Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PuMbA

    titán

    válasz ddekany #18 üzenetére

    Igen, bár okos termékválasztással ki lehet húzni 5-6 évet telefonból. Én a támogatás és a csúcshardver miatt cseréltem ebben az évben Android-ról iPhone-ra. 6 év támogatás minimum és a szoftverlassulás is minimális a hardver miatt :)

    [ Szerkesztve ]

  • Noukoum

    veterán

    válasz ddekany #18 üzenetére

    Nyilván azért cserélik le az emberek a telefonjaikat nem már nem támogatott valamelyik alkalmazás. :N

    „Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #137 üzenetére

    Erről számtalan alkalommal volt már szó: a telefon nem PC, hanem - ha már hasonlítjuk valamihez - játékkonzol. Nem lehet különválasztani az ökoszisztéma különböző elemeit (hardver, OS, alapvető szoftverek és szolgáltatások), mert az egész rendszer egy termék. Ez elsősorban nem üzletpolitika kérdése, hanem terméktervezésé.
    Egy mosógép mikrokontrollerének a kódját sem írhatod felül szabadon, mert az ugyanúgy a termék szerves része, mint a motor vagy a mosószer adagoló, mégsem sír senki, hogy azért blokkolják a hozzáférésedet, mert az rossz az üzletnek, mert nyilvánvaló, hogy rossz lenne a terméknek.
    (Hackelni persze mindent lehet, de azzal vállalod, hogy elbukod a garanciát, ahogy a telefonoknál is így van.)
    Az is mindig felmerül, hogy miért nem engedélyezik a rootolást alternatívaként és majd mindenki eldönti maga, hogy mit akar kezdeni a hardverrel.
    Azért nem, mert ha valamit a gyártó engedélyével meg lehet csinálni, az onnantól rendeltetésszerű használatnak minősül és ha a user szétbarmolja a telefonja szoftverét, akkor garanciálisan kellene azt javítani. (Ez nem felhasználói szerződés kérdése, mert ha a jogszabály így rendelkezik, akkor a szerződés nem írhatja felül.)
    Továbbá megjelennének az olyan alkalmazások és szolgáltatások, amelyek kötelezően csak rootolt telefonra települnének (Facebook, TikTok és a többi alig burkoltan adatlopó alkalmazás garantáltan a nulladik naptól váltana), kvázi rákényszerítve a usert a rootolásra és akkor inkább legyen nehéz rootolni a kisebbségnek, mint kötelező a többségnek.

  • 1dude

    aktív tag

    válasz ddekany #139 üzenetére

    Nem fogja zárttá tenni. Windows Mobile -> Windows Phone -nál sem jött be neki. Előfizetőssé fogja tenni, idővel...

  • totron

    addikt

    válasz ddekany #139 üzenetére

    PC az. Személyes kalkulátoreszköz, ma már a mindennapokra. Az ne zavarjon be, hogy anno desktopos jelenségként került be a köztudatba a fogalom. Az egységnyi ember ma mindent telefonról intéz. Igaz, átlagigény szintjén nem jelentkezik a root és társai, elfogadják a kínált univerzum határainak a határokat.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #139 üzenetére

    "Ez a kár, már nekünk felhasználóknak."

    A mondatod úgy lenne pontos, hogy "Ez a kár, már nekünk powerusereknek."
    A powersuserek csak egy szűk részhalmaza a felhasználóknak, a többinek pedig ez nem kár, hanem előny.

  • nuke7

    veterán

    válasz ddekany #137 üzenetére

    Lásd az utánad lévő választ :K
    és azt, hogy én fejlesztőként nem gondolom, hogy ne lennék Power user, de míg a PC-z használom fejlesztésre (és sokminden másra, amire te ezek szerint a telefonodat) addig nekem tökéletesen megfelel az iOS-es felhasználói élmény.
    És képzeld, a fejelsztő ismerőseim nagyon nagy többéségének is ;)

    [ Szerkesztve ]

    https://youtube.com/user/nuke7

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #145 üzenetére

    A zárt ökoszisztémák nem kényszerítenek senkire semmit. Egy jól meghatározott célcsoport számára, adott feladatokra adott megoldásokat ajánlanak, ami vagy megfelel a user igényeinek vagy keres más terméket.

    A nagyobb szabadságnak ára van, mert a kontroll az OS felett egyben a felhasználóra hárítja a rendszer menedzselésének felelősségét, aminek a többség nem tud és is nem akar megfelelni.

    Továbbá minél általánosabb felhasználású egy termék, annál több kompromisszumot kell kötni adott célfeladatok kiszolgálásakor.
    Pl. az xbox hardver szinten tökéletesen alkalmas lenne a legtöbb irodai feladat ellátására is. A Microsoft mégsem adja ki a PC-s Windows-t xbox-ra és nem azért, mert rá akarná kényszeríteni a felhasználókat a PC vásárlásra (sokkal többet kereshetnének a nagyobb xbox eladásokon, mint a PC-s windows licenceken), hanem mert nem akarják az xbox játék funkcióit beáldozni a - nem a célpiacot kiszolgáló - irodai funkciók kedvéért.
    Ugyanez a helyzet a Nintendo Switch-el: szándékosan nem támogatják a médiafogyasztó és kommunikációs felhasználást (pedig a hardver alkalmas lenne rá), mert nem akarnak a Switch-ből tabletet vagy telefon-t kreálni a játék funkciók kárára.
    Sem az xbox, sem a switch nem kényszeríti ugyanakkor a felhasználóra a játszást: akinek nem játékgép kell, az nem konzolt vesz.

    Na ugyanez a helyzet a telefonokkal is.
    A nagy többség számára létezik x feladat, amit a telefonján akar elvégezni, ha ezekre a platform az ökoszisztémáján belül megfelelő megoldásokat ad, akkor elégedetten használja, ha nem, akkor keres mást. Csak a userek elenyésző töredéke érzi kényszernek, hogy nem fér hozzá alacsony szinten az OS-hez vagy a hardverhez, a többség örül, hogy nem kell a részletekkel foglalkoznia.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #156 üzenetére

    "De mit sem ér, mert általában, hogy nincs valós alternatíva."

    Ez pont azt bizonyítja, hogy az üzleti modell működik, különben lenne. A Google és az Apple nem a semmiből lettek piacvezetők, hanem egy telített piacra betörve, kőkemény versenyben lettek sikeresek.

    "Az emberek meg képtelenek voltak érvényesíteni az érdekeiket, és utólag még el is magyarázzák, hogy nekik ez így volt jó."

    Ha szerintük így volt jó, akkor megfelelően érvényesítették az érdekeiket, mert elégedettek a végeredménnyel. Vagy talán Te jobban tudod, hogy mik az emberek érdekei mint ők maguk?

    "Tulajdonképpp az a csoda, hogy a PC létezik."

    Csodának nem nevezném, inkább egy elcseszett üzletpolitika szerencsétlen következményének.
    A PC a 90-es évek végére kialakult Intel-Microsoft monopóliumnak köszönhetően létezik. Kezdetben az IBM a PC moduláris felépítését a gyártás egyszerűsítése és az eltérő vállalati igények könnyebb konfigurálhatósága miatt fejlesztette, nem pedig azért, hogy a klóngyártók random távolkeleti alkatrészekből gépeket legózhassanak, amivel aztán kiszorítják a saját piacáról.
    A PC-ig a hardver és az OS a termék elválaszthatatlan részei voltak. A PC-vel pedig első sorban nem a userek jártak jól, hanem a gyártók és a Microsoft. A PC buherálás ugyanis még a fénykorában is csak a low end régiókban és a tuningolók körében volt gyakorlat, a többség brand gépeket vett, tehát nem, vagy csak alig használta ki a PC nyitottságának előnyeit, ellenben nyögte a hátrányait.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #159 üzenetére

    "Látjuk, hogy az üzleti modell működik, azt már nem, hogy jól járnak-e vele az emberek."

    Ha a jelenlegi platformok nem fednék le az emberek igényeinek jelentős részét, akkor az piaci rést nyitna a konkurenciának és több szereplős lenne a piac. Ehhez képest szép lassan kihaltak az egyéb (valaha piacvezető) platformok (Nokia, Blueberry, Windows Phone) és nem a Google vagy az Apple aknamunkájának köszönhetően, hanem mert egyszerűen az embereknek nem volt szükségük a termékeikre.

    "Ebben valószínűleg igen."

    Az emberek meg úgy gondolják, hogy ha már az ő pénzük, had döntsék el ők.

    "Főleg azon a területen, ahol laikusok, a pillanatnyi kényelem/reklám simán győz."

    Ha egy eszköz nem végzi el rendesen a feladatát, akkor nincs az a reklám, ami le tudná nyomni az emberek torkán. A marketing trükközés, PR, stb. csak addig működik, amíg az emberek a való életben nem szembesülnek a termék hátrányaival.
    De ez fordítva is működik: ha a termék alapvetően kiszolgálja az emberek igényeit, akkor a "szakértők" által vizionált forradalom és szabadságharc érdeklődés hiányában elmarad.

    "Ha a PC egyetlen gyártó totálisan kontrollát platformja lenne, és az is tiltott lenne, hogy rendszergazdai (root) jogosultsággal rendelkezz az általad vásárolt vason, akkor alighanem sokkal pofátlanabb lenne velünk az a cég (IBM, MS, vagy mindegy ki más lett volna)."

    Viszont akkor komplett desktop platformok versenyeznének és nem n+1 alkatrészgyártó próbálna jól-rosszul alkalmazkodni az Intel-Microsoft iparágra erőltetett szabványaihoz.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #161 üzenetére

    "Azt, hogy annak következtében mi lesz hosszú távon, az meg egy fizikai ténnyé fordul le végső soron."

    Amiről viszont Te akarsz dönteni helyettük, mert ugye Te jobban tudod.

    " Kb. senki nem gondolkodik hosszú távon, főleg nem az áltagember mikor megveszi a szaros telefonját. Ma ellátja a feladatát, akkor azt választja, ennyi."

    Így van. Hosszú távon meg majd az akkori igényeinek megfelelően dönt.
    Most képzeld el, hogy mondjuk a Nokia korszakban a "szakértők" jó előre meghatározták volna, hogy hosszú távon milyennek kell lennie a mobiltelefonnak és azt erőltetik rá a teljes iparágra, mert hogy az egybites userek úgysem tudják, hogy mi a jó nekik. Mindezt úgy, hogy akkoriban lövésük sem volt, hogy pár évvel később mekkora paradigmaváltás lesz a mobil informatikában és hogy a telefonok mindennapi használati módja gyökeresen megváltozik.
    Mondhatnád, hogy ez szakértelem kérdése, de nem az, mert akkor még senki sem tudhatta előre, hogy az iPhone valóban sikeres lesz-e az átlaguserek körében és nem végzi a lecsóban a többi szépreményű "revolutionary" fejlesztéssel együtt.
    Ezért kell az ilyen kérdéseket a természetes piaci folyamatokra bízni. Ha a termék sikeres, az úgyis átírja az erőviszonyokat, ha meg nem, akkor kitalálhatsz bármilyen hosszú távú stratégiát, szabványt, törvényt, stb. akkor sem lesz életképes.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #163 üzenetére

    De milyen alapon határozod meg az elveket, ha nem ismered a jövőbeli paradigmaváltásokat?

    Pl. a Nokia-nak házon belül jóval az iPhone előtt volt már érintőképernyős prototípusa, de a vezetőség elkaszálta a projektet, mert nem teljesítette az alapelveiket: nem bírta egy hétig egy feltöltéssel, túl törékeny volt, stb.
    Aztán kiderült, hogy az okostelefonok szolgáltatásai jóval magasabb prioritást élveznek a felhasználók körében, mint a Nokia (amúgy akkoriban érthető és jogos) alapelvei. Ezt senki sem tudhatta előre addig, amíg az iPhone sikeres nem lett.

    Számtalan hasonló példát fel lehetne sorolni.
    Ott van a Xerox, ami labor körülmények között kifejlesztette a grafikus felhasználói felületet, csak éppen a cégvezetésnek fingja se volt róla, hogy mi pottyant az ölükbe és elszalasztották a lehetőséget.
    De ahogy feljebb kitárgyaltuk, a PC is egy kvázi véletlen, az IBM szempontjából hibás termék design eredménye. Egészen addig nem létezett olyan, hogy a hardvert és az OS-t több különböző gyártótól vásárolta volna össze a user. Ha akkor szakértői szinten rögzítették volna az informatikai alapelveket, akkor a PC sosem születhetett volna meg, mert ahhoz előre számolniuk kellett volna a moduláris hardver paradigmaváltással.

    Te most ugyanúgy egy adott paradigma szerint vagy csak hajlandó elfogadni az informatikai alapelveket és azokat betonoznád be hosszú távra, miközben fogalmad sincs (nem is lehet) a hosszú távú piaci folyamatokról, amik alkalomadtán tökéletesen okafogyottá tennék az alapelveidet.

    "de mobilon sajnos nincs "szabadabb" alternatíva érdemi elterjedséggel"

    Ugyanazokat a köröket futjuk: azért nincs "szabadabb" alternatíva, mert nincs rá szignifikáns piaci igény és nem azért, mert nincsenek kőbe vésett alapelvek, amiket rá lehetne kényszeríteni a gyártókra, hogy márpedig egy kisebbség szempontjai szerint fejlesszenek, mert ők jobban tudják, hogy mi a jó a többségnek.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz ddekany #165 üzenetére

    "Sőt, akár ösztön kéne legyen, hogy viszolyogsz attól, hogy túl sok kontrollt adsz saját magad felett. "

    Először is azzal, hogy a user rootként nem tudja szétcseszni a telefon OS-t nem maga felett ad kontrollt, hanem a rendszer a saját hülyesége ellen védi. Ez a userek 99%-ának előny, az 1 % powerusernek hátrány.

    A másik, hogy a logikád szerint senkinek sem szabadna játékkonzolt vagy bármilyen olyan hardvert vennie, ahol a hardverhez nem adnak 100%-os hozzáférést akkor sem, ha egyébként a célközönség számára ez nem prioritás és a termék minőségét rontja.

    "Az emberek, főleg a "tömeg", pedig soha sem tudta, mi a hosszú távú érdeke."

    Szól a totalitárius törekvések kedvenc jelmondata.

    "Vagy mikor tudja is, a "most" csábítása erősebb."

    Miért kellene, hogy egy termék vásárlásakor mást vegyen figyelembe, mint a jelenlegi körülményeket?
    (Most a "mentsük meg a bolygót" külső szempontokat ne hozzuk be ide, mert egyrészt a termékminőség a téma, másrészt az is "jelenlegi körülmény", ha valaki a jelenlegi környezetvédelmi szempontokat figyelembe veszi a vásárláskor.)

    "Annyi kontroll van, hogy ha nagyon keményen szivatva vannak, akkor, ha tudnak, fellázadnak."

    Nem fellázadnak, hanem más terméket választanak. Más termék alatt itt nem feltétlenül a konkurens rendszereket kell érteni, hanem akár piac szűkülést is, azaz hogy a pénzét mondjuk új mobiltelefon helyett nyaralásra költi.
    A lényeg, hogy a versenyt kell szabályozni, hogy mindenkinek egyenlő esélye legyen egy új, innovatívabb termékkel piacra lépni és nem konkrét megoldásokat kell kötelező jelleggel a piaci szereplőkre ráerőltetni.

Új hozzászólás Aktív témák