Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz Ja no #176 üzenetére

    Hali Ja no!

    Ezt csak a siemens használja, vagy az MPI maga egy gyüjtőfogalom, amit minden gyártóa saját szájíze szerint implementál és nevet aggat rá?

    MPI-t a siemens kütyük használnak. Más gyártóknak más megoldásai vannak.
    Egyébként odaírtam az előző üzenetbe is: ''A Siemens által használt kommunikációs mód'' :>

    Meg nagybani áttekintésként el tudná mondani vki, hogy különböző gyártók PLC-i milyen módokon tudnak kommunikálni egymással ''középszinten''.

    Ha két különböző típusú/gyártmányú PLC-t közös nevezőre tudsz hozni a kommunikációs busz tekintetében, akkor meg tudod oldani a kommunikációjukat is egymással.
    Tehát ha mindkettőn van pl. RS232 port, vagy RS422, vagy ethernet, vagy profibus, vagy modbus, stb.
    Hogy ezen belül a kommunikáció milyen szinten tud zajlani, az már attól függ, hogy a választott buszrendszer mennyire támogatja a dolgot.
    Pl. Profibus vagy ennek ethernetes változata a Profinet, az ilyen kommunikációt messzemenőkig támogatja. Vagyis ha ilyen busszal kötsz össze PLC-ket, akkor programból könnyen, kis szoftveres ráfordítással megoldható a két rendszer közötti adatcsere.
    Ha a busz nem támogat semmi ilyesmit, akkor mindent neked kell leprogramozni mindkét PLC-ben ami a kommunikációt illeti. Ilyen pl. az RS232 kapcsolat, vagy az alap RS422/485, amikor az összeköttetés csupán a hardvert határozza meg, nincs hozzá tartozó protocol és szoftveres támogatás.

    Különböző gyártmányú PLC-k kapcsolatát általában nehéz megoldani, mert kevés a közös nevező és sok a különbség (egy komplett buszrendszer és protokol ebben sokat segít, mint fent is írtam).
    Azonos gyártmányokkal jobb szokott lenni a helyzet, mert a gyártó általában kifejleszt valamilyen (nem ritkán egyedi) módszert arra, hogy több PLC kommunikálhasson egymással. Ilyen pl. a már említett RS232C kapcsolat két db Omron CPM között, vagy az egyéb omron PLC-k közötti link, ami semmilyen további programozást nem igényel, csak meg kell határozni milyen adatterületet akarsz milyen irányban cserélni a résztvevők között. Onnantól megy ''magától'' a PLC intézi a kommunikációt, neked csak az áthozott agy küldött adatokkal kell foglalkozni.
    Vagy hasonló a helyzet több Siemens S7 (300/400) PLC közötti kapcsolat létrehozásakor, pl. a már említett MPI buszon keresztül. Sok lehetőség van, a PLC alapból támogatja az ilyen kapcsolatot és kevés szoftveres ráfordítással sokmindent meg lehet oldani.
    Erről cikkeztem is anno ''Adatcsere S7 PLC-k között MPI buszon keresztül'' címmel, itt: [link]

    A gyakorlatban meg az a helyzet, hogy egy olyan gyártási folyamatban, amiben több PLC is részt vesz, a közöttük lévő kapcsolat tartására sokszor elegendő néhány digitális jel átvitele digitális ki és bemeneteken keresztül. Buszos kapcsolatra akkor van szükség, ha sok információt kell mozgatni rövid idő alatt.

    Meg mi az a SCADA?

    Supervisory Control and Data Acquisition
    Egy általában PC-n vagy PC-ken futó program, amely a gyártási folyamatokról közvetlenül a vezérlő berendezésekről (PLC-k) olvasott adatok felhasználásával gyűjt információt és adatokat. Röviden kb a HMI továbbfejlesztése (sokkal tovább) :)
    A SCADA megoldások tulajdonképpen a vállalati információs rendszer számára gyűjtenek információkat a folyamatokról. Általában nagyon összetettek és közelebb állnak a vállati infórendszerhez mint a vezérléshez.
    Írd be google-be hogy SCADA :)


    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák