Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gereedigital

    csendes tag

    válasz __Zs__ #4875 üzenetére

    Köszi a segítséget.

    A jelenlegi bojler ugye állandó nappali áramon van. " vízvételi pont va a fürdőszobán belül ami a bojlertől pár méter. A konyhai mosogató ugyanazon a falon van ahol a fürdőben a bojler. 1.5 éve jöttünk ebbe a házba lakni. Szintén 5 en. (van 3 picúr) A bojlert ez idő alatt 2* pucoltam ki. Mondjuk másodszor nem volt benne számottevő vízkö.

    De a szigetelése nem hiszem, hogy megfelelő. 60 fokra van állítva és ha megfogom kívül a palástját érezni, hogy jóval melegebb mint a környezeti tárgyak.
    Mindenképp cseés lessz, és remélem az uj szigeteltebb. Energiatakarékosabb

  • gereedigital

    csendes tag

    válasz __Zs__ #4880 üzenetére

    Hát ezt már én is néztem, hogy mi fogyaszthat ennyit. Mindenhol ledes izzók vannak. Energiatakarékos a mosógép. Van egy mosogatógép, egy nagy lcd-tv és egy kicsi. Főzés,sütés palackos gázzal megy. Egy 2 éves kombi hűtő van még. Kerti munka benzines gépekkel megy. Havonta elenyésző, hogy barkácsgáp üzemelne.
    A többi kicsi fogyasztó ( router, modem, telefon töltők.)

    Már arra gondolok, hogy a falban megy el az áram valami régi kötésnél( Nem tudom lehetséges e) Nem vagyok villanyszerelő. De majd kiderül ha át lessz vezetékelve. Csak akkor meg nehogy bődületesen túltermeljen a tervezett rendszer.

    Nézte már a házat villanyszerelő. Egy éve azt mondta, hogy rendben van minden csak régiek a vezetékek és nincs földelés.

    Ismerősnél több fogyasztó van és szivattyúval vételezi a kútból a vizet és kicsit több mint fele a fogyasztása az enyémnek..

  • canniball

    nagyúr

    válasz __Zs__ #4911 üzenetére

    "Én úgy tudtam, hogy ha napelem kerül fel, akkor minden (értsd a most még vezéreltről működő, 200 L-es villanybojler is) az egyetlen oda-vissza mérő órán keresztül fog fogyasztani, nem megtartható a vezérelt ág/óra. Akkor ez nem így van, ill. lehet úgy is kérni, hogy ne így legyen?"
    Rosszul tudtad, természetesen lehet kérni hogy maradjon két óra és így az oda-vissza mérő órán valamint a vezérelten is az fog működni amit rákötsz. Nálam is maradt az oda-vissza mellett a vezérelt óra (az más kérdés hogy semmi nem lóg rajta, mert a bojlert is átköttettem, de enni nem kér így nem szereltettem le).

    [ Szerkesztve ]

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • turistakolbi

    aktív tag

    válasz __Zs__ #4908 üzenetére

    Kedves Zs.! Az MFB honlapján csak azt találtam, hogy a keret elfogyott stb.. Tudsz dobni egy linket ahol elérhető ez az opció amiről beszéltek?

    https://www.twitch.tv/muerte188

  • turistakolbi

    aktív tag

    válasz __Zs__ #4915 üzenetére

    Köszönöm a válaszotokat. Akkor Érd.nek lőttek.

    https://www.twitch.tv/muerte188

  • agyarka

    aktív tag

    válasz __Zs__ #4916 üzenetére

    Amint Canniball topctárs irta különböző tarifàs órák lehetnek, a szaldós elszámolásba viszont csak az oda-vissza mérő óra tartozik.
    A vezérelt áramról bármi üzemeltethető, ami fixen van bekötve. (Mivel a nappali áramnál olcsóbb ezért kiváltása növeli a PV rendszer megtérülési idejét.)
    A napelemrendszer termeléséig a bojlert ( fűtést... ) rá lehet kötni az advmérőre. Az éves elszámolás előtt a számláló állásának függvényében lehet ballanszirozni, ha nem elég a megtermelt mennyiségű .( első tört éves elszámolás, alulméretezett rendszer, nem várt meghibásodás/ szélsőséges időjárás okozta csökkent termelés, panelek degradációja ).

    A RED Ii ( Megújúló energiára vonatkozó EU direktíva) nem szerepel nevesítetten adható támogatásként a szaldó. Erre hivatkozva a MEKH és az ITM illetékese bejelentették, hogy 2024 től fokozatosan kivezetik a jelenlegi ingyenes éves szaldós elszámolás, ami 2030 túl megszűnik. Az, hogy milyen elszámolás lesz akkor a lakossági HMKE k részére azt még nem mondták. Annyi biztos, hogy a helyben történő ( azonnalos) felhasználást preferálnák. Ezt egy nagyobb, és kevésbé kiegyenlített termelésű rendszerben nehezebb megvalósítani, több lesz a visszatáplálás.
    Jobb több lábon állni a tartalékban lévő vezérelt mérővel, mint nagyot koppanni a túlméretezett HMKE val.

    Érdemes követni Geresics topicgazda YouTube os blogját, abban is volt az elszámolásról szó sok más hasznos infó mellett. :R

  • joghurt

    addikt

    válasz __Zs__ #4999 üzenetére

    Plusz a 12000 Ft-nyi villanyszámlának megfelelő meglevő áramfogyasztást is bele kellene építeni; összesen 15 kWp körül járunk.

    Az árajánlat vajon TE? :)

    A tej élet, erő, egészség.

  • tuzpenge

    őstag

    válasz __Zs__ #5004 üzenetére

    Mi az a TE? Ha a tiszta energiára gondoltok, akkor nem, nem onnan van az ajánlat. Onnan még várom. Viszont a kérdésem az adott (ha esetleg tudtok rá válaszolniI: megfelelően van méretezve a panelekhez , éves hozamoz az inverter?

    [ Szerkesztve ]

    ˣ

  • b.

    félisten

    válasz __Zs__ #5172 üzenetére

    :R
    Köszi!

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz __Zs__ #5175 üzenetére

    eszem a zuzád, de ccuki vagy! :DD
    Az off használata úgy működik, hogy kijelölöd az off-nak vélt szövegrészt, és a formázásnál az OFF gombra kattintasz (vagy már gépelés előtt megnyomod, és akkor úgy írod automatikusan). Ha pedig a teljes komment off, akkor a formázás alatt van az "off topik" jelölőnégyzet ;)

    Amúgy a bojler, mint a megtermelt energia elhasználója is olyan, mint az elektromos fűtések. Off topik itt, mégis azért kapcsolódik a témához. Ráadásul bojlere több embernek van, mint valamilyen elektromos fűtése :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • __Zs__

    tag

    válasz __Zs__ #5175 üzenetére

    Ez
    "hejbenfelhasználás",
    természetesen
    "helyben felhasználás"
    akart lenni. :B

  • Borisz76

    veterán

    válasz __Zs__ #5175 üzenetére

    Ha van éjszakai / vezérelt áramod, akkor 2 db villanyórád van.
    A napelemes rendszert a normál órára vagy a megfelelő kábelezés esetén valahol a házban kell rákötni.
    Ezt az órát a szolgáltató majd cseréli ad-vesz verzióra.
    A megtermelt energiát elhasználod vagy a felesleget visszatáplálja a közműhálózatba.
    Az óra fogja mérni....

    Az éjszakai vagy hivatalos nevén vezérelt óra pedig továbbra is ki-be kapcsolja a bojleredet.
    Számla 2 jön majd.
    A vezérelt óra mérése alapján egy és egy másik az éves elszámolásnál, hogy mennyit kell ráfizetned vagy esetleg ha túltermelésed volt, akkor, hogy mennyit fizet a szolgáltató az általad megtermelt áramért.

    Ha szeretnéd a bojler fogyasztását is megtermelni, akkor meg kell szüntetni a vezérelt órát.
    Át kell kötni a normál órára.
    Ezzel nő a fogyasztás de ezzel tudsz már számolni, hogy mennyivel kell nagyobb napelem rendszer amit ha jól méretezel, akkor 0 Ft-ra ki lehet hozni a fogyasztás / termelés arányát.

    Bocs... kicsit hülyén fogalmaztam meg.... remélem azért a lényeg átmenet.

    Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

  • b.

    félisten

    válasz __Zs__ #5183 üzenetére

    Szia!
    érdemes ketté venni a dolgot:
    1,A jelenlegi fogyasztásodat akarod csak kiváltani, nem lesz MFB által támogatott egyéb fejlesztés, ami áramfedezetet igényelne .
    2 ,lesz a pályázatban ilyen fejlesztés

