Új hozzászólás Aktív témák

  • Televan74

    nagyúr

    Nem is csodálkozom rajta. 40 milliárd $ azért fix pénz. A tőzsde meg kétélű dolog. Lehet nagyot is bukni rajta!

    Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

  • Busterftw

    veterán

    Attol, hogy tobben tulajdonolnak az ARM-ot, nem lenne fuggetlen.
    Ha kivasarolna magat a Softbankbol, akkor lenne fuggetlen.

  • Abel-0101

    aktív tag

    Inkább az.. tőzsde egyszer lent egyszer fent, ezt csak egy fix nagy bevétel mellett lehet csinálni, :B :K

  • Alogonomus

    őstag

    A helyzet kezelése nagyon egyszerű lenne, de azt az Nvidia látszólag nem akarja bevállalni.
    Csak egy kötelező érvényű nyilatkozatot kellene tennie, hogy az Nvidia saját projektjei a felvásárlást követően semmilyen szempontból nem fognak előnyt élvezni a többi szerződött partner projektjeivel szemben.Egy ilyen nyilatkozat garantálná, hogy a felvásárlás az ARM pénzügyi és szakmai megsegítéséről szól, és nem az Nvidia bekebelezési kísérletének a kezdő lépése.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz #32839680 #5 üzenetére

    Csak akkor nem kell meglepődni, hogy ennyien ellenzik az ARM felvásárlását.
    Nvidia nélkül az ARM valószínűleg elveszíti a versenyt a komolyabb teljesítményű eszközök területén, viszont a kis teljesítményű chipekben erős maradhat. Az Nvidia "szárnyai alatt" pedig az ARM rövid időn belül az Nvidia egyik megbecsült üzemegységévé válhatna, de ha az Nvidia adatközpontokkal kapcsolatos tervei nem jól alakulnak, akkor az ARM kifosztott maradékát csak eldobja majd az Nvidia, az országok kormányai pedig kapnak a nyakukba egy megoldandó problémát a most "elzötyögő" ARM helyett.
    A szerényebb biztos eléldegélés helyett egy szakmailag talán vonzóbb, de akár megszűnéssel is fenyegető jövőt jelentene az Nvidia felvásárlási szándéka.

  • Busterftw

    veterán

    válasz Alogonomus #6 üzenetére

    Szerintem nem lepodtek meg, nem amatorok dolgoznak ott.
    A versenyhatosag vizsgalja meg oket, ez tisztasor, egyertelmuen ez a default eljaras.
    Az mar mas kerdes, hogy "mindenki mas" meg maradjon inkabb "bolcs", mert kozuk nincs hozza.

    [ Szerkesztve ]

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #32839680 #5 üzenetére

    Az ARM már rég külön fejleszti a mobil és a szerverpiacra szánt dizájnokat. Ráadásul a szerverpiacra szánt magok sokkal erősebbek.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    Már a kezdetektől ezt írtam én is, hogy a tőzsde nem vállalható út.

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • b.

    félisten

    válasz Alogonomus #6 üzenetére

    Az ARM nem csicska cég akar maradni aki kiszolgálja a fél világot annyi haszonért amennyit a Samsung vagy az Nvidia 2 hónap alatt keres. Az egész iparnak szüksége lenne egy erős ARM ra ami nem csak mobil fronton ütőképes és az X86 melett érvényesülni tud.

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #32839680 #10 üzenetére

    Már az ISA is sokkal fejlettebb a szervereknél. Az ARMv9 egyébként elsődlegesem biztonságra gyúr. A fő újításnak szánt CCA nem is rossz, de maximum csak egy kezdet, mert főleg az Intel TME és AMD SME alternatívája. A gond ezekkel az, hogy nem teljes megoldások, ezért készül az Intel az MKTME-vel, és ezért van az AMD-nél SEV is az SME mellett. Ha ezekhez a kombinációkhoz hasonlítjuk, akkor a CCA már nem elég jó, kb. azt a biztonsági szintet sem tudja hozni, amit az AMD belerakott az első EPYC-be, a harmadik EPYC SME+SEV-SNP kombójától pedig fényévekre van. Ráadásul az ARM volt olyan hülye és opcionálissá tette a funkciót, vagyis egy csomó partner be sem fogja építeni, mert úgyis haszontalan a jelenlegi formájában.

    Nem a mérnökökkel van probléma, hanem azzal, hogy nincs vevőjük. Az ARM egyelőre CPU-dizájnokat tud adni szerverbe, amelyek önmagukban nem rosszak, de az új ISA miatt jelentős szoftveres költségei vannak. Na most ez szokott a szerverpiacon nagy baj lenni, mert inkább megveszi a cég a kompatibilis hardvert, minthogy átírja a szoftvereket. A másik gond, hogy a szerver nem csak CPU-magokból áll. Van egy rakás egyéb technológia, amiben az ARM fényévekre van az Inteltől és az AMD-től. Az ARMv9-en látni, hogy legalább látják hol kell javítani, de igazából az ARM-nak úgy hat évet kellene ugrania egy év alatt, ami nem szokott sikerülni, nem is igazán vállalkoznak rá, és innen az Intel és az AMD mozgó célpont. Arra meg nehéz lőni, főleg 0% közeli részesedésről. Azt látom, hogy az ARM nagyon akarja ezt a szerverpiacot, csak még egyáltalán nem látszik, hogy miért akarná a szerverpiac az ARM-ot.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz b. #12 üzenetére

    Persze, hogy az ARM is szeretne kitörni a jelenlegi helyzetéből, de az Nvidia által kínált lehetőség szerencsétlen esetben pár év alatt az ARM kimúlását is okozhatja. Eközben az Nvidia "kikosarazásával" az ARM bár valószínűleg örökre búcsút mondhat az exascale álmainak, de a fél világot kiszolgáló cégként simán elélhet még nagyon sokáig.
    Az ARM részvényeseinek anyagilag megérné a dolog, mert azonnal sok pénzhez, vagy akár Nvidia részvényekhez jutnának. A felvásárlást nem is a részvényesek gátolják, hanem az államok hatóságai, akiknek az Nvidia esetleg sikertelen ARM projektje után magyarázkodniuk kellene, hogy a "fixen tejelő tehenet" miért hagyták eladni a "vágóhídra".
    Az állami szervek ellenérzéseit szerelhetné le az Nvidia egy kötelező érvényű vállalással, hogy semmi sem fog változni az ARM mobilüzletágában, csak az ARM szabadalmait szeretnék megszerezni az exascale terveihez, és ha be is fuccsolna az Nvidia exascale terve, az ARM attól még a jelenlegi mobilüzletágával továbbra is termelni tudja majd a nyereséget hosszú évtizedekig, mert az Nvidia a mobilszektor eddig kialakult szabályain legfeljebb az ARM licenszpartnereivel egyetértésben fog változtatni.
    Magyarán az Nvidia megszerezné az ARM IP-it, de az ARM mobilüzletágának ügyeibe még nagyon hosszú ideig nem szólna bele, így az rendületlenül működhetne, foglalkoztathatna és termelhetné az eddigi szolidabb hasznot.

  • kavalkád

    aktív tag

    válasz b. #11 üzenetére

    miért nem? szerintem pénzügyileg tökmindegy lenne nekik honnan kapják meg a forrást, az NVIDIA-tól, vagy az IPO-ból.

  • b.

    félisten

    válasz Alogonomus #14 üzenetére

    Milyen ARM részvényesek? :F A cikk címe : Inkább az Nvidia , mint a tőzsde..

    "pár év alatt az ARM kimúlását is okozhatja"

    A lényeget nem veszed figyelembe.

    Nincsenek hosszú évek.
    Az ARM azért eladó már másodszor, mert nem tudják hosszú távon ilyen kis nyereséggel és lassú megtérüléssel finanszírozni. Az ARM ebben a formában nem tud megmaradni hosszú évekig hisz ezért került anno eladásra a Softbankhoz és ezért akarja eladni most, mert nem tud gyorsan megtérülést hozni és áll benne rengeteg pénz, amit meg ki tudnának venni belőle azt az ARM szeretné megkapni fejlesztésekre. Egy bank a tulaj, ami igazából azzal vív hogy zsebre tegye a pénzt vagy visszaforgassa. ha vissza teszi akkor nincs nyereség.... ha nem teszi vissza nincs fejlesztési pénz..
    Pár száz millió dollárból gazdálkodnak ami édes kevés....
    jelenleg 4 forgatókönyv van az ARM elött, és ez eldöntött tény, hogy jelenlegi formában nem tud megmaradni sajnos.

    1. tőzsde ,amit kizártak.

    2. Qualcomm, ami hasonló érveken bukhatna el mint az Nv felvásárlás, ráadásul az kevesebb lehetőséget és pénzt rejt magában. igazából túlélésre jó,de nem lendít előre semmit.

    3. Állami beavatkozás. Ez egy valós forgatókönyv, aminek az a lényege, hogy az ARM fel lesz osztva üztetágakra és állami cég lesz. Ami részben jó ,részben rossz. kevés pénz maradna fejlesztésre, mert az állam nem érdekelt abban hogy piacokat nyisson , plusz nem lenne független politikailag,de ha nem Nv, akkor már ezt választanám én.

    4. Nvidia ami mind lehetőségekben mind pénzben a lehető legjobb nekik. Egyértelmű , melyiket választanád, ha te lennél az ARM helyében.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz kavalkád #15 üzenetére

    Igazából nem mindegy. Az NVIDIA jelenleg hajlandó az ARM valós értékének a többszörösét kifizetni. Ezért is ragaszkodik az ARM az NVIDIA-hoz. Az IPO az nehézkesebb, mert neked kell felépíteni, még egy olyan cég pedig valószínűleg nincs a világon, ami közel 0%-os szerverpiaci részesedésért képes 40 milliárd dollárt adni. Ennyi pénzért piacvezetőket szokás venni. Nem véletlen, hogy nem jött erre az ajánlatra ráígérés. Az ARM valós értéke úgy 10 milliárd dollár körüli, de ezt is nagyon nehezen adná meg egy cég, így még konzorciumban sem akarják az ARM partnerek megvenni. A problémát az jelenti, hogy az ARM a szerverpiacon valóban komolyan vehető szereplő lehet-e tíz éven belül. Ha nem lesz az, akkor az értük kifizetett összeget akár el is égethetnék, azt pedig nem sokat látják hasznos dolognak. Jelenleg az ARM partnerinek jóval olcsóbb átállni RISC-V-re, mint az ARM-ot megvenni konzorciumban, vagy befektetni IPO-ból.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz kavalkád #15 üzenetére

    abban a formában ahogy tőzsdére akarnák vinni lehetetlen lenne. Konzorcium lenne ami legnagyobb megrendelőiket egyesítené. Jelenleg az ARM nem ér 40 milliárdot,sokkal kevesebbért lehetne kidobni oda.ha jól emlékszem 22 milliárd volt az értéke,de tőzsdén ez kb harmada..
    Rengeteget kellene beletenni, hogy hozzon pluszba valamicskét és haszonnal kecsegtessen a fejlesztések megmaradjanak függetlenek és pártatlanok, minden befektetőnek megfeleljenek... és mivel tőzsdei cég ez azért egy idő után elvárás lenne és ugyan ott tartana az ARM ahol most a Softbank-kal. Mindezt félelmek miatt...
    ez egy olyan felügyeletet és egyensúlyt igényelne különböző országok és beállítottságú cégek között, ami még rövid távon sem lehetne fentartani. Volt már ilyenre példa. lásd Skype.
    Valószínűleg tőzsdére lehetne vinni, de az nvidia üzlettől és az abból kinyerhető lehetőségektől messze lennének.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • kavalkád

    aktív tag

    válasz Abu85 #17 üzenetére

    értelem amit mondasz, de véleményem szerint a tőzsde nem egy matek képlet, lehet, hogy a cég csak 10 milliárd, de ez mostanában nem szokta zavarni a befektetőket, az IPO-k aranykorát éljük jelenleg, a cég tényleges értékének többszörösét kaszálhatnák ha okosan csinálják, lásd: PALANTIR, UIPATH, stb, nem régben a tőzsdére vitt cégeket, egyik sem ér annyit mint a jelenlegi tőzsdei kapitalizációja. én így látom.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #32839680 #20 üzenetére

    Ő a másik cég az ARM mellett, amelynek 0%-os részesedése van a szerverplatformok tekintetében. Ez nem ilyen egyszerű sajnos. És addig nem is lesz az, amíg a vásárlóknak többet ér a meglévő szoftverekhez drága hardvert venni, mint olcsó hardverekhez átírni a szoftvereket. :)

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #32839680 #22 üzenetére

    Ha megnézed az új exascale rendeléseket, akkor láthatod, hogy nem a gyorsítókhoz rendelnek processzort, hanem a processzorhoz gyorsítót. Az ARM-mal így kitörölhetik a seggüket.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Busterftw

    veterán

    válasz Abu85 #23 üzenetére

    Pont ezert is lesz erdekuk a sajat processzor. Gyorsito mar adott, bundle/platform teljesitmeny siman eladhatja magat, foleg a cuda miatt.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #32839680 #25 üzenetére

    Éppenséggel azért. Nem véletlen, hogy az ilyen rendelések 100%-át vitte eddig az Intel és az AMD. Egyszerűen az x86/AMD64 nagy úr. Ez roppant szar dolog az újítóknak, de a top500.org listáján sem véletlenül x86/AMD64 a nagy többség.

    #24 Busterftw : A saját processzor akkor számítana, ha olyat kínálnának, amit az iparág felszív.
    A CUDA önmagában nem sok dolgot ad el. Azért nem vásárolnak az új exascale rendszerekbe CUDA-val kompatibilis gyorsítót, mert a kódot már az AMD és az Intel rendszere is manuális újraírás nélkül átfordítja saját nyelvre. Tehát ha a CUDA forráskód megvan, akkor onnantól kezdve tök nyolc, hogy a gyorsító támogatja-e a CUDA-t. Ezért tudta olyan könnyedén kidobni az NV-t az Oak Ridge National Laboratory az új projektből. Pár nap alatt átfordítják a CUDA kódot HIP-re, oszt ennyi volt.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #23 üzenetére

    Nem csak exascale tenderek vannak jelenleg. Szuper számítógépek piacán Nvidia gyorsítók vannak és épp múlt héten jelentettek be több sikeres projektet.
    Nagyon lebecsülöd a jelenlétüket mikor csak az adatközpontokból több pénzt szednek be( 2,05 milliárd dollár) mint az AMD nagyvállalati, beágyazott és a semi-custom divizióból. ( 1,35 milliárd dollár)
    Épp múlt héten jelentettek be több szuperszámítógép tendert ,amit megnyertek, arról ne is beszéljünk hogy az AMD nyereségébe benne van az Nvidia által hazsnált AMD CPU-k.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #27 üzenetére

    Nem csak exascale rendszerek vannak, de azért lényeges az exascale, mert ezekből ha egyet építesz, akkor annyi hardvert adsz el beléjük, amennyit 50-100 átlagosabb szerverbe. Ezért kritikus projektek ezek. Utóbbiakért sokkal többet kell gürizni, ráadásul ezek is a nagy projektekből merítenek. Nem véletlen, hogy annyira rá szoktak startolni a cégek a top500 top1-2-3 pozíciójára. Méretben azok kurva nagyok.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #28 üzenetére

    persze hogy nagyok,de nvidia ezekben jelen van .jelenleg az első helyen áló exascale szerver ARM alapokon nyugszik. [link]

    A második IBM és Nvidia.
    az 5. helyen Nvidia A100+ Epyc CPu kkal és mellanox összeköttetésekkel ami ugye szintén az nvidia tulajdona. a 8. és 9 helyen Nvidia V100 + mellanox xeon stb... [link]
    Ezért nehéz megérteni mire érvelsz mikor világos hogy nem akar AMD CPu- és Intelt majd használni, ha az övé lesz az ARM és azokat nem lesz köteles licenszelni sem...

    azért az AMD jócskán köszönhet nekik ... majd ezt az ARM ra teszik fel késöbb, ha... ugye ezek csak a nagyobbak... Mint írtam nagyon lebecsülöd őket.
    benne vannak a top 5 ben és felfele az nvidia gyorsítókkal.
    A mellett pedig :
    [NVIDIA preparing A100 PCIe with 80GB memory]
    AMD/Nvidia HPC Win #1 [link]
    JURECA
    768 nodes * 2 EPYC Milan 64C
    192 nodes * 4 Nvidia A100
    --------
    AMD/Nvidia HPC Win #2 [link]
    Topaze
    864 nodes with EPYC Milan 7763
    48 nodes with Nvidia A100
    --------
    AMD/Nvidia HPC Win #3 [link]
    Noctua 2
    140.000 Core (AMD Milan 7763)
    Nvidia A100-40

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #29 üzenetére

    Igen, és ezt annak köszönheti, hogy a japánok az első helyért 30 megawattot is áldoznak. Tehát nem az ARM számít itt, hanem az energia, illetve az, hogy a japánok nem húzták meg annyira a fogyasztási határt, mint az usákok. Kína is tudna első helyet hozni, ha felhúzhatna egy külön atomerőművet csak egy szuperszámítógépnek. A probléma ezzel az, hogy gazdaságtalan.

    A megosztott adatokból jól látszik, hogy ezen nem valami nagy gépek. Összesen van bennük majdnem 2700 CPU. Az El Capitan és a Frontier is ennek a sokszorosát fogja tartalmazni. A kicsi gépek ugyan hasznosak, de a nagyokba tényleg eladnak 50-100x annyi hardvert, mint egy kicsibe.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #30 üzenetére

    teljesen mindegy mit áldoznak be ez a megrendelő döntése.Még sem Epyc vagy Xeon van benne bármekkora fogyasztással, hanem egyedi ARM.
    Az nvidia és az ARM ott van az élmezőnybe.
    Nvidia rengeteg projektben, ha most a top 100 listát nézném szerintem sokkal több Nvidia gyorsító van ott mint AMD CPU.
    Ha egy giga cég lesz az ARM / nvidia akkor majd finomítanak, s kidolgoznak olyan portfóliót , olyan egyedi CPU-t ,amit akarnak,( hisz ezt már be is jelentették) de az a lényeg hogy konkurenciát tudnak nyújtani AMD és Intel ellen. van Mellanox, saját interfészeik ,lesz saját CPU juk talán innentől versenyképesek egyedileg is és ez mellett a HPC szegmenst is elviszik.
    Hatalmas lehetőség ez az ARM nak, akár honnan is nézem .

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #31 üzenetére

    Nézd meg, hogy mennyi x86/AMD64 CPU van a top500-ban és mennyi ARM. Utána meglátod a valóságot.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #32 üzenetére

    Én nvidia gyorsítót írtam , hogy több van benne.
    Én tudom a valóságot, jó lenne ha te is tudnád a#26 kommented alapján. Mint írtam lenézed / lebecsülöd őket mindenben ,Nvidát és ARM-ot is mega lehetőségeket is bennük.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #33 üzenetére

    Én pedig írtam korábban, hogy gyorsítót cserélni sokkal könnyebb, mint platformot. Ha megvan a CUDA kód forrása, akkor az lefordítható az Intel és az AMD gyorsítójára, ráadásul az optimalizálás hatása is hasonló. x86/AMD64 kód esetében nem ilyen egyszerű az ARM-ra való fordítás. Ott alaposan át kell írni a kódot. Ezért döntött úgy az Oak Ridge National Laboratory, hogy az NVIDIA-t dobják ki. Könnyű a CUDA kódot újrafordítani, egy délutános meló. De ARM-ra átírni a szoftvereket az több hónap, akár másfél év is lehet, nem beszélve arról, hogy ennek a költsége jóval drágább, mint venni x86/AMD64-es platformot. Ezt próbálom elmagyarázni egy ideje már neked. Egyszerűen irtó kevés cég van, amely bevállal egy ilyen váltást. Az esetek döntő többségében jobban jársz, ha jóval drágábban veszel x86/AMD64-es platformokat, mert az olcsóbb a szoftver átírásánál.

    #34 morgyi : De ezen nem fog tudni változtatni. Elenyésző olyan cég lesz, amely hajlandó egy hardveres átállás költségének a többségét a szoftver átírására áldozni. Ezért nem nagyon kapkodnak itt sokan az ARM-ért, egyszerűen nem látni azt az akaratot a cégeknél, hogy kinyitnák a pénzcsapot, és elkezdenék átírni a szoftvereket. És amíg olcsóbb x86/AMD64-re frissíteni, addig ugye miért is választanák a drágább ARM-os utat? Ha ezen az NV változtatni akar, akkor létre kell hozniuk az extrém olcsó szerverplatformokat, hogy alapvetően olcsóbb legyen ARM-ra váltani, mint maradni x86/AMD64-nél. De ez azért kockázatos. Évekig bevállalsz mondjuk évente 2 milliárd dollár veszteséget ezért, és mi van, ha nem jön be? Akkor kidobtál 40 milliárd dollárt, plusz 6 évig 2 milliárd dollárnyi veszteséget termeltél. 52 milliárd dollár mínuszban pedig bezárod az üzletágat. Ilyenkor már nem csak az ARM-ról lesz szó, hanem maga az NV is beleroppanhat az egészbe.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #35 üzenetére

    csak a kedvedért azért nézd meg hogy az Nvidia A100 révén hány helyre került be az AMD és anélkül ott most azt látnád hogy ARM... eza top 20 most...jah kidobták. nevetséges ez a megfogalmazás.
    jah hát a japánok megoldottak, hogy ARM alapú legyen a szotfverezettség, mega Fujitsu is megoldotta Wisteriaval mega Fukagu is. A top 15 ből 3 gép.és a leggyorsabb ebből ami 2,5x gyorsabb mint az addig első.
    nem hinném, hogy nincs rá megfelelő szoftveres környezet.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #36 üzenetére

    Oké, kicsit lemegyek dedóba. A skálázhatóság az apró szervereknél nem annyira lényeges. Ezeknél bevállalható a PCI Express, és az ezzel járó memóriamásolás. A nagy szervereknél már bajos, ezért dolgoznak az újabb gyorsítók memóriakoherens interfésszel. Az AMD Infinity Fabriccal, az NV NVLinkkel. Az Oak Ridge National Laboratory számára két opció volt. Vagy dobják az IBM+NV-t, és ezzel az NVLinket, vagy maradnak IBM+NV-n. Azt választották, hogy dobják őket. Elsődlegesen azért, mert túl kevés szoftver van elég jól optimalizálva IBM-re. Így mindenképpen vissza akartak térni x86/AMD64-re. Ezzel pedig bukták az NVLinket. És itt írtam le többször, hogy a gyorsítót leváltani sokkal egyszerűbb, mint a platformot. Amikor pedig memóriakoherens interfészről lesz szó, akkor nem a gyorsító fog dönteni, hanem az a tényező, amire olcsóbb fejleszteni. Az olcsóbb szoftverért pedig kidobnak bárkit, még az NV-t is, amely cég évekig az Oak Ridge National Laboratory stabil beszállítója volt.

    #37 morgyi : A kódot azt karbantartják, de mivel x86/AMD64 a vezető architektúra, így arra érkezik messze a legtöbb optimalizáció. Ez már csak abból ered, hogy a PC is x86/AMD64, tehát szimplán fejleszted a kódot a PC-n, majd azt telepíted és futtatod a szerveren. Tulajdonképpen ez az x86/AMD64 legfőbb bája. Ha ez nem lenne, akkor a szerveren is nehezebb dolga lenne.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #38 üzenetére

    ne fáradj a dedóval ,sajnos azt te nyomod az elfogultságoddal és a rövidlátásoddal.
    Az exascale projekteknel pont az Intel mondta először, hogy nincs szükség az X86 ra,sőt, hátráltató tényező..Szoftveres környezetet meglátjuk mit tudnak összehozni.

    AZ Nvidia pedig már elkezdte nyomni az átállásra a környezetet , ugye pár napos hír. [link]

    "In addition, NVIDIA plans to support Scalable Vector Extensions in Arm’s Neoverse platform. SVE first debuted in Fujitsu’s A64FX that powers Fugaku, ranked No. 1 on the TOP500 list of the world’s fastest supercomputers."

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • ddekany

    veterán

    válasz Abu85 #35 üzenetére

    "x86/AMD64 kód esetében nem ilyen egyszerű az ARM-ra való fordítás. Ott alaposan át kell írni a kódot."

    De miért? Annyira alacsony szinten kódolnak, hogy nem elég a forráskódot újrafordítani?

  • ddekany

    veterán

    válasz Abu85 #38 üzenetére

    "Ez már csak abból ered, hogy a PC is x86/AMD64, tehát szimplán fejleszted a kódot a PC-n, majd azt telepíted és futtatod a szerveren. Tulajdonképpen ez az x86/AMD64 legfőbb bája."

    Valahol biztos számít ez is. De ha szerveren elterjedtségről beszélünk úgy általában, akkor az átlagos projekteken fejlesztők javarészének szinte mindegy, azt gondolom. Mert mikor nem az? Ha kompilált nyelvet használsz, ami ráadásul nem Java vagy C# és társai, hanem C++, és még azon belül is a fejlesztő gépről telepítesz, nem build serverről.

    [ Szerkesztve ]

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz ddekany #40 üzenetére

    Részben igen. Már az AVX-512-re sem állnak át sokan, pedig az sokkal egyszerűbb lenne, viszont ennél is olcsóbb venni gyorsabb processzorokat, mint AVX-512-re optimalizálni. Ez az Intel legnagyobb baja éppen. És pont ugyanaz az oka az AVX-512 támogatásának a hiányának, amivel ők anno magyarázták, hogy az ARM miért nem fog lapbába rúgni. Egyszerűen a ROI nem elég jó, és ha a számok nem mutatnak jól, akkor bele sem vágnak a projektbe, mert a menedzsment nem ad rá pénzt.

    #41 ddekany : A szervereknél fontos a TCO, és ezt nem csak hardveres szinten tudod biztosítani, hanem szoftveres szinten is. Ma már elég sok architektúraspecifikus optimalizálás van még a kisebb projekteknél is, és onnan már rögtön sokkal nehezebb architektúrát váltani.

    Még Intel és AMD között is van gond az átjárással. Egyszer volt BP-n az AMD egyik szerveres fejese, és ő mondta, hogy az EPYC azért fog az elején lassan terjedni, mert hiába magas szintű a kód, magas szintű kódból is lehet alacsony szintre optimalizálni, és így a kód eleve egy ökoszisztémára van írva ... CPU+fordító. De amint kilépsz onnan, rögtön jöhetnek bugok, amiket okozhat maga a kód és egy másik fordító. Ezeket azért relatíve egyszerű kezelni Intel->AMD vagy AMD->Intel váltásoknál. De nem csak annyi az átmenet, hogy kicseréled a procit, és megy minden ahogy eddig. Viszont az ARM-ról pont azért álltak le, mert a kód túl nagy részét kellett átírni, ha valaki x86/AMD64->ARMv8 ugrást csinált. Ez már a finanszírozás szintjén is jóval nagyobb költség, mint szimplán x86/AMD64-es szervert venni. Itt bukott el a K12-es projekt az AMD-nél. Amúgy a hardver nagyrészt kész, csak nincs értelme kiadni, ha nem lesz vevő rá.

    Itt számítana az, hogy legyen egy olcsó fejlesztői platform ARM-ra. Ne egy 3000 dolláros Opteron A1100, ahogy a kezdetekben, mert pont az AMD mondta, hogy 3000 dollár céges szinten nem sok, de sokan ezt sem vállalták be. Így meg aztán futhat az ARM a piac után, ha ilyen kis költségeknél tapossa a menedzsment a piros gombot.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • ddekany

    veterán

    válasz Abu85 #42 üzenetére

    Van az a világ is, ahol a teljesítmény ilyen szinten nem számít, csak nagyságrendileg legyen rendbe. Lényegében, hogy ne fuss valami skálázódási gondba (az is sokszor out of memory error, aminél mindegy a CPU, vagy a DB lassul be, azt meg nem te fejleszted/portolod, neked csak úgy kellene szervezni amit írsz, hogy kíméld). A szűk keresztmetszet meg, hogy időben le tudd szállítani az "üzleti" funkciót, és helyes eredményt adjon. Nem tudom a világ szerver kapacitásának hány százaléka ez a kategória, de a szerver oldali fejlesztőknek alighanem a többsége ilyeneken dolgozik. Ott is van némi para, hogy valami amire építesz még nem stabil (tipikusan, nem jól megírt konkurens programrész néha ARM-on hibás eredményt produkál, míg x86-on nem), de ezen felül észre se veszed, hogy ARM a szerver.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák