Új hozzászólás Aktív témák

  • 0P1

    aktív tag

    válasz pengwin #25 üzenetére

    Erről az a sztori jut eszembe, amikor az okostelefon boom hajnalán, kb 6 éve egy idősebb kolléganőm megmutatott egy FB-re vagy YT-ra feltöltött videot, amin az angry birds-öt nyomogatja a 3 éves kisunokája.

    Miután megnéztem, elismerően bólogattam, és megemlítettem, hogy a háziállatoknak, főleg cicáéknak szánt játékok is egyre népszerűbbek, amikben a cicus mindenféle figurákat, egereket, férgeket, stb. kergethet a mancsocskájával, ami különféle hangokat ad ki, amikor elkapja a cica. Hát ezután úgy nézett rám, mint a véres rongyra.

    Később rájöttem, hogy valami olyan reakcióra számíthatott, hogy "ez igen, micsoda kis zseni, biztosan programozó lesz belőle 6 éves korára", vagy valami ilyesmi....

    Visszatérve erre a nevetséges alfabetikus generációzásra, ezt sose értettem teljesen. Mindig is voltak olyan emberek, akik fogékonyabbak a technológia iránt, és ezen nem változtat (sose változtatott) semmilyen technikai vívmány elterjedése sem.

    Talán csak annyi a különbség, hogy régebben, még azoknak is, akik csak használni akarták a technológiát, kellett egy bizonyos minimális affinitással rendelkezni, így sokan eleve kiestek a felhasználói körből.
    Ez mára annyiban módosult, hogy ma már tényleg egy "digitális analfabéta" is el tudja kezelgetni az eszközöket és szolgáltatásokat alap szinten, és minimális szükségleteit ki tudja elégíteni minden alapvető logika és technikai érzék nélkül is.
    Ha van is valamilyen hatása az infokommunikációs piac fejlődésének az egymást követő generációk IT szakértelmére, az inkább ellentétes hatású.
    Ma már egyre kevésbé kell érteni a "informatikai háttérhez" a végfelhasználóknak szánt szolgáltatások használatához, így azok is "elkényelmesednek", és azok sem kényszerülnek rá az alapvető ismeretek elsajátítására, akiknek amúgy lenne hozzá érzékük.

    Kicsit off:

    Személy szerint kamaszkoromban, kissé naivan, a 90-es évek közepén, a PC boom kellő közepén és az internet láz hajnalán arra számítottam, hogy woww, micsoda változások jönnek, hamarosan mindenki érteni fog az informatikához alap szinten, mert rákényszerülnek, ha nem akarnak lemaradni, hiszen korábban elképzelhetetlen szolgáltatások válnak mindenki számára elérhetővé .
    Ehelyett természetesen nem ez történt: nem a felhasználók okosodtak fel a számítógépek használatához, hanem a kezelőfelületek hülyültek le az (egyszerű) felhasználók szintjére.
    Ami persze utólag gondolkodva nem is baj, a cél szentesíti az eszközt, és a szoftveren könnyebb változtatni, mint az emberen (de csak addig támogatom, amíg nem megy a fogékonyabb power userek rovására a dolog, az advanced funkciók túlságos elrejtésével / esetleg teljes nélkülözésével, mondván, hogy a többségnek úgysincs rá igénye. Előfordulnak bizony vadhajtások is)

Új hozzászólás Aktív témák