Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz hcl #35 üzenetére

    "Az más kérdés, hogy mi enne, ha a pazarlás szűnne meg, illetve a pénzszerzésre is lennének értelmesebb mószerek..."

    Aztán belelóg a bilibe a kezünk és rájövünk, hogy magyar emberekkel ez lehetetlen. Túl kevés a nyugati gondolkodású errefelé.

    "Szerintem a pénztárgép-mainpulációval nem lessz annyival több adóbevétel, mint amit pár nagy hal lefülelésével el lehetne érni."

    Szerintem meg egy olyan lehetőség kéne, hogy ha te így gondolod (az még, hogy gondolod egy dolog, konkrét tervre lenne szükség), bebattyogsz a NAV-hoz és előállsz a javaslatoddal. Ők meg (mivel nem a saját zsebük ellenségei), ha látnak benne fantáziát, akkor azt mondják, hogy itt a munkaszerződés, na füleld le azt a nagy halat. Amennyiben viszont elszámítottad magad, viseld a következményeit.

    Szabad a pálya. Persze mikor a tettek mezejére kéne lépni, akkor már rögtön nem vagyunk 9 millió politikus országa.

    "Az viszont igaz, hogy az államnak nem a szívatás lenne a dolga, ezt nagyon sokan elfelejtik."

    Örülj neki, hogy most még csak ennyire szívatnak. A történelem bizonyítja, hogy itt bármit meg lehet tenni, a nép hülye. Csodálkozol, hogy még politikusaink (és leendő politikusaink) is vérszemet kapnak, akiknek az lenne a dolga, hogy ezt a sok szerencsétlen életképtelen embert, akiknek mentális képességei kimerülnek a vegetatív funkciók működtetésében terelgesse és életben tartsa? Helyette inkább ők is azt mondják, hogy szarnak rá, 90% hülye miatt nem túl nagy ár az a 10% járulékos veszteség. Főleg, hogy aki teheti közülük, már rég elmenekült az országból.

    Ne érts félre, nem az ötletedet fikázom burkoltan (ha így jönne le), egyszerűen csak arra világítok rá, hogy ha felelősséggel is járnak a döntések, akkor nehezebben mozog a "gépezet", mintha felelősség nélkül, csak simán ötletelsz és a lehetséges végkimenetelekből is csak azokat veszed figyelembe, amiken nem hasal el az ötleted. Például a jogi dolgok, amik sokszor az adócsalókat védik.

    Én csak a tapasztalataimról beszélhetek. Sok nagykutyát is elkapnak, csak őket még mindig nehéz. Két kezemen nem tudom megszámolni, mennyi alvilági ismerősöm tűnt el 2010 óta a süllyesztőben, akikre egyfajta torz "csodálattal" is tekintettem olyan szempontból, hogy "Baszki, évek óta űzi az ipart és olyan átlátszó, olyan durván pofátlan módon és mégis, mégis egyfajta helyi kiskirály, mert számtalan haragosa jelentette már fel adóhivatalnál, rendőrségnél, mindenhol, és mégis mindig megússza és mégis az ellenségei szívják meg végül.

    (#39) osztraksajt: "csak mikor megint a szádtól veszik el falatot ez kevéssé vígasztal."

    Azért egy vállalkozó, még ha kisvállalkozó sem fog éhen halni. Nem csak a minimálbéresek, közmunkások és rokkantnyugdíjasok, de még a közalkalmazottak és nyugdíjasok is alatta vannak anyagi téren jóval, mégis ők is túlélik valahogy. Minden megszorítás rossz, de inkább ilyenkor azt kéne nézni, hogy mi a célja a megszorításnak és mi a hosszú távú haszna.

    "Én megfigyeltem hogy max adónem csökken, össz adóteher viszont soha, pedig immár több évtizede könyvelőként dolgozom."

    Nem akarok politizálni, ezért csak annyit írok: Régebben teljesen más szelek fújtak. Évtizedes időszakokat nem illik egyetlen kormány számlájára sem írni, mindig az adott időszakot kell nézni és figyelembe kell venni továbbá azt is, hogy szarból nem lehet várat építeni.

    (#44) nuke7: A forgalom nem fog visszaesni, mert amit kötelező megvenni azt ezután is megveszi, amit meg nem, ott főleg nem, mivel valahogy rá kell venni, hogy megvegye. Ha drágábban adja, akkor nem fogja tudni. Persze tudatos vásárlók itt is sokat jelentenének, de hát visszautalnék a nép többségének szellemi képességeire.

    De egyébként olyan jó, hogy megideologizálják egyesek a csalást azzal az indoklással, hogy "A kapzsi vállalkozó úgyis a vásárlókon fogja bevasalni az eddig adócsalásból származó bevételkiesést."

    (#49) pilóta: "Amíg irgalmatalnul magas az adóteher, addig csalni fognak."

    Ilyen alapon a hiteleidet se fizesd, ha az is irgalmatlanul magas. A miért a lényeg. Miért is magas az adóteher? Mert... (politizálás censored). És miért? Mert mi, a magyar nép, a választók (vagyis azon része, aki legalább x-elni nem volt lusta, ami a maradék 40%-ról nem mondható el...) megszavaztuk azokat, akik... (politizálás censored). És rendszerváltás előtt is... (politizálás censored).

    Ha mindig kibújunk az adóterhek alól, akkor egyre nagyobbak lesznek. Azt ugye értelemszerűen nem várhatjuk el sem az EU-tól, sem az IMF-től, sem senkitől, hogy azt mondja majd egyszer, hogy "Ugyan, nem kell visszafizetni semmit, mert olyan jó kedvünk van, meg különben is annyi pénzünk van, hogy ez nem számít. Ha eddig tudtuk nélkülözni, ezután is fogjuk, úgyhogy ezennel ki is húzzuk a behajtandó összegek listájáról."

    Ha nem tűnne fel, nem is olyan életszínvonalon élünk, mint az USA-ban vagy Nyugat Európában.

    (#49) pilóta: "De persze ez csak 2-3-5-10 éves távlatban, az meg egy politikusnál beláthatatlan idő, nem is gondolkoznak ilyesmiben..."

    Ennek is megvan a maga oka. Máshol (pl. az USA-ban) alkotmányban van, hogy csak kétszer választhatják meg ugyanazt a politikust egymás után. Itthon ilyesmit nem is kellett beiktatni, itt elvégzi ugyanezt a nép, ha kell, ha nem.

    Elég elgondolkozni rajta, hogy régen miért volt normálisabb kormányzás az esetek többségében, mikor királyság volt. Mert ha éppen nem volt hülye a király (ami előfordult, olyankor rossz volt), akkor egész életében tervezhetett, így a hosszútávú tervek is megvalósíthatók voltak.

    Itt (és leginkább minden demokratikus országban) azt kéne bevezetni, hogy nem 4 év meg limitált idő, hanem eleve határozatlan idő. Ami (ha nagyon hülye), akkor véget érhet akár fél év "uralkodás" után is, de ha jól végzi a dolgát, akkor akár egész életében maradhat.

    Persze ennek alapfeltétele lenne, hogy a választók tájékozottak, értelmesek és felelősségteljesek legyenek, különben mindenkit elküldenének, kivéve a MKKP-t, aki ingyen sört és örök életet ígér. :D

    (#52) peti_s: "Az h ilyen állapotban van az ország, arról az elmúlt 25 évből minden kormány tehet. De nem azokon hajtanak be egy halom pénzt, áh, ők érinthetetlenek, sarcoljuk tovább a népet. No, nekem ez a mentalitás vhogy nem jön be..."

    Ezt soha ne is várd el, ez utópia. De ezzel együtt is lehetne normális(abb) rendszer. A jóléti társadalmak az élő példája. Ott is ugyanúgy lopnak a politikusok, csak ott normális gazdaságpolitikának és hosszútávú, sikeres terveknek köszönhetően olyan mértékű tőke áll a rendelkezésükre, hogy abban Dagobert bácsiként fürödhetnek a politikusok, miközben marad annyi a népnek is, hogy nem csak, hogy a dolgozókat tisztességesen megfizetik, de még a miénknél jóval fejlettebb szociális hálóra és csóróbb népek, szorult helyzetből való kihúzására is marad elég pénz.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz hcl #55 üzenetére

    "A NAV-ot azért fizetjük, hogy az adózást kezelje. Pont. Nem az állampolgárnak kellene bebattyognia hozzájuk, az állampolgárnak van munkahelye, dolgozik ott. (Én meg nem a NAV-nál dolgozok.)"

    Ez a hozzáállás engem kísértetiesen emlékeztet arra, mikor:

    "Olyan szar xy szoftver, megoldhatnák benne x meg y funkciót, meg ráadásul xy (másik) szoftverben meg van z meg w funkció, amit ebből szintén kifelejtettek. Ráadásul bugos is.

    De persze arra már lusta vagyok, hogy egy bugreportot írjak, vagy wishlistre a hiányzó funkciókért, de rosszabb esetben még annyira tróger vagyok, hogy a beépített hibabejelentőt is kikapcsolom "Mert nekem ne kémkedjen a galád!"

    Csinálja meg a szoftverfejlesztő, elvégre ez a dolga, ezért fizetik, én csak egy pék/kőműves/gyártósori munkás/xy vagyok, ne nekem kelljen jelentgetnem, vazze!

    Szoftver esetében maximum örökre szar marad a szoftver, politika esetében viszont az egész életünk függhet az ilyen gondolkodásmódon.

    "Az a bajom, hogy van az a bizonyos adóslista, amin hatalmas tételek vannak, évek óta. És nem mennek utána."

    Ez akkor lenne csak megoldható a jelen helyzetben, ha nem lehetne előre borítékolni, hogy amennyiben bebattyognak Fehérgalléros Bűnöző úrhoz és ha elsőre nem is lövik tarkón (elvégre valahogy vissza kell szerezni azt a pénzt), de mondjuk eltörik pár csontját és robbanós/ideggázos bippelőt tesznek rá, amitől elpatkol, amennyiben a magángépén szándékában állna elhagyni az országot nagy félelmében, amíg adóssága van az állam felé, akkor nem hőbörögne mindenki szabadságharcos módjára, beleértve az EU-t, ahol a sok liberális már a haját tépné.

    Persze ehhez nyilván a fél alkotmányt meg jogrendszert módosítani kéne, hogy ilyen messzire mehessenek, de sajnos a példa azt mutatja, hogy ezek a túl nagy halak másképp nem foghatók meg, csak ilyen drasztikus módszerekkel. Nyilván folyamatosan figyelik mindet, hogy ha a jogrendszer keretein belül elcsúsznak egy banánhéjon, azonnal lecsaphassanak rájuk. De ez szemmel láthatóan kevés.

    Esetleg még ha lenne valami milliárdos jótevő, aki beszerezne egy rakat high-tech cuccot és felvállalná Batman szerepét. :DDD

    "Ha tudják, hogy tartozik, akkor miért nem lehet beszedni?"

    Ezek a példák demonstrációs célt szolgálnak. Egyszerűen nincs a nevén semmi, vagy bármilyen más jogi kiskaput vett igénybe. Ami ugyancsak jól szemlélteti, hogy ezeknek a zsebükben vannak a legjobb ügyvédek, akiket röhögve megfizetnek maguknak és még csak lefizetni sem kell első körben senkit, egyszerűen egy apparátust állítani rá, hogy mikor, hol milyen jogi kiskaput lehet kihasználni.

    "Hát kéne törvényt alkotni erre, vagy valami. Rendet tenni."

    Elvileg ha egyszerű lenne törvényeket módosítani, akkor az az esetlegesen kialakuló diktatúrának kedvezne. Ha meg bonyolult (aminek elvileg az lenne a célja, hogy alaposan megfontolva, mindenféle független bürokratikus bizottságokon keresztül lehessen csak módosítani), akkor ilyenek akár soha nem változnak meg, mert hiába terjesztik be többször, ha a független bizottság mindig elveti. Ha meg megpróbálják államosítani ezeket a független bizottságokat, akkor jön a diktatúrázás meg a szabadságjogozás. Szóval ahogyan billeg a "mérleg", az egyik oldalon mindig megjelennek a hangoskodók.

    "Na ugye, én is ezt mondtam..."

    De ugye vágod, hogy itthon azért még erősen él a rendszerváltás előtti felfogás a népben, ami miatt nem lehet egy csapásra nyugati világot építeni, mert csak káosz lesz a vége a nagy szabadságnak?

    Itthon a nép erős tudathasadásban leledzik. Egyfelől azt várja az államról, hogy minden téren gondoskodjon róla, a munkától kezdve mindent a segge alá toljon, viszont másfelől meg vágyik a nyugati szabadságra, ahol az állam mindössze egy törpe keretrendszerré szűkült össze és csak egy vállalkozó ő is a sok közül a nagy piacgazdaságban.

    Ráadásul hihetetlenül nagy adósságban vagyunk, szóval az nagy dolog, ha egy módon fel bírunk állni a padlóról. Így értelemszerűen nem válhat egyszerre sikeres és jövedelmező vállalkozóvá az állam, amiből majd a későbbiekben esetleg megfinanszírozza a szociális háló fejlesztését. Jelenleg a tőkegyűjtés időszakában lennénk. Aztán már minden a bizalmon múlik. Elhisszük-e, hogy ez valóban felemelkedést hoz majd a jövőben, vagy fogja a kormány, lelép a pénzzel, esetleg kormányváltás után a következő kormány lép le a pénzzel. Ezek már a jövő nagy kérdései maradnak.

  • Penge_4

    veterán

    válasz hcl #60 üzenetére

    "Engem nem. Ugyanis az államnak írhatsz wishlistet... Csak a választásokkor vagy érdekes."

    Akkor első körben ezért kéne seggberúgni őket. Mondjuk egy koncentrált de kulturált demonstrációval. De amíg ilyenek 20 fő fölött vandalizmusba torkollnak, addig...

    "Igaz! De érdekes, hogy máskor lehet szembe menni az EU-val... (regadó, bankadó...)"

    Az EU sem szereti, amikor a hatáskörébe tartozó államok kiskapukat kihasználva más irányvonalat választanak. De ehhez elvileg megvolt minden eszközük. Más, pl. az kötelező regisztráció a szavazáshoz elbukott, mert az alkotmánybíróság leszavazta.

    "Ezért mondtam az ozorai fesztivált."

    Az mi volt? Így hirtelen egy szimpla razziának tűnik, ahol drogkereskedőket buktatott le a rendőrség.

    A BKV botrány meg még a korábbi kormány idején ment, csak most bukott ki.

    "Mostanában pont egyszerű. Csak szándék kérdése lenne. ÉS a szándék hiányzik."

    Mondom a szavazáshoz kötelező regisztrációs javaslatot is elkaszálta az alkotmánybíróság. A 2/3-os többség nem azt jelenti, hogy tejhatalmuk van, csak picivel több joguk.

    De vannak, amik független bizottságok hatáskörébe tartoznak.

    "Nana. Ez olyan dolog, hogy ha az állam felvállal egy feladatot, akkor azt elvárjuk, hogy csinálja."

    Így van. De ha azt várjuk, hogy gyerekként kezeljen minket, akkor viseljük a következményét, hogy szabályoknak (amikkel sokszor nem értünk egyet) kell megfelelnünk és néha kapunk 1-2 tockost, ha viszont szabadságot akarjuk, akkor viseljük felelősséggel és ne akarjunk visszabújni anyuci hasába, amikor éppen nincs munka, éhezünk és fázunk.

    De itthon pont az a probléma, hogy emiatt a tudathasadásos állapot miatt mindkét oldalról a szart kapjuk. Nincs igazi szocializmus, mert a hitelek miatt és az alacsony GDP miatt nem jut a szociális szférára elegendő pénz, ugyanakkor igazi kapitalizmus sincs, mert a hiteleket meg fizetni kell és az amúgy is szar és döglődő szociális hálót sem akarja a nép, hogy még jobban megnyirbálják, így hatalmas adók és járulékok nehezítik a túlélést. Ráadásul tovább burjánzik azáltal, hogy mivel további hiteleket sem akarnak (mert a jelenlegibe is majd' beledöglenek) korszerűsíteni sem lehet, pedig ha például egy csapásra lecserélnék mondjuk a BKV, Volán és MÁV járműveit a legújabb japán csúcstechnológiás hibrid/elektromos fejlesztésekre, akkor nyilván töredéke lenne a kiadás, nem beszélve, hogy jó ideig amortizációra se kéne annyit költeni. Vagy ha az egészségügyet korszerűsítenék, azzal is rengeteget lehetne spórolni. Meg rohadt nagy pénzeket emésztene fel pl. az is, ha egészségmegőrzés-orientált lenne, ráadásul akár 1 generáció is kéne, mire a nép egészségtudatosabb lenne és kevésbé/ritkábban szorulna a TB-re.

    Ha az egész ország egy emberként szelektíven gyűjtené a hulladékot, esetleg fát is ültetne a saját környezetében (meg amiket még környezetvédelem órán általánosban tanítottak, jaj de rég volt :DDD ), aztán ehelyett cigizik, több alkoholt fogyaszt, mint kellene, a szemetet még a legközelebbi kukába is lusta elvinni és ha szerencséd van, annyira nem tróger, hogy összefirkál/megrongál dolgokat.

    Aztán vagy szavazni sem jár, vagy ha jár, akkor előtte elgondolkozik: "Hm, most éppen munkanélküli segélyen vagyok. A választás előtt álló párt azt ígéri, növeli. Lehet, hogy hazudik, de adjuk meg az esélyt neki." - Arra nem gondol, hogy a többletkiadást valahonnan el kell venni. vagy
    "Hm, nyugdíjas vagyok, az új kormány azt ígéri növeli. Így több segélyt tudok küldeni Izaura felszabadítására, úgyhogy rájuk szavazok." vagy
    "Hm, dohányzom, az a gané xy párt meg jövedéki adót emelt, ráadásul be is tiltotta (az már nem jut el a tudatáig, hogy nyugaton is sok helyen be van), tuti nem szavazom rájuk. A többi párt programját nem ismerem, de már csak azért is valami másra fogok x-elni!"

    Amíg a nép nagy része nem tud hosszútávon, tudatosan gondolkodni és csak a pillanatnyi előnyeit nézi, addig ne csodálkozzunk, ha olyan pártok kerülnek hatalomra, akik akár hitelekből, te tovább súlyosbítják a helyzetet.

    Na meg valaki egyszer azt mondta, hogy a munkáltató olyan könnyen vesz fel új embert, amilyen könnyen lehetősége van őt kirúgni. A táppénzes, munkanélküli segélyes rendszer egyfelől biztosít (ha tájékozatlan vagy a jogban így is kisemmiznek persze), viszont mellékhatásként próbaidő meg csökkenő munkahely teremtési kedvet eredményez. Ahogy a magas adókulcsokat is valahol megpróbálja megspórolni a munkáltató, ami a végtelen adóemeléssel megint nem megoldható, mert előbb-utóbb elpattan a cérna és megy más országba (lásd: Nokia legutóbb, bár ott más is közrejátszott).

    "Amennyi sarc itthon van, azért igenis, elvárná az ember, hogy kapjon valamit.
    Semmi baj nem lenne, ha ugyanolyan kevés elvonás lenne, mint nyugatabbra."

    Ezzel egyetértek, de mint mondtam, elsősorban normális, tájékozott emberek kellenének, akik odacsapnak a kormánynak, ha nem jól teszi a dolgát. De amíg ez van, ami itthon, addig szerintem hálát adhatunk a szerencsének, hogy egyáltalán ilyen kormányunk van, nem olyan, mint Sztálin vagy Ceaușescu.

    "A szabadság amúgy megvan, szabadon tehet az ember azt, amit akar, a törvényi kereteken belül - de ez máshol is így van a normális világban"

    De nem érted, hogy ha a jogegyenlőség alapfeltétel, akkor a törvény kényszerűen ellentétben fog állni a szabadsággal? Minél szigorúbb a törvény, annál kevésbé vagy szabad és annál inkább a potenciális túlkapások irányába tolja a mércét, míg minél lazább a törvény, annál szabadabb vagy, de annál inkább a törvényszegőknek kedvez és arra motivál.

    Gazdasági/társadalmi egyenlőtlenség + jogegyenlőség = paradoxon.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák