Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz Dißnäëß #46 üzenetére

    Ha működni fog az AI olyan szinten, mint sokan hiszik (és szvsz simán lehet), akkor nyilván messze túl éles szerszám emberek kezében. Ezért talán a legjobb kompromisszum, hogy nem marad emberek irányítása alatt. Nyilvánosság előtt persze mindenki aki AI-val foglalkozik, hangsúlyozza, hogy mennyire fontos, hogy nálunk maradjon a staféta. De aki tudós/mérnök személetű, azt valószínűleg inkább a méltó "utód faj" megalkotásában gondolkodik. Ugye ha nem jól sikerül, az eléggé fájdalmas lehet (pl. #mindmeghalunk), és nincs sok dobásod... De hát az embert meg már ismerjük.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Hieronymus #63 üzenetére

    Csapott homlokú szőrös őseink is "megalkották" a homo sapienst, csak fokozatosan (ők meg már nincsenek). Ez most olyan, mintha pár évtized alatt valami mágiával növesztettek volna rakás homo sapienst, mondván, hogy akkor onnantól azok majd etetik őket. De hatás és alkotás szempontjából csak az a lényeges, hogy lett homo sapiens.

    De, persze csinálhatnák olyanra a majomemberek, hogy tényleg őket szolgálja. Ha nagyon ügyesek! De ott a másik bukta, hogy de akkor kb. pusztító törzsi háborúkra használnák, meg elhíznának, szóval hamar be kellene látni, hogy nem szabad, hogy a homo sapiens engedelmeskedjen.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Hieronymus #65 üzenetére

    Ha lesz ilyen most-már-tényleg-AI, akkor arra is igaz, hogy az emberi kultúrából indult el, a mi "gyerekünk". Ha valakit ez a tény önmagában megnyugtat. ;]

    Az tartós egy időben létezésnek sok akadálya lehet. A legkevésbé drámai, hogy egyszerűen munkára/felfedezésre/gyerekezésre motiváltalanok leszünk, lezüllünk, és önkéntesen kihalunk. Drámaibb eshetőség, hogy konfliktust szül, hogy az emberek nem akar kontrollt veszíteni. A szabadon otthagyott emberiség meg tud újabb intelligens-izét készíteni, ami alighanem jelentős kockázat. Az erőforrás dolog... lehet, hogy 100x ekkora IQ-val nincs 100x akkora csoda, nem fog csak úgy nullponti energiával kirepülünk az űrbe Dyson gömböt építeni, hanem logikusabb a helyi erőforrásokkal kezdeni, vagy megváltoztatni a környezeten, olyan módon ami mellékesen nekünk rossz. Az ember meg tán értéktelen... vagy ha kutatásra kell, elég egy kis kolónia. Egyszerűen irracionális lehet meghagyni.

    Egy szó mint száz, elég nagy bátorság ezt a kockát eldobni. Persze nem bátorságból dobjuk, csak ez a természetünk, hogy el kell dobnunk.

  • ddekany

    veterán

    válasz Hieronymus #68 üzenetére

    A "jó" jelentése szubjektív. Talán sokan érzik úgy, hogy egy tudatos/intelligens létforma létezése jobb, mint ha nem létezése olyan egyáltalán, még akkor is, ha az a létforma nem leszármazott biológiai értelemben. Azt viszont gyermeteg álmodozásnak (vagy copiumnak) tartom, hogy ebben a jövőben van ember, hogy nem szakad meg ez a vonal belátható időn belül. (Feltéve persze, hogy nem ütközik falba a mostani AI felzúdulás.) Hogy ettől fél-e valaki vagy sem... érthető, ha igen. Ösztön.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Hieronymus #70 üzenetére

    "A ma emberiség el fog tűnni idővel. Az evolúció folyamata nem áll le miattunk."

    Csak sebessége miatt ez jellegében más. A biológiai változást észre sem veszed egyedként, fokozatosan történik sok nemzedéken át. A kulturális már gyorsabb lehet, ott már személyesen megérint a változás. Ha leelőzi a mesterséges megoldás az emberi gondolkodást, és így önmaga új verzióit tudatosan meg tudja tervezni, és le tudja gyártani, az nagyságrendekkel gyorsabb és radikálisabb fejlődést tesz lehetővé, mint a véletlen próbálkozás alapú természetes kiválasztódás. Tehát úgy éled meg, hogy egyszer csak valami idegen fajt kikevertek a laborban, és elhúzott melletted, és mindent elözönlött. Nem érzed úgy, hogy az belőled fejlődött ki. Ez elég sok "drámához", és kockázathoz vezet.

    A legrosszabb kimenetel (nekem), amikor mi nem éljük túl, ám a mesterséges létforma sem "életképes" még. És mivel örült versenyben kapkodva akarja minden nagy cég létrehozni, hát... a fene tudja hogy sikerül.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Tasunkó #72 üzenetére

    Az AI megoldások már most rendelkeznek ember feletti képességekkel, csak egyben sok tekintetben meg totál gyökerek. Ha utóbbit megoldják, attól ez előbbiek aligha tűnnek el. Plusz kapásból ott van a másolhatóság, jobb integrációt technikai eszközökkel, a tudatos tervezhetőség. Szóval ha lesz "igazi" AI, az eredmény messze nem emberi lesz.

    Az állatok és rettentő agresszívak tudnak lenni, főleg saját fajukon belül. Szelekciós előny. Csak az embernek már túl erős eszközei vannak erre, így már erősen kontraproduktív lett.

    Amúgy érdekes, a "közbeszéd" lassú változása. Indult onnan, hogy tudjuk-e kontrollálni, eljutunk oda, hogy milyen lesz, miután direkt átadtunk/átvette a kontrolt. Ez erősödni fog, ahogy az első súlyosabb emberi gyarlóságból ekövetett visszaélések megtörténntek.

  • ddekany

    veterán

    válasz Tasunkó #74 üzenetére

    Bizonyos fejlettségi szint felett már kölcsönös bizalom és együttműködés szükséges a fajon belül, de a más, főleg primtívebb fajokkal/létformákkal szembeni agresszió más. Az előnyös is lehet. Persze mi emberek az élővilág pusztításával magunk alatt vágjuk a fát. De egy nem biológia alapú létformára esetén a gyártáshoz és energia ellátáshoz valószínűleg nem túl hasznos az élővilág.

    A feltételezés, hogy mostani biológiai létforma valamiért ideális alapokra épít, tehát arra fog visszatérni a mesterséges is, elégé furcsa. A természetes fejlődés hagyományos algoritmusa lassú és korlátos. Egy ponton viszont, mint látjuk, létrehozza az intelligens létformákat, és akkor a fejlődés algoritmusa maga megváltozik. Már nem is illetjük a "természetes" szóval, de felfogható úgy is, mint a következő lépcsőfok, aminek eléréshez kellet az előző lassabb/korlátosabb algoritmus.

    "Szerintem konkrétabb veszély az, hogy meg sem alakul, mert egy részleges AI-vel az elitünk visszalő minket a kőkorszakba."

    Úgy tippelem, ez közép távon a legnagyobb kockázat. De, ha azt megúsztuk, utána a következőt is meg kell. Ha meg kell... mert a cél szubjektív. Lehet jó az is, hogy emberek szűk köre egy ponton úgy dönt, nem kockáztatunk meg még egy világégést, és az elérhető mesterséges megoldás méltó utód.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák