Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Robitrix

    senior tag

    válasz poci76 #1 üzenetére

    erre azért ne fogadj...... én még emlékszem, hogy a 80-as években voltak kifejezetten számítógépes magazinok. Microszámítógép magazin és egyebek. Ez még úgy a C64-esek és kezdeti PC-k kora. Na akkor jelent meg egy poénos irás, ami a "jővő" felhasználó levelire válaszoltak. egy elképzelt jővő beli panaszkodó olvasó és ott volt neki a újság válasza, amiben leírták neki, hogy az akárhány GB-os RAM-os gépe és a 2-3 TB háttérkapacítású már alavult. ne foglakozzon vele vegyen inkább valamim korszerűbben. A poén az volt benne, hogy a 80-as évek elképzelései szerint elképesztő kapacitások is kevesek lesznek a jővőben. akkor még 64 KB-os RAM volt egy mikroszámítógépben és 2-300 kb volt a lemezegység kapacitása és a PC-k is pár 100 KB rammal dolgoztak 10-40 MB merevlemezek mellett. Szóval akkoriban gigákról meg terrákról beszélni teljesítményben erős poén volt. Röhögtünk rajta. Ma meg azon röhögök közel 40 év múlva, hogya az akkor poénnak szánt teljesítmények és kapacitások simán benne vannak a ma hétköznapi gépeinkben... :) Szóval amikor azt mondod, hogy a 16 exebájt kapacitás poén... talán 30-40 év múlva elavult lesz... :)

  • Robitrix

    senior tag

    válasz opr #14 üzenetére

    Azért ez is kötödig a teljesítményhez. azért a web korai szakaszában, mikor analog modemek voltak az adatávitel eszközei egy használható web oldal össze mérete nem igen lehetett nagyobb 150-200 kbájtnál. Hiszen egy 56,6 kbit/sec sebességű analog modem optimális esetben tudott letöltési sebességben úgy 6-7 KB-ot másodpercenete. De sok felhasználónak csak 33,6 vagy 19,2 kbit/sec modeme volt. Egy felhasználónak nem volt türelme kivárni perceket, mire betöltöddött egy oldal teljes tartalma ilyen alacsony sebességek mellett. 1 perc várakozás után inkább ott hagyta az egész oldalt. A dolog ma is igaz. ma se várn egy felhasználó 5 percet arra, hogy betöltődjön egy weboldal.... addigra rég ott hagyta a francba az egészet és 3 oldallal arébb böngészik már.... Persze ma képes egy gép percenete sokszáz MB átvitelre általában. viszont kérdéses, hogy képes-e web szerver kiszolgálni egyszerre 1000 felhasználót másodpercente sok 10 MB/sec átviteli sebesség mellett.... van olyan web oldal, amit hetente néz meg egy felhasználó és van amire naponta néznek rá 1 millióan. Szóval ma se mellékes egy web oldal adatmennyisége azért...

  • Robitrix

    senior tag

    válasz poci76 #21 üzenetére

    Azért ha abból indulok ki, hogy az első PC- amivel dolgoztam....(figyelem ókori történelem következik) :) egy turbó XT volt 8086-os procival(16 bit) nem az eredti 4,77 Mhz-en ment a proci, hanem sűvitett 8 Mhz-en. :) Nagyjából 340 ezer utasítést tudot véhgezni max 16 bites adatokkal másodpercente.
    volt a gépben 640 kb RAM, és egy 20 Mb-os MFM csatolos 5,25 hüvelykes 1 kilós merev lemez nagyjából 80-100 kb/sec átviteli sebességgel.
    Ma az otthoni 3 éves PC-m van egy 6 mag 12 szálas proci 4,2 GHz-es turbó(már lassan elavult) 16 GB DDR 4-es ram. háttértáróló meg vana gépben vagy 4-5 TB több SSD és és egy HDD társaságában. 64 bites utasitásokból képes a gép úgy 400-500 GFLOP végrehajtására 64 bites adatokkal. A GPU meg valahol a 6 TFLOPS teljesítményű... nagyjából 35 év a különbség. Mint látszik számos teljesítmény adat a több 1000-szeresére bövült mások meg például a miliószorosára azóta. Ennek tükrében igen nehezen tudnám megmondani, hogy milyen paraméterei lesznek egy számítógépnek 30-40 év múlva. A 80-as évek közepén röhögtünk az előre vázolt teljesítméyn adatokon, mert elképzelhetetlennek tünt akkor a TB-os adattárolók és a Sok GB-os memóriák. Ma ez a általános realitás egy gépben... Ki fene gondolta 35 éve, hogy lesznek mobil telefonjaink. Legfeljebb a Star trekben láttunk kommunikációs eszközöket, ami SCI-FI volt. Ma ott van egy nagy teljesitmányű számítástechnikai eszköz kommunikációra és mindfenre a kezünkben 100 gflops számítási teljesítménnyel akár 256-512 GB háttértárólóval és 8-12 GB RAM mellett. Nagyjából egy ilyen eszköz pont olyan mese volt 35 éve, mint amikor valakinek azt, mondták volna a középkorban, hogy az emberek a levegőben közlekednek órák alatt föld másik felére. Vagy egy perc múlva már videon látjuk, hogy mi történik a föld másik oldalán stb. HA valamit megtanul az ember az elmúlt évtizedek tapasztalataiból, akkor a soha nem mond semmire, hogy soha... :)

  • Robitrix

    senior tag

    válasz opr #23 üzenetére

    Csoda azért nem kell hozzá csak némi müszaki ismeret, hogy mire képesek a mi eszközök, mennyi felhasználót kell kiszolgálni egy adott időben illetve mennyi adatot lehet józanul odatolni kezelhető szinten. a megfelelő eszköz ehhez a "JP" módszer. vagyis a Józan Parasztész... :) azért ez nem mindenkiben van meg... :) De tudod, hogy nem lehet szar alkalmazást késziteni, ami nem megfelően működik... legfeljebb megelőzi a korát és hardver még nem elég feljett hozzá... :) Majd alá fejlődik a hardver... idővel.... :) Erről eszembe jut a haverom, aki egy szoftveres cégnél dolgozott fejlesztő ként. Egy nagyobb cégnek fejlesztettek egy rendszert. Nos nagyon ötletesen írták meg minden objektív orientált benne még az adatok kezelése is. És még a nagyanyja térdekalácsa is le-fel öröklődött összevissza az adatkezlésben. Na mondom ok végül is müködik. 5 adattal, de vajon mennyi ügyfél és adat lesz a cégnél? Mennyi a napi várható transzakció szám? Na tessék akkor megfelelő reális adatokat generálni és kipróbáln.... ki lett próbálva és kiderült egy komolyabb adat lekérés futott vagy 2 órát több 10 ezres felhasználó és sok milliós adat mennyiségek mellett... Ok akkor várható, az, hogy az ügyintéző lekér valamit majs kimegy sétálni a városba 2 órát, hogy mire visszatér, hogy kapjon valami infót a rendszerből? Főleg ha többen is használják egyszerre a rendszert..... szóval elegancia akkor mehet a kukába és előtérbe a hatékonyság.... hogy egy használható pár másodperces válasz időnél ne igen legyen több.

  • Robitrix

    senior tag

    válasz opr #25 üzenetére

    Azért tudod miért lendült ám fel a technológiai fejlődés az utolsó 100évben???? annyira megjavult a világban a kommunikáció. Valaki kitalál valamit Ausztráliában és publikálja, akkor 10 perc múlva olvassák a dolgot európában vagy amerikában. Jééé az az ausztrál fickó(kutató csoport vagy akármi) mit is talált ki. ez mennyire haonlit ahhoz, amivel mi fél éve szarakodunk és nem találunk rá megoldás. vajon, ha mi azt használnánk amit az ausztrálok a mi problémánkra.... :) Régen meg az volt, hogy valaki elutazott tanulni mondjuk Pest-Budáról Párizsba. Mondjuk mint cipész.... Talán élve oda is ért egy hónap múlva. Ott megtanult egy újfajta cipő talpaló módszert. aztán pár év múlva visszautazott Pest-Budára és elkezdte itthon elterjesztani az új módszert... innováció a középkorban.... gyakran évek évtizedek alatt terjedt el valami a világban. Ma akár percek kellenek a világ túl oldalára eljusson valami új gondolat vagy ötlet, ami aztán megtermékenyiti mások elgondolásait vagy módszereit. Na ezért robbant be a fejlődés. és a tempó csak gyorsul az egyre fejlettebb kommunikáció miatt.

Új hozzászólás Aktív témák