Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dabadab #23 üzenetére

    "Dehogy nem volt joga, ott a TOS, tulajdonképpen az volt az érdekes, hogy nem rakták ki előbb."

    Úgy értettem, hogy jelenleg ezen megy a vita, hogy a TOS tartalmazzon-e tartalmi cenzúrát vagy csak jogi kényszer hatására tilthassanak le bárkit.
    Musk amellett érvel, hogy amíg a hatóságok nem kényszerítik rá a Twittert, addig ne tilthasson le senkit, függetlenül a hozzászólása tartalmától, mivel nem a Twitter dolga és felelőssége eldönteni, hogy mely hozzászólás sérti a törvényt és mely nem. És mivel nem szerkesztett, hanem adat továbbító médium, így neutrálisnak kell maradnia.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dabadab #59 üzenetére

    Szerintem kevered a moderációt a szerkesztéssel.
    Nem kell a szocmédiát begyömöszölni sehová, egyszerűen a moderációs gyakorlatot kell törvényi szinten szabályozni, hogy moderáció címszóval ne tudjanak a közösségi oldalak tartalmi cenzúrát folytatni, vagy ha mégis, akkor járjon az a nem kicenzúrázott tartalmak iránti jogi felelősség felvállalásával.
    Musk pont arról beszélt a Twitter kapcsán, hogy semmi értelme a sajtóhoz hasonlóan világnézeti vagy akármilyen arculatot adni a közösségi médiának, mert azzal nem közösségek, hanem szekták jönnek létre amelyek aztán tök jól elbeszélnek egymás mellett.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dabadab #62 üzenetére

    "a moderáció az a szerkesztés meg a nemszerkesztés között van"

    Ez tévedés. A moderáció teljesen jól definiált fogalom: a közzétett tartalomnak meg kell felelnie egy előre meghatározott objektív(!) feltételrendszernek, ha ezeket teljesíti, akkor a tartalmától függetlenül meg kell jeleníteni, különben már nem moderáció, hanem szerkesztés. Ez nem szürke zóna, mivel nincsenek benne szubjektív elemek (vagy legalábbis nem több, mint mondjuk egy bírói döntésben).
    A szerkesztés ezzel szemben felvállaltan szubjektív alapon történik, így a szerkesztett tartalom nem csak a létrehozója, hanem a leközlője értékítéletét is reprezentálja, amiért viszont mind a készítőnek, mind a szerkesztőnek felelősséget kell vállalnia.

    "Miért ne?"

    Mert onnantól az már nem moderáció, hanem cenzúra, ami pedig a szólás szabadságának megsértése.
    Ha kigyomlálják az offtopic vagy nyilvánvalóan törvénysértő, trágár, személyeskedő tartalmat, az a moderáció, de ha politikai, világnézeti vagy csak személyes szubjektív alapon csemegéznek a hozzászólások között azzal megsértik az egyén szólás szabadságához való jogát.
    Mivel magánvállalkozásokról van szó, természetesen eldönthetik, hogy csak moderálnak vagy szerkesztenek is de akkor vállalják fel az azzal járó jogi felelősséget, mint ahogyan az a hagyományos média nézve is kötelező.

    "Ezt nem nagyon gondoltad végig, igaz?"

    Dehogynem, pont az lenne a lényeg, hogy a közösségi oldalaknak ne érje meg a moderáció mögé bújva cenzúrázni, mert onnantól perek milliói szakadnának a nyakukba. Ezzel lehetne rákényszeríteni őket, hogy valóban neutrálisak maradjanak.

    "Ez akkor is tök simán létrejön, ha a közösségi oldalak semlegesek maradnak, láttunk már ilyet eleget."

    Szektásodás természetesen volt és lesz is, viszont nagyon nem mindegy, hogy maga a közösségi oldal megmarad-e neutrális kommunikációs felületnek vagy maga is egy-egy szekta hitbizományává silányul.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dabadab #64 üzenetére

    "Ez egészen pontosan hol is van definiálva, különös tekintettel az objektivításra?"

    Ha a moderációs feltételeket valamilyen módon definiálják, akkor értelemszerűen nem csak a hozzászólásoknak, hanem a moderáció gyakorlatának is azon feltételeknek kell megfelelnie. Ha a feltételrendszer nem objektív, akkor onnantól az már nem moderáció (jobb esetben szerkesztés, rosszabb esetben cenzúra), hiszen a hozzászóló nem tudhatja, hogy milyen szabályokat kell betartania, mert maguk a követendő szabályok is az üzemeltető szubjektív értelmezésén múlnak. Márpedig bármilyen szabályozás alapfeltétele, hogy az egyén még a cselekvés előtt tisztában legyen a lehetséges követelményekkel.

    Természetesen a végtelenségig el lehet menni a "semmi sem objektív" konyhafilózófia vonalon, de pont erre való a jogi szabályozás (ami a közösségi médiából hiányzik), hogy a gyakorlatban elejét vegye a hasonló vitáknak azzal, hogy konkrét kérdésekben egyfajta társadalmi közmegegyezés alapján az arra kiépített intérményrendszer döntse el, hogy mely fogalmak alatt mit kell érteni.

    "Az sem szólásszabadsági kérdés, hogy egy arra járó idegen ráfestheti-e a házad falára, hogy "szeretlek Gizi" és ha ezt megtagadod tőle, az nem a szólásszabadság lábbal tiprása."

    Valóban nem az, mert tulajdonjogi kérdés, de próbálom végigvinni az analógiát:

    Ha felajánlod (vagy egyenesen pénzt keresel belőle), hogy a faladat mások üzenetküldésre használhassák, akkor:
    A. vagy elfogadod, hogy mindenki azt ír rá, amit akar és csak akkor lépsz közbe, ha arra törvény kötelez,
    B. vagy ha cenzúrázod a feliratokat, akkor a fennmaradtak tartalmáért osztoznod kell a felelősségben, hiszen azokat a Te beleegyezéseddel olvassák az emberek

  • totron

    addikt

    válasz dabadab #62 üzenetére

    Ezt nem nagyon gondoltad végig, igaz?
    Én úgy vettem észre, hogy a körmondat-generálás a lényeg. Elalvás előtt jó, lefáraszt. Írni fogok egy hardcorekörmondatosító scriptet, hogy kimaxoljam a műfajt, egyben tükröt tartson bendegúznak. Nem akarom megbántani és általában örülök a szép nagyra hízlalt kommenteknek, de ezek csak dagályos körmondatok a lényegi tartalom 5x-ösére hígításával. Néhol túl sok a szabadidő, másnál túl kevés, lehetne ezzel kereskedni egymás közt. Létezik is, szívességbankként szoktak rá hivatkozni, de el szokott halni hamar/ a manírkodás szintjén megreked.

    [ Szerkesztve ]

  • FunPro

    senior tag

    válasz dabadab #92 üzenetére

    Azt nem tudtam, hogy erre van külön hatóság. :B

    De ha ez így van, akkor is érdekes, mert ha a central parkban valaki pofán ver, hogy ugyan fogd mán be, akkor arra van jogi procedúra. Ha a twitter csinálja ugyanezt, arra meg nincs.

    I'll try my best, and that's the best anyone can do.

Új hozzászólás Aktív témák