-sub VGA kimenet... :)
    Hacsak nem beizzítom megint az alaplapra integrált VGA-t (azzal is ment anno az LH7000 full HD-ban), mert azon HDMI és d-sub VGA van kimenetként.

    ***

    A már elküldött hsz-t újraolvasva töprengek el: ha én a Win-ben asszondom neki, hogy "full screen slideshow", akkor elvileg a gépből kiküldött kép-jelen rajta kell lennie a fehér szegélynek az első kép esetén is. Ha tehát én azt a TV-n nem látom, akkor nem lehet, hogy mégiscsak a TV a hunyó?
    Csak úgy agyalgok...

    [ Szerkesztve ]

  • sünpávakutya

    csendes tag

    Na, nézzük sorban:

    A képarány-állításnál hét opció van (illetve nyolc lenne, de a "teljes szélesség" ki van szürkülve, nem választható):
    - 16:9
    - levágás nélkül
    - eredeti
    - teljes szélesség (ez a szürke)
    - 4:3
    - 14:9
    - nagyítás
    - mozinagyítás 1

    Ebből a második, a "levágás nélkül" a legkevésbé rossz, mert ott csak körben 1-1 pixelnyi csík van levágva. (Ezt jelenti az LG-féle "levágás nélkül", hogy csak 1-1 pixelnyi csíkot vágunk le?)
    Az összessel végigpróbáltam a tesztábráimat, de tényleg a második opció a legkevésbé rossz. A 4:3 és a 14:9 eleve eltorzítja az arányokat, a többi négy (16:9, eredeti, nagyítás, mozinagyítás 1) pedig kisebb-nagyobb mértékben, de még többet vág le a képből.
    Az agyam lelöki a láncot; a végén még anyámék jönnek ki jól a dologból, mert kénytelen leszek visszahozni az LH7000-est, ők meg megkapják ezt... :W (Nekik ajándékoztam ugyanis a lecserélt LH7000-est, így végre elértem, hogy kidobják azt a rossz, kozmás, ezeréves CRT tévéjüket...)

    @meri:
    Áttettem inglisre a menünyelvet és a Just Scan a második (amit most is használok), tehát "ösztönösen" is ezt találtam meg, amikor a "levágás nélkül"-t választottam ki.

    @Ance:
    A "a tv. képbeállítása PC-re van állítva" mondatot nem értem. Hol kell PC-re állítani?
    Csatlakozók: egyelőre nem próbáltam mással, mert DisplayPort - HDMI átalakítóm nincs (az amúgy is aktív eszköz, nem biztos, hogy nagyon olcsó), DVI - HDMI átalakítóm meg szintén nincs.
    Továbbá: van itt más gubanc is ezzel. A d-sub csati analóg jelet visz. A DVI vihet analógot vagy digitálist is, hiszen van DVI-VGA (passzív) átalakító. Sőt, olyan HDMI is van, amire rá van írva, hogy "A/D", azaz valamiféleképpen kompatibilis az analóg videojellel... :F (Az LH7000-esen a négy HDMI-ből az első volt ilyen. Az LV4500-on három HDMI van; ha jól rémlik, abból talán a hátlapon lévő kettő A/D-s.)
    Ha a DVI-n digitális jel megy, akkor értelemszerűen bármilyen HDMI-be bedugható egy megfelelő átalakító kábellel.
    A kérdés már csak az, hogy a 5670-es videokártyám kimenetei milyenek.
    A HDMI gyanúm szerint csak digitális, tehát ezzel "nem sok keresnivalóm" van. Ha viszont a DVI csatit (részben legalább) a már lehagyott d-sub pótlására szánták és analóg jel (is) van rajta (hiszen egy HDMI kimenet mellett nem sok értelme lenne egy csupán digitális jelet vivő DVI kimenetnek), akkor még van remény más kábellel is tesztelni. Kell egy DVI/d-sub adapter (ezt tudok szerezni a cégtől hétfő reggelig), egy mindkét végén d-subos monitorkábel (ez van itthon) és voilà: ki is tudom próbálni a dolgot. Csak egy elvi problémám van ezzel: miért kell nekem azzal kínlódni, hogy a videokártya digitális jelét analóggá konvertáltatom, átküldöm a TV-nek, ami azt újra digitális jellé alakítja? A hiperokos videokártyám és a hiperokos TV-m miért nem tudják ezt értelmesen megbeszélni egymással? (Úgy értem, a VGA kábeles teszttel – még ha úgy működne is – nem megoldottam, hanem megkerültem a problémát...) :(

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz szab.tam #1307 üzenetére

    No, adós maradtam még a válasszal, bár mentségemre szóljon, baromi kevés időm volt a héten...

    Az underscan csúszka OK, vele összebarátkoztam már akkor, amikor az LH7000-est installáltam. ("Átcsúszni" amúgy nem tud, az overscan állás a jobb legszélső, 0 % underscan érték...)
    Szóval: áttettem a másik hátoldali HDMI-be a kábelt és elkezdtem "játszogatni" (már persze nem a micsodámmal, hanem a TV beállítási lehetőségeivel... :K :N ) és mostanra talán már sikert értem el. Már majnem olyan a kép, amit elképzeltem... A TV valahogyan egyszer csak "bezökkent" a normális képméretbe, de hogy mikor, azt nem tudom... Egyszer minden mindegy alapon megnyitottam a tesztábráimat és látom ám, hogy az egypixeles fehér keretűt megnyitva körben látszik a fehér vonal. Bár a kép még mindig nem tetszett különösebben, de legalább már nem volt levágva. Először is checkeltem a CCC-ben az underscan csúszka állapotát (jobb oldali véghelyzetben, 0 %-on állt), majd megnéztem, hogy a TV-n a Just scan legyen képarányként kiválasztva. Ezután nekiugrottam a TV finombeállítási lehetőségeinek (mint macska a tükörnek) és több különböző tartalmat megjelenítve a képen és a H Sharpness / V Sharpness értékekkel "játszadozva" végre elértem, hogy elfogadhatónak minősítettem a képet. Még a feketeszintet is "alacsony"-ra kellett venni... Ahogy az emlékeimben él, ez még mindig nem veri az LH7000 képét (mondjuk az a maga idejében más kategória volt), de most már talán együtt tudok élni vele. Biztosan számít a 32" versus 42" is, mert most, ha közelebb hajolok a gépelés miatt, remekül látom a pixeleket. Mindegy, így már talán jó lesz.
    Csak az bosszant, hogy anno majd két éve az LH7000 esetén ez így működött: ATI driverben 1920×1080 kiválaszt, tetszőleges (amelyik a kezem ügyébe esett; de amúgy többel is is volt próbálva, mind jó volt) HDMI-n összedug, TV-ben a Just scan kiválaszt, CCC-ben 0 % underscan oszt jónapot. Máris tökéletes, tűéles a kép. Dehogy nyúltam én TV-finomhangolásokhoz és a képjavító okosságokat sem bántottam...
    Erre meg az LV4500-zal szívok, mint a borzas torok, zsonglőrködnöm kell a TV beállításaival. Tudom, tudom, ne is mondjátok: a TV-ket elsősorban tévézésre találják ki, nem monitorként való használatra ezért az első feladatra vannak optimalizálva. A vevők 99 százaléka valószínűleg nem is használja másra. Csak az a baj, hogy "el lettem kapatva" egy kicsit, hogy az LH7000 esetén milyen "sima liba" volt a dolog és most rosszul esik kicsit, hogy ennyit kell vele kínlódni... :(

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz szab.tam #1330 üzenetére

    > a hdtv pc-re kötése sosem volt egyszerű feladat

    No, épp ezért írtam, hogy valószínűleg most azért esik olyan sz...rul a sok szívás-kínlódás, mert az LH7000 esetén (valami oltári mázlinak köszönhetően) simán ment a dolog... ;)
    Mindegy, a lényeg, hogy nagyjából most már jó.

    Köszönöm mindenkinek, aki konstruktív ötletekkel segítette a problémamegoldást! :) :) :)

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz #03969024 #1349 üzenetére

    > Egyébként nekem sem kellene az edge led, de van, aki esküszik rá...

    Ezt nem nagyon értem... Mire gondolsz edge LED helyett? Mert – ha jól tudom – az edge LED-es háttérvilágításnak csak két alternatívája van: a hagyományos, "fénycsöves" háttérvilágítás, vagy a hátul (a panel mögött) elhelyezett LED-ek. Ez utóbbiak jó esetben csoportokba szervezve, amiknél külön állítható a fényerő.

    Ha a hátsó LED-re gondolsz: én, mielőtt megvettem az LV4500-ast, kifejezetten "meg voltam húzatva" azzal, hogy mindenáron hátsó LED-es TV-t akarok. Az LG kínálatából egyet találtam, az LE8500-ast. Ez háromféle képátlóval készül, 42", 47" és 55" méretben. Nálam az 55" eleve kiesik, ilyen közelről (monitorként használva) még a 42"-os is óriási... Na, nézzük csak:
    42LE8500: 192 blokkra van felosztva a LED-es háttérpilács; a felbontás 1920×1080 képpont, a képátló 42 inch. Ha feltételezhetjük, hogy minden blokk azonos számú képpontért felel, akkor 10800 képpontot világít át egy LED blokk. A teljes képfelület (ha tényleg 42"-os a TV) cca. 4862,94 cm2; azaz egy LED blokk kb. 25,33 cm2-nyi felületet világít át. Ez "derekas" felületnagyság, hiszen ez (körülbelül négyzet alakú blokkokat feltételezve) több, mint 5×5 cm-es (majdnem 2"×2"-os) területeket jelent. Ez egyáltalán nem kicsi! Csak nagyon kis fényerő-különbségek esetén nem lesz feltűnő a dolog...
    47LE8500: 216 blokk, az előbbi feltételezésekkel blokkonként 9600 pixel, kb. 28,19 cm2-es felületeket (5,3×5,3 cm) világít át egy LED blokk.
    Szóval én azt mondom, ne erőltessük ezt a blokkonként vezértelt LED-es háttérvilágítást. Az igazi úgyis az lesz, ha az LCD a szemétbe kerül és a képpontok valóban LED-ekből fognak állni. Tehát én az igazi LED tévékre várok, nem a LED-es háttérvilágítású LCD tévékre, amiket (némiképp megtévesztően) LED TV-nek kereszteltek el a gyártók...
    Arról már ne is beszéljünk, hogy a 42LV4500 és a 42LE8500 ára között 1,637-es szorzó volt. Egy magamfajta "szegénylegénynek" ez igen nagy pénz; ennyiből (mint a két TV ára közötti különbség) még a mai benzinárakon is kb. 4500...5000 km-t lehet motorozni...
    (Találtam egy típust, a 42LE5500-est, ami bár LED edge, azaz "körbevilágítós", de ha jól vettem ki a szövegből, mégis 12 blokkban vezérelve van. :F Ezt nem vágom, pontosan milyen lenne.)

    Ha a hagyományos (nem LED-es) háttérvilágításra gondolsz: én ugyebár egy ilyet (a 32LH7000-est) cseréltem most le a 42LV4500-asra. Mivel én jó közelről nézem a monitor-üzem miatt, így nem volt gond kipróbálni, mi történik, ha oldalra viszem a fejem és nem középről nézem a cuccot.
    LH7000: sötétedés = 100 %, foltosodás = 100 %
    LV4500: sötétedés = 20 %, foltosodás = 10 %
    Még mielőtt valaki félreértené: a 100 % sötétedés nem azt jelenti, hogy az eredetileg fehér háttér feketére vált; egyszerűen csak van valamekkora (nem veszélyes mértékű) sötétedés. Ugyanígy, a 100 % foltosodás sem azt jelenti, hogy pepitamintás lesz a képernyő... :N Egyszerűen csak "van valamekkora (nem túl nagy) foltosodás"-t jelent.
    Így nézve még szebbek az LV4500 értékei. Márpedig ha minden igaz, az LH7000-nek sem volt gagyi panelja; ezek szerint a javulást főleg a LED háttérvilágításnak köszönhetjük. Ennél több érv nekem nem kell a LED-es háttérvilágítás mellett.
    (Persze le kell szögeznem – még mielőtt valaki meggyanúsítana, hogy mivel ő mást látott, én hazug vagyok, vagy az LG propagandistája – hogy én mindkét TV-t alapból "megdöbbentően" alacsony fényerőn használtam/használom; lehet, hogy nagyobb fényerőknél másabb eredményeket kapna az ember.)

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz Ance #1408 üzenetére

    Hm, biztos, hogy át kellene kapcsolnia?

    Csak gondolj bele: tévézel (F1 közvetítés) az X bemenetre rá van téve a műholdvevő vagy digi-izé vagy mittudomén (nem értek hozzá, nem nézek TV-műsort, csak monitorként használom a TV-t), azon jön az F1. Bejön az asszony és bekapcsolja az Y bemenetre dugott DVD-játékost, hogy kivegye a benne felejtett lemezt. A TV erre ész nélkül átkapcsol a DVD bemenetére, pont, amikor Hamilton kirántja a kormányt Massa mögött, hogy előzzön. Ugye milyen boldog lennél? ("Anyukám, pont most kell azt a k...va DVD-t csesztetned?") Biztos, hogy akarod az automata átkapcsolást? Akkora teher kézbe venni a távbuzernyákolót? :(

    Amikor elkezdtem az előző TV-met monitornak használni, egy pár hétig kicsit szokatlan volt, hogy a gép kapcsolásakor a TV távbuzerán is nyomjak egy póver gombot, de aztán megszoktam. Egy monitor más, ott többnyire egyetlen (max. nagyon kúúúl monitorok esetén kettő) bemenet van; ott tehát elvárható, hogy ha megjelenik a jel (valamelyiken), a monitor feléledjen készenlétből (két bemenet esetén, ha már működött, esetleg át is váltson oda). De egy mai lapostévén, az 5...8 bemenetükkel? Három-négy HDMI, két Scart, két-három komponens és kompozit... Na nehogy már aut. átkapcsolást akarjunk... :N

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz Bioritm #1416 üzenetére

    Na igen, ez egy létező probléma. :Y
    Cimbora nemrég lecserélte a plazmáját jóval újabb, korszerűbb és nagyobb képátlójú típusra és felbakkantotta a falra. Csakhogy valamelyik doboza (talán a műholdvevője?) neki is régi vágású gyerek, azaz HDMI még a Holdon se, Scarttal kell összekötni a TV-vel. Nohát a Scart meg a maga nem csekély méreteivel és a ferdén kiinduló kábelével annyira kinyúlik, hogy állandó nyomás hat a falnak támaszkodó "farkára" és a kábellel ellentétes vége folyton kifordul a TV-n lévő Scart aljzatból. A következmény persze az, hogy a kontakthiba miatt elmegy a műsor... Felhívott, hogy mi a gránátot lehetne ezzel kezdeni. Végül is azt sütöttük ki, hogy kábel nyakán a menetes izé lecsavar, hátrahúz, Scart műanyagteste óvatosan kettéhajt, eltávolít, egy-két réteg szigszalaggal a kényesebb részek megvéd és a "pucér" Scart belső a TV-be bedug. Így kb. 3 centivel csökken a mélyégi helyigény, ami már bőven jó.
    Persze mondtam neki, hogy ez csak egy ideiglenes kókány (nem megoldottuk, csak megkerültük a problémát), sokáig ez így nem korrekt. Hosszabb távon két megoldást tudok elképzelni:
    – HDMI kimenetű cuccra cserélni a Scart-os cuccot;
    – egy "pipa" kivitelű Scart dugót beszerezni.
    Ez utóbbi nem lehetetlen, valaha láttam én is ilyet: ha függőlegesre állítod a Scart-ot, a teste jobbra vagy balra derékszögben elkanyarodik. Így nem "hátra, lefelé" jön ki belőle a kábel, hanem oldalra és lefelé.

Aktív témák