Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    Arcátlanság!

    Amikor épp meglódul a kereslet, és persze meglódulnak az árak is, akkor idejönnek bizonyos emberek és elkezdik magyarázni a közgazdasági törvényszerűségeket az árról, a keresletről és kínálatról.

    Amikor meg épp visszaesőben van a kereslet és a közgazdasági törvényszerűségek szerint csökkennie kéne az árnak, akkor viszont hirtelen csődöt mondanak a közgazdasági törvényszerűségek, mert kevés szereplős piacon a cégek ármanipuláció céljából szorosan menedzselik az ellátási lánc kínálati ellátottságát ügyelve arra, hogy ne alakuljon ki túlkínálat, felhalmozódás.

    Nincs ezzel baj (mármint dehogynem)
    Csak akkor amikor épp túlkereslet alakul ki, akkor se járjon a szánk közgazdasági összefüggésekről. Hanem nagyonis helye van a "közgazdasági összefüggések" nihilizmusa (=hát ennyibe kerül, ez van) helyett szubjektív alapon, de abszolút mérték szerint értékelni (tehát nem a konkurencia áraihoz mérve), hogy mi éri meg, mi nem, minek az ára okés, és mi túlárazott.
    Ha a kevés szereplős piacon a kínálat kooperatív menedzselésével az ármanipuláció elfogadható piaci magatartás, akkor az is helyes, ha a média ahelyett, hogy az árat objektív piaci körülménynek tekintené, szubjektíven értékeli azt és a magasnak értékelt árak miatt a közösséget a saját érdekében igyekszik lebeszélni a vásárlásról.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz sh4d0w #19 üzenetére

    @sh4d0w @korcsi

    Az FTC honlapjáról:
    "Price fixing is an agreement (written, verbal, or inferred from conduct) among competitors to raise, lower, maintain, or stabilize prices or price levels. Generally, the antitrust laws require that each company establish prices and other competitive terms on its own, without agreeing with a competitor. When purchasers make choices about what products and services to buy, they expect that the price has been determined on the basis of supply and demand, not by an agreement among competitors. When competitors agree to restrict competition, the result is often higher prices."
    [link]

    A többit is érdemes elolvasni

    A helyzet az, hogy - a törvények szerint és a törvények betartatásának mértékében - nem igaz az, hogy a versenyes piacgazdaságban (aminek az állam az állam által hozott törvényekkel szab jogi keretet) egy cég akkor és annyiért szállít, ami neki tetszik. A versenyes piacgazdaságban a verseny kötelező, állami előírás. Ez az elvárás olyan környezetben, ahol sok a piaci szereplő és a piaci szereplők sokasága miatt a gyakorlatban szinte képtelenség megvalósítani a koordinációt, természetes módon teljesül.
    De kevés piaci szereplő esetén - a törvények értelmében - az állam feladata felügyelni a versenyt, hogy a szereplők ne kooperáljanak egymással - nem feltétlenül megegyezéses, hanem csupán koordináló magatartás útján - a fogyasztók kárára.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz ddekany #29 üzenetére

    De azzal, hogy hiány szándékos előidézésével magasan tartja a haszonrést egy eladott terméken, hogyan korlátozta a versenyt?

    A saját kínálatának szűkösen tartásával abban az értelemben nem korlátozza a versenyt, hogy a természetesen önmagában az nem akadályozná meg más piaci szereplőket a piaci résbe való benyomulásba. Sőt, ha a piaci résztvevők versengnek, akkor még ajtót is nyit.

    A versenyt - abban az értelemben, hogy a versengő cégek egymással jobb szolgáltatással, alacsonyabb árral, stb versengnek a fogyasztókért - az korlátozza, hogy A és B cég, amelyek meghatározó szereplői egy adott piaci szegmensnek azon a piaci szegmensen kooperál.

    Egyébként szerintem a felhozott probléma a CPU piacra sokkal kevésbé érvényes: Az Intel nem kooperál.
    A Zen4 magas nyitóárának negatív fogadtatása és a versenyképes Intel Raptor Lake árszabás után relatív hamar több árkorrekciót is végrehajtott az AMD. A Zen3 termékek ára is eléggé alacsonyak.

    Azt se lehet mondani persze, hogy a GPU árak ne csökkentek volna. De egy pár hónapja megállt. Az elhangzott Lisa Su idézetből pedig arra lehet következtetni, hogy ebben a szándékosság nem az, hogy nem tudnak lejjebb menni az árban a költségeik miatt, hanem az, hogy nem akarnak tovább engedni a marzsből. És ebben az AMD és az Nvidia a vélekedés szerint kooperál. (direkt ezt a szót használom, mert nem biztos, hogy valaha is megegyeztek. Csak az árképzésre és a kínálatra vonatkozó magatartásuk olyan, hogy egyik se kínál a másik alá lényeges mértékben)

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz sh4d0w #53 üzenetére

    Pont nem pont az. A vastagon szedett rész elkerülhette a figyelmed. Bozonyítani persze kell, de pedig pont az mondja ki, hogy nem szükséges szóbeli vagy írásos megegyezés a tényállás megállapításéhoz, ráutaló magatartás alapján is megszülethet az elmarasztalás (nyilván egy bírósági bizonyítási eljárást követően)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #63 üzenetére

    Túl sok készlet halmozódott fel...

    Kisebb készletet szeretnének menedzselni..

    Pontosan nem tudom, ez hogy műkődik, de kétfélét tudok elképzelni:
    1) az egyes boltok, Nagykerek,.disztribútorok teljesem szuverén módon rendelgetnek.az alapján, hogy épp mi milyen áron érhető el a beszállítójuknál.
    Ebben az esetben ugye ha túl sok az eladatlan készlet, akkor egyszerűen nem rendel.
    De ez.szerintem azért nem stimmel, mert akkor Lisa Su nem így fogalmazta volna meg, hogy megkíméltük a partmereinket a készletek felhalmozödásától, hanem úgy, hogy az AMD ezt a keresletvisszaesést elszenvedte.

    2) legalább a Nagykerek és disztribútorok valójában szoros együttműködésben vannak az AMD-vel, aki a "channel inventory management" tevékenység keretében valójában irányítja a folyamatokat. A partnerek nem "vesznek vagy nem vesznek", hanem sokkal inkább az AMD pusholja/küldi a terméket és megmondja, mennyiért kell adni.
    Na ebben az esetben jöhet olyan nyekergés a partnertől, hogy "ne küldjetek ennyit, mert ennyiért nem viszik és nem akarunk ennyit raktáron tartani"

    Azért nem egyértelmű, mert Abu.az nvidiával kapcsolatban azt szokta mondani, hogy ott a partner nem rendeli a lapkát, azért nagy az nvidia inventoryja.
    Persze ennyiből nehéz megmondani, hogy nem rendeli, vagy visszautasítja, amit küldenének neki.

    Mindenesetre szerintem az világosan látszik, hogy a felmerült problémára nem csak az lehet a megoldás, hogy megkíméljük a partnereket a készleteik felhalmozódásától, hanem az is, hogy engedünk az árból, "to clear channel inventory"

    Annál is inkább, mert többször előfordult az is, hogy pl az nvidia már a partnereknél levő raktárkészletre adott visszatérítést amikor hivatalos árcsökkentést vagy új széria indítást hajtott végre. Ez az opció most is rendelkezésre állna.

    Ehelyett az történik, hogy nem.szállítanak annyit,.mint tudnának, persze ezzel hiány ugyan nem alakul ki, de felhalmozódás sem és így a partnerek nem nyafognak, hogy ott áll.halmokban a kártya és senki nem.viszi.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz sh4d0w #73 üzenetére

    Nem értem, hogy ezzel mire akarsz utalni?
    Arra, hogy az AMD és az nvidia nem versenytársak?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz fLeSs #85 üzenetére

    > Undershippelt, de sehol nem mondta, hogy az ár magasan tartása miatt.

    Nyilván ilyet sosem mondana ki nyilvánosan, hiszen az nyílt beismerése lenne a versenysértő tevékenységnek.

    A jelenlegi magyarázat az, hogy az undeship célja az volt, hogy ne halmozódjon fel az üzletekben, disztribútoroknál nagymennyiségű eladatlan raktárkészlet.

    Ez implicit magába foglalja azt, hogy azon az áron, amin kínálták, eladni nem, de szállítani tudtak volna többet. A leszállítás viszont költséggel is jár. Egy lapkát fel kell helyezni szubsztrátra, vagy PCB-re, be kell csomagolni, és ténylegesen el kell szállítani. A leszállított dobozos termék értéke így már nagyobb, sokkal jobban fáj, ha le kell írni, meg kell semmisíteni. Másként mondom: lehet, hogy egy $10-20 dolláros chipet megsemmisíteni kevesebb veszteség, mintha leszállítja a dobozos terméket és az alacsony kereslet miatt felhalmozódó raktárkészletet végül le kell árazni, hogy megvegyék.

    Minél közelebb van a termék a végfelhasználóhoz, annál több a belefeccölt érték és ennélfogva annál nagyobb a kár, ha az mégsem kerül eladásra és annál nagyobb a kényszer az akciózásra. Végeredményben ez az egész inventory menedzsmentet azért csinálják, hogy a felhalmozódódás a végfelhasználótól minél távolabb történjen, ha történik, és hogy minél kevésbé legyen rákényszerítve az árcsökkentés általi kármentésre.

    Persze ez mind logikus a cég szempontjából. De a végeredménye mégiscsak az, hogy a cég (a kis számú kooperáló cégek) nem csak az ellátási lánc készleteit, hanem az értékesítés teljes folyamatát, ide értve az árat kontrolálják. A keresleti-kínálati törvényszerűségek alapján amikor a kínálat meghaladja a keresletet, az ár csökken. Szóbanforgó channel inventory management folyamattal viszont effektíve megakadályozzák, hogy a kínálat - általuk nem szándékolt, kényszerítő mértékben - emelkedjen.

    Ezt pedig akkor tehetik meg, ha az adott piacon működő cégek kooperálnak, nem kínálnak egymás alá, nem próbálnak piacot szerezni a másiktól.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #90 üzenetére

    köszönöm a válaszaidat.
    De.

    Ha igaz lenne, amit a leárazásról írtál, akkor soha semmit nem áraznának le. Márpedig a blackfriday pont a leárazásról szól. most azt hagyjuk, hogy valójában mekkora szokott lennie a kedvezmény.
    Valóban igaz, hogy ha valakinek van egy tévéje, akkor onnantól kezdve semmilyen tévé nem érdekli, amíg az tönkre nem megy?
    Valóban igaz lenne, hogy egy masszívan felülárazott 2 év után minden potenciális GPU vásárló már megvette, amit szeretett volna és akármekkora kedvezménnyel lehetne értékesíteni a termékeket, már senkit se érdekelne? Én azért ebben azért kételkedem.

    Azt persze elhiszem, hogy bolt egy 100-200ezres eszközből akcióz 5000Ft-ot, azzal lehet, hogy a árrésének komoly részét elengedi és közben semmilyen hatást nem ér el. De ebből azért nem vonnám le a következtetést, hogy féláron se kéne.
    Persze bizonyára van az az összeghatár ami alatt már tényleg mindegy.

    Az is biztosan igaz, hogy ha valaki ma megvesz egy CPU-t vagy GPU-t, akkor azt fél év múlva sokkal nehezebb megszólítani még egy igazán jó ajánlattal is.

    Nyilván bármilyen komolyabb leárazás csak a gyártó közreműködésével, visszatérítésével lehetséges (pontosabban annak a szereplőnek a láncolatban, ahol a felhalmozott raktárkészlet áll)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #131 üzenetére

    Ez interpretáció kérdése.
    Ahogy mondtam : a cégek részéről a channel inventory menedzsment egy ésszerű törekvés. Hozzáigazítod a kínálatot a kereslethez. Ugye, erről van szó?

    De végeredményben ha hozzáigazítod a kínálatot a kereslethez, azzal a kereslet-kínálat szabály ármeghatározó jellegét játszod ki, ami az ár szinten tartását eredményezi azáltal, hogy megakadályozza a végfelhasználóhoz közeli felhalmozódást.

    Ugyannak az éremnek az egyik oldala a raktárkészlet szinten tartása, a másik oldala pedig az ár szinten tartása.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz fLeSs #137 üzenetére

    Jesszum, pepi, olvasd már el, amit írtál...

    Tehát az igazgatás nem price fixing, de ha nem csinálnák, akkor csökkennének az árak, ezért az árak csökkenésének elkerülése, másnéven stabilizációja érdekében csinálják. Tehát fixálják a jelenlegi (egyébként magas) árakat. De ez nem árfixálás. Az, de nem az.

    Jól értelek?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cifu #145 üzenetére

    Szerintem a történet tanulsága az, hogy tudatosabban kell tekintenünk a piac működésére, szkeptikusabban kell vizsgálnunk az ún piaci mechanizmusokat. A fogyasztónak nem szabad bedőlnie azoknak akik mikor fekteszi a fogyasztó a kérdést, hogy ez vagy az megéri-e, azt felelik, hogy a piaci mechanizmusok, a piac láthatatlan keze, a kereslet-kínálat, stb tökéletesen szabályozzák a piaci helyzetet, az árakat. Értsd : akarva se lehetne jobb. Egyesek költségekkel bullshitelnek, mások a cinikusan a képedbe vágják, hogy hát csak nem képzeled, te kis ostoba hülye, hogy a cég akár csak egy fillér profitról is le fog mondani??

    Ami persze igaz. De csak addig, amíg sikerült meggyőzni a többséget, hogy tényleg nincs más lehetőséged,.mint elfogadni azt az árat, megvonni a válladat és csengetni.

    A történet tanulsága az, hogy az árakra az ilyen oligopol helyzetben levő cégek nagyobb hatással tudnak lenni, mint az a költségekkel, keresleti-kínálati viszonyokból magyarázható lenne. Nem mondom, hogy 100%-ban kontrolálják, de az sem igaz, hogy 100%-ban áldozatai, elszenvedői a piac láthatatlan kezének.

    Ennélfogva azt mondani, hogy háááát saaajnos az árak ilyenek és ezzel nem is lehet kezdeni semmit, az azért félig-meddig süketelés. Persze a cégek gyakorlata nem fog változni attól, hogy valaki nyafog a magas árak miatt, de ha elég sokan gondolják, hogy hú, ennek most azért elég borsos ára, kösz, de nem kösz, akkor azt azért megérezhetik.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #155 üzenetére

    Talán MLiD mondta az egyik videójában, hogy a shipping time hajón 6-8 hét is lehet.

    Tehát ha Q3-ban kezdtek kevesebbet leszállítani, tételezzük, fel, hogy nem feltétlenül július 1-jével, akkor a nagyjából egybevág.azzal, hogy szeptember végén kezd nagyjából érződni, hogy csökkent a leszállított mennyiség és azzal együtt az raktárkisöprést célzó árcsökkentés késztetése.

    Nem.arról.ban szó, hogy most az amd vagy az nvidia ezzel felverni.akarta volna az árakat. A kínálat (channel stock) szűkítésével az árcsökkenést akarták megállítani.

    Ha nem így tesznek és kiszállítják a saját inventoryjukból a lapkákat akkor egyre több készlet - kár bedobozolt termékek - halmozódott volna fel a fogyasztókhoz közel, amit a hozzáadott érték miazt valószínűleg jobban megéri leárazva eladni, mint bezúzni.
    Az AMD és az nvidia azt a precedenst nem akarta megteremteni, hogy itt újra "harmadáron" lehessen gput kapni, mert
    - akkor mindenki, aki eddig drágállotta, feltankol valami akciós, de jó kártyából, ez pedig a következő generáció elől ia elszívhatja a keresletet
    - akkor mindenki (az is,.aki esetleg ezen időszak alatt nem.vásárolt) az így kialakuló árstandardhoz viszonyítaná azt, hogy a nextgen mennyire drága, vagy nem drága. Ha most megkapsz égy RX 6600 körüli kártyát $150-ért, akkor a navi33 $350 körül eladhatatlan lenne.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz paprobert #168 üzenetére

    Abu megnyilatkozásai ambivalensek.
    Egyszer elmondja, hogy az olcsó vga nincs' többé
    Másszor meg elhenceg azzal, hogy ez vagy az a gpu feleannyiért is még nyereséges lenne.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #176 üzenetére

    Jól érted: (sarcasm)
    Az amd (az ellátási lánc tetején levő kulcscég) határozza meg a termékek árait. Olyannyira így van, hogy ők is szokták bejelenteni, irányt adni a rajtkor és kedvezmény.adásakor is. Sőt,.promóciókat és bundle-öket is ők szervezik. (Nem az AiB és nem a disztribtútor) sőt, az abból.botrány is volt már, hogy az nvidia mennyire kesőn tájékoztatja a tervezett árakról a partmereket és ők így nehéz helyzetbe kerülnek költség és terméktervezés során.
    Általában rendkívül büszkén vallanak színt a pénzügyi beszámolók során, hogy milyen ügyesen menedzselik a raktárkészletet a teljes ellátási láncban - terelgetik, irányítják a partnereket. Az AMD vs Nvidia kérdések során még az is gyakran felmerül okként, hogy az nvidia egészen a retail boltokig rendelkezik kapcsolatokkal (mennyiségi kedvezmények, áruarányhoz kötődő kedvezmények, visszatérítések, stb) és hogy milyen sokat számíthat, hogy nvidia eladásban érdekelt boltos nvidia vásárlásra beszéli rá a vevőt - míg az amd-nél ez a mélység hiányzik.

    De most, amikor ármanipulációs botrány merül föl, akkor persze hirtelen az egész ellátási lánc minden résztvevője szuverén üzleti döntéseket hoz, nekik semmihez semmi közük, ártatlan elszenvedői a rajtuk kívül álló piaci folyamatoknak.

    Hát persze....

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #182 üzenetére

    Hát ezek csodálatos grafikokonok! Köszi!

    > Való igaz, az AMD minden terméke elérhető bőven MSRP alatt.

    Egy percig nem vontam kétségbe, hogy 2022 elejétől, tavasztól már elindult a korrekció az árakban. Csak azt, hogy a lefelé tartó trendet az AMD és az Nvidia tudatosan intézett alul-szállítással igyekezett stabilizálni. Az, hogy az AMD és az Nvidia kevesebbet szállít, hogy ne teljenek a végfelhasználóhoz közeli raktárak a bedobozolt termékekkel, és az, hogy a disztribútor kevesebbet rendel, ugyanannak az éremnek a két oldala.

    De az általad említett felfelé történő árkiugrások vajon időről időre kifogyó készlet miatt lehetett?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Dragon3000 #187 üzenetére

    De ha ezen komponensek árak mind nagyrészt a "chiphiány" miatt (=túlkereslet, amire volumenben nem tudtak vagy nem akartak rugalmasan, árváltozás nélkül reagálni) akkor ezeknek most mind valamilyen szinten vissza is kell korrigálni. A TSMC-nek is. Persze ezeknek az átfutási ideje biztos nem gyors. De ma ma már az AMD is újra kínál játékokat a termékeihez. Ebben is volt egy másfél éves kihagyás, mert szükségtelen volt ez az ösztönző.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Dragon3000 #192 üzenetére

    2023-ra nézve forrástól függően 70-80%-os kihasználtságot jósolnak [link]

    Abu szerint ez még kevés ahhoz, hogy a TSMC pislogjon

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Dragon3000 #200 üzenetére

    Elnézést, lehet, hogy rossz cikket linkeltem.

    "Capacity utilization rates for TSMC's 7nm process platform and its process variants N6, N7 have fallen below 50%, according to industry sources.
    Many IC design customers are cutting orders and delaying pull-ins of TSMC's 7nm process. Companies that have had the biggest impact include MediaTek, Advanced Micro Devices (AMD), Qualcomm, Apple, and Intel, as well as Chinese companies like Unisoc, which have been restricted by bans. TSMC has not responded to market rumors.
    Despite the market downturn, TSMC recently expressed confidence. However, TSMC's utilization rates for its 7nm and 6nm processes have fallen and are not expected to return to previous levels until the first half of 2023, according to sources.
    The largest application for 7nm and 6nm is smartphones, PCs, servers, and other high-performance computing (HPC). High inventory levels in the mobile phone and PC supply chains, combining with performance pressures, have led to order adjustments, even at the risk of affecting long-term relationships with TSMC.
    Qualcomm and MediaTek have both warned about the seriousness of smartphone inventory levels and have taken conservative views of the near future.
    MediaTek has high levels of entry-level and mid-range smartphones, and has been more affected by the weak market. It expects fourth-quarter performance to fall by 20% sequentially. Sources pointed out that MediaTek is one of the largest players in this wave of foundry order cuts.
    Sources revealed that the utilization rate for the 7nm family at Fab 15B in Taichung is lower than expected. It has reportedly dropped below 50% and is expected to worsen in the first quarter of 2023. Plans for Fab 22 in Kaohsiung have been shelved indefinitely, according to sources. TSMC is expected to revisit the plans depending on future production capacity requirements.
    Construction progress of Fab 12 P8 in the Hsinchu Science Park is also unknown, sources said.
    According to sources, Intel was previously expected to expand its outsourcing strategy with a large order using TSMC's 7nm process, but reduced its order as a result of weak market conditions and lower-than-expected PC and server shipments. Intel's Arc A series of GPUs are built using TSMC's 6nm process node, while its Xe-HPC architecture Ponte Vecchio uses the 7nm process node.
    Despite the continuous launch of new products, pull-in momentum is weak, sources said. TSMC's top 10 customers have all made order adjustments, including the return of new orders from Nvidia for 7nm A100 chips and 4nm H100 chips, as well as adjustments and pull-in delays for the RTX 40 series. Intel has also made significant changes to its 4nm and 3nm orders.
    Regardless, TSMC remains the leader in advanced processes. Order visibility for 5nm and below is still relatively high. Not only does AMD's newest Zen 4 architecture Genoa server and RDNA 3 architecture GPU use TSMC's 5nm process, Qualcomm's Snapdragon 8 Gen 2 uses the 4nm process.
    Starting in 2023, TSMC will take a large order for Apple's latest Mac series, which has an annual shipment scale of 20 million units, sources said. Orders for iPhones and iPads will be stable.
    Sources noted that once inventory has been cleared, global IC design customers including Broadcom, Marvell, and MediaTek will expand their orders with TSMC."
    [link]

    Annyi, hogy számomra nem teljesen egyértelmű, hogy ez a TSMC össz N7/N6 kapacitására vonatkozik-e , vagy csak a Fab 15B-re. Ezért óvatosságból inkább a másutt megjelent 70-80%-ot mondtam.

    Mindazonáltal ha az N5 70-75-ra, az N6-N7 esetleg mégiscsak 50-60%-ra esne az azért már elég komoly. Szerintem.
    De mondom, Abu szerint erre még nem pislog a TSMC.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #214 üzenetére

    A dolgok nem ennyire fehérek. Legjobb esetben is fekete-fehérek.

    Kedvenc példám erre a szakszervezetek. A szolidaritás és összefogás a közös célok, közös érdek (bér) érdekében a világ legtermészetesebb dolga (kellene hogy legyen)
    Ugyanakkor mi a szakszervezet céges szemszögből? Munkaerőpiaci kartell.

    Vajon véletlen volna, hogy a társadalom helyett a céges érdeket előtérbe helyező neoliberalizmus korában a prioritásos cél volt minden országban letörni a szakszervezetek szerepét, lehetőségeit?

    Magyarországon legkésőbb a rendszerváltástól a társadalom pofájába volt tolva, hogy a céges perspektíván kívül más nem létezik, vagy legfeljebb kudarcos illúzió.

    Ami céges perspektívából nézve teljesen racionális, szinte magától értetődő tevékenység (channel inventory management), hiszen saját hasznuk maximalizálása érdekében teszik,
    az fogyasztói szemmel nézve tűnhet piaci manipulációnak, ami azért történhet meg, mert a túloldalon túl kevés számú és/vagy túl erős piaci befolyással rendelkező, és/vagy egymással jól együttműködő szereplők koordinálják piaci működésüket.

    Ami munkavállalói szemszögből teljesen racionális, szinte magától értetődő tevékenység (bérharc, sztrájk), hiszen saját hasznukat maximalizálása érdekében teszik,
    az céges szemmel nézve tűnhet (munkaerő)piaci manipulációnak, ami azért történhet meg, mert a túloldalon túl kevés számú és/vagy túl erős piaci befolyással rendelkező és/vagy egymással túl jól együttműködő szereplők koordinálják piaci működésüket.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Ironizer #216 üzenetére

    Sajnos időről időre előfordul, hogy egy állat (állatkerti, vagy háziállat) megöl valakit (gazdáját, gondozóját, hozzátartozót, vagy idegent). Ilyenkor mindig felizzik az a vita, hogy vajon el kell-e altatni az embergyilkos állatot? Büntethető-e az az állat, amely nem előre megfontolt szándékkal, nem gonoszságból, elvetemültségből, hovatovább sport jellegű kéjességgel ölt, hanem csupán veszélyben érezte magát, éhes volt, vagy ösztönei vezérelték?
    Egyik oldalon a buta, félelmeiktől vezérelt lesajnált ösztönlények, akik a szerencsétlen állat vérére szomjaznak. Másik oldalon eltartott kisujjal a szakértő állatvédők, akik szerint az állat csupán nem megfelelő tartási körülményeinek áldozata, semmi jogunk fölháborodni a viselkedésén, az ember felelőssége viszont elvitathatatlan.

    A céges süketelés egészen hasonló.
    Egyik oldalon a buta laikusok, akik mit sem értenek a céges működésből, csak az érdekli őket, hogy legyen tánc meg zárcsökkentés. A másik oldalon az szakértők, akik előző csoportnak apró fintorral, eltartott kisujjal magyaráz.
    Ha sikerül megértetni, hogy a cég nem gonoszságból, vagy rosszakaratból, vagy elvetemültségből, esetleg kapzsiságból... ja nem.... hanem racionálisan átgondolt önös érdekei szerint cselekszik, akkor már szinte nincs is ok felháborodni.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák