Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz Grabowski #75 üzenetére

    Helló Grabowski!

    Egy egyszerű bit logikás programot nyilván nem több idő megírni Siemens-en sem. S7-300-ról beszélek egyébként. De mondjuk egy blokk mozgatós, egyszerre 1000 szót shiftelős, for ciklusos keresős sorosan több porton beszélgetőst nem kezdenék el Siemens-szel.

    Pedig pontosan ebben az utóbbiban van az erőssége!

    Azt momentán nem értem, hogy miért nem létezik az adott word, ha nem hozom létre, miért kell nekem ezzel tökölnöm 2007-ben?

    Nos azt nagyjából értem, hogy neked az a kézenfekvő, hogy az adatterület csak úgy ''van'', mert így szoktad meg. Omronban így van.
    De azt már komolyan nem értem mi köze ennek 2007-hez. Úgy érted, hogy a fejlődés abba az irányba mutat, hogy fix, lebetonozott adatterületet kell kezelned PLC-ben?
    Ezzel nem értek egyet, de az csak egy dolog.
    A másik dolog viszont az, hogy amit hátránynak próbálsz feltüntetni, az éppenséggel előny.

    Azért nem használok STL-t, mert sokkal jobban átlátom a létrát. Ez szokás kérdése, sokan vannak, akiknek meg az STL a befutó.

    Gondolom Omron programozási ismeretek alapján írtad ezt. Nem baj, nincs ezzel semmi gond. Félre ne érts, nem lekicsinylő szándékkal írtam. Csak tudom milyen az Omron PLC, tizen éve foglalkozok velük, sokfélét, sokszor programoztam C120-tól, C1000H-n át CS1G-ig.
    Szóval Omronnál az utasításlista egy az egyben a létradiagram alternatívája. Vagyis csak a programnak egy másik megjelenési formája. Akár ebben, akár abban írod a programot, válthatsz a kétféle nézet között.
    Az is igaz, hogy a létradiagram sokkal átláthatóbb, mint az utasításlista (mnemonik mód).
    A fentiek miatt általában nincs is nagyon késztetése az embernek arra, hogy utasításlistával piszmogjon (bár sportértéke az kifejezetten van, értelme kevesebb) amikor ott a létra.

    Csakhogy S7-nél ez egyáltalán nincs így és az ügy szempontjából ez nagyon fontos. A létra egyáltalán nem alternatívája az STL-nek. Sokmindent nem is érdemes létrában programozni, mert hosszú lenne, miközben STL-ben 10-20 utasítás.
    Ennek nem az az oka, hogy a létradiagram mód fejletlenebb, vagy hogy az STL fejlettebb lenne. Egyszerűen az STL alacsonyabb szintű (gépközelibb) nyelv mint a létradiagram.
    Az STL ennélfogva sokkal nagyobb jelentőséggel bír a siemens-nél, mint az omronnál! Nem is igazán lehet a kettőt összehasonlítani.

    Nem értem például, hogy egy CPU beszerzése miért három hét.

    Nem jellemző. Múlt héten rendeltünk 315-2 DP-t, meg TP177B-t, sok modult és már megjött.

    Nem azzal van bajom, hogy deklarálgatni kell, hanem, hogy 2007-ben. Miért kell erre időt pazarolnom. Hozza létre magának, ahogy más szerkezetek teszik. Hahó! 2007 van! Az idő egyre drágább!

    Most inkább nem kezdem el magyarázni az adatblokkok lényegét (tartok tőle hogy annyira nem is érdekelne) de hidd el, hogy ha tudnád hogyan működik belátnád a dolog létjogosultságát.

    Hát, pedig pont most volt ilyesmi. Hozzáteszem, nem minden kijelzőjük ilyen. De hogy a program frissítéséhez át kell állítanom a kommunikációs beállításokat (és újraindítani a kijelzőt), hát az nem kicsit cinkes.


    És melyik kijelző volt az, ha szabad tudni?
    Egyébként igen, az is egy módja annak, hogy ''transfer módba'' tedd az OP-t, ha kikapcsolod, bekapcsolod, közben nyomod a megfelelő gombokat, stb.
    De nem az egyetlen. A panel biztosít lehetősgéet arra, hogy transfer módba kapcsolják a rátöltött projecten keresztül is. Akár a PLC egy bitjének változására, akár gombnyomásra, akárhogy. Én mindig úgy csinálom, hogy egy ''rendszer menü''-be teszek egy gombot, ami jelszóvédett és megnyomva átvált, és már lehet is rá tölteni az új projectet.
    A win bázisú paneleknél már ezt sem kell. Aogy elkezded küldeni neki az új projectet, magától átvált és tölti (ahogyan pl. az Omron NS terminálok is).
    Ezért mondtam, hogy a kikapcs-bekapcs fél igazság. 2007 ide vagy oda :)

Új hozzászólás Aktív témák