Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Kékes525 #12 üzenetére

    A megtermelt termék attól még nem lesz kevesebb. A megszerzett pénzt aztán elköltik, és a felduzzadt szolgáltatóipar (ide értve a hagyományőrző gyártó-mestereket is) elosztja a népességben. Igen, ez lényegében azt jelenti, hogy cserélgetjük egymás közt a pénzt meg a szívességeket, és a legtöbben létfenntartáshoz szükségtelen dolgokra költik a pénzt, de kit érdekel, hogy nem kell vért izzadni.

    Gondoljunk bele, hogy a jelenleg létező munkahelyek nagyobbik része száz évvel ezelőtt - a szolgáltatóipar karcsúsága miatt - egyszerűen nem is létezett, ellenben a mezőgazdaságban rengetegen dolgoztak. Ma már olyan kevesen dolgoznak a mezőgazdaságban, hogy azt már szinte teljesen gépesítettnek mondhatjuk (egy szál ember felszánthat, permetezhet, betakaríthat gigabirtokokat), a felszabaduló munkaerő mégis talált magának másutt munkát. A bányákban hajdanán több tucatnyian dolgoztak egy érben fejenként egy szál csákánnyal, ma már három ember kezel egy autóméretű sziklamarógépet és így haladnak előre, a bányászok fiai viszont már máshol helyezkedtek el. A cikk szerintem sokkal inkább erre próbált rámutatni.

    Minden eddigi automatizáció ellenére a legújabb korban kevesebb a munkanélküli, és kevesebb a szegény, mint száz vagy kétszáz éve, köszönhetően a szolgáltatóipar bővülésének. (Száz éve a nincstelen szegénység aránya közel 80%-os volt Magyarországon.)

Új hozzászólás Aktív témák