Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fordfairlane

    veterán

    válasz #65675776 #11 üzenetére

    Azért nincs fedezet, mert nincs kibocsájtó. Nincs nevesített intézmény, vagy kormány, ami mögé oda lehet tenni egy gazdasági ökoszisztémát, hogy na, itt van az a termelői kapacitás, ami garantálja, hogy a pénzért kapsz valamit.

    x gon' give it to ya

  • fordfairlane

    veterán

    válasz #65675776 #16 üzenetére

    Természetesen a kibocsájtónak nem kell államnak lennie, lehet egy cég is, vagy valamiféle cégek közt létrejött társulás is. Nem véletlen, hogy ilyen sokféle pénzhelyettesítő eszköz létezik. Viszont ezek az eszközök nem olyan univerzálisak, mint az államok jegybankjai által kibocsájtott pénzek, jellemzően az adott cég vagy cégszövetség profiljára jellemző termékekre vagy szolgáltatásokra lehet csak őket beváltani.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • dabadab

    titán

    válasz #65675776 #6 üzenetére

    "Még szerencse, hogy követhetetlen."

    Ezt a mitoszt nem tudom, hogy ki terjeszti, de nem igaz.

    (#11) daa-raa: Az arany mogott sincs fedezet.

    (#8) Blindmouse: "senkinek sem esett le ha nem áll egy pénz mögött senki, az azt jelenti mindenki szarik rá, ha ellopják"

    A ket mondatresz kozott nincs osszefugges. Ott van pl. az arany, amogott se all senki, de ha ellopjak, akkor ott intezkedes lesz.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • Penge_4

    veterán

    válasz #65675776 #11 üzenetére

    "A probléma inkább az, hogy semmiféle fedezet nincs mögötte."

    Oké. Akkor holnap kirabolom a Fort Knox-ot és holnapután (ha sikeresen végrehajtottam és túléltem) teli pofával üvöltöm szét a világban, hogy "Sallalálalá, nincs fedezet az arany mögött, csak egy sárga fémdarab, nyehehehehehe...." :DD

    (#15) deicide: "Ha bankot nézünk, ott pedig az adott állam garanciát vállal a betétekre, BTC-re ilyen szintén nincs."

    Oké. Akkor a BTC-t úgy képzeld el, neked van x pótolhatatlan vagyontárgyad. Eredeti Picasso festmény, Faberger tojás és hasonlók. Ezt két esetben bízod rá harmadik félre.

    1. Te magad rettegsz, hogy betörnek hozzád és kirabolnak.
    2. Szeretnél belőle pénzt csinálni mondjuk egy aukció során, mert hiába értékes, amikor nem adnak érte kenyeret a boltban.

    Arra meg nem lennék büszke, hogy a papírpénzt simán megsemmisítheted, mert csinálnak helyette újat. A digitálist meg úgyszintén, mert oda még papír meg tinta sem kell.

    (#16) daa-raa: Oké. Ha az állam azt mondja, hogy a Bitcoint (vagy bármilyen neki tetsző altcoint) innentől kötelező elfogadnia minden olyan kereskedőnek, aki a Magyar Állam területén kereskedik, különben jön a NAV és balhé lesz, akkor utána már minden szép és minden jó?

    Tényleg nem érzed, hogy mennyire visszás, hogy valamit, ami tényleg lehet akár egy értéktelen kavics vagy papírfecni is azáltal kap értéket, hogy az állam kényszerítő erővel, önkényesen kikényszeríti az elfogadást? Ha pedig elegendő állam/unió fogadja el, akkor világvaluta lesz, mint a dollár vagy az euró. De attól még ugyanúgy értéktelen papírfecni.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz #65675776 #23 üzenetére

    Az arany azért jó példa, mert pont ugyanaz adja az értékét, mint a bitcoinnak: az emberek értékesnek tartják. Az arany nem ehető, gazdasági értelemben nem jó alapanyag, lényegében használhatatlan (szerk: illetve ez így pontatlan, dabadab megfogalmazása pontosabb, miszerint ipari felhasználás alapján kisebb lenne az értéke, mint jelenleg) . Csak szép, ezért értékesnek tartják.
    Nem az a probléma, hogy nincs fedezet a bitcoin mögött, hanem az a probléma, hogy nincs jogi szabályozás körülötte. Ha lenne, akkor most lennének felelősök, és kártalanítva lennék a tulajdonosok. De mivel nincs szabályozás, így senki sincs semmire se kötelezve.

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz #65675776 #23 üzenetére

    Egészen pontosan mi az a lényegi különbség az arany és a BTC között, ami miatt az egyiknek lesz önmagában értéke, a másiknak meg nem? (Az arany ipari felhasználása itt nem igazán működő érv, mert az önmagában csak legalább egy nagyságrenddel alacsonyabb árfolyamot indokolna.)

    DRM is theft

  • Penge_4

    veterán

    válasz #65675776 #23 üzenetére

    "De a BTC és hasonló dolgok mögött még csak hasonló sincs."

    Akkor szerinted egy protokolnak, amely lehetővé teszi, hogy harmadik fél bevonása nélkül, proof of work módon, hamisíthatatlan, könnyen ellenőrizhető és korlátlanul osztható egységeket hozzunk létre, amelyeket tetszőleges mennyiségben a világ bármely pontjára továbbíthatunk pillanatok alatt (a hitelesítéshez 10 perc kell), illetve decentralizált felhős jellege miatt elegendő egy kulcspárral rendelkeznünk és ezt akár offline formában tárolnunk nincs értéke önmagában?

    Mert ez alapján a gondolatmenet alapján semmilyen digitális dolognak nincs értéke, nemde?

  • dlaczkó

    újonc

    válasz #65675776 #37 üzenetére

    Óóó, dehogy nem tudja hol van. Pontosan tudja ő hol van, a saját zsebében. Nem lepne meg, hogy az egész Mt.Goxot ezért a lenyúlásért alkották meg, mert tudták, hogy esélye sincs senkinek sem visszaszereznie a pénzét. Így megcsinálták a világ legnagyobb "bankrablását".

    [ Szerkesztve ]

  • gabber01

    addikt

    válasz #65675776 #37 üzenetére

    Ami meg "véletlenül" mégis előkerült, bár eddig sehol sem találták, pedig mindenhol keresték, az meg mit ad isten, nem kerül vissza jogos tulajdonosaikhoz... De érdekes... :D

    Man proposes, god disposes. Dum spiro, spero.

  • gabber01

    addikt

    válasz #65675776 #40 üzenetére

    " Az eredeti tulajdonosok semmit sem kapnak majd belőle."

    Szerintem nem jól értelmezed. Nyilván ezek a coinok valakiknek a tulajdonát képezik. Vagy egyébként hogy tűnhet el gazdátlanul akár egy coin is, hogy ne keresné valaki ebben a csodarendszerben? Nonszensz.

    Man proposes, god disposes. Dum spiro, spero.

  • Penge_4

    veterán

    válasz #65675776 #37 üzenetére

    "Ebből szokott keletkezni a hiperinfláció."

    Akarod mondani, defláció, mivel 21 millió egységtől több nem lesz belőle, viszont ez korlátlanul osztható. Jelenleg 8 tizedesjegyig, de amint indokolttá válik (pl. 1 satoshi = 1 cent lesz) máris lehet tovább növelni.

    "Egyébként meg milyen valuta az, ami pl most is olyan szinten nyom nélkül tűnik el, hogy még csak a kezelője sem tudja merre van?"

    Olyasmi, mintha én kirabolok egy ATM-et, majd elásom valamelyik erdőben a pénzt és azt hazudom, hogy nem tudom, hogy merre van.

    De mivel látom, hogy nem igazán olvastad te sem a dokumentációt: rossz a hasonlat, mert a pénzt tényleg nem lehet lokalizálni. Viszont a Bitcoinhoz amint hozzáfér valaki (értsd: fizet vele) lekövethető.

    Amíg nem derült ki egyik fél identitása sem, addig névtelen címek közötti tranzakciók, de amint lokalizálják, hogy a fogadó cím pl. John Smith, angliai pub tulajdonos hivatalos címe, elmennek, kikérik a biztonsági kamerák felvételét és megnézik, hogy 2014-03-21 14:47-kor ki állt ott a pultnál, kezében okostelefonnal, QR kódot scannelve. Innentől pedig kezdődik a hagyományos nyomozás.

    + ha interneten is fizet a Bitcoinjaival és nem titkosítja az IP címét (TOR, VPN és társai), akkor az alapján is egész jól tudják lokalizálni, ha nagyon akarják.

    Viszont amit nem tudnak: Befagyasztani a számláját. Vagyis pl. véletlen rendszerhibából eredően nem fogsz egy egzotikus országban megrohadni, mert éppen hiába húzza le a szálloda recepciósa a kártyádat, a számlád befagyasztásra került.

    Ergo: nem nő a fejedre a hatalom és a rendszer. De ettől még nem lesz anarchia, mert ugyanúgy el tudnak kapni ha indokolt, akár a helyszínre utazva, ha nem indokolt, akkor miután hazaérkeztél.

    De akik amiatt rettegnek, hogy ha elterjed a Bitcoin, akkor összeomlik a civilizáció azok valószínűleg vagy nagyon fiatalok és még nem éltek a Visa/MasterCard előtti időkben, vagy túl gyorsan felejtenek és történelmet sem tanultak.

    Régen is éltek emberek, régen is fejlődött a világ, régen is voltak időszakok mikor virágzott és időszakok, mikor hanyatlott a gazdaság és érméket vagy készpénzt használtak.

    Mai fejjel nézve visszagondolva az akkori időkre ugyanúgy tűnhet, hogy "De könnyen át lehetne verni azokat az embereket, ha visszarepülhetnénk az időben a jelenlegi tudásunkkal.", de valahogy mégis működött a gazdaság. Mégis éltek azok az emberek, szaporodtak és ennek leszármazottai vagyunk mi, vagyis bizonyítékai, hogy annyira mégsem volt ördögtől való a szabadságnak ezen formája, amikor az embernek nem dugnak lépten-nyomon kamerákat a seggébe (képletesen és szó szerint is).

    "Mit értesz digitális dolog alatt?"

    Akár szoftvert, mint Windows, Linux, OSX vagy felhasználói programok, játékok. Akár szolgáltatásokat, mint Google szolgáltatások vagy a Facebook. Ezek mind digitális dolgok, amiknek semmilyen állam nem garantálja az értékét, mégis az emberek azt tulajdonítanak nekik.

Új hozzászólás Aktív témák