Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tmscsaba

    tag

    válasz lemmy9 #81606 üzenetére

    "De kit/mit videóznál. Én betiltanám a kukkoló drónokat az biztos.
    A betörők is használják már. "

    Akkor be kellene tiltani a túl éles vagy hegyes kenyérvágó késeket is, és ki kellne váltani a fegyverviselési engedélyt a böllérek hosszú hegyes éles bökőjéhez, mert azzal embert is meg lehet szúrni.
    Mint ahogy a kamerás drónnal is beleshetsz bárhova, ahová nem lenne szabad. :D :N
    Ez csak kultúra kérdése, hogy tudjuk mit mire lehet v. nem lehet (nem illik) használni.

    Ha azt vesszük, mindegyik kettős felhasználású eszköz, ha bár a konyhakés talán a veszélyesebb!

  • tmscsaba

    tag

    válasz M_AND_Ms #83452 üzenetére

    "ívelt tévé alapból szétcseszi a képgeometriát."

    Ha az ívnek a közepén belül ülsz álsz vagy onnan nézed, akkor inkább a közeli nézőpont miatt keletkező geomertrikus torzítástól mentessé teszi a képet.

    Sőt, mivel a 4K képernyőt a FULL HD-hez képest a fele akkora távolságból nézheted, ezért egy perifériás látást kiszolgáló panorámát terít köréd. A 4K-s, négy vagy nyolc magos, valós idejű, videó processzoros kép javító technológiával készült (többnyire Sony) televíziók olyan minőségben képesek becsapni a látásunkat, hogy nem vesszük észre a FullHD és a 4K közötti különbséget egy FULL HD felbontású anyagnál.
    Amikor ezt egészen mozivászonszerű széles közeli látószögből nézheted és kicsit melléd borul a látvány, akkor iMax moziban érezheted magad, mert ott is ehhez hasonló upgrade technológiát használnak de ott jóval nagyobb mértékű a felkonvertálás mértéke és a javítás is.

    Egy 165"-os UHD képernyőnél 1,4 méter körül van a legkedvezőbb nézési távolság, ahol a feljavított FULL HD is teljesen hihetően 4K-sként nézhető, persze csak a realtime processzoros felkonvertálás és javítás után. Itt csak azon múlik a látvány, mennyire sikerül becsapni a szemet, már pedig ezek az új technikák mint pl. az iMax is, már "csodákra" képesek a vizualitásban is.

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    válasz M_AND_Ms #83455 üzenetére

    "De attól még görbe."

    A látóteredet veszi körbe és ahhoz éppen alkalmazkodik.
    Ezzel megszünteti a közeli, látóteret kitöltő nézőpontból adódó torzítást.

  • tmscsaba

    tag

    válasz gorbep #83462 üzenetére

    ".... nekem van 2db fullHD 27" ívelt monitorom ... és bárhová is teszem, nem létezik olyan nézőpont, ahonnan ne látnék jelentős "inverz hordó" torzítást.... "

    Ja, 27"... ez mindent elmond. Egérmozi. Persze monitornak nagyon jó, de tv-nek..
    Igaz, azon is látszik jól a kép, sőt van aki ekkorán nézte világ életében és jól látott mindent akár domború vagy sík volt a képernyő akár homorú lett. A látásunk is kompenzél sok dolgot.

    Ez a 27"-os a kétszer nagyobb nézési távolsággal mégsem az a kategória ahol a hajlított felületnek komoly jelentősége lenne. Annak minden pontja viszonylag közel van hozzád és nem nézed nagyon közelről a közepét és nem esnek távol a szélei sem ha sík a képernyő akkor sem..
    Nem itt van értelme az ívelt képernyőnek.

    Annak jó amire vetted. de ha egy 65"-os képernyőt nézel 1.30 centiről 4K felbontás mellett, hogy lásd a 4K tartalmat, akkor a lapos képernyő szélei már anyira távol vannak és lapos szögből nézed a távoli széleket, hogy balra és jobbra a távoli szélek felé a vonalak összetartanak, mint amikor állsz egy vasúti sín melett és balra vagy jobbra nézve a sínek látszólag összetartanak a távolban.

    Viszont a képernyőn megjelenő dolgokat úgy kell látnod, mint ha körbe venne, mint ha a tárgyak dolgok ott lennének a közeledben, mert a valóságban ott is voltak a kamera közelében, csak a hatalmas képernyő méretei miatt jön létre a távolabbi széleken a méret látszólagos csökkenése a rögzítetthez képest. Vagyis itt nem a tv torzít, hanem az, hogy távol van tőleg a két széle, a közepéhez képest, ami előtt ülsz.

    Ha ennek a képernyőnek a nézőtől közel azonos távolságra van a közepe és a széle is az ív miatt, akkor a vonalak látszólagosan is páhuzamosak maradnak. Gondold át. Egy két dimenziós megjelenítőn kell láttatnod a valóságban 3D teret, az mindegy, hogy 2D-ben vagy virtuális 3D-ben nézed.

    Sík megjelenítőn a képernyő tőled távoli részei látszólag kicsinyednek egy ekkora felület esetén.
    Emiatt a közepéhez képest minden kisebb lesz ami távolabb esik, de csak a sík képernyő estén.
    Amikor ezt fizikailag is minden pontján hasonló távolságba esik hozzák, akkor már megszűnik a látszólagos kicsinyülés.

    Vagyis a hibát a megjelenítő képernyő távolabbi részei miatt keletkező látszólagos kicsinyülés okzza és csak ez a módszer tudja kiegyenlíteni, hogy közel azonos távolságba essen a képernyőnek minden pontja. Legalább is ha nem is pontosan azonos a távolság, de kisebb lesz az a különbség, amit torzít a távolba futó vonalak látszólagos összetartása a sík képernyőn.

    Így asszem érthető.

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    válasz M_AND_Ms #83463 üzenetére

    "Amíg az egyenesek görbén jelennek meg, addig felesleges bármiféle magyarázat."

    Na de a kicsinyülést nem veszed figyelembe. Az olyan geometriai torzítást okoz, amit nem korrigál semmi más módszer, mert ahhoz a képernyő minden pontjának közel azonos távolságba kellene esnie a nézőtől.

    Vagy távolabbról kell nézni az egészet, ami viszont a 4k felbontás értelmét venné el, akkor is csökkenne a torzítás a szélei felé, ami közelebbi nézőpontból az eltérő nézési távolságból adódik. Ez az ívelt képernyő kimondottan a közelről nézhető hatalmas méretű megjelenítők esetén nyeri el a jelentőségét.

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    válasz M_AND_Ms #83467 üzenetére

    Még azért, hogy a közelről nézhető hatalmas képernyőn létrejövő perspektíva torzítás hatása ne jelentkezzen, mert a kép rögzítésekor a kicsi érzékelő hűen, arányosan leképezi a látványt.

    Viszont a felbontása miatt közelről nézett megjelenítő méreteinél már jelentkezik a perspektíva torzítás jelensége a távolabbi részeken, ezen kívül a látószög torzítás is sokat ront a távolabbi képernyő részre eső látvány megjelenítésén.

    Mint írtam már, a párhuzamos vonalak tőlünk távolodva látszólag összetartanak. Ezt mindenki ismeri, csak sokszor igedennek tűnik amikor alkalmazni kell ezt a jelenséget pl egy hatalmas méretű képen, képernyőn.

    A FesztiKörkép miért készült kör alakú felületre?
    Mert mire végig néznénk egy pontból egy sík falon, a végei már durván torzulnának, egészen elvesznének a távolsággal arányosan. Torzulna a két széle felé keskenyedően a kép.

    Tessék elolvasni a megjelenő oldalon a középső pár sort a "A Feszty-körkép elemzése" cím alatt.
    Ebből lehet levonni az analógiát a tényleges körpanoráma realisztikus megjelenítése és ennek egy cikkelyét a megjelenítőre vonatkoztatva.

    A látottak nem szabad, hogy a széleinél akár csak látszólagosan távolabb kerüljenek jóval a nézőtől a perspektíva torzítás miatt. Ezt küszöböli ki az ívelt képernyő és a "Feszty Körkép" is.

    [fesztykörkép.hu]

    Szóval nem véletlen az ívelés az ekkora méretű közelről nézhető megjelenítőnél!

    Másképp nem úgy helyezkedne el előttünk, mint ahogy a valóságban körbe vesz minket a látvány.

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    válasz Kernel #83470 üzenetére

    Ha van egy-két ember akinek ennyire nem világos, hogy mennyire azonos egy nagyméretű részletgazdag és közelről nézhető álló kép optimális nézése a mozgóképpel..

    Ha nem látod a különbséget a FULL HD képernyő és az UHD képernyő nézési távolság és a sík képernyőn megjelenő azonossága és a látszólagos arány torzulása között..

    Ha ennyire nem látod, hogy mi a különbség és milyen realisztikusabb visszaadáshoz szükséges trükköt kell alkalmazni egy valódi téged körülvevő világ és annak egy síkban vagy, téged körülvevő ív felületen tervezett vissza adáshoz szükséges képfelület fizikai tulajdonságaiban, akkor még nem jutottál túl azon a szinten, ami után felfogod a hagyományokon túlmutató korszerű elvek szerint kialakított technika adta lehetőségeket és annak a fizikai és emberi okait.

    "Az sem zavar esetleg, hogy a filmrendező és az operatőr a vizuális látványt egy téglalapba zárva tervezte meg és gondolta átadni a néző részére" ... Te mégis eltorzítod a hatalmas képernyőn a közepétől balra és jobbra elnyújtva a távolodó perspektíva miatt, amikor a mérnökök az íveléssel segítenek azt a valódi látszólagos téglalapot vissza adni ahol körülveszik a látótered egy részét azzal a téglalappal, hogy valódi téglalapot láthass a látóteredben perspektíva torzítás nélkül. Így nem egy elnyújtott keskenyedő, távolba vesző végű valamit látsz helyette.

    "A Feszty-körkép"...az a vicc, hogy Te nem érted ezeknek a lényegét !

    "De ne akard már megmagyarázni, hogy a hajlított .. pont úgy tökéletes, ahogy van..."
    A tökéletes, a körülötted mindenhol megjelenő, valóságszerűen körbevevő körbejárható és mögé nézhetően megjelenített tárgyak dolgok személyek lennének, de egyelőre ez a legjobban hozzánk illeszkedő kompromisszumos megoldás.

    Ha nem érted meg a hihetően felkonvertált anyag minőségileg szemet megtévesztő, ahol kell számított kontrasztos és ahol arra volt szükség ott számított lágy árnyalatú átmenet létjogosultságát adja a javítás számított pixele, mert csak az számít, hogy hihető legyen a nagyobb felbontás illúziója, nem a valóság,csak annak a hihető illúziója számít egy látványnál, akár igaz vagy nem, mint az iMax moziban.

    Ezt nézd át! [iMax felkonvertálás] Mindjárt az elején ír a 35mm-es régi filmkocka feljavításáról.

    Na persze "mindenki hülye és birka" egyesek szemében, még a nagy tv gyártóknál dolgozó mérnökök is, tudom én azt, sokan mondják, kivéve önmagukra. Van aki mindenkinél jobban próbálja tudni a már drága pénzen kikísérletezett és még drágábban (nem ok nélkül) legyártott technika ellenére is nem akarja elismerni bizonyos kidolgozott eredmények létjogosultságát.

    Na de ezzel csak az veszít, aki nem tudja megérteni a lényegét és kimarad a valódi természethez közelebbi látványból. Minden korban vannak ilyen emberek.

    Már én régi "motoros" vagyok ebben a témában.
    Még a '70-es években azon kellett vitáznom hozzád hasonló, az újabb korszerű dolgokat nehezen megértő emberekkel, hogy van-e jelentősége a színes televíziós műsoroknak. nekem az első pillanattól kezdve nagyon tetszett a színes kép lehetősége, de akkoriban csak a két csatorna közül hétfőnként a konverterrel nézhető 2-es kísérleti csatornán fogható kísérleti adásokat lehetett még nézni színesben.

    A vita partnereim azt mondták, meg fog szűnni a színes tv adás mert annyira valószínűtlenek a színek szerintük, hogy "az már illúzió romboló, és akinek nincs akkora fantáziája, hogy egy jó fekete-fehér képhez oda tudja képzelni a színeket, az már -szerintük- beteg ember." Ami igaz, az akkori zsínek tényleg nem voltak nagyon valószerűek, de még mindig sokkal jobb volt mint anélkül. Azt mondták és sújkolták, hogy "meg fog szűnni a színes televízió mert értelmetlen dolog".
    Most hasonló dolgokon vitázunk itt megint és most is valami nemrég megjelent új dologban az ívelt képernyő témában.
    Nem baj, majd talán rájössz később. Ha mégsem, azzal sem én vesztek. :)

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    válasz Kernel #83485 üzenetére

    Akkor vagy rájössz idővel, vagy nem.
    Ez innen már nem az én problémám.

  • tmscsaba

    tag

    válasz Kernel #83485 üzenetére

    Az optimális nézési távolság akár plazma vagy LCD képernyő legnagyobb
    megjeleníthető felbontáshoz egészen könnyen megállapítható.

    Először egészen közel mész a bekapcsolt tv képernyőhöz, amíg meg nem látod a
    képernyőt alkotó fizikai kép pontokat. Onnan lassan hátrálni kezdesz és akkor állsz meg amikor a kép pontok éppen egybefüggővé összemosódnak és nem lehet megkülöböztetni őket.
    Az a lagnagyobb felbontású műsor anyaghoz tartozó nézési távolság.

    Ennél távolabb csak akkor érdemes menni, ha kisebb felbontású műsor anyagot nézel a képernyő felbontásánál, különben életlennek tűnik a látvány közelről.

    Egyébként erről van egy táblázat, ami plazma vagy lcd tv-nél azonos mértékű a képernyő méret, képernyő felbontás és a videó anyag minőségének a függvényében.

    Messzebbről persze mindent lehet nézni és látod is a képernyőn történteket, de a jó minőségről, a nagy felbontású készülék előnyéről akkor le kell mondani.

    Itt megtalálod a nézési távolságokat táblázatos formában is a képátló függvényében.
    A táblázatból kiolvasható a kisebb felbontású műsor anyagokhoz tartozó optimális nézési távolság is.
    A linkre bejön egy oldal és lejjebb gördítve megtalálható a táblázat is.
    A 4K felbontáshoz a táblázatban látható FULL HD felbontáshoz tartozó távolság fele az irányadó.
    Különben messzebbről nézve nem használjuk ki a képernyő lehetőségeit.

    [www.av-online.hu/teszt/nezesi-tavolsagok]

    A másik a 3D, az megint egy más kérdés. Az emberek közel 20%-a nem látja a 3D-t.
    Talán ezért van, hogy nem mindenki szereti mert nem is látja, esetleg épp ezért nem is érti a lényegét.
    Az megint más kérdés, hogy én látom is és szeretem is már régebbóta mint az elérhető lett volna a tv készülékeknél. Még a '70-es évek elején sok fizikai alapokon működő dolgon gondolkodtam (kedvtelésből tervezgettem, legóztam a fizika törvényeivel és az alapkutatások már elért eredményeit is modulként felhasználtam az elméleteimben). Azzal töltöttem a szabadidőt 16-18 évesen, hogy ilyen dolgok logikai modelljét tervezgettem. Utólag (több dologról is kiderült), pl a 3D -vel kapcsolatban ugyanazokra a háromféle videós 3D megjelenítő rendszer elvére jöttem rá, amiket ma a kreskedelemben el lehet érni.
    Az egyik az átkapcsolgatós szemeket felváltva takaró (ma aktív rendszerűnek nevezett) 3D, még a képcsöves tv-knél is működtethető lett volna félképenként felváltott szemnek sugérzott tartalommal és egy megfelelően gyors lcd-szemüveggel, ami felváltva fedi a látóteret a kép szinkronnal időzítve.
    A másiknál (az elektronsugár rajzolta kép "csíkok" nem pontosan aznos helyre rajzolták a képet), azt csak LCD vagy Plazma képernyőn lehetett volna létrehozni, de az megint csak nem tűnt fizikailag könnyen kivitelezhetőnek, hogy egymás kép sor közeibe ellentétes polarizáltságú csík szűrőket tegyünk fel és a két szem előtt is ellentétes polarizációs síkú szűrő lett volana (ez a mai passzív rendszerűnek nevezett rendszer), harmadikként a szabad szemmel nézhető lentikuláris optikai lencserendszer működött volna (a régi kacsintós és vetkőzős képek alapján), ami ma a kicsi képernyőkön már szintén működik, mint a Fuji Finepix 3D W3 szetreo fotó kamerája. Azon is mélységben jelenik meg szemüveg nélkül a kép a saját ránézeti kijelzőn, azt használom mostanában fotózásra és sokszor videóra is 3D-ben.

    Imádtam mindig tervezgetni ezeket a dolgokat. A fizika egy nyitott könyv, de azelőtt sokkal többet foglakoztam az ilyen elméletek kidolgozásával. Aztán pár év vagy évtized múlva kijött ezzel is azzal is némelyik, többnyire egy azóta ismertté vált távolkeleti cég, és ami az egészben a legszebb, úgy működött a készüléke ahogy annak idején még én is kigondoltam, de akkor még a HIKI, később MEV kutató intézetben nem volt hozzá megfelelő sebességű optikai kapuként használható LCD ablak.
    A fizikában túl nagy csodák nincsenek de a dolgok kombinációja az szinte végtelen.
    A világban elég sok párhuzamos kutatás folyik mert a kutatások irányát általában az emberek jellemző igényei irányítják. Azért jutunk elég sokan hasonló eredményekre a világban teljesen független különálló kutatásként, akár otthon fizikai játékszerűen vagy egy kutató intézertben történjen is.
    Akkor még nem volt elérhető sebességű működésre alkalmas anyag ami alkalmas lett volna ilyen szemüveg vagy akár mozgókép megjelenítő létrehozáshoz.

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    válasz lemmy9 #83594 üzenetére

    "Már többször leírtam, vegyél egy grafitceruzát, a legpuhábbat, és firkáld össze a gumipogácsát"
    Lehet venni a Conrádnál (Bp.Oktogon mellett a pincében) ilyen vezető "ragasztót" .

    [grafitos vezető ragasztó: link]

    Sőt találtam még jobbat hozzá, de árban ez húzósabb :

    Gumibillentyű javító készlet link

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    válasz lemmy9 #83712 üzenetére

    Az első egy kemény, jól vezető réteget képez a felületen. Ilyen van nekem és éppen most pattintottam meg körömmel a rég rászáradt próba cseppet a tetején. Nehezen, de megtörhető. Viszont egy felületen ha csak kontaktként nyomkodjuk akkor működhet is. Lehet esélye, hogy lepattan belőle kis töredék és átvezetést okozhat.

    A másodiknak van egy használati útmutatója, ami szerintem kizárólag a gazdaságos felhasználás ellen készült szöveget tartalmaz. Idézem a kritikus részt:

    " Gumiérintkező javító készlet Rend.szám: 823110
    2. A „B” tároló teljes tartalmát töltse az „A” tárolóba!
    Nyitás után a „B” tartalma azonnal felhasználandó.
    Az „A” és „B” teljes tartalmát 30 másodpercig jól keverje össze!
    Nem szabad részadagokat összekeverni!
    "

    Az utolsó sor az ami szerintem csak arról szól, nehogy valakinek maradjon az anyagból felhasználható formában későbbre, mert akkor nem veszi meg újra a készletet és ez szerintem egyébként se nagyon fogyhat nekik.

    Miben különbözik ha csak egy borsószemnyit keverek be az adott arányban? Semmi!
    Akkor is ugyanúgy kell működjön, mint minden más ragasztónál.

    Legfeljebb a gyártó jár rosszul, mert egy ilyen adag akkor egy életre elég ha hűtőben tárolja valaki.
    Ha meg hallgatsz a leírtakra, akkor felhasználod a magad két cseppjét, a többi meg megy a kukába.
    Nekik jó de neked rossz üzlet ha a leírásnak ezt a részét is betartod, ha logikusan gondolkodunk.

    HU-Gumijavito_keszlet.pdf

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    Azt nem tudom kit érdekel, jó helyre tettem-e, csak véletlenül bele botlottam a facebookon, hátha valaki örül neki.
    Plazma tv-t árulnak használtan 45e-ért.

    [link]

    " Zsani Gaspar
    Új tag · 14 órája
    Samsung plazma tv
    45 000 Ft
    Budapest
    Elado egy nagyon jo allapotban levo samsung markaju plazma tv! Szolnokon helyileg megtekintento! Erdeklodni privibe! "

    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    válasz athomi #85352 üzenetére

    Jó, rendben, csak gondoltam, hátha valami jobb cucc.
    Nem ismerem, csak gondoltam megmutatom, hátha, de ha nem, hát nem.
    Akkor bocs.

  • tmscsaba

    tag

    Szerintem lassan minden igényes fórumtag megérdemelne egy 65"-os OLED tv-t, hiszen már 5-600e Ftért lehet venni. Érdemes felkészülni, lassan "aprópénzt" félretenni pár évig, mert lepukkannak majd az öregebb tv-k.

    Múlt év őszén vettem én is egy LGOLED65C9pla 4k tv-t. Hihetetlenül éles tiszta képe van 1.4 méterről nézve. Sokszor előrébb, közelebb kuporodom a képernyőhöz, annyira hihetetlenül éles tiszta rajta a FULL HD-ből 4k-ra konvertált és alfa9 AI képtartalom felismerő és intelligensen javító processzorral újra rajzolt képtartalom. Ez csak a nézési távolságnál jóval közelebbről (80 centiről) látható, hogyan alkotja újra élesen a képet.
    Másfél méterről egyszerűen csak éles és tiszta ragyogó a kép.

    Minden nap megélem vele a hihetetlen éles tiszta valóság élményt, pedig azt szokták mondani, a "full hd nem jó 4k képrnyőn". Viszont Intelligens képjavító processzorral megtévesztésig 4k-nak látszik!

    Lassan már mindeki megajándékozhatná magát ilyesmivel, mert egyre inkább elérhetővé válik ezeknek az ára.

  • tmscsaba

    tag

    A látvány magáért beszél, ezért érdemes elmenni egy áruházba, ahol élőben látszik.
    A C8-as meg sem közelíti a következő generációt!
    AC9 processzorral múlt év őszén jött ki először.

    Feltöltök egy képernyőről készült fotót, ha sikerül. Igaz, csak állókép.

    [ Szerkesztve ]

  • tmscsaba

    tag

    Épp itt több helyen olvasom, valaki keresett itt-ott plazma televíziót. Véletlenül belefutottam egy hirdetésbe a facebookon, méghozzá nagyon nagyon fillérekért.

    Hátha valaki megörül neki így karácsony táján.
    itt a face linkje:
    [link]

    A típusa: TH 50 PV 7 P

  • tmscsaba

    tag

    válasz KTTech #91793 üzenetére

    Azt nem tudom, csak gondoltam, hogy mivel olcsón adják és plazma, hátha valaki megörül neki...
    de akkor, ezek szerint annyit se ér.. értem.

Új hozzászólás Aktív témák