Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz #68216320 #66776 üzenetére

    Ez a felhasználói szokásoktól is függ! NVME protokollos SSD-nél nem játszik a discard vagy a TRIM se(?) ilyenem még nem volt, de ezt olvasom soxor. NVME-nek külön megoldása van.

    Sata-s 850-nél ha home user-ként használod, bőven elég a default fstrim. Ha akarod megváltoztatod a lefutás gyakoriságát napi-ra, szerintem a discard-ot nem egyértelmű helyzetben nem érdemes használni, bár nem okoz gondot sokak szerint, de a systemd-ben lefuttatott fstrim is jó. Mint a példa is mutatja, Ubuntu vonal az fstrim-et perferálja, az Archklónok(amiket próbáltam) meg default discard-ot rakmak az FSTAB-ba. (ez 2015-ben is így volt, mint a blogomban is említettem)

    [ Szerkesztve ]

    Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

  • Frawly

    veterán

    válasz #68216320 #66776 üzenetére

    Samsung 850-nél érdemes a default fstrim-et használni. Működik a discard is, ha beteszed a /etc/fstab-ba, de a Linux kernelben az queued TRIM funkciónál feketelistázva vannak a Samsung 8XX-ek, tehát nem csak a 850, 860, hanem a 840, 830 is. Ez meg azt jelenti, hogy discard TRIM-nél a kernel azonnal kikényszeríti a kernel a TRIM végrehajtását, ez meg okozhat egy kis belassulást, ámbár nem nagyobbat, mint egy ütemezett fstrim (ami szintén azonnal végrehajtódik). Szóval nem kell ettől félni, használd azt a megoldást, ami szimpatikus. Kipróbálhatod mindkettőt, használd pár hónapig default fstrim-mel, aztán pár hónapig /etc/fstab-ba betett discard opcióval (fstrim-et kikapcsolva), meg fogod látni, hogy neked melyik a gyorsabb, kényelmesebb, kevésbé zavaróbb.

    swap partíciót gyárilag csak discard TRIM-mel lehet trimezni. Bár gyakorlatilag meg lehetne rá egy Bash scriptet írni, ami kézzel hívogatsz, és az lecsatolja a swap partíciót, majd blkdiscard-dal végigtrimezi, ami után mkswap-pal újraformázza, és újra visszacsatolja, az egész nem vesz igénybe néhány mp.-et, és nem kell minden órában futtatni, 1-2 hetente elég.

    Nekem nincs swapom, és fstrim-et használok, de kézileg, tehát még a fstrim systemd service sincs beütemezve x időkénti automatikus lefutásra, hanem egy saját scriptet írtam, ami kiírja a gépben lévő SSD-k SMART adatait, meg hogy a jelenlegi írástempóval mikor érem el rajtuk a TBW limitet, és végigfuttat rajtuk fstrim -a -v parancsot. Azaz kézileg trimezem őket, nem futtatom naponta, 1-2 hetente, amikor kedven szottyan rendszert karbantartani. Csak rátaposok ilyenkor a Win+X billentyűkombóra (erre drótoztam be), az megnyit egy terminálablakot, bekéri a sudo jelszót, és már nyomatja is le a dolgokat.

    A lényeg csak úgyis az, hogy néha napján legyen TRIM futattva az SSD-n, és ne az legyen, amit az XP-sek szoktak csinálni, hogy évekig nem lát az SSD semmilyen TRIM-et, anélkül van használva.

    Swap partíció helyett jó a swap fájl is. Annak az az előnye, hogy rugalmasan állíthatod be a méretét. Ha érzed, hogy túl nagy, nem használod ki, swapoff-fal lecsatolod, törlöd, azonos néven létrehozol helyette egy kisebbet, mkswap-pal formázod, swapon-nal (vagy reboottal) visszacsatolod, ez is csak pár másodperc. A TRIM-elése viszont hátrányos, mert trimezhetetlen lesz a swapfájl ki nem használt része, bár erre is ott van ugyanaz a technika, amit írtam, csinálsz erre scriptet, ami néha napján lecsatolja, törli a swap fájlt, fstrim-ezi a partíciót, amin rajta van, majd újrakreálja, formázza, visszacsatolja, egy 5 soros scripttel megoldható.

    A swap partíció ezzel szemben discard paraméterrel könnyebben trimezhető, viszont ha a disztró túl nagyot, vagy túl kicsit hozott létre, nem jó az igényeidnek, akkor sokkal szopósabb átméretezni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák