Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • c41r0^

    őstag

    Sziasztok!

    Teljesen új vagyok OSX témában, de már regeltem a tonymacx86 fórumra és okosodtam, nézegettem leírásokat is. A 10.6.8 Snow Leopard-ot szeretném feltelepíteni (úgy olvastam, a 10.7, azaz a Lion még bugos lehet, kiforratlan), a cél a Logic 9 kipróbálása meg csak úgy ismerkedni az OSX-szel.

    konfig (adatlapon, de leírom az alapvetőeket)
    Asus P5Q
    C2Q 9300 @ 3.3GHz
    2x2 GB 1066MHz ram
    Radeon HD4770
    ps/2 bill
    usb-s egér
    InfraSonic Quartet PCI stúdió hangkártya (na ehhez nincs OSX driver a gyártó weblapján, nem tudom, hogy alapból kezeli-e az OSX, ha nem, akkor kénytelen leszek az integráltat használni, mondjuk Logic alá az nem túl jó...)

    többi hardver lényegtelen, gondolom

    iBoot+MultiBeast megoldást néztem ki magamnak, a 10.6 retail image-et meg tudom szerezni (th3p1rat3b4y :) ).

    Ezt a leírást szándékozom követni.

    iBoot megvan, kiírtam CD-re, a 10.6-ot szintén dual-layer DVD-re írnám ki (vagy pendrive-ra, lás lentebb a kérdésemet), a rendszer egy teljesen önálló 250GB-s SATA Samsung vinyóra menne.

    A kérdéseim:

    1., Olvastam komplett telepítési tutorialban, hogy van a P5Q-hoz külön OSX-hez moddolt BIOS. Ugye enékül is működik a dolog? Eleve AHCI-vel használom a HDD-ket, és az ACPI módot be tudom állítani S3-ra, mást nem találtam, ami indokolná a BIOS cserét (jelenleg a legfrissebb, hivatalos BIOS van a P5Q-n). Ami még fontos, hogy a hardveres tuning is menjen továbbra is, ezért sem szeretném a moddolt BIOSt flashelni, ki tudja, hogy mennyiben korlátozódna le a tuning képessége.

    2., ha a telepítés végéig csak az adott cél HDD van a gépben, akkor a bootloader (talán a Chameleon, amit a MultiBeast feltesz?) utána már nem lesz kihatással a többi diszkre (nem ír majd rájuk semmit sem), ha visszadugom őket, ugye? Úgy szándékozom használni, hogy a gép bekapcs után a BIOS saját menüjével választanám ki az OSX, a Win7 vagy az XP bootolását (a Win7 SSD-ről indul jelenleg, az XP pedig az egyik vinyómról, tehát el vannak szeparálva ezek jelenleg is). Ugyanakkor az OSX alatt láthatóvá kell majd tennem a HDD partícióit (mind NTFS) minimum olvashatóra, de ugye az OSX semmit nem fog megberhelni, pl. az MBR-t felülírni a diszkeken a telepítés után?

    3., a DL DVD-t nem lehet valahogy megspórolni úgy, hogy a retail image-et a 8 GB-s penemre kiírnám valahogy? Azt láttam, hogy erre van megoldás, de azt is (ha jól), hogy csak OSX alatt megy ez, Win7 vagy XP alatti módszer nincs erre esetleg, tehát hogy a 10.6 image-et penre kiírni Win alatt és az iBoot betöltése után a penről installálni a rendszert?

    A P5Q-hoz azt hiszem, van custom DSDT, keresek majd a tonymacx86 fórumon, mintha láttam volna, talán az ajánlott KEXT-ek listájával együtt. De az alábbi konfighoz nagyjából lehet tudni, hogy milyen KEXT-ek fognak kelleni?

    Tudnom kellene még valamit, vagy eleve tévúton járok?

    Thx előre is!

  • c41r0^

    őstag

    válasz ko9 #12791 üzenetére

    Üdv!

    Köszi a gyors reagálást!

    Igazából teljesen rádhagyatkozok, ha azt mondod, inkább Lion legyen, akkor azt tenném fel, először azt is akartam, de átfutottam performance review-kat (Lion vs. SL), ahol a Lionnál gyorsabb volt a SL szinte mindenben, ezért gondoltam azt, hogy legyen akkor az, de gondolom a review óta már jött ki KB patch Lionhoz is, ami gyorsított rajta szóval nem ragaszkodom a SL-hoz, és az image sincsen még lent, szóval nekem nyolc :B

    Most még a módszerekhez kellő programok betárazásának és az "okosodás" fázisában vagyok, még a telepítő image sincs meg egyelőre.

    Szóval te mit ajánlanál?

    Tehát akkor az első lépés a Lion image megszerzése és TransMac-kel (ezt is leszedem) való kiírása penre... de az iBoot helyett mit kell akkor majd használni a telepítés megkezdéséhez? Mert az iBoot 10.6.x-hez van, ha jól látom. Vagy a TransMac eleve olyan bootolható pent csinál, amihez nem kell külön bootkörnyezet, mint az iBoot?

    Amit találtam a P5Q-hoz és már letöltöttem:

    1, tonymacx86 fórumon találtam P5Q Premiumhoz DSDT fájlt (a "DSDT database"-ben egy P45 chipsetes laphoz sincs DSDT...), ezt Maldon készítette DSDT-patcherrel kérésre egy usernek. Nem tudom, hogy ez jó lesz-e. Saját DSDT-t tudok készíteni mondjuk pl. egy live Linux alól is, aztán betölteni a MultiBeasten keresztül, nem? Ha jól értelmeztem, amit olvastam pár napja valahol... talán épp itt.

    AttansicL1eEthernet_0418_64.zip - LAN driver

    ALC1200_1063.zip - integrált audio kodek driver

    Ami viszont gond lehet, hogy több helyen azt írják, P5Q-hoz nem muszáj ugyan moddolt BIOS, ámde S3 ACPI módot kell beállítani (ez nem is igazi gond, legfeljebb beállítom ezt fixre, de lehet, hogy a jelenlegi AUTOn sem lesz gond ezzel) viszont ami nem túl jó, hogy elvileg le kell tiltani az IDE vezérlőt ( Marvell 88SE6111 vezérlő ), viszont nekem meg IDE-s a DVD íróm (az IDE vezérlőn csak ez lóg, más nem szerencsére ), tehát akkor a DL DVD-ről felejtős lesz a telepítés tényleg... sőt, ha ezt tényleg muszáj letiltani, akkor optikai meghajtó nélkül kell végigvinnem a dolgot...vagy szerzek egy SATA-s ODD-t...

    Végülis a céges gépemben az van, majd legfeljebb kiveszem azt, de a legjobb valóban a full pendriveról install lenne.

    A SATA vinyók viszont az ICH10R-re vannak dugva, a Silicon Image Sil5723 vezérlőt nem használom szerencsére, az nem is kell.

  • c41r0^

    őstag

    válasz Máté94 #12796 üzenetére

    Neked is köszi a reagálást!

    Igen, pont ezt a 2 drivert szedtem le én is, csak nem erről a linkről, de akkor ezek szerint nem nagyon tévesztettem el a dolgot :)

    Te akkor SL-t tettél fel? És nem tiltottad le az Marvell IDE vezérlőt? Mint írtam, ha ezt muszáj lesz letiltanom, akkor nincs ODD-m (de tudok szerezni könnyen SATA-sat, csak minek vesződni vele, ha nem muszáj).

    Nade akkor inkább a Lion lenne mégiscsak, ha semmi sem indokolja a SL-t...

    Sztem is hiába tudnám a TransMac-kel (de azért leszedtem a 9.1-et, hátha jó lesz valamire alapon) megcsinálni a dmgből az installert pendrive-ra, maga a "mac-környezet-emulátor" is kell, ezek szerint ez 10.7.x-hez ez az iBoot helyett az rBoot. Mert ilyen nevű app van ugyan a tonymacx86.com fórum download szekciójában, csak nincs odaírva, hogy "Lionhoz használd ezt vazze" (mondjuk a 10.7.x-ből lehet következtetni). És valóban, az iBoot csak 10.6.x-hez jó.

    Akkor tehát rBoot, 4.7-es MultiBeast, DSDT Auto patcher (http://www.osx86.net-en kívül nincs meg valahol? na mind1, legfeljebb regelek itt is :) ) és Lion image ami kell nekem, ugyi?

  • c41r0^

    őstag

    válasz Máté94 #12798 üzenetére

    Köszi!

    DSDT Autopatchert közben leszedtem én is, de azért thx.

    De akkor nem értem, hogy lehetne egy clean Lion installt csinálni úgy, hogy CD-ről betöltöm a környezet-emulálót és utána az betölti a retail 10.7-et DVD-ről? Összezavarodtam... :(

    UniBeast-el csak OSX (10.6) alatt tudok penre eszkábálni telepítőkészletet, nem? Akkor ha clean Lion installt akarok, akkor azt hogyan kell mégis, mely eszközökkel? Csak xMove-féle megoldással, vagy 10.6 update-el megy? Mert ha igen, akkor inkább lemondok a Lionról...

    Ráadásul most nézem, hogy a Mac OS X 10.7 Lion (Final Retail) az csak ~3.5GB... most akkor ehhez nem is kell DL DVD, vagy ez még tömörítve van, azért nem teljes méretű?

    teljes káosz...

  • c41r0^

    őstag

    válasz Máté94 #12800 üzenetére

    aha, akkor csak nem csavarodtam bele teljesen... akkor inkább SL-t telepítek (aztán fel a 10.6.8 patch-et), ahogy előre elterveztem

    megpróbálom penre kirakni a retail telepítőkészletet (ha lejött) a TransMac-kel, hátha tud így majd bootolni róla az iBoot

    thx

  • c41r0^

    őstag

    No, fejlemények vannak :)

    A 8GB-s pendriveomra megcsináltam a 10.6 retail telepítőkészletet .img-ből TransMAC-el, iBoot CDről boot, pendriveról indítanám a telepítőt, szürke Apple képernyő bejön, tölt, lefagy.

    Egyből kipróbáltam a "GraphicsEnabler=No" kapcsolót, telepítő elindul, minden megy rendesen, a 10.6 alaprendszer fel is települt a 250es vinyóra.

    A rendszer ezentúl csak a "GraphicsEnabler=No" kapcsolóval indul, gondolom a HD4770 nem tetszik neki.

    A köv. lépés volt a 10.8.6 update telepítése, nem rebootolok, hanem indítom a MultiBeastet, nem a legfelső opciót választom, hanem a userdsdt-t, mivel még Win alól az AIDA64-ből kiexportáltam a DSDT-t (próbáltam nézni a DSDT patchert, de ott mit kell csinálni...az opennel megnyitottam az aml fájlomat, és a patchnél szintén vagy egy open...ott mit kéne megnyitni.. úh hagytam..), DSDT.aml-ként kiteszem a desktopra, zsír.

    Amiket javasoltatok kexteket bepipiálom a fastruktúrában, bepipáltam még a Radeon 48x kext 10.6.8 pachet is (hátha megeszi a HD4770et), meg még egy-két minimális dolgot, hogy mit már nem tudom pontosan, install, reboot HDDről, kernel panic...-x-el sem indul.

    iBoottal CDről boot, "GraphicsEnabler=No -x"-el elindul, törlöm a kexteket a /Extrasból, majd újra userDSDT módban indítom a MultiBeastet (asztalon még mindig ott a DSDT.aml fájlom), most kipipálom a 32 és 64 bites GraphicsEnabler=No paramétereket (hogy ne kelljen mindig beírogatni), és csak az alap dolgokat pipálom be amiket írtatok + még a kext cache törlést. Reboot, bejön az oprendszer, de most nincs billentyűzet. A rendszert MacPro1,3-ként azonosítja, ez automata dolog, amit a MultiBeast csinál.

    A System/Extensionből nem mertem törölni kextet.

    Szóval hogyan tovább vajon? A hangkártya és LAN kexteket még meg sem próbáltam, az IDE vezértlő sem megy (CD meghajtót nem látja, de azt eddig sem látta soha, az OSX alá a 10.6.8 patchet meg a használt progikat a pendriveról vettem át, úh a penen már nincs rajta az oprendszer installhoz szükséges adat).

    Szóval kéne, hogy menjen a PS/2 bill, a HD4770 (1920x1200@60Hzen), az IDE vezérlő, az integrált LAN és hang, mindez saját DSDT-vel, ha már meg lehet csinálni.

    Remélem még meg lehet hegeszteni vhogy és nem kell reinstall, mert iBootról mindig elindul a rendszer "GraphicsEnabler=No -x" kapcsolókkal úgy, hogy billentyűzet is van.

    THX előre is!

  • c41r0^

    őstag

    válasz Máté94 #12805 üzenetére

    A HD4770-es linket épp most találtam meg, igaz eddig én nem is kerestem, de azért köszi.

    Sztem nem jó DSDT auto-patchert szedtem le (v0.7), a DSDTParser.jar-t indítva Win alatt csak két tallózási hely van: DSDT open és Patch open, About Apply és Exit gombok. Úh valamit vagy én nem értek, vagy nem jó progit indítok. A két opent megnyomva a gépemről tudok tallózni fájlokat. De lehet mindez azért van, mert ezügyben még semmit sem olvastam, hogy ez a program akkor mit és hogyan is csinál.

    Nem szedtem le DSDT-t, hanem kiexportáltam az AIDA32-ből, egy leírás alapján. Ez nem lenne elég? Ezt is meg kéne patchelni?

    Kérdés az is, hogy a MultiBeastnél mit pipáljak ki, hogy legyen bill. és a saját DSDT.aml alapján patcheljen (ha valahogy sikerül megértenem, hogy azt hogy kell magamnak legenerálnom). A LAN, az audio könnyen, a VGA és az IDE nehezebben bár de sztem menni fognak.

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #12806 üzenetére

    rájöttem a DSDT-re most hogy így ránéztem az általad linkelt weblap képére... én más forrásból szedtem és semmi info nem volt hozzá, ezért nem értettem

    az AIDA-ból kiexportált DSDT.aml-t inputnak bele, és a P5Q patchét meg le kell tölteni a "Patches can be downloaded here." linkről...

    vazz... ezt benéztem, kapkodtam

    na, akkor majd folyt. köv., holnap sztem nem csinálom, nem lesz rá időm...

  • c41r0^

    őstag

    válasz ko9 #12810 üzenetére

    Na hali!

    Újratelepítettem inkább, 10.6.8 update után futtatom a MultiBeastet, és ha nem a userDSDT módot (felülről a 2.) választom ki, hanem elkezdem pipálgatni csak a lehetőségeket (a két felső, azaz az "easy" és a "user" alatt), akkor a telepítő nem fut le, hanem hibával leáll.

    Azonban WinXP alól a DSDTSE-vel kinyertem a P5Q-m DSDT-jét, és a DSDT patcherrel a P5Q.txt alapján (letöltöttem) megpatcheltem azt, majd lementettem az aml-t. A fordítás során 0 errors-t írt ki a compiler, tehát ez már tényleg a jó DSDT az alaplapomhoz. A Multibeast ezt a DSDT-t megadva (desktopra ki a DSDT.aml) userDSDT módban viszont sikeresen végzett.

    A Voodoo PS/2 patchet feltéve a PS/2 bill. is műxik. Csak az általatok írt lehetőségeket jelöltem ki. A bootloader a Chimera, nem a chameleon, org.boot.Chameleon.plist így nincsen, gondolom ez ahhoz tartozna.

    Most ott tartok, hogy a Kext helper b7-et is feltettem a Multibeasttel, a már korábban linkelt audio és LAN kexteket telepítettem a Kext helper b7-tel, audioeszköz az lett, hálózati eszköz is lett (en0, a MAC címet is kijelzi), de a routertől nem kap DHCP-n IP-t, így nincs hálózati forgalom. Ezt hol lehet bekonfigurálni? Az applications/utilities/network utility alatt sem találtam TCP/IP fület, ahol DHCP-re állíthatnám.

    Elvileg most az alapok rendben vannak, ahogy látom így hirtelen, persze a VGA miatt még mindig manuálisan úgy indítom az OSX-et, hogy megadom neki a GraphicsEnabler=No paramétert. Ez lesz a következő lépés, a HD4770 működésre bírása, a leírás alapján.

  • c41r0^

    őstag

    válasz Máté94 #12839 üzenetére

    Hali!

    Már a SL alól írok :C

    Audio megy, kipróbáltam. System Prefs/Network-re kattintva egyből meglett az interface.

    Csinálhatom a VGA telepítését, vagy a chameleon kell nekem? Vagy egyéb más? IDE vezérlőre van ötlet, tapasztalat, vagy keressek magamtól kextet a vezérlőhöz? A DVD író van csak rajta, azért nem lenne rossz, ha az is működne.

    Hogy tudom leellenőrizni, hogy biztos minden rendben van? Activity Monitor alapján (vagy top a terminálból indítva) úgy néz ki, OK a rendszer, semmi nem terheli a magokat feleslegesen. A MultiBeast-tel telepített MSR Tools nem sok mindent jelez ki, a hőfokot sem, illetve a magok szerinte mindig magas órajelen járnak, nem tudom, hogy a C1E aktív-e.

  • c41r0^

    őstag

    válasz #68216320 #12845 üzenetére

    Nekem a Q9300-ra hasonlót ír ki az MSR Tools, mintha csak 2 magot látna a rendszer és mindig maxon pörgeti nekem is (9x%), de lehet, hogy az MSR Tools a régi vagy bugos, nem? Nem feltétlen a rendszer a rossz, lehet, hogy a program nem jól érzékel. Ezt onnan gondolom, hogy a rendszerinfónál Core2Quadot ír ki az OSX. A másik, hogy lehet, hogy OSX alatt a 2 fizikai CPU-t mutatja az MSR Tools nem pedig a magokat, mivel ugye a Q6600 és a Q9300 is 2 db. kétmagos CPU egybetokozva. A /Extra alatt lévő szöveges fájlban (most fejből nemtom, melyik az, vmelyik .plist fájl) pedig a P- és C-states aktiválva van, de tényleg olyan, mintha nem menne a C1E, legalábbis az MSR Tools szerint. De hőfokokkal ezt nem tudom "bizonyítani", mert nem méri semmi, illetve az aktuális órajelet sem írja ki semmi az MSR Tools-on kívül.

    Nem tudom én sem, engem is aggaszt... nincs valami tuti rendszerdiag. progi MAC-re, mint az Everest/Aida PC-re?

    DSDT
    A DSDT-t én úgy nyertem ki, hogy XP alatt (de Linux alatt és az OSX alatt is megteheted, Win7 alatt ne, ha nem eredeti, mert ko9 írta, hogy a Win7 activatorok más ACPI táblát emulálnak és emiatt nem lesz jó a fájl ) a DSDTSE-vel kiexportáltam a DSDT-met (asszem dsdt.dsl lett a neve), aztán innen leszedtem a DSDT auto-patcher programot és szintén XP alatt a DSDT auto-patcher felső sorában megadtam neki a DSDTSE-ből kinyert DSDT-t (dsdt.dsl), az alsó sorban pedig a "Patches can be downloaded here." linkről leszedett P5Q.txt-t, ez a txt tartalmazza a patchet, azaz a txt fájl alapján az auto-patcher kijavítja a DSDTSE által kiexportált DSDT-t úgy, hogy az az OSX-nek már jó legyen. Utána még fel is ajánlja, hogy DSDT.aml-ként el is mentheted, ez lesz a végleges DSDT-d.

    Én ezt a végleges DSDT-t adtam meg a MultiBeastnek (írja, hogy ha userDSDT módban akarod lefuttatni, akkor tedd ki a DSDT.aml-t a desktopra, tehát kitettem), és minden rendben megy. Sztem az alaplapodhoz a "DSDT auto-patcher patchtxt fájl" letölthető a fenti linken, meg fogod sztem találni a listában.

    Tehát a MultiBeastet úgy futtasd, hogy kiteszed az asztalra a végleges, patchelt DSDT.aml-t, majd felülről a 2. lehetőséget pipálod ki, ezen felül pedig a fastruktúrában a külön dolgokat, ami kell (de a tájékoztatóban írja is, hogy miket felesleges kijelölni, pl. a chimerát, fakesmc-t, stb. mert azokat eleve úgyis felteszi, az easy- és a userdsdt mód a MultiBeastben igazából egy preset, mintha néhány cuccot magadtól kipipálnál). Aztán hogy pontosan melyik opció kell neked, azt neked kell kisakkozni, de ko9 írta nekem, hogy mi kell biztosan, az neked is kell.

    Mondjuk én a 3.9.1-es MultiBeastet használom, mert a tonymacx86.com alapján ez való a SL-hoz, de ugyanakkor látok most egy leírásnál más képet, a 3.9.1 MB nem így néz ki... ITT lehet, hogy újabb verziót kéne a MB-ből nekem is használni? Vagy a képen látható MB pont, hogy régebbi verzió? (2010.feb. 19-i a cikk)

    Akkor én is kérdeznék: a Chimerát hogy cserélted le a Chameleonra? Melyik verzió kellhet majd nekem? Szintén SL-t szeretnék használni, a VGA-mhoz kell workaround miatt kell a Chameleon elvileg, bár még nem folytam bele a leírásba.

    -------------------------------------

    #12798 Máté94 - nem, a DVD író nem működik egyáltalán (lemez be, meg sem pörgeti OSX alatt), más IDE eszköz nincs az IDE vezérlőre dugva, pl. HDD. Az OSX-en a rendszerinfó fastruktúrában az ATA szekcióban azt írja, hogy nincs semmi rádugva a vezérlőre, de szerintem ez azt is jelenti, hogy az IDE vezérlőt sem ismerte fel a rendszer...

    ko9 - "Kexteknek az alapok (FakeSMC, NullCPUPowermanagment, OpenHaltRestarter) biztos kellenek, a többinek utánnanézek." - a 3.9.1-es verziójú MB-ben, amit én használok, nincsen OpenHaltRestarter, a másik 2 van, ezeket ki is jelöltem, illetve egészen pontosan a "userDSDT install" mód automatán ezeket fel is teszi, ahogy írja az info, tehát nem lett volna muszáj kijelölni őket.

    Raktál fel 32 és 64bites Chameleonhoz is org.boot.Chameleon.plist-et? Elég csak az egyik (64es).

    Ezt sem igazán értem, a bootloader a Chimera, Chameleonról egy szó nincs a 3.9.1-es verziójú MB-ben. Lett 2 .plist a /Extra-ban (pontos nevükre nem emlékszem sajnos), az egyik végén benne vannak a P- és C-states-ek pl., a másikban pedig ilyesmi, hogy enableintegratedLAN yes, meg GraphicsEnabler yes, stb. De hogy ez most 32 vagy 64 bites verzió, nem tudom, az én MB-em erre nem tért ki, sőt ezeket a .plisteket magától csinálta, erre vonatkozó custom pipálós lehetőség nincs is benne... mivel - mint már írtam - úgy nem futott le a MB, ha a csak a felső 2 lehetőség alattiakat pipáltam ki, ezért kénytelen voltam a userDSDT módban a MB-et futtatni.

    - UserDSDT rak fel egy csomó (sok helyre felesleges) kextet is, ezért nem szoktam javasolni, inkább egyenként jelölgesd be ami kell. - pedig sajnos csak így futott le a MultiBeast... és úgy látom, hogy feleslegeseket nem tett fel, legalábbis számomra. Amit automatán feltesz (fejből írom, így lehet nem teljes a lista), az a chimera bootloeader, a FakeSMC, a NullCPUPowermanagment, és a MacPro 3,1 definiáló (nekem pont az kell, mert C2Q a cpu-m), más hirtelen nem ju taz eszembe, a többit plusszban én jelölgettem ki. Ez az egyébként, a 3.9.1 MB így néz ki. Ezért nem értem, amiket írtál :U

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #12849 üzenetére

    a Chimerát hogy cserélted le a Chameleonra? Melyik verzió kellhet majd nekem? Szintén SL-t szeretnék használni, a VGA-mhoz kell workaround miatt kell a Chameleon elvileg, bár még nem folytam bele a leírásba.

    A Chameleon wizard-ot találtam meg, mint lehetőséget. Ezzel ki tudom cserélni a régebbi chameleon-alapú Chimera bootloadert, ahogy olvasom, mivel az app letölti a Buildbot lehetőség esetén SVN-ről a legújabb Chameleont is. És ebben már van .plist szerkesztő is.

    Viszont ha ezt felteszem, akkor az org.chameleon.Boot fülön megint be kell neki adni a DSDT-t és ki kell pipálgatni az opciók közül, ami kell nekem, vagy ezeket az infókat a MultiBeast-es telepítésből meghagyja?

  • c41r0^

    őstag

    válasz #68216320 #12853 üzenetére

    Örülök, hogy segíthettem, pedig én is csak most kezdtem ezzel foglalkozni.

    Ahogy látom, ez a Champlist szinte ugyanaz, mint a Chameleon Wizard, legalábbis a GUI-ja alapján...

    Most kezdek bele a HD4770 beizzításába, eszerint:

    If anyone interested in getting his ATI 4770 working on 10.6.8 here's what u need to do.
    boot in safe mode (-x)
    Add ur card ID to ATI4800Controller.Kext "mine is 0x94b31002"
    Replace ATIRadeonX2000.kext, AtiRadeonX2000GA.plugin, ATIRadeonx2000GLDriver.bundle and ATIRadeonX2000VADrive.bundle with 10.6.3 version and make sure to add the card ID to ATIRadeonX2000.kext
    Also u gonna need to replace OpenGL.framework "/System/Library/Frameworks/" with 10.6.3.1 "SnowLeopardGraphicsUpdate1.0" version.
    download netkas latest aty_init Link and install it in S/L/E
    use GraphicsEnabler=Yes & AtiConfig=Motmot
    reboot with -f to rebuild sys caches and u'r done.

    Eszerint a 10.6.3 update packageből ki kell nyernem a ATIRadeonX2000.kext, AtiRadeonX2000GA.plugin, ATIRadeonx2000GLDriver.bundle és ATIRadeonX2000VADrive.bundle fájlokat és a 10.6.3.1 "SnowLeopardGraphicsUpdate1.0" update packageből pedig a "/System/Library/Frameworks/OpenGL.framework"-öt, majd ezeket felül kell írnom. Ehhez a pkg-ket már kicsomagoltam az apple supportjáról letölthető dmg-kből, és ha minden igaz az unpkg-val (freeware .pkg extractor progi) a pkg-ből ki is tudom nyerni a kellő fájlokat.

    Még az nem világos, hogy a kexteket hogy kell editálni (ATI4800Controller.Kext és ATIRadeonX2000.kext-ekbe be kell írni a kártya ID-ját, ami nálam is 0x94b31002), de majd kiderül. A legfrissebb aty_init-et is letöltöttem, gondolom ezt KextHelper b7-tel lehet installálni majd. Remélem sikerrel járok. Érdekes, hogy a régebbi kiadás fájljai kellenek a működéshez, eszerint ha sikerrel járok gondolom nem is szabad a rendszert neten majd frissítenem (update-ek), nehogy felülírjon valami kellő fájlt...

    Bár a leírás alapján nem kéne új bootloader, de azért felteszem a legújabb Chameleont én is a Chameleon Wizarddal, még a VGA hack előtt.

  • c41r0^

    őstag

    válasz Máté94 #12855 üzenetére

    Hali!

    A Chameleonra (2.1r1700, legfrissebb) lecseréltem a Chimera-t, a Chameleont lefuttatva minden kellő cuccot bepipálva a rendszer minden paramétere helyreállt, van C0-C4 state-ig minden, stb., de a Chameleon Wizard nem OK, nem tudja telepíteni a Chameleont, a target partitionnél csak item1-2-3 van, de nem tudja, hogy az SL a 2-esen van. Végülis mindegy, a bootloadert magával a Chameleonnal telepítettem, a Chameleon Wizarddal pedig az org.Chameleon.boot.plist meg az smbios.plist szerkeszthető, és bele is írta, amiket bejeöltem, szóval az működik, ez a fontosabb része úgyis.

    Viszont a leírást követve sajnos nem bootol a rendszer, a VGA még mindig nem megy :O

    Pedig nem rontok el semmit. -x-el indítom, megcsinálom, amit meg kell, módosítom a 2 kext info.plistjét, a többi 0x9... kódhoz, ami bennvan a IOPCIMatch paraméternél beírom az enyémet is. Ugyan kiírja a rendszer, mikor felülírom a kexteket, hogy sikertelen a telepítés, ha bemegyek az S/L/E éles kextekbe, akkor azok már a felülírtak.

    Az aty_init.kext is bekerült az S/L/E-be, a KextHelperb7-tel telepítettem, ki is írta, hogy OK (mondjuk a KextHelperb7 nálam miután végzett egy kext installal, csak force-quit-tel tud bezáródni, ez nem tudom miért van, de sztem nem fontos, mert vele telepítettem a LAN és audio drivereket is és azok mennek). Ezután a Chameleon Wizarddal megcsinálom az új org.Chameleon.boot.plist-et, hogy a GraphicsEnabler=Yes legyen és Motmot legyen az AtiConfig, majd reboot -f kapcsolóval, és megáll...

    Néztem -v kapcsolóval is, és a kötetek csatolása után megáll a bootfolyamat... mindjárt megnézem, mi az uccsó sor és megírom.

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #12857 üzenetére

    Hát most megnéztem "GraphicsEnabler=No -v" paraméterekkel és megjegyeztem, hogy mi volt az uccsó sor. Ha simán "-v" kapcsolóval indítom, akkor az utolsó sor után hasal el, tehát ugyanúgy mindent betölt, de az asztal már nem jön be... egyébként az aty_init betölt és a kártya hw azonosítóját is kiírja, checkolja, tehát az is megy pedig...

    Valami framebufferről is olvastam, lehet efelé kéne nézelődnöm?

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #12858 üzenetére

    Végülis most elértem a Chameleon Wizarddal így, hogy mégis 1920x1200-ban fusson:

    GraphicsEnabler=No
    AtiConfig=Yes, Motmot (ez lehet nem is kéne, mind1)
    GraphicsMode=1920x1200x32

    Megy a felbontáson, csak VGA acceleration nincs...

    Próbáltam, hogy a VGA driver hátha a 32 bites mód miatt nem megy (arch=i386 most aktív, mert a Voodoo PS/2 kext csak így megy és nem USB-s a billem, mondjuk az is van, de csak tartaléknak, szóval a 64 bites módban is tudok tevékenykedni billentyűzettel), de 64bites módban sem fut...

    Mi tévő legyek?

  • c41r0^

    őstag

    válasz ko9 #12862 üzenetére

    Nem raktam fel enablert. Mindent úgy csináltam, ahogy az angol leírásban olvasható (If anyone interested in getting his ATI 4770 working on 10.6.8 here's what u need to do.)

    Este még csináltam egy rebootot és már szintén nem jött be az asztal, gondolom a kényszerített felbontás miatt, vagy mert kivettem a pipát az ATI ROM elől is, mert azt is bepippantottam próba-cseresznye... De keresek olyan kapcsolót, ami indításkor felülbírálja az 1920x1200x32 grafikai módot (vagy a -x, azaz a safe mód is megcsinálja vajon ezt? 1024-re áll a felbontás? azt már nem próbáltam ki este, mert dühös lettem...) és ha sikerül megint képet kicsalnom belőle, akkor a .plistből ki is veszem a forced felbontást.

    Tudom, hogy a org.Chameleon.boot.plist-be írt 1920x1200x32-vel csak a felbontás növelését értem el (ugye végső soron ez sem jött be), a HW acceleration és így az OpenGL sem működik, pedig az kéne az oprendszer alá ugye.

    Ugye ez egy fontos lépés a hackben:

    Replace ATIRadeonX2000.kext, AtiRadeonX2000GA.plugin, ATIRadeonx2000GLDriver.bundle and ATIRadeonX2000VADrive.bundle with 10.6.3 version and make sure to add the card ID to ATIRadeonX2000.kext

    Namost a replace nálam sima felülírást jelent, tehát safe mód alatt felülírtam a kext-eket csak simán a Finderrel ("GraphicsEnabler=No -x" paraméterekkel indítottam az OSX-et), de nem lehet, hogy úgy érti replace-t, hogy Kext Helper b7-tel kell ezeket feltelepíteni inkább (konkrétan tehát a 10.6.3 update packageből kivett AtiRadeonX2000GA.plugin-t, az ATIRadeonx2000GLDriver.bundle-t, az ATIRadeonX2000VADrive.bundle-t és a kártya ID-jával kiegészített két kexteket, azaz a 10.6.3-as ATIRadeonX2000.kext-et és a 10.6.8-as ATI4800Controller.Kext-et)?

    A OpenGL.framework könyvtárat is töröltem az /S/L/E-ből és bemásoltam a 10.6.3-as verziójút.

    A kártyám ID-ja ugyanúgy 0x94b31002, mint a leírásban. Win7 alatt néztem meg az Eszközkezelőben.

    Ahol találtam a leírást, ott írja ezt is, ez az uccsó post:

    You can't use Flicker with the ATI kexts from 10.6.8 as it's no more in the ATI4800Controller , 10.6.8 is very restrictive about the framebuffer you can use (I think it's Motmot, Quail and Cardinal only but I'm not sure 100%).
    What you can do :
    --> use the 10.6.3 ATI kexts or
    --> edit the personnality in the ATI4800Controller.kext from 10.6.8 to inject the personnality from Flicker in Motmot but it's not trivial you have to hexedit and test: it's what I've done to activate my dvi output under 10.6.7MBPUpdate (and get no more the inversed color problem but it's another story), it's a little bit complicated so I'm not willing to make tutorial for now, so if you choose this complicated way you're on your own.

    -->The best seems to follow the zodiac advice as so far he's the only one reporting success with 10.6.8.

    Tehát 10.6.8 alatt szerinte (de nem biztos benne) a Motmot, Quail és Cardinal framebufferek működhetnek. Namost a "zodiac" user a Motmot-tal tudta működésre bírni, így más framebufferrel nem nagyon tudok szórakozni, logikusan.

    Lehet, hogy nem is ezzel van a gond, hanem a kextek felülírása helyett telepíteni kéne őket...

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #12864 üzenetére

    A OpenGL.framework könyvtárat is töröltem az /S/L/E-ből és bemásoltam a 10.6.3-as verziójút. - elírás, természetesen a /S/L/E/Framework könyvtárból töröltem és oda tettem a 10.6.3-as verziót

    A kext edit pedig pontosan így nézett ki (safe mód alatt):

    10.6.8-as ATI4800Controller.Kext-et megnyitottam (show contents), info.plist-et editorral megnyitottam és ebben a fájlban 2 db. kártyakód volt a IOPCIMatch string alatt, 0x944..-el kezdődött mindkettő (gondolom a HD4850 és HD4870 ID-jai), ide szóköz után beszúrtam a 0x94b31002-et, majd exit és save.

    aztán a

    10.6.3-as ATIRadeonX2000.kext-et megnyitottam (show contents), info.plist-et editorral megnyitottam és ebben a fájlban rengeteg kártyakód volt benne a IOPCIMatch string alatt, ide szóköz után beszúrtam az uccsó helyre szintén a 0x94b31002-et, majd exit és save.

    Szóval szerintem ezt nem rontottam el, ennyire nem vagyok láma talán.

    És ha -v paraméterrel indítottam az OSX-et, akkor látni, hogy kb. ezt csinálja azu aty_init.kext (emlékezetből írom, tehát nem pontos):

    load aty_init.kext (azaz betölt)
    check 0x94b3
    found 0x94b3
    quit 0x94b3

    vagy vmi hasonló, tehát mintha megtalálná az HW ID alapján és azonosítaná a kártyát.

    Bocs, hogy ennyit rizsázok, de ha már ennyi energiát beleöltem az OSX-be (kb. 16 óra gyakorlati idő + vagy 8 óra olvasás), akkor már jó lenne, ha működne :R

    Chameleon Wizardról: azt írja a szerző, hogy ha az SVN szerver nem elérhető, akkor a program sem biztos, hogy jól működik. Ehhez képest az svn megy, mégsem látja a legfrissebb buildet és a partíciókat sem tudja megállapítani. De mind1, mert az 1700-as build-ű Chameleont letöltöttem külön és azt futtattam, nem a wizardon keresztül, hanem magában. Igazából most értettem meg, hogy a MultiBeast az egy Chameleon alapú, egyszerűsített tool, igazából a Chameleon (ha tudod, mit kell bepipálni) sokkal részletesebben konfigurálhatóan mindent megcsinál, kivéve a két .plistet (smbios és boot), de azt meg a Chameleon Wizarddal tudom szerkeszteni.

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #12865 üzenetére

    na még annyit, hogy bootparaméternél ha felül akarom bírálni a felbontást (mert ugye most megint nem adott képet uccsó rebootkor), akkor célszerű így indítani, override-olva a org.chameleon.booot.plist beállításait, gondolom:

    "GraphicsEnabler=No Graphics Mode=1024x768x32@60 -x"

    legalábbis a Graphics Mode=1024x768 a fontos, majd kombinálom mással, ha így mégsem menne

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz #68216320 #12867 üzenetére

    Hasonló cipőben járunk :) én is szeretném megérteni amellett, hogy működik.

    Csak a HD4xxx VGA-kkal van ilyen gond, mert az OSX nem támogatja őket, azaz sosem szerelték a MAC-eket ilyen VGA-val. Pl. a sikerkártyák közül a HD5770 megoldható, HD6xxx széria pedig alapból megy, ha jól tudom.

    Sztem a chimera helyett tedd fel te is az 1700as Chameleont, mert a Lion-hoz ajánlott MultiBeastbe tett Chimerában biztos nem a legújabb chameleon van belefordítva. Bár nem szükséges lépés, de sztem jó ha fent van a legfrissebb.

    Az org.chameleon.Boot.plist-et én még kiegészíteném a c1-c4 state-ekkel, a procid támogatja őket...a Champlistben is biztos lehet ezt szerkeszteni külön fülön, mert ahogy láttam, a chameleon wizardhoz teljesen hasonló GUI-val rendelkezik. Én a Chameleon Wizarddal szerkesztettem ezt a org.chameleon.Boot.plist menüre kattintva, ott bepipálgatod, ami kell, majd save -> ez az Extra könyvtárba felül is írja a beállított opciókkal a org.chameleon.Boot.plist-et. Egyébként alapból nekem is így nézett ki org.chameleon.Boot.plist-em (csak c1-c4 state-ek is definiálva voltak), a VGA hack előtt.

    Mondjuk a CPU monitorozás még mindig nem egyértelmű, hogy hány mag megy meg milyen órajeleken, de evvan... az MSR Tools is csak 32 biten megy különben (arch=i386), de ugyanazt jelzi, mint eddig, de a tudat, hogy benne van .plistben a c1-c4 states, azért jó :D

    DSDT: igen, jó ha van custom DSDT-d a laphoz (ugyan nem muszáj, de...), és mennie kell Lion alatt is, ha már megpatchelted. Azt a champlistben szintén a org.chameleon.Boot.plist menüben lehet megadni (legalábbis a cham. wizardban az is ott van), csak hagyd is ott a DSDT.aml-t, ahonnan betallózod, mert a org.chameleon.Boot.plist-ben arra a helyre fog hivatkozni, onnan olvassa be, tehát pl. tedd a desktopra vagy lehetőleg a rendszerpartícióra valahova, és ne is töröld le onnan.

    image: AcronisTrue Image esetleg? Bootdvd verziója is van, sztem le lehet menteni vele imageként HFS+ partíciókat is.

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    kínomban írtam a (már rég kihalt) HD4770-es insanelymac fórumra, hátha zodiac vagy rafirafi visszanéz rá...

    még ma este megpróbálkozom utoljára azzal, hogy nem szimplán felülírom az eredeti 10.6.8-as kexteket Finderben a 10.6.3-as és a saját ID-val kiegészített verziókkal, hanem installálom a kext helper b7-tel őket...

    de valamelyikőtök lát esetleg eltérést abban, ahogy én csináltam és ahogy az a leírásban szerepel? vagy ti is így haladtatok volna lépésről lépésre, ahogy leírtam?

    kérdés mindenkihez: a KextHelper b7-et egy vagy több sikeres kext install után nálatok is csak forced quit-tel lehet bezárni? rákatt az OK-ra, utána ottmarad, majd rebootolni sem tud a rendszer, míg ki nem lövi az ember forced quittel, legalábbis nálam

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz #68216320 #12878 üzenetére

    thx, megnyugodtam, akkor csak jól telepíti az a kexteket... vszínűleg nem csak nálunk van ez a jelenség

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #12879 üzenetére

    Ma véletlenül olvastam, hogy injector/enabler esetén pont, hogy a GraphicsEnabler=No-t kell beállítani, és mivel az aty_init.kext egy enabler, ezért kipróbáltam megint No-val.

    A desktop helyett megint fekete képernyő fogadott, de a monitort áttéve a DVI0 kimenetre a DVI1 helyett csodák csodája, lett kép! Mondjuk azt eleve írta a workaround, hogy valószínűleg az alaplaphoz közelebbi DVI csatin lesz kép, nem is értem, miért nem oda dugtam rá eleve a monitort... 1920x1200, azaz natív felbontás esetén előjön boot után az inverz szín probléma, amiről szintén olvastam, de ez a felbontás át- majd visszaállításával megjavul egyből.

    Nem értem az angol leírást, miért ír ott GE=Y-t, ha az aty_init egy enabler...

    XBench-csel teszteltem a gépet, ez OpenGL-t is tesztel, és láttam a grafikát, adott rá pontot is.

    Kicsit input-lagos az egér, de ezt is írták.

    Na most hogy tudok meggyőződni arról, hogy valóban OK-e az OpenGL? Youtube-os flash videók nézésekor a HW accel ki van pipálva, de soft renderrel megy a videó.

    Továbbá láttam VGA driveres képeket OSX alatt, hogy anizotróp szűrés, stb. állítható, ezt az almenüt nem lelem meg, illetve valami beépített diag, mint a dxdiag Win alatt nincsen?

    Most ez van a System Profiler/GraphicsDisplay alatt:

    ATI Radeon HD 4800:

    Chipset Model: ATI Radeon HD 4800
    Type: GPU
    Bus: PCIe
    PCIe Lane Width: x16
    VRAM (Total): 512 MB
    Vendor: ATI (0x1002)
    Device ID: 0x94b3
    Revision ID: 0x0000
    Displays:
    DELL U2412M:
    Resolution: 1920 x 1200
    Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
    Display Serial Number: Y1H5T1641ARL
    Main Display: Yes
    Mirror: Off
    Online: Yes
    Rotation: Supported
    Display Connector:
    Status: No Display Connected

    Most akkor mi is van? Hogy tudok megbizonyosodni, hogy akkor ez így a jó? :B

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #12881 üzenetére

    Na, megvan a végleges verzió, tök jól működik, az OpenGLExtensionViewer tesztjei is tök szépen lefutnak, öröm bódottá :)

    már csak az IDE vezérlő maradt, majd valamikor nekiesek...

  • c41r0^

    őstag

    válasz AdamP900 #12884 üzenetére

    Nekem a következő vezérlőm van:

    Marvell® 88SE6111
    - 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices

    ehhez fogok még talán ma keresni kextet.

    Úgy kellett összevadászni, mert a Giga manual és support weblap sem írja, hogy a lapodon konkrétan milyen vezérlő van (csak Gigabyte SATA2 chipet emlegetnek), de a GSATA drivert letöltve kiderül a TxtSetup.OEM és .inf fájlokból, hogy Jmicron JMB36x a chip, vszínűleg Jmicron JMB363. Tehát ez a chip vezérli az Intel ICH10R déli hídon kívüli (a lapodon más színnel jelölt) 2 db. SATAII és az IDE csatornákat. Így már el tudsz indulni. :K

    Ez alapján vagy JMB361 vagy JMB363 lesz az...

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    Tapasztaltabbaktól kérdezném:

    1. Szerintetek a HD4770 működéséhez miért van szükség a leírás alapján a 10.6.3 kextekre és a 10.6.3.1 OpenGL frameworkre?

    Mondjuk most speciel megy a VGA így, de gondolkozom egy próbán, miszerint:

    a HW ID-t beteszem a 10.6.8-as ATIRadeonX2000.kext-be (nem a v10.6.3-asba), meg a 10.6.8-as ATI4800Controller.Kext-be (most is eleve ugye ezt használom hozzá a leírás alapján), és a default, 10.6.8-as AtiRadeonX2000GA.plugin, ATIRadeonx2000GLDriver.bundle, ATIRadeonX2000VADrive.bundle kexteket és a 10.6.8-as OpenGL framework-öt használom a 10.6.3-as verziók helyett, aty_init.kext fel és kész.

    Tehát röviden és egyszerűen: a szükséges HW ID-val kiegészíteném a 10.6.8-as verziójú ATI4800Controller.Kext és ATIRadeonX2000.kext kexteket, feltenném az aty_init.kextet és kész...

    Miért kellhetnek mindenképpen a 10.6.3-as verziók? Hiszen a 10.6.8-as verziói is megvannak ezeknek a kexteknek, hiszen azok települtek a 10.6.8 update-tel, frissebbek is és a HD48xx típusú kártyák mennek a 10.6.8-al, ha minden igaz.

    Telhetetlen vagyok, mi? :B

    2. Pontosan mit is csinál a GraphicsEnabler? Ezt találtam:
    GraphicsEnabler to enable graphics on supported chipsets.

    Ugyanakkor nekem most =No-val megy csak a VGA, a leírás szerint meg Yes-el kéne neki mennie. Olvastam, hogy VGA enabler/injector esetében (és az aty_init.kext az sztem egy enabler) pedig GE=No-t kell használni, mert maga a custom VGA enabler helyettesíti az OSX GraphicsEnabler-ét. Ezt erősíti az a tény, hogy nekem is =No-val megy.

    Most akkor hogy is van ez? Mert megint az van, hogy nem úgy működik, mint ahogy a tutorialban írva van.

    Egyébként HW acceleration YouTube videók alatt nincsen (a legújabb flash player settings fülét megnyitva egy videón látható, hogy a HW accel ki van pipálva, de utána ezt a konfig ablakot eltüntetni sem lehet, beragad...), software rendererrel megy. Érdekes, pedig az OpenGLExtensionViewer grafikai tesztjei lefutnak (pl. a körbeforgó arc), egészen az OpenGL 2.1 extension-ig támogatott OSX alatt a kártya szerinte, és az XBench is lefut.

    Különben a biztonság kedvéért KextHelperb7-tel való kext telepítéssel újra megcsináltam még tegnap este a workaroundot, és az egér inputlag eltűnt és folyamatosabb lett az OSX alatti grafika is.

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz ko9 #12894 üzenetére

    Amúgy nem értem nálad miért nem megy CSAK GE=Yes-el, elvileg támogatja azt a kártyát a Chameleon.

    Értem mit mondasz. A logikát követve valóban mennie kéne, hisz a Chameleon-om a 48xx kártyákat megeszi, és az én HD4770-em meg 48xx-nek van "hazudva" azzal, hogy a 48xx-ra vonatkozó kextekbe beleírtam a kártyám HW ID-ját.

    De azt, amit te mondasz, nem próbáltam. Tehát ATY_init.kext nélkül, HW ID-val módosított 4800 és x2000 kextekkel és GE=Yes-el. De miért is próbáltam volna, ha a leírás is az ATY_init.kext-et erőltette. Nem tudom, hogy a beépített GraphicsEnabler mennyivel lenne jobb az ATY_init.kext enablernél. Amit te mondasz, csak úgy tudnám letesztelni, ha az ATY_init.kext-et törölném, hiszen ő akad össze a beépített GraphicsEnabler-rel, ezért nem megy a kettő együtt akkor ezek szerint. Lassan megértem én is, mi megy a dolgok hátterében.

    Lehet, hogy még szenvedek egy kicsit vele, több út is van, a cél az lenne, hogy a lehető legfrisebb fájlokból építkezzen a megoldás (10.6.8-asokból) és ne kelljen 10.6.3-as fájl hozzá. Végülis egy már biztosan működő megoldást sikerült találni, legrosszabb esetben azt fogom használni.

  • c41r0^

    őstag

    válasz #68216320 #12910 üzenetére

    jó ez... (bár C3-C4 states még mindig hiányzik belőle :D )

    Nálam is volt hasonló gond (F718x fintek), észrevettem verbose módban. De ettől nekem nem fagyott ki az OSX, mondjuk egyhuzamban nem is ment 1-2 órát még :)

    Én is letöröltem a superiofamily.kext-et, aztán cachetörlés/permissionjavítás.

    A superiofamily.kext azért került fel, mert a MultiBeast-tel bepipáltad a FakeSMC alkategóriájában az "ACPI powersensor" vagy hasonló opciót, és ez ezt a kextet teszi fel. Ez arra lenne jó, hogy monitorozza a hőfokokat és feszültséget.

    lásd: fórum, utolsó hozzászólás

    Akit érdekel, hogy a HD4770 miért csak 10.6.3-as kextekkel megy, azoknak itt a thread, sikerült elérnem a rafirafit, utolsó postokat érdemes megnézni.

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz #68216320 #12913 üzenetére

    Az SSDT egy (gondolom a BIOS által szolgáltatott információkból kinyerhető) "jelentés" tábla, amit a Windowsok használnak, mielőtt az ACPI táblát betöltik. Valószínű, hogy ez a RAM-ban tárolódik el és minden poweron esetén legenerálódik.

    Namost, ha ezt kikapcsolod a bootloaderben, akkor gondolom biztosra mész, hogy az OSX DSDT táblája be tudjon töltődni és ne akadjon össze az SSDT táblával, így az ACPI tábla betölthető lesz akadálymentesen.

    Sztem valami ilyesmi.

    Sztem csak akkor kell ezt kikapcsolni, ha az ACPI tábla nem töltődik be (tehát az OSX alatt nem megy a sleep/restart/shutdown, energiamenedzsment), pedig van DSDT.aml-ed.

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Máté94 #15962 üzenetére

    Xero-nak igaza van, ez tuning téma, a RAM órajele a BIOS-ban beállított memóriaszorzótól függ, a memória órajelének maximuma a chipsettől és magától a modul(ok)tól függ

    memóriaórajel = memóriaszorzó * BCLK ("FSB")

    hivatalosan nagyrészt valóban 1333 MHz-ig támogatottak a DDR3 RAM-ok Intel oldalon, ezért automatikusan erre is fog állni a modul

    a BIOS-ban a memó órajelét AUTO-ra állítva a memóriamodulok beégetett SPD információjából kiolvassa a BIOS, hogy milyen időzítésen és mekkora órajelen megy a modul (CPU-Z-ből is megnézhető, általában 3 db. SPD infó van a modulokba beégetve, különböző órajelekhez), és ehhez állítja be a BIOS a memóriaszorzót a BCLK (FSB) függvényében, valamint az időzítéseket, de ha nem AUTO-ra állítod, hanem manuálisan adod meg az értékeket, akkor a határ a csillagos ég, amit csak ki tudsz sajtolni a chipsetből és a memóriamodulokból...

    mivel a hivatalosan támogatott órajel Intel chipseteknél leggyakrabban az 1333 MHz (JEDEC szabvány szerint max. 1.65V-on, 9-9-9-18 időzítések mellett), ezért persze, hogy erre az órajelre áll

    édesanyád gépében, ha felrakod a memszorzót úgy, hogy a memória órajele 1333 MHz legyen, beállítasz egy lazább 9-9-9-25 vagy picit szorosabb 9-9-9-18 időzítést és adsz a RAM-nak 1.5 V-ot, akkor szinte biztos, hogy 1333 MHz-en el fog indulni (mezei Kingmax, Kingston és társai is, sőt...) az egy dolog, hogy AUTO módban a BIOS/UEFI 1066 MHz-re lövi be a RAM-ot, mert a CPU BCLK (FSB)-jéből származtatott, a BIOS által kiosztott memóriaszorzó ezt eredményezi. Az más tészta, hogy DDR3-nál általában a RAM órajel vagy időzítés állítása nem hoz annyi sebességplusszt a konyhára, hogy foglalkozni legyen érdemes vele...

    az én konkrét példám (igaz DDR2, de ez most lényegtelen): a procim alap órajele 2500 MHz, ami úgy jön ki, hogy CPU szorzó=7,5 és az FSB=333MHz, ehhez az FSB-hez a BIOS AUTO rambeállításon alapból 666 MHzen járatott ramot számol 5-5-5-18 időzítésekkel és 1.8V-al (SPD-ből kiolvasva), tehát 2-es a memszorzó. De semmi sem tiltja, hogy a BIOS-ban a RAM-ot átállítsam 1066 MHz-re. Gyárilag a ramom 1066 MHz-nél 5-5-5-18 időzítésre van hitelesítve, mindezt 2.1V-on tudja. De nálam speciel úgy megy, hogy az FSB fel van tolva 470 MHzre, proci szorzója visszavéve 7-re (3300 MHz lesz a CPU órajel), a memszorzó marad 2-esen, és az 1066-os ramjaim így 940 MHzen ketyegnek (2-es memszorzó), manuálisan megadott 5-5-5-15 időzítéssel és 2V fesszel.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák