Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geller72

    veterán

    Nos, bevallom, nem olvastam el mindegyik hsz-t. Én épületgépészetben dolgoztam az elmúlt 5 évben és raktunk fel pár kollektort. A kínaitól a vaillantig mindent.

    Az én személyes véleményem:

    -Egy valamire való kollektor három fő részére képes használati melegvíz előállítási opcióval közel fél milla. (Itt most nem szeretném a barkács, gagyi, szar pár év alatt tönkremenő olcsó, drain back rendszereket megemlíteni)
    Tehát 500.000 ft körül járunk. Ebben természetesen nincs benne a munkadíj. Tegyük fel, hogy mákunk van és csak ennyibe kerül, és benne van a munkadíj.
    Ez nagyjából 8 hónapon keresztül teljesen, egyéb 1-2 hónap esetén bizonyos százalékban megoldja, további kb 2 hónapban nem igazán hatásos (pl amikor 3 hétig a napot és az eget sem látjuk a ködtől, hófelhőktől..stb) a használati melegvíz ellátásunkat.

    -Hagyomásnyos módszer:
    Gázbojler:cca 60k körül már egy jó minőségű magyar bojlert kapunk. (+-20k)
    Nálunk a családi házban, nem lévén vezetéke sgáz, pb palackkal oldjuk meg. Ez most 3.800,- Ft- Ezzel nyáron 5-6, télen 4 hétig meg van oldva a dolog. ez azt jelenti, hogy tíz év alatt sem kerül annyiba, mint a kollektor. (És akkor a gyenge napsütéses hónapok számát a tíz év alatt nem is számoltam bele, mert éves két hónappal számolva az már majdnem két év lenne, de hagyjuk)
    -Tíz évet nagyon kevés renszer bír ki anélkül, hogy ne kelljen valamilyen összeget rákölteni. Ha valami fontosabb dolog megy tönkre (légbuborék leválasztó, tábulási tartály, szivattyú, folyadék) rögtön tízezrekről beszélünk, plusz a munkadíj.

    Vezetékes gáznál ez az összeg nagyjából a fele. Magánvéleményem az, hogy jelen pillanatban nem megoldás. Csak az tegye meg, aki megengedheti magának.
    Amikor már visszahozná a befektetett pénzt, újat kell kiépíteni.
    Voltam olyan helyen, ahol már 1996-ban ilyeneket raktak fel. Akkor több millio forintért. Most meg szedhettük le, kuka. Újakat raktunk fel. Annak a tulajdonosnak soha nem hozta vissza az árát. Igaz, sokkal környezettudatosabban cselekedett. De közülünk meglehetősen kevesen tehetik meg ezt. Ennek ellenére én is azt tapasztaltam, hogy rendkívül sokan alkalmazták ezt az alternatív megoldást. Hasonlóképpen akkor lenne értelme, ha a többi nyugati országhoz hasonlóan államilag támogatott lenne a project. Németeknél a kondenzációs technológiát úgy be tudták vezetni, hogy az a felhasználóknak egy vassal sem került többe, minha hagyományos kazánt használtak volna.

    Egyszerűen csak a kevesebb gázfogyasztásból megmaradó összeget utalták át a támogatás számlájára. Régebben öt év alatt megtérült egy kondenzációs kazán, ma ez az intervallum szerintem max három év. Nem volt ritka az olyan lakás, ahol a rendszert lecserélve és egyéb energiatakarékos megoldásokat alkalmazva 50%-os gázmennyiség megtakarítást értünk el. Az pedig valóban sok.

    Szóval amíg ezek a dolgok nem lesznek megfelelően támogatva, addig megint csak az tud takarékoskodni, akinek van mit a tejbe aprítania.

    Nagyon jó megoldásnak tartom - és talán lesz jövője - a napelemes cserepet

    De ehhez hasonló úgymond összeállítható és külön, egymástól független részegység megoldások vannak a piacon. Ha ellátogattok az Elcamino-s topicba, ott is olvashattok összehajtható napelem cellákat. Utolsó információim szerin tcca 30W-ot képesek leadni max és majd 30 ezerbe is kerülnek. Lehet számolgatni..:D.
    Üdv

    [ Szerkesztve ]

  • Geller72

    veterán

    válasz Rive #172 üzenetére

    Igen. Előtte egy épületgépész nagykerben dolgoztam. Oda/onnan sok szerelő járt/vitte az anyagot. Én magam is szereltem ilyet. Vannak olcsó rendszerek, de véleményem szerint minőségileg és egyéb jellemzőjükkel messze alulmaradnak a kívánt értéktől. Nem azt állítom, hogy működésképtelenek, csupán a kivitelezésük neccesebb, (méretezés, etc.) valamint azért van riziko egy több körös rendszernél, valljuk be.

  • Geller72

    veterán

    válasz #06658560 #197 üzenetére

    Fedés azért nincs, mert egyik oldalon rá megy amásikra, a másik oldalon pedig a "sin" részén nincs. És a "farok" része is felül van, nem alatta.A felső részen látszik, hogymennyire nyúlik á a farok rész. De nézz meg egy komplett rendszert A napelem kialakításában nincs sem szakmai tapasztalatom, sem elméei tudásom, így arról nem formálok véleményt.

  • Geller72

    veterán

    válasz #06658560 #199 üzenetére

    "Ez lemaradT: az a pár év után kuka az egészet igazán környezettudatos megoldás..."

    ?

Új hozzászólás Aktív témák