Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • John Fowler

    tag

    A tanulmány szerzőjének a feltevése kb. olyan mint rácsodálkozni, hogy az SP1 után nem kell erősebb gép a Vistának.

    Nem látom a paradigmaváltást. Csak azért, mert a Win7 követelményei történetesen egyformák a Vistáéval (mellesleg pár toldozgatáson kívül szerintem maga rendszer is lényegében ugyanaz, szóval ez nem meglepő), ez nem jelenti azt hogy ezentúl a m$ nem fogja emelni a jövőben kiadandó programok hardverkövetelményeit. Frászt nem fogja. Sokkal egyszerűbb, mint optimalizálni.

    A most kialakult helyzet oka szerintem az, hogy egyszerűen túl sokáig élt az XP, és hozzá képest a Vista akkora mértékű igényekkel lépett fel, amit az addigi XP-t futtató gépek nagy része képtelen volt megugrani. Gyakran ennek fizikai okai voltak; egész egyszerűen nem lehet az adott lapba a megfelelő mennyiségű RAM-ot belerakni (de ha lehetne is, akkor túlságosan drágán -lásd SDRAM), illetve a platform kb legerősebb procija van benne (tipikus Socket A-s gépek, P4-ek), és a grafikus kártya cseréje is csak alaplapcserével oldható meg (AGP, vagy integrált megoldás miatt.)
    A tárhely is sok esetben problémát jelent, mert egy céges gép vígan elpörög 10-es 20-as vinyóval, amire esetenként a W7, Vista fel sem hajlandó települni. Összegezve egy tipikus páréves irodai gépben CSAKIS az oprendszer cseréje indokolna TELJES belső cserét (alaplap, memória, proci, vinyó, VGA), amire érthető okokból csak nagyon kevés cég, illetve egyszeri user hajlandó. Nem mondom, hogy ezért semmit sem kapnak cserébe, de nem biztos hogy értékarányos a dolog.

    A fentiekhez az m$ nagy bánatára még az a hatás is rátett egy lapáttal, hogy megjelentek a kisfogyasztású, szerényebb teljesítményű gépek, amiknek a használhatóságát a Vista elég erősen korlátozza. Kíváncsi vagyok ezeken a gépeken hogyan fog hasítani a W7. Meg hogy mennyi lesz a minimum install, mert a drága SSD-ből nem túl lelkesítő 10-15 gigabyte-nyit csak az oprendszerre feláldozni...

    Utolsó gondolat, és ígérem eldugulok: nemrég felraktam próbából a 9.04-es Ubuntut. Kb 2 hónapos használat tapasztalatából azt mondom, hogy ezek után semmi értelme Windows-t használni. Egyedül akkor, ha a legújabb directx-es játékokkal akar játszani a user; minden más esetben van Linuxra -gyakran a win-esnél sokkal jobb, és ugye ingyenes- alternatíva, vagy jóminőségű portolt progi.

    Mivel a notebook, és főleg netbook szegmensben a játékok futtatása nem létkérdés, nem látom a racionális okot arra, hogy miért pont win fusson rajtuk.

    ''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

  • John Fowler

    tag

    válasz LGLuke #130 üzenetére

    Azt hiszem én hoztam fel először az "őskövületeket", de pont arra akartam rávilágítani, hogy ezek a gépek a mai napig használhatóak, ha értelmes rendszert tesz rájuk az ember.

    És ironikusan ezek a K7-P4-ek kb azt a teljesítményskálát képviselik amit ma az Atomok-ULV cerkák -amiket ezerszámra pakolnak vadiúj gépekbe is.

    Nekem a mai napig aktív használatban van egy 1,4GHz-es K7 512MB SDRAM-mal, PATA vinyóval, és egy AGP-s G400-zal. Netezni, kisebb doksikat írni-nyomtatni, zenét hallgatni, a képeimet rendezgetni és buherálni (nagyon alap dolgok: kis kézi belejavítás, resize, crop, ilyesmik), filmet nézni (nem túl nagy bitrátájú 720p-vel bezárólag) a mai napig tökéletesen megfelel. És egy épkézláb oprendszerrel ez a hardver ma is ütőképes lenne -nyilván nem a crájzisz2 ultraveryhigh-on való végigjátszására.

    ''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

  • John Fowler

    tag

    Ami miatt billentyűzetet ragadtam az viszont az, hogy a cikkkel ellentétben nem érzem, hogy új korszak kezdődik azért, mert a Vista kipofozásának nem kell erősebb hardver, mint magának a Vistának. Még szép.

    A paradigmaváltás (ha ezt annak lehet nevezni) inkább a vevői igények-gyártói reakció oldalon keresendő, mivel örvendetes módon megjelent egy olyan piaci terület ahol a gépeket végre nem a MHz-ekkel és gigabyte-okkal próbálják eladni, hanem a kis mérettel, és alacsony fogyasztással (=nagyobb üzemidő). Én inkább ezt tartom jelentős dolognak.

    Továbbá hiszem, hogy ezekbe a gépekbe nem m$ oprendszer kell, hanem valami annál sokkal kompaktabb, hatékonyabb, emberbarátabb (ide most mindenki helyettesítse be a saját üdvöskéjét). Remélem így lesz.

    ''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

  • John Fowler

    tag

    válasz eziskamu #138 üzenetére

    Szerintem ígéretesnek indult :) Nem feltétlenül sikeresnek, de ígéretesnek.

    Mondjuk ha az általam utolsónak írt állítást elfogadjuk (hogy új oprendszer kell) onnantól gyakorlatilag az X86 sem köt többé, lehetne ez az új rendszer akár ARM alapú is (csak a példa kedvéért ;) )

    És ezzel szerintem nagyot lépnénk előre egy "élhetőbb" számítástechnikai jövő felé :)

    ''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

  • John Fowler

    tag

    Egyre többen jönnek azzal, hogy "Linuxra nincs support".
    Lehet hogy csak én mozgok nem megfelelő körökben, de magyar home usert nem láttam még, akinek ha bármi szoftveres gondja volt, egy telefonhívásra, vagy e-mailre azonnali hatékony segítséget kapott. A legtöbbjük azt sem tudja mi fán terem a support.

    Más: dolgoztam pár cégnél itthon (2 német érdekeltségű multinál, mind2 a legnagyobbak között van a foglalkoztatottak számát tekintve, illetve egy kisebb svéd multinál is) és mindegyik helyen alapvetően windows-os gépeket használtak irodai munkára (persze ms-office-szal), a 3-ból az egyik cég ráadásul ms-gyártmányú vállalatirányítási rendszert is használt (SAP után egy borzalom, vicckategória), de a lényeg, hogy egyik cég sem fizetett hivatalos support-ért semmire sem. A fontosabb termelőgépekre voltak kötve garanciális karbantartási szerződések (24 órás javítási kötelezettségek, stb, de szoftveresen ezek mind egyedi dolgok voltak), de ms-termékre sohasem. Pedig egyik cég sem a Jóska-pista Bt volt.
    Ikább tartottak létszámtól függően pár infóst, akiket lehetett zargatni mindennel, és akik valóban perceken belül meg is jelentek, ha kellett.

    Szóval a saját tapasztalatom az, hogy home userek fejlettségi szinttől függően úgyis readme-t olvasnak, fórumokban turkálnak, vagy megkérdezik a szomszédot; "nagy" cégek pedig általában saját kézbe veszik a dolgot. A fentiekben szerintem az opensource sem hátráltat senkit.

    Ha a support alatt pedig a szofverfrissítés lehetőségét értjük (biztonsági hibák foltozása, stb) akkor azt kell hogy mondjam, hogy reakcióidőben és megbízhatóságban még mindig van hová fejlődnie az ms-nek.

    ''A kocsmáros ért ehez, mert itt már öltek orvost is -régi étterem'' Rejtő: Piszkos Fred, a kapitány

Új hozzászólás Aktív témák