Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    válasz BiP #5 üzenetére

    Biztosan lesz társadalmi feszültség. Nem baj, ha ilyen gondolatokkal eljátszik az ember és használja az eszét. :) Még, ha néha hibás következtetésekre jut.

    Én szerintem lesznek problémák, azt nem tudom, hogy átmeneti -e vagy komolyabb bajok lesznek.

    Az ipari forradalomhoz hasonlítani szerintem nem helyes. Hihetetlen mennyiségű ember vándorolt ki ekkor Európából, mert kvázi feleslegesek lettek. A XIX. sz második felében A brit szigetekről 9 millió ember vándorolt ki (egy 32 milliós országból). Az USA-ba viszont tárt karokkal várták őket, ott volt a meghódítható és kiaknázható föld, erőforrások stb. Az ide kivándoroltak, mivel boldogulni tudtak, idővel bekapcsolódhattak a termelésbe és fogyasztásba. De ma már körbeértünk, nincs biztonsági szelepünk.

    Ott volt a gyarmatbirodalom, ami biztosította az ipari termeléshez szükséges nyersanyagokat és piacot is Nem azért álltak elsősorban rá az ipari termelésre, hogy hatékonyabbak vagy nehogy isten minőségibb terméket állítsanak elő. Hanem pont azért mert a gyarmatok ontani tudták az erőforrásokat és a feldolgozásukat gépesíteni kellett, illetve így sokkal nagyobb termelékenységet és profitot lehetett elérni.

    De nem irigylem az akkori átmeneti időkben élőket sem. Mérgező levegő, vegyszerek, gyermekmunka, kiszolgáltatottság. Volt pár leírás abból az időből, ami szerint az akkor Angliában élő munkásoknak rosszabb sorsuk volt, mint az USA-ban a rabszolgáknak. Elsősorban az egészségügyi kilátásaik miatt.

    Ezek után lehet megkapom, hogy marxista, kommunista vagyok (fantasztikus szalmabáb érvvel). :D Mert "teljesen logikus", hogy, ha egy oldalt hibáit felhozzuk, akkor automatikusan támogatunk azzal ellentétes dolgokat.

  • wednesday

    őstag

    válasz BiP #10 üzenetére

    " De kell is a munkaerő, hiszen rengeteg olyan (főleg kétkezi) munka van, ami a nyugati ember számára már derogáló elvállalni annyi pénzért, megcsinálja az afrikai, arab, kínai, akárki."

    Ha nem lesznek lehetőségei akkor nem lesz degradáló. És akkor még komolyabb összetűzések is lehetnek. Az életszínvonal tud hullámozni is. Pont arról szólnak elemzések, hogy a középosztály Ázsiába tevődik át 20-30 éven belül, ez meg egy peremvidék lesz.

  • wednesday

    őstag

    válasz daczkó #13 üzenetére

    És valami érv, hogy miért is?

    HVG

    "Könnyen lehet, hogy 15 év múlva a nagy gyártók már nem az európai polgárnak igyekeznek majd eladni tévéjüket, autójukat, müzlijüket, hanem elsősorban az indonéz vagy kínai középosztálybelieknek, a reklámokban sem európaiak promotálják majd a termékeket. 2030-ra ugyanis a globális középosztály 66 százaléka ázsiai lesz majd az OECD előrejelzése szerint"

    Mondom erről szólnak az elemzések. Persze előtte még összedőlhet a világgazdaság, de az más dolog.

  • wednesday

    őstag

    válasz daczkó #15 üzenetére

    Jó, akkor a fejlett világban miért morzsolódik a középosztály és Kínában meg miért nő?

    Hogy jön ide a világvége? A dologra ne B-vel válaszolj.

  • wednesday

    őstag

    válasz daczkó #17 üzenetére

    Várjunk, vájunk

    Te azt mondtad, hogy nem nő az ázsiai középosztály. Erre írtad a nettó bullshitet. Most mégis leírod, hogy nő. Vagy arra gondolsz nem lesz domináns világviszonylatban? Miért ne lehetne? A történelemben cserélődnek a meghatározó országok, szereplők. Az, hogy összeomlás bekövetkezhet azt előbb is írtam, hogy benne van a pakliban, ha a globális problémákkal nem tudunk megküzdeni.

    Európában nem nő a középosztály, hanem csökken.

  • wednesday

    őstag

    válasz VaniliásRönk #33 üzenetére

    Ezzel egyetértek.

    De igazából nem is a technika fejlődése okozza a tömeges munkanélküliséget és szegénységet, hanem a transznacionális vállalatok térnyerése a világon. A legszűkebb keresztmetszet az ember persze, hogy ezt építik le.

    Nem azzal van a probléma, hogy ahogy a piac működik(működne) és a vállalatok profitorientáltak. Hanem, hogy az ő "játékszabályaikat" sikerült ráerőltetni az egész halmazra. A lakossági és állami szektorokra, amiknek mások az érdekeik. Már régóta nem valósulnak felsőbb szinteken meg a szabad piac feltételei. Az, hogy korlátozzák a tisztességtelen versenyt és a gazdasági erőfölénnyel való visszaélést.

    Ez már lejátszódott "kicsiben" A 19 sz.-20sz fordulóján, erre reagált a marxizmus, kommunizmus azzal, hogy átesett a ló túloldalára. Az állami "halmazt" erőltette rá a másik két szereplőre. A bal kéz felől jött a pofon.

    De ez sem a semmiből jött, nagyon is létező problémát reagáltak túl. Pl Az USA-ban az 1900-as években elérték a cégek, hogy alkotmányellenesnek nyilvánítsák a minimálbért és a maximális óraszámot (amit aztán Roosevelt, hatályon kívül helyezett a gazdasági válság idején).

    Valami nagyon nincs rendben ezzel a korlátlan szabad kereskedelemmel és az összes "gát" lebontásával. A 1970-es évek óta a világ GDP-je 25x-sére növekedett, a reálbérek (az összes átlaga) viszont nem változtak. A lakossági fogyasztás annak ellenére, hogy nincs több pénze megduplázódott. Mondjuk erre ez a magyarázat. A fejlett régiókban nem élnek jobban, mint 45 évvel ezelőtt, sőt most csúsznak lefelé. A vállalati szektor adóbefizetése pl: Az USA-ban 30% körüliről 15%-re zuhant.

    A világméretű adósságspirál már brutális méreteket öltöt.

  • wednesday

    őstag

    válasz Kékes525 #38 üzenetére

    Aki a szabályokat és törvényeket meghozná azok úgymond maguk és érdekeltségeik ellen hoznának akkor törvényeket. Ezért roppant nehéz a megvalósítás. Mintha a Forma 1-es csapatoknál az lenne a szabály, hogy az első 4 helyezett mindig egyre nagyobb beleszólást kapna a versenyszabályok meghozásában.

    A 2008-as pénzügyi válságra hiába mondták, hogy fúú most elszámoltatás lesz, visszaállítanak szigorúbb szabályokat nem lett belőle semmi. Ugyanúgy fújják a pénzügyi lufikat. És ebbe az a szédítő, reálgazdaság egyre kevésbé tud vele lépést tartani.

    Nem áll már rendelkezésünkre még egy benépesíthető Amerikai kontinens (ahol a lecsúszott milliók megtalálják számításaikat). Vagy még több erőforrással rendelkező Afrikai vagy egyéb kontinens. A kör most bezárult, ezzel kell szembenéznünk.

Új hozzászólás Aktív témák