Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shtml

    őstag

    Megható a német hatóságok aggodalma az állampolgáraik magánéleti titkainak biztonságáért.

    Ám ha arra gondolok, hogy a német (és az osztrák) kormány már ma is nagyobb hatékonysággal és alapossággal figyeli meg állampolgárait - pl. online házkutatások, vagyis a polgárok gépeire telepített titkosrendőrségi kémprogramok - és nagyságrendekkel több adatot gyűjt róluk, mint az egykori STASI, akkor kissé elfog a röhögőgörcs.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz dajkopali #17 üzenetére

    Igazad van, csak nem akartam túlrészletezni. Az a nyomorék Schäuble (most nem a testi, hanem az agyi fogyatékosságára célzok) addig úgysem nyugszik, amíg a Bundestrojaner tervezete nem megy át a Bundestagon.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz bambano #24 üzenetére

    Csak várd ki a végét. 10-15 év múlva az állam még azt is tudni fogja rólad, milyent szartál.

    (#26) Kopi31415:
    Igen, én már csak ilyen hazudós vagyok. Nem csalódtam benned.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz regent #31 üzenetére

    Nézd, a totális államot nem egyik napról a másikra fogják bevezetni, hanem fokozatosan. Nem fog megismétlődni a Weimari Köztársaság sorsa, a folyamat lassúbb lesz, ám a polgári szabadságjogok eróziója máris megkezdődött.

    Dajkopali tökéletes leírta a 32-es hozzászólásában, minden szavával egyetértek. De a hozzászólásod végén te is pedzegeted...

    Azt a mondást se feledd, hogy ha lemondasz a szabadságodról a biztonságod érdekében, akkor végül mindkettőt el fogod veszíteni. Jelenleg már ott tartunk, hogy a terroristaveszély ürügyén egész országok lakosságának rabosítása kezdődött el: ujjlenyomatvétel, íriszadatok rögzítése, biometrikus útlevél - ez néhol már mind élő gyakorlat, s talán már az sincs messze, hogy születéskor minden csecsemőtől DNS-mintát vesznek. Innen már csak egy lépés a bőr alá beültetett RFID chip.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Morden24 #37 üzenetére

    Mitől rossz neked, ha az állam lehallgatja a telefonbeszélgetéseidet (már gyakorlat), megfigyelő kamerát helyez el a lakásodban, a hálószobádban (10-20 év múlva ez sem kizárt), ellenőrzi az internetezésedet (már gyakorlat) vagy nap mint nap elemzi a székletedet (bambano fenti hozzászólása szerint ez is hamarosan valósággá válhat)? Vagy mindez nem zavar téged, hiszen semmi titkolnivalód nincs?

    Miért éreznéd magad kellemetlenül, ha egy állami hivatalban anyaszült meztelenül kellene megjelenned a teljesen felöltözött állami hivatalnokok előtt? Talán azért, mert a tested csak a tiéd és te szeretnéd eldönteni, kinek mutatod meg magad? Talán véletlen, hogy a meztelenre vetkőztetés a foglyok megtörésének része (Guantanamo, náci koncentrációs táborok)?

    Vagy az is zavarna, ha a teljes magánéleted, gondolataid, vágyaid, szerelmeid, apróbb emberi hibáid és kisebb (nem köztörvényes) bűneid - vagyis az egész személyiséged, az életed - nyitott könyvként, pucéran heverne az állami hivatalnokokok előtt? Másképpen megfogalmazva teljesen kiszolgáltatva, lelkileg meztelenül állnál egy arctalan szervezet előtt. Komolyan nem zavarna mindez?

    A jelen tendenciák nagyon ebbe az irányba mutatnak.

    A DNS-mintával konkrétan az az egyik bajom, hogy ma még nem, de belátható időn belül minden lényeges személyiségi vonásom megállapítható lesz belőle. Az ízlésem, a szexuális preferenciáim (még az is, vajon a karcsú vagy a teltebb nőket szeretem jobban), hajlamaim testi vagy lelki betegségekre, az intelligenciahányadosom, várható élettartamom stb. stb. Mindezek a személyiségem jelentős részét teszik ki, hadd dönthessem már el én magam, kivel osztom meg ezeket és kivel nem.

    A másik gondom a DNS-mintákkal az, hogy ezeket az adatokat az állam bármikor eladhatja vállalatoknak jó pénzért. Már régóta gyakorlat, hogy a BM címnyilvántartója merketingcélokra pénzért eladja az állampolgárok egyes adatait. Konkrétan csak a lakcímekről tudok, de nem lennék meglepve, ha ezeket pl. életkor vagy más szempontok szerint csoportosítva is árulnák. Mi a garancia arra, hogy a DNS-emből kinyerhető adatokkal valamikor nem fog ugyanígy kereskedni az állam? Eleinte biztos tiltanák ezt a törvények, de a törvények bármikor megváltoztathatók vagy megszeghetők. Esetleg véletlen hiba vagy bűncselekmény során is kikerülhetnek, ahogyan ez banki adatokkal már jópárszor előfordult a világban. Vagy talán arra is emlékszel, hogy pár éve adónyilvántartási dokumentumokat találtak budapesti kukákban, nem is keveset - legalábbis úgy emlékszem hiszem, azok voltak.

    A DNS-, ujjlenyomat- és íriszmintákkal ún. Computerfahndung is folytatható. Csak németül ismerem a szót, nem tudom, mi erre a magyar szakszó, talán számítógépes nyomozásnak lehetne nevezni. Azt jelenti, hogy bizonyos kritériumok alapján átfésülik a teljes adatbázist és kigyűjtik a gyanús találatokat. A gond ebben az, hogy már attól gyanússá válhat valaki, hogy bekerült egy találati listába, hiába ártatlan. Na mármost, ha én pl. dupla Y kromoszómás vagyok, akkor alapból benne leszek az erőszakos bűncselekményekkel gyanúsíthatók listájában, még akkor is, ha soha életemben egy légynek sem ártottam. De természetesen rengeteg más kritérium alapján is rákerülhetek a potenciális gyanúsítottak listájára, ami pl. azt eredményezheti, hogy alapból biztonsági kockázatnak tekintenek engem vagy más hátrányokat szenvedhetek.

    Bocsánat a kisregényért, de ha téged az említett lehetőségek nem aggasztanak, akkor élj tovább boldog tudatlanságban - nem, nem megbántásnak szántam. Nem kell ehhez conspiracy theory-t olvasni, én sem vagyok járatos benne.

    [ Szerkesztve ]

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Vladi #40 üzenetére

    Ha-ha, nagyon komoly érvelés. ;]

    Szóval szerinted Ikarosz pár ezer évvel ezelőtti kudarca csökkentette a 20. századi repülés megvalósíthatóságát?

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Morden24 #47 üzenetére

    Úgy látom, egy szót sem értesz abból, amit neked írnak. :( Bár én itt némi ellentmondást érzek, mert retorikailag igen képzettnek tűnsz:

    "Továbbra sem lehülyézlek, csak..." :o

    Álmodj, királylány...

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    Pár részlet egy másik oldal cikkéből, amely idéz egy német forrást. Azért ezt idézem be, mert így nem nekem kell lefordítanom (bár nem lenne gond az sem):

    "A magánélet védelmének megsértése nem egyeztethető össze az emberi méltósággal, ezáltal pedig alkotmányellenes. A tervek között nem szerepel az akciók előzetes megvizsgálásának lehetősége, így a bevetések előtt nem derülhet ki az sem, hogy sérülnek-e az emberek jogai vagy sem. Míg általában egy bíró dönt a hasonló akciók engedélyezéséről, itt csupán két BKA-alkalmazottra lesz ehhez szükség. Ehelyett biztosítani kellene, hogy a döntéseket mindig egy független és semleges szervezet, vagy akár egy bíró hozza meg"

    Az sem kicsit vicces és az alkotmány semmibevétele, hogy a BKA saját magának engedélyezi a megfigyeléseket.

    (BKA = Bundeskriminalamt = Szövetségi Bűnügyi Hivatal

    Geiger a véleményével nincs egyedül, hasonlóan vélekedik Christoph Gusy bielefeldi jogász is. A két szaktekintély szerint semmi sem bizonyítja, hogy valóban szükség van online házkutatásokra és hogy ezekkel valóban növelhető az emberek nemzetközi terrorizmussal szembeni védettsége. Geiger hozzátette, hogy ezenkívül a tervezet egyáltalán nem törekszik a német alkotmánybíróság által követelt szabadság és biztonság közötti egyensúlyra. Ugyan észrevehető, hogy az előterjesztés készítői megpróbálták az alkotmánybíróság határozatában leírt javaslatokat figyelembe venni, azonban ebben a kérdésben a német kormány továbbra sem az alkotmány szellemében jár el. Ezt támasztja alá, hogy a BKA különleges státuszt kapna és nincs tisztázva az ügyészségek, valamint a hivatal kapcsolata sem.

    Kiemelések tőlem.

    Szóval a német kormány annak tudatában próbál átverni egy törvénytervezetet a Bundestagon, hogy tisztában van a tervezet alkotmánysértő voltával. Ebből kiindulva erősen kétséges, hogy a törvény esetleges alkalmazása mindenben a német alkotmány tiszteletben tartásával történnék.

    [ Szerkesztve ]

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Morden24 #54 üzenetére

    A long tail elmélete (és főleg gyakorlata) nem egészen téged igazol. A személyre szabott reklámok is ezt segítik elő, mert a kisebb célközönség olcsóbban elérhető, kevesebb számú megjelenés szükséges hozzá.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Morden24 #56 üzenetére

    Érdekes az érvelésed logikája.

    Ami a long tailt illeti, itt sem érted a lényeget. Az áruforgalom eloszlása - amiről a nevét kapta - csak egy dolog. A lényeg ott van, hogy az internetes értékesítés megváltoztatta a görbe lefutását, a hosszú farok alatti terület megnőtt a "fejhez" képest. A személyre szabott hirdetések az eloszlás további megváltozásának lehetőségét kínálják, ismét csak a farok javára.

    A te logikád szerint ellenben azért nem érdemes megpróbálni a kis forgalmú áruk eladásának növelését, mert kicsi a forgalmuk. Sajátos látásmód.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Morden24 #58 üzenetére

    Már rég nem a lakás bekamerázásáról beszélünk, nem is értem, miért emlegeted. Az egyénre szabott reklámról beszéltünk - én legalábbis arról -, ha még emlékszel rá.

    Ez pedig igenis a long tail logikáját követi. A nagy tömegben reklámozott áruk forgalmát további reklámmal már nem lehet növelni, ez a fej. A hirdetőfelületekre sem lehet akármennyi reklámot kitenni, mert a célközönség fellázad és blokkolni fog. A forgalom növelése érdekében a cégek nyitnak azon többé-kevésbé niche-termékek reklámozása felé, amelyeket a gyártók pénz hiányában nem tudnának mindenkinek reklámozni. (Nem is lenne értelme totálban hirdetni ezeket, mert a reklámfelület korlátozott, a fizetés pedig már a ráklikkelések számától is függ, vagyis a reklámnak helyet adó cégnek sem éri meg olyan hirdetést közölni, amelyre csak kis arányban klikkelnek.) Ezt a folyamatot segíti elő az információgyűjtésre alapozott, személyre szabott reklám.

    A személyre szabott reklám amúgy nem újdonság, eddig volt, csak kisebb mértékben. Nem kell pl. adatgyűjtéssel foglalkozni, ha egy-egy árucsoport potenciális vevői önmaguktól gyülekeznek egyes oldalakon. Pl. bélyegcsipeszeket, tasakokat, albumokat eddig is érdemesebb volt filatelista oldalakon reklámozni, csak éppen nem minden árucsoportnál alkalmazható jó hatékonysággal ez a módszer.

    Amit az előbb írtál, az is jórészt igaz persze. Csak azt nem veszed észre, hogy az egyénre szabott reklámok többet hoznak a konyhára, mint te gondolod, ugyanis például egymást erősítik az internetes vásárlással, vagy mert olyan fogyasztókat terelnek az internetes vásárlás felé, akik korábban nem vásároltak a neten.

    Az egészet úgy is fel lehet fogni, hogy a long tail filozófiáját alkalmazni kezdik a reklámozásban is, ami újabb lökést ad majd a niche-termékek forgalmának, ezáltal tovább növelve a farok részesedését - természetesen nem határtalanul, mert akkor már nem farokról beszélünk.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz Morden24 #61 üzenetére

    Én végig nem a Google-féle adatgyűjtést ítéltem el - hiszen ezt ki is kerülhetem, ha akarom -, hanem az állam ill. a titkosszolgálatok kielégíthetetlen és erkölcstelen adatéhségét, ami ellen egyre nehezebb védekezni.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Új hozzászólás Aktív témák