    nekem azt mondták ha biztosra akarok menni, nem szeretnék problémákat akkor a jelenlegi fogyasztásom + 10 % amit feltehetek, mert az az úgynevezett megmagyarázható plusz termelés.
    tehát érdemes úgy kalkulálni, hogy az Éves termelésed 6600 kWh legyen és még véletlenül se kelljen az EON tól pénzt visszakapnod, azaz inkább fizess rá az elszámolásnál pár ezer forintot.
    tehát a rendszer maga alaphangon a 6050 termelésére legyen belőve az általad leírt plusz 10 % pedig a hozam eltérés ami magyarázható. általában a kivitelezőtől úgy kapod meg a rendszered hozamát amiben egy minimum értéket és egy maximum értéket írnak, optimális esetekkel számolva.
    Számszerűsítve : nálam 8,5 kW volt az igényelhető és a beadáskor beírt szélső értékek a várható éves hozamra az én rendszeremre a kivitelező szerint : 8951-9804 kWh/év
    ha ezt közepeled akkor a 9352 re ra jön ki ami 10 % körüli ráhagyás középértéken. valami ilyesmit kellene neked is kalkulálni illetve hogy a felrakandó rendszered várható éves hozamának a középértéke 6600 legyen.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • tboy72

    aktív tag

    válasz __Zs__ #5175 üzenetére

    Bocsi a késői válaszért, de nem voltam gépközelben.
    Tehát nálam ugye napelemes rendszer van, ezért csak egy oda-vissza mérőóra van. A fő elosztóból van vezetékelve a bojler, ami fenn van a padláson. Kettő eszköz van rákötve, egy Sonoff POW, ez méri az energia felhasználást és egy Sonoff TH10, egy ds18b20 hőmérséklet érzékelővel, ez vezérli közvetlenöl a bojlert.
    Fontos, hogy minden Sonoff eszközömön TASMOTA firm. fut, nem az eredeti. (Domoticz alapú okosotthon vezérlést építettem) Jogos a kértdés, hogy miért van szükség 2 külön eszközre. Azért mert sajnos a Sonoff POW kapcsolónak nincsenek galvanikusan leválasztva a IO csatlakozói a hálózati feszültségről, így kifejezetten tiltják egyéb mérőeszközök GPIO-ra kötését. Páran megcsinálták, de én inkább nem kockáztatok.
    Tehát a két eszköz wifin kapcsolódik a hálózaton keresztül a Domoticz szerverre.
    A feltételes vezérlést a Domoticzon keresztül szkriptek végzik, de a TH10-ben van a Tasmotában külön egy állandóan érvényesülő parancs, hogy maximum 65 fokra engedi felmelegedni a bojlerben a vizet, ez akkor is él, ha valami miatt nem tud csatlakozni a szerverhez. (Az eredeti mechanikus hőkapcsolót kivettem a bojlerből, annak a csövébe ment a ds18b20 szondája, ezért kellet egy védelem, hogy kapcsolatvesztés esetn sem forralja fel a vizet.
    Nagyjából ennyi. :DD

  • #44448768

    törölt tag

    válasz __Zs__ #5183 üzenetére

    Az lesz a "hivatalos-tanúsított" kWh/kWp az MFB ügyben amit az energetikus beleír.
    Azonban az MFB az csak éves kWh alapon zajlik, innen indul a gondolkodás.
    Nomeg akad még pár apró okosság a rendszerben amivel ügyesen bánva a jóból remekké is lehet tenni az MFB pénzből telepítést.

  • axioma

    veterán

    válasz __Zs__ #5193 üzenetére

    Megjegyzem, lehet hogy rosszabbul jarsz az MFB eroltetesevel, ha raadasul me'g trukkozni is kell. Minden ceg ratesz az MFB finanszirozas eseten, nem en irtam (bar ugyanez a tapasztalatom) 10-15%-ot. Es ebbe nem mindig ertendo bele az energetikai tanusitvany meg valamit emlegettek az mfb-nel mint "majdnem elhanyagolhato" koltseget. De 2M-nal a 10% extra 0% hitelbol 3 evre majdnem annyi havidij, mint a 8% szemelyi kolcson a 3 evre (ha hosszabb a futamido akkor azert nyilik az ollo az ingyenhitel javara). Persze ez akkor megy, ha olcso szemelyi hitelre jogosult vagy (jan.1. utan is), en a jovedelmem miatt tavaly eleve 8% alattit kaptam, de lattam itt mar meglepoen magas szamokat is.

  • kardkovacsi

    senior tag

    válasz __Zs__ #5193 üzenetére

    Olyan 10%-os veszteséggel érdemes számolni bár csak tökéletes déli tetővel jön ki az 1250. Szóval kicsit felül van az becsülve. Amúgy mindenki ezt csinálja. Ha felmegyek valamelyik oldalra majd beírom a villanyszámlát kihozza, hogy 4-ös rendszer kell. Ha meg kiszámolom a saját tetőmre ami nem ideális (25 fokos dőlés és átlag 45 fokkal tér el déltől) akkor meg majdnem 6 :)
    Én abban bíznék amit én számolok és nem abban amit az eladó mond.

  • b.

    félisten

    válasz __Zs__ #5193 üzenetére

    szia!
    1, Igen e lehet sőt azt valamivel túllépheted. nekem is azért 8900 a minimum hozam mert kwp szerint 8,5 de a hozama természetesen legrosszabb esetben is ennél több, 8900 körüli és ezt írták be.tehát igazából te is a a 6050 kWh hoz kérj napelemet az úgy is többlethozamot hoz. Fontos hogy a jelenlegi, kiinduló áramfogyasztást nézik és a mostani kiinduló fogyasztókat veszik figyelembe, azt írja be az energetikus is a kiinduló állapotban. tehát hogy mit szeretnél a jövőben azt nem tudod az MFB pályázatba beletenni, kiéve ha olyan dolgot teszel be ami ebben GINOP verzióban támogatott, pl hőszivattyú vagy Nobo panel.

    2, pár forint nem probléma,de a pályázatban és a közjegyzői okiratban rögzítve van ,hogy haszonszerzési indítékkal nem használható fel a pályázat, büntetőjogi feltelőséget kell vállalnod rá. Ezt bármikor ellenőrizhetik. ( most hogy fogják e más kérdés)természetesen én azt gondolom ha éves elszámolásnál kijön mondjuk 5 ezer forint plusz azért nem fognak meghurcolni,de jobb a békesség inkább fogyaszd le ,fűtsd el, mert amúgy is töredék áron veszi meg tőled az EOn, akkor már egy klímával 4 -es hatásfokkal eldurrantod ősszel és sokkal jobban jártál plusz nem merül fel a gyanú sem.

    3, Az energetikus meg fogja ezt neked határozni és kWp értékben ehhez kérd az a ajánlatokat. A túltermeléssel ne foglalkozz, a natív rendszer nullás eltéréssel tudja neked kihozni amire szükséged van.-( ezért írtam feljebb hogy akitől kapod az ajánlatot ott néz rá a minimum és a maximum középértékére, ha az 6050 + 10 % alatt van vagy annyi, akkor az jó) de szerintem aki nem jön ki felmérni nálad azt ejtsd ki, mert mint írták felettem, azért lehetnek az elméleti és gyakorlati dolgok között jelentős felmérések, lásd az én első ajánlatom egy másik Pécsi cégtől, akik kijövetel nélkül hasra ütöttek és 10 kW rendszert akartak rám tenni mindképpen . ( A TE kijött és azt mondta hogy annyira ideális a dőlésszög és a fekvés hogy abból kb 30 % túltermelésem lett volna )
    Ahhoz próbáld magad tartani, mert ő készíti a záróenergetikait is. Egyeztess vele mekkora rendszerről van szó, a túltermelés kalkulációjával már ne foglalkozz, az nem a te felelősséged, ha a pályázatot az energetikai felmérés alapján befogadják, mert nincs két egyforma év hozamban.
    Az invertert nyugiodtan felülméretezheted egy későbbi bővítés miatt. nekem is 8,5 kWp rendszerre 10 -es inverter került fel ami tulajdonképpen akár 20 % kal is túlterhelhető, azaz bőven van bővítési lehetőségem később, ha ez kevés lenne, majd 50 %, inverter csere nélkül. Neked is ezt javaslom, hogy kicsit nagyobb invertert rakass bele a rendszerbe, még ha kicsit többe is kerül ,ez nem probléma a pályázatban, csak neked a havi törlesztőben. ( nekem kb havi 1200 ft hogy nagyobb az inverter ).

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • #44448768

    törölt tag

    válasz __Zs__ #5196 üzenetére

    A kWh/kWp fajagos mutató az "különböző szempontok és megfontolások" eredménye végül.
    (helyszín, rendszer, árnyékok, MFB szempontok stb. stb.)
    Más jön ki a SolarEdge tervezővel sé más a JRC alpján.
    Mást gondolnak az egyes tervezők és más lehet/lesz jó az MFB-hez.
    ... és mindtől különbözni fog a valóság majd:-)

    ----
    Magadnak számolj a JRC-vel 10% veszteség alapon.
    Kb. az lesz a valóság több éves átlagban.
    ----

    Miért ne lehetne visszaigéynleni, ha éppen többlet adódk?
    Mert menetközben változtak akörülmények.
    Nincs rá tiltás az MFB szabályzatában.
    Persze mivel a "meglévő fogyasztás kiváltása" a támogatott cél.
    Nyilván nem okés az olyan kölcsön igény ami eleve ezzel nyíltan megy szembe.

    Elég sok cégnél nincs árkülönbég az MFB és nem MFB között.
    Azért az sokakat vonz, hogy nem ölik a meglévő tőkét a napelembe.
    Hanem csak a töredékét és a többi fialhat másban illtve ott van tartaléknak.

    Az árfolyam kockázatot az MFB ügymenettől teljesen külön szoktuk rendezni a váallkozási szerződés keretei között.

    [ Szerkesztve ]

  • __Zs__

    tag

    válasz __Zs__ #5197 üzenetére

    Most visszaolvasva az általam írtakat:

    "..., és teljes mértékben a tisztességesség és a törvényesség talaján maradva."

    Nehogy félreértés legyen, ezzel nem azt akartam üzenni, hogy te csak és kizárólag biztos ezen kritériumoknak meg nem felelő dolgokra gondoltál, vagy utaltál, hanem, hogy részemről az érdeklődés csak az ilyen irányokra áll fenn bárkitől érkező válaszok esetén. Remélem ezzel senkit sem sértek/sértettem vagy bántok/bántottam meg! :B

    Üdv': __Zs__

  • axioma

    veterán

    válasz __Zs__ #5196 üzenetére

    Azert finanszirozasilag nagyon nem mindegy, hogy azonnal vagy 2 honappal kesobb lesz penz. Annak igenis van ara, nem csak az ugyintezesnek, es nem csak a jegybanki alapkamat, mert abbol mar a kovetkezo rendszert, a kovetkezo projekt beruhazasat intezne, meg hogy ne allasidon legyen a csapat. Nezd meg az enhome-ot, ott van mfb nelkul 0% hitel de annak is van azert ara.
    Na latod, ez a kulonbseg, en lehet hogy osszekunyizhattam volna csaladban azt a 2M-t, sot korabban volt is hogy kertem, de arra minimum mak-os kamatot illene ugyis fizetnem, es akkor hajtana a tatar hogy mielobb visszaadjam. Igy meg most piaci alapon van, igaz en 1 ev alatt fizetem ki, de legalabb nem tartozik senki masra. Kerni en csak akkor kerek amikor "kell" es a surgosseg a fontos, ez a beruhazas nem "kell" es/vagy utemezheto - nekem ez a filozofiam. Ami nem jelenti azt hogy masnak is igy kell csinalni, csak azt mondom hogy ilyen helyzetbol kiindulva hasonlitottam az ingyen mfb-t a piaci szemelyi kolcsonnel.

    [ Szerkesztve ]

  • kardkovacsi

    senior tag

    válasz __Zs__ #5198 üzenetére

    Olyan 10%-os veszteséggel érdemes számolni " --> Ezt érdemes a 14% helyett használni a már többször hivatkozott eu-s PV termelés-szimulációs web-oldalon?
    Igen, ez egy elég régi oldal és egy másik napelemes fórumban mondták többen is, hogy az új rendszereknél inkább 10%-al érdemes számolni.

  • axioma

    veterán

    válasz __Zs__ #5211 üzenetére

    En is alkalmazott vagyok csak kicsit jobban erdekeltek a penzugyek matematikus oldalrol, foleg amikor lakashitelt vettunk fel, vegulis ez is csak egy pelda arra hogy a "penzhasznalat ara". Amugy a 2 honapot kivitelezo mondta, nem az amelyik csinalta vegul - persze lehet hogy kamuzik vagy csak tuloz. De ott kezdodik hogy nem a felszereles napjan kesz (amikortol nincs birtokban) hanem amikor a szolgaltato ugy mondja, az tuti hogy hetek. Es lehet hogy kliensnel is lehetnek hibak/idohuzasok, es worst case 2 honap osszejohet, nem tudom.

  • canniball

    nagyúr

    válasz __Zs__ #5211 üzenetére

    "Én egyébéként úgy gondoltam, hogy készrejelentés után egyből lehívhatja az MFB-s konkstrukcióba ajánlott vállalási árat..."
    Nálam ez úgy csinálták (szintén MFB-s konstrukcióban), hogy mire kijöttek telepíteni az anyagköltséget már lehívták, így a készre jelentés után már csak a munkadíjra kellett várniuk. Avagy fordítva: csak az után jöttek telepíteni, hogy az anyagköltséget megkapták.
    Szóval nem kell attól tartani, hogy hónapokig áll benne a pénzük. :N

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • tboy72

    aktív tag

    válasz __Zs__ #5215 üzenetére

    Igen! A Domoticz egy ingyenes közösségi támogatású okosotthon szoftver.

  • Zlcsi

    senior tag

    válasz __Zs__ #5468 üzenetére

    hát, nekem gyanúsan olcsó, nem ismerem őket, így véleményt sem tudok mondani, de nem véletlenül alakulnak a lakossági ajánlatok 350e/kwp környékén.

  • stickermajom

    addikt

    válasz __Zs__ #5483 üzenetére

    Valószínű, mert nekem az SE olyan 390-400 körül volt, 7,68kWp méretben. Itt csak az optimalizálók közel fél millióval dobták meg a végét.

  • #44448768

    törölt tag

    válasz __Zs__ #5491 üzenetére

    Rákötni éppenséggel BÁRMENNYIT !!! lehet műszaki szempontból.
    Akár 1000X annyit is a fizika mai állása szerint :-)

    Nem lesz tőle semmi baja az inverternek.

    HA közben az inverter max bemeneti feszültségét nem léped túl.
    (a saját önvédelmi szintjénél is jobban)

    --

    Más kérdés, hogy

    1.
    Mennyit szabad az inverter gyártója szerint rákötni.
    Nos, annyit amennyit enged/javasol a garancia/stb. feltételek szerint.

    2.
    Mennyit ésszerű a gyakorlatban.
    Nos, annyit amennyi az adott helyszín termelési körülményei között még gazdaságosan használható. Azaz amennyi még többet hoz a konyhára, mint a plusz költsége.

    Szóval, igencsak változó, hogy mikor-mennyit... szabad/ésszerű.
    Ezért aztán nincs is egyetlen jó válasz, mert eset függő a jó válasz.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz __Zs__ #5491 üzenetére

    A túlméretezésről az (#5099) kommentben írtam már. ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Zlcsi

    senior tag

    válasz __Zs__ #5487 üzenetére

    Van verseny, ez a legolcsóbb, a több mind drágább, nem is kevéssel.
    Azért egységesek az árak mert a TE a kizárólagos importőre, mástól nem lehet megvenni.
    Nincs benne ups, egy feszültség alatt lévő kondenzátor van benne, ami ha elmegy a feszültség, elfordítja a motort, ha vissza jön vissza fordítja.
    Egyébként TE-s srácok elmondása szerint elég rossz a statisztikája, eddig 3 tűzeset volt és 1nél működött...
    1nél nem csinált semmit, 1nél meg a tűzoltók szerint abból indult a tűz...
    szóval nem túl meggyőző a statisztikája :D
    Minden esetre az általad is leírtak miatt nincs értelme más gyártóét használni, mert 2x annyit pénzért sem kapsz jobbat.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz __Zs__ #5623 üzenetére

    A túlméretezés problémáját megpróbálom példákkal szemléltetni, hátha úgy jobb lesz.
    1.) Van egy ideális, déli tájolású, 35°-os dőlésszögű tetőd, és egy 10kW-os, azaz 10kVA-es invertered. Ehhez a tájoláshoz ha DC oldalra 12kWp napelemet teszel, akkor egy év alatt többször elő fog fordulni, hogy a 12kWp napelem pillanatnyi termelése képes volna a DC-AC átalakítást követően több, mint 10kW pillanatnyi termelésre, azonban az inverter nem adhat le az AC oldalon nagyobb teljesítményt, mint 10kVA.

    Hogy ezt értsük is, menjünk végig a részleteken!
    DC oldal: Süt a nap a napelemre, eddig OK, de a napelem egész nap, minden időpillanatban más teljesítményt fog leadni. A teljesítmény (P=[W]) a feszültség (U=[V]) és az áramerősség (I=[A]) szorzata, azaz P=U*I.
    A napelem feszültsége a fény hatására felugrik (először Uoc-re, de amint az inverter megpróbál dolgozni Umpp-re (más gyártók Voc és Vmpp jelölést használnak)), és ez a feszültség a napelem melegedésével csökkenni fog, délután pedig ahogy hül a napelem, úgy fog újra emelkedni.
    Áramerősség viszont a nap "erejével" arányosan fog emelkedni, majd délután csökkenni.
    A teljesítmény ennek megfelelően majdnem teljesen úgy néz majd ki, hogy ahogy az áramerősség nő, úgy a teljesítmény is nő, azonban a feszültség csökkenése miatt a teljesítmény valójában kicsit kevésbé fog nőni, mint az áramerősség.
    A folyamatos munkapont állítás még kicsit belekavar a képletbe, de ezt most nem vesszük figyelembe, nem ez a lényeg.
    AC oldal: ahogy a DC teljesítmény nő, kb. úgy nő az AC teljesítmény is. Itt is van módosító tényező: ahogy a DC feszültség közelebb, vagy távolabb kerül a nominális DC feszültségtől, úgy változik minimálisan(!) az átalakítási hatásfok, illetve ahogy a teljesítmény nő, úgy lesz egyre nagyobb a hőveszteség is. Megjegyzem a passzív hűtéses inverterek könnyebben bele tudnak futni abba, hogy az inverter túlmelegszik, ezért inkább elvesz a teljesítményből, és "veszteség" ér minket!

    Ez mind szép és jó, de itt jön képbe a méretezés és a túlméretezés! A napelemeket ha sorba kötjük, akkor a feszültségük, ha párhuzamosan, akkor az áramerősségük adódik össze. A DC feszültség az inverter bemenete miatt ugye limitált, ahogy az áramerősség is. Viszont a határokon belül maradva ha megnézed, akkor a kettő szorzata bőven a névleges teljesítmény felett van. Ennek oka, hogy rugalmasan tudj méretezni, és ne kizárólag 1 konfiguráció legyen a jó megoldás. Ma már könnyű jó rendszert kialakítani, régen sokkal nehezebb volt a szűk bemeneti tartomány miatt.
    Szóval kiszorzod a P=U*I adatokat, és hiába csökken a feszültség, az áramerősség annyit nő, hogy a P eléri, sőt meghaladja az inverter teljesítményét. Az inverternek viszont meg van mondva, hogy AC oldalon (az átalakítási veszteségeket is figyelembe véve) nem adhat le nagyobb teljesítményt, mint 10kVA, azaz 10kW! Azért mondok itt kVA-t, mert ugye AC oldalon is igaz a P=U*I képlet, és ahhoz, hogy az inverter vissza tudjon táplálni, meg kell emelje a feszültséget, hogy az áram "kifolyhasson" belőle! (Ennek a magyarázatáról egyébként elhatároztam, hogy amint az időm engedi (kb. 1 hónap) fogok csinálni egy magyarázós/mutogatós videót!) Tehát a hálózati névleges 230V helyett mondjuk 250V lesz fázisonként. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy P=U*I
    (intermezzo: a 3 fázis feszültsége hivatalosan 400/√3=230,94, de most 230-nak vesszük)
    a.) 10000=(230*3)*I -> I=14,49A
    b.) 10000=(250*3)*I -> I=13,33A
    Mivel AC oldalon tehát szoftveresen limitált a lehetőség, az inverter akkor sem fog nagyobb teljesítményt leadni, ha DC oldalról jönne még kraft.

    És ez a sok-sok feleslegesnek tűnő infó vezet oda, hogy visszatérjünk a túlméretezésre! Ha ugyanis a napelemek termelése meghaladja az inverter által leadható teljesítményt (veszteségek figyelembevételével), akkor fog korlátokba ütközni.
    Viszont a napelem ahogy melegszik, úgy veszít a teljesítményéből! Jellemzően ez a veszteség kb. 4%/10°C (cellahőmérséklet)! A napelemek STC teljesítménye 25°C cellahőmérséklet mellett vannak megadva, de ha valamit kiteszünk a napra, az ennél (pláne nyáron) melegebb szokott lenni. Legyen pl. 55°C, azaz felmelegszik 30°C-t, ami 3*4=12% veszteség a napelemnél, ami 12000 Wp esetén kb. 10560 W lesz! Viszont ez csak a nap csúcspontján jelent majd levágást, hiszen előtte, és utána ez az érték a besugárzás intenzitása miatt kisebb lesz! Itt a levágás egészen minimális lesz egy nap! hiába lesz ugyanis a csúcs teljesítmény (Wp - watt-peak) időpillanatában kb. 500W levágásunk, előtte, és utána simán kihasználja az inverter a rendelkezésre álló többlet-teljesítményét a napelemnek! Ha ez az 500W levágás 1 órán keresztül konstans fennállna, akkor lenne a veszteségünk 500Wh, azaz fél kilowattóra (0,5kWh, ami kb. 18Ft), olyankor, amikor a rendszer 10kVA-t tol a hálózatba, tehát 1 óra alatt 10kWh energiát állít elő (360Ft). Persze ez a levágás még ennyi veszteséget sem fog jelenteni, mert a felfutás, lefutás még csökkentené a veszteségünket, de így szemléletesebb a példa.

    Ahogy növeljük azonban a DC teljesítményt, úgy nő a levágott energia mennyisége is és időbelisége is, hiszen hamarabb eléri a csúcsteljesítményét az inverter!

    ÉS akkor itt jön még a képletbe az ideális tájolástól való eltérés, a több irányba néző tető és a több munkapont kiaknázása (hiszen ezzel a két munkapont csúcsa (ahogy az összefoglaló grafikonján is látszik) egymástól eltolva lesz jelen), a nap beesési szöge, az AM (AirMass) értéke (pl. most a koronavírus alatt rekordtiszta volt a levegő, és ez durván látszik az áprilisi termelésben is), stb-stb!

    Aki pedig ezt mind becsülettel végigolvasta, az vendégem egy sörre, ha véletlenül találkoznánk személyesen egyszer...

    Szerk.:
    basszus, ezt a választ több, mint 1 órán keresztül írtam! :Y

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • #44448768

    törölt tag

    válasz __Zs__ #5654 üzenetére

    Megnéztem most az Eljárási rendet.
    A napelem kWp az ami fix a matekban és amit szorozni kell, azaz az inverter a számolandó.

    Lásd: az Eljárási rend 17. oldalán.
    "A fejlesztés keretében beépítésre kerülő napelemek összesített névleges teljesítményének
    80%-tól 120%- áig terjedhet a fejlesztés keretében beépítésre kerülő napelemes rendszer csatlakozási teljesítménye.
    A csatlakozási teljesítmény a hálózatra kapcsolódó inverter(ek) összesített névleges hálózati csatlakozási teljesítménye.

    [ Szerkesztve ]

  • stickermajom

    addikt

    válasz __Zs__ #5655 üzenetére

    Lassan annyian lógunk itt sörrel geresicsnek, hogy mindenki hozzádobhat egy májvédő tablettát is. :D

  • b.

    félisten

    válasz __Zs__ #5665 üzenetére

    Szia!

    ezt ha jól tudom két féle módon lehet megcsinálni. Vagy előtte kihívod és megnézeted , megfelel e ez így az ad vesz órának és a kábel is megfelel e a HMKE-nek és mire jönnek szerelni a napelemet addigra esetleg túl is vagy ha szükséges az átalakításon. Ha utána hívod ki akkor az is lehet hogy nem cserélik ki az órát és kérik a szabványosítást. Tehát vagy előtte vagy utána mindenképpen meg kell nézetned egy regisztrált szerelővel anélkül nem lesz óracsere és HMKE engedélyed.

    Tehát kijön a regisztrált villanyszerelő, felméri a terepet és megmondja hogy ez így mehet HMKE engedélyeztetésre vagy sem,hogy az óra, kábel stb megfelel az általad kialakítandó napelemnek. elkerülhetetlen, hogy megnézesd.

    Nekem a TE. kifejezetten azt kérte hogy a kivitelezés előtt ez már legyen letisztázva. Gondlom a kivitelezőnek is ez a jó, mert amíg nincs HMKE engedély addig a bank sem utalja ki nekik a pénzt , mert ez szükséges a második 50 % lehívásához. A készre jelentés és az új hálózat használati szerződés és engedély... tehát nem hinném, hogy találsz kivitelezőt aki belemegy a abban hogy ne előtte nézesd meg a szekrényt már csak az MFB miatt is mert ez a procedúra elhúzódhat és addig ő nem lát pénzt.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • #44448768

    törölt tag

    válasz __Zs__ #5665 üzenetére

    Nem kell benyújtania (volt ilyen fellángolás tavaly, de visszavonták).

    Ezen a linken volt anno a hír erről.
    https://www.eon.hu/hu/hmke/hmke-hirek/hmke-rendszer-keszre-jelentese.html

    Miszerint...

    "HMKE üzembe helyezése előtt javasolt a mérőhelynek, a felhasználó
    hálózatának és a méretlen fővezetéknek a regisztrált szerelő általi ellenőrzése.
    A regisztrált szerelői nyilatkozatot 2020. január 1-től sem kell beküldeni, elég
    a HMKE kivitelező és a felhasználó nyilatkozata, illetve az ÉV jegyzőkönyv."

    A meglévő mérőhelyre vonatkozó dolgokat már leírtam párszor...
    pl. https://prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/hsz_5320-5320.html

    A lényeg, hogy nem kell kötelezően az előzetes vizsgálat és beküldés sincs.
    Átalakítás-felújítás sem kell, ha nem kell(ett) Amper bővítés
    ÉS
    Megfelel a link elején a fehér alapú képen felsorolt minimum feltételeknek a mérőhely.
    (megfelel... így látatlanban is 99,9%)

    Ha netán mégsem és megtagadják a mérőcserét, akkor majd utólag gyorsan megoldod a gondot (az utolsó pont az ami néha nem teljesül, de az is orvosolható 15-30 eFt-ból egy regszerelővel, fél méter vezeték és egy kismegszakító bepítése pluszban)

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz __Zs__ #6695 üzenetére

    Ez kritikán aluli kivitelezés :Y
    Az első esőnél be fog ázni! :(((

    (Láttam írtál privátot is, arra is fogok válaszolni, csak most megy a gyerekekkel az esti hercehurca...)

    (#6696) corvin1984
    A szolgáltatók alvállalkozókkal dolgoztatnak. Sokszor írtam már róla, hogy csak simán a névből élnek, és cserébe sok a gond velük. Használja mindenki bátran a keresőt...

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák