Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tomcat

    őstag

    A hírben benne van hogy az AMD segítette a nyomozást, de azt nem tudjuk hogy ők tudtak-e róla hogy az illető jelenleg Intel alkalmazott. Lehet hogy be sem vallotta nekik a valódi foglalkozását amikor behívták. Egyébként meg az Intel-nél is szétnézhetnének az ügyben hogy egy felmondási időt töltő alkalmazott hogy tud ilyen jellegű adatokat csak úgy letölteni. Egyszerűen meg kellett volna vonni a hozzáférését, vagy legalább lekorlátozni egy olyan alacsony szintre hogy ne tudjon ilyen adatokhoz hozzáférni. :F

    Egyébként az ilyen embereket én is utálom. Rengeteg ilyennel találkoztam már. Mi úgy oldjuk meg az ilyen kényes helyzeteket hogy telefon+notebook a felmondási idő első napjától visszahozva, leltárba véve, hozzáférési jogok azonnal felfüggesztve. Az asztali gépéhez a felmondási idő másnapjától kezdve már csak fogadhat levelet, küldeni nem küldhet. Kivinni már nem vihet ki semmit sem, még egy papírt sem. Csak a személyes holmikat szedheti össze. Ha nagyon macerás az illető akkor inkább elküldjük arra a néhány napra szabadságra csak ne tudjon szándékosan kárt okozni, adatokhoz hozzáférni, lemásolni, stb. + Az utolsó munkanapján a kilépési papírja kiállításának feltételeként egy nyilatkozat hogy az itt megszerzett tudást, adatokat, információkat, stb. nem adja tovább, nem használja fel. Ez a legutolsó a perdöntő a bíróságon. :)

    Tomcat

  • Tomcat

    őstag

    válasz sztikac #12 üzenetére

    De bizony lehet. Ha nekünk bizonyíthatóan kárt okoz akkor az ügyvédeink haladéktalanul indítják ellene a keresetet. Nem volt még olyan személy aki ne nyilatkozott volna hogy a nálunk megszerzett üzleti titkokat és információkat nem adják tovább. Sajnos ilyen világban élünk ahol bármi megtörténhet. Más kérdés hogy sajnos rendszeresen meg is teszik.
    Egyébként amikor belép valaki akkor aláírja a munkaszerződését is, amiben ez is feketén-fehéren benne van, vagyis hogy egyetért ezekkel a feltételekkel. Senki nem panaszkodik emiatt mert ez alapvetően természetes dolog (kellene hogy legyen). Ha mégis panaszkodna akkor nem írja alá és jöhet a következő jelentkező, de erre még nem volt példa. Továbbá egy ilyen munkaszerződésben az is szerepel hogy konkurens cégnél a munkavállalói jogviszony megszűnésétől számított 1 évig azonos pozíciót nem tölthet be. Mondjuk ezt is ki tudják játszani, felveszik más területre és nem ott dolgozik.
    Nem tudom pontosan hogy megy ez az Intel-nél és az AMD-nél, de meg lennék lepve ha ez nem ugyanígy lenne csak nyakatekertebben megfogalmazva. Amiket eddig láttam (Corporate Level) azok mind hasonlókat tartalmaztak, sőt még a pontos tevékenységi kör leírás is benne van, tehát hogy mi lesz a területe, mi lesz a várható feladata, stb.

    [ Szerkesztve ]

    Tomcat

  • Tomcat

    őstag

    válasz ollie #23 üzenetére

    Köszönöm hogy megerősíted. Minden úgy van bizonyos ágazatokban ahogy leírtam. Én bizony nem a betanított szalagmunkás szerencsétlen biorobotokról beszélek hanem a kutató-fejlesztő mérnökökről, technikai igazgatótókról, CEO-ról, stb. Bizony nagyvállalati szinten benne van a munkaszerződésben pontról pontra minden. Fontos ipari titkokat, folyamatban lévő fejlesztéseket fedő pozíciókból a világon sehol sem lehet egyik napról a másikra munkahelyet váltani pláne nem konkurens cégnél ugyanabban a pozícióban.

    Tomcat

  • Tomcat

    őstag

    Szerintem érdemes még azt leírnom hogy minden esetben az a termék, teljesítmény, tudás, fejlesztés, megszerzett információ amit egy dolgozó egy adott cégnél véghezvisz/megszerez az az adott cég tulajdona, nem a dolgozóé. Sokan ezt felejtik el még ma is. Attól hogy valaki valahol dolgozik és ott valamilyen eredményt elér az nem a saját éredménye hanem a vállalaté, hiszen a vállalat eszközeivel érte el azt. Maximum a HR feljebb pontozza ha jól dolgozik, de a munkája eredménye és annak kimenetelei akkor is a vállalatot illetek meg.
    Ha pl. egy üzlezti találkozón egy ügyféltől/szállítótól az alkalmazott kap egy névjegykártyát akkor az nem az övé hanem a cégé. Nem teheti zsebre hogy jó lesz majd az új munkahelyén mert ezzel törvényt sért. Ugyanúgy nem másolhat le saját célra adatokat sem mert azzal is törvényt sért.
    A munkaadót ugyanolyan törvények védik mint a munkavállalót világviszonylatban is. Ha nem így lenne akkor minden vállalat nagyon komoly problémákba ütközne a munkahelyet váltó dolgozók miatt.
    Egy másik példával élve bitzos sokan követitek a Formula1-et. Ott is lehet olyat látni-hallani hogy ki van kötve pl. egy távozó/érkező technikai igazgató esetén hogy csak a jövő vagy az utáni autón dolgozhat, esetleg fél-egy-másfél évig egyetlen F1-es csapat közelébe sem mehet nemhogy technikai igazgatónak, de még tányérmosogatónak sem a konyhára a paddock-ban.
    Az ilyen szigorú helyeken azt szokták még bevett gyakorlatként alkalmazni hogy az érdemelges munka megszűnése után úgynevezett fizetett szabadságra küldik az illetőt, ami azt jelenti hogy inkább fizet neki a munkaadója a semmiért, csak ne tudja érdemlegesen a konkurenciát friss adatokkal, információkkal, fejlesztésekkel támogatni egy meghatározott időpontig.
    Véleményem szerint az Intel-nek itt ezt lett volna a célszerű alkalmazni hogy elkerülje az esetleges problémákat.

    Tomcat

  • Tomcat

    őstag

    válasz schawo #29 üzenetére

    Ha a munkaszerődésben szerpel (márpedig szerepel) hogy egyetért a feltételekkel amikor belép, akkor kutya kötelessége a kilépő dolgozónak nyilatkozni arról hogy a megszerzett információkat máshol nem használja fel, nem adja tovább, stb. Ha aláírta akkor jogilag kötelességet vállalt arra hogy a szerződés szabályai szerint jár el kilépéskor is. Általában van még egy leltár jegyzék arról amiket átvett és azokat bizony maradéktalanul át is kell adni. Én még nem találkoztam olyannal hogy valaki az utolsó napján ne tudott volna kilépéskor két aláírást megejteni.
    Senki nem dug senki orra alá semmit, egyszerűen a munkaviszony addig fennáll amíg a kilépő dolgozó nem tett eleget az általa aláírt szerdődésben foglalt kötelességeinek.

    Tomcat

Új hozzászólás Aktív témák