Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz FTeR #1 üzenetére

    A digitális nyomtató voltaképp olyan, mint egy hatalmas asztali nyomtató.
    A különbség, hogy gyorsan, olcsón és relatíve jó minőségben lehet vele nyomtatni, szemben a hagyományos nyomdai eljárásokkal.
    Itt egy példa: [link]

    Én egy ilyen gépen dolgozom ebben a pillanatban is :)
    Képes merev anyagokra, táblákra, és tekercsekre is nyomtatni közvetlenül! Mindezt bagóért, olyan 1500-2000 forintos m2- áron önköltségbe.

    A nyomdával az a gond, hogy nem éri meg kis példányszámot nyomtatni. Mivel ott minden nyomatról készítenek egy klisét, egy mintát, ami alapján nyomják a többszáz több ezer darabot. És ennek az árát kell megfizetni. Meg a levilágítás meg egyéb szakmai dolgokat.
    Tehát a lényeg, hogy hagyományos nyomdában mondjuk 50 darab A/4-es szórólapot kinyomtatni nagyjából ugyan annyiba kerül, mint 5000-et! Most csak hasra ütöttem, a nagyságrend a lényeg.

    Ezzel szemben a digitális nyomtatógépek, amikről a cikk szól, képesek 1-1 darabot is ugyan olyan olcsón kinyomni, mint 100-at. Mivel a nyomtatandó anyagot digitális formában legtöbbször tömörítetlen *.tif-ekben küldjük rá a nyomtatóra. Hasonlóan egy asztali géphez.

    Plusz előnye, hogy villámgyors. A linkkelt képen látható géppel én képes vagyok akár napi 150m2-t megnyomtatni "jó" minőségben.

    Aztán, hogy ez miben segíti előre a gazdaságot nemtudom. Talán annyiban, hogy jóval olcsóbb technológia, mint a nyomdai. Ez a gép (amit linkeltem) cirka 25 millióba kerül. Egy nyomdagép pedig ~ 100-150-200 millió forint. :)

  • Dany007

    veterán

    válasz Laci.M #3 üzenetére

    Igazán nincs mit. Amíg nem dolgoztam vele én se hallottam róla :)
    Inkább az ipari / vállalkozói szegmens a célpont, mint az egyéni. Amúgy már több, mint tíz éve elterjedt ez az iparág.

    Ha már itt vagyok, kiegészítem.
    A digitális nyomtatók egy fajtája az UV nyomtató. Aminek a lényege, hogy a festéket UV fénnyel "szárítja" szilárdítja meg. Ezek UV reaktív pigment alapú festékek.
    A digitális nyomtatók közül ennek a típusúnak van a legnagyobb előnye a hagyományos nyomdai gépekkel szemben.
    Ugyanis ez azonnal szárad! Ahogy jön ki a gépből a nyomat, az UV lámpák azonnal szárítják a festéket. (voltaképp beindítanak egy kémiai folyamatot, amik megkötik a festéket) Ezért a kész nyomat egyből szállítható / szerelhető stb...
    Ami ebből következik, hogy a nyomat igencsak erőtálló. És nem árt neki a napsugárzás.
    A hagyományos nyomdai képeket / prospektusokat kiteszed a napra, és pár hét alatt teljesen "kiszívja" a nap. Láttam már olyat is, ahol a sima fehér papír maradt meg. Ezzel szemben az UV-s digitális géppel készült nyomatokon 3-4 év(!) után se látható színhalványodás, csak utána.
    Szóval ez egy nagyon nagy előny.

    Viszont a ~ 20 milliós árával nem az egyénnek készül, hanem cégeknek. V.színű ezért nem látni webshopokban, vagy itt a PH!-n sem.

  • Dany007

    veterán

    válasz VIC20 #5 üzenetére

    Igen, a nyomdagép az voltaképp analóg. Mivel mindenképpen kell egy klisét készíteni / levilágítani mielőtt bármi is történhetne.
    A digitális nyomtatók pedig egy egyszerű JPG-ből is képesek nyomtatni akárcsak az asztaliak.
    Igen, a sima kis asztal nyomtatók is digitálisak. De nem összekeverendő a kettő. Az csak egy kis asztali nyomtató, mezei felhasználásra.
    Amiről a cikk szól, az pedig ipari felhasználás. És ipari felhasználásra még nem voltak ilyen nyomtatók a C64 idejében :)
    Szóval a digitális nyomtatás egy iparág. Voltaképp semmi köze az asztali "játékszer" nyomtatókhoz. Technológia és alapelv minimálisan hasonlít és ennyi.
    Ezért az össz. nyomdai iparban létezik a hagyományos / ofszet nyomtatás és a digitális nyomtatás. (meg még jópár fajta) Ezért ez a neve, ezért a különbség.

    Amúgy még talán plusz érdekesség, hogy a mi nyomtatónk 4x3 literes festéktartállyal rendelkezik. Hogy ez mire elég az változó, képtől függ. Viszont ~ 1 milla egy festékkészlet.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák