Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz zone #42 üzenetére

    És szerinted amikor a morál a bányászbéka segge alatt van, akkor miért is kéne arra számítani, hogy majd ez lesz számára az irányadó, illetve a nagyobb súllyal bíró irányadó, mintsem a törvény vasökle?

    Az ember túlélésre van kódolva. Bármi áron. Ha pedig azt az alapértéket adja jelenlegi világunk, hogy hajszold a pénzt