Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • luciferc

    őstag

    válasz ChipKng #32 üzenetére

    Akkor átfogalmazom a kolléga kérdését. Miért nem volt hardveres védelem? Miért is kell minden szart "leprogramozni"? Nagyon kiválóan működő megoldások vannak ilyen rendszerek valódi védelmére.
    "Leprogramozott" hardveres védelem véleményem szerint nem létezik, mert ami program, az nem hardveres védelem. Az önmagában egy nagy rakás fos védelmi szempontból. Nagyon remélem, hogy ennél komolyabb üzemek tervezőinek ezt tanulmányaik és későbbi munkáik során hardveresen beleverték a fejébe.

  • dajkopali

    addikt

    válasz ChipKng #31 üzenetére

    jogos, pontatlan volt, javítva :R

    "fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

  • izriot

    tag

    válasz ChipKng #66 üzenetére

    Itt nem a műszervédelemre meg a huzalozott, relés védelemre gondoltam, hanem a lokális technológia logikai indítási feltételeire, pl. két gép ne dolgozzon egymás ellen, a tolózáras csiki-csuki: ha a záporvonali 1-es zsilip tolózár nyitva, akkor a sodorvonali zsilitáblának nyitva kell lennie, de a távvezeték 5-ös tolózárának meg zárva és a II. szivattyúnak 50%-on kell mennie. Ezeket a feltételeket ("védelmeket") szokták a helyi PLC-re leprogramozni.
    A műszer és fogyasztók védelme a legtöbb esetben huzalozott, relés, alkatrészes (hardveres) védelem. Az életvédelem meg egy tök más kategória. Arra is megvannak az előírások, pl mobil gépek esetében ÁVK kötelező, ha állandó, akkor karnyújtásnyira tőle gombafejű vészleállító gomb, ami huzalozottan szakítja meg a főáramkört, nem pedig programból. Én ezeket amúgy csak úgy hívom, hogy a "BAZMEG! GOMB". Ja, ha meg nem karnyújtásnyira, akkor elő kell írni, hogy a gép mellől látható helyen és min. 2 emberes meló.
    Én pl. SOHA nem bíznék rá vészleállítási feladatot PLC-re - ez a te eseted, de egyébként nincs megtiltva. Viszont a a te esetedben sem a programozó volt az idióta, hanem a tervező, illetve a kivitelező. Mivel, ha programra bízza rá az életvédelmet, akkor minimum SIL2-es vagy SIL3-as minősítést kellett volna előírni, ami azt jelenti, hogy azon felül, hogy F sorozatú (failsafe, kb 10x ár) vagy SIL2 PLC-t kell használnia, le kell az egész rendszert minősíteni egy erre hivatott minősítő céggel (Európában pl a TÜV a legnagyobb). Egy ilyen minősítés az egész rendszerre és nem csak külön az alkatrészekre vonatkozik. Még a próbaüzem előtt kimennek és 3...4 hétig vizsgálják a rendszert, a programkódot pedig informatikusokkal sorról-sorra leellenőriztetik. Ez elég szigorú, megvannak ennek is a követelményei. Pl, ha nincs kikommentezve úgy visszabasszák az egészet, hogy csak nézel.
    Amúgy elhiszem, hogy ez az egész hercehurca elmaradt, mert tudom milyen kivitelezések mennek ebben a kurva országban, de ez közel sem a kisvállalkozók meg a programozók hibája, hanem azon munkaadóké és fővállalkozóké, akik a nevetségesen nyomott árak és a lehetelen határidők megszabásával belekényszerítik ebbe a KKV-kat. Ha tudnád mennyire nincs megbecsülve Magyarországon a tervezés elsírnád magad. Azt nagyon sokan csak úgy gondolják, mintha csak egy kis plusz ráadás lenne egy elkészült rendszer ledokumentálásához. Már egy csöppet normális árra is húzzák a fogukat, nameg akkor nem úgy ám, ebbe az árba még meg kell csinálni grátiszba ezt meg azt... Kimész külföldre és ilyen milliárdos beruházásoknál a bekerülési összeg 30%-a a tervezési djí. Ennyi, tudomásul van véve. Nem csak egy járulékos kis hülyeség, amit össze kell baszatni egy KKVval minimálbérért.
    Amúgy gondolom gépgyártó sorrol van szó az esetedben... voltam a TEMICben gyárlátogatáson, majdnem elhánytam magam olyan megoldások voltak...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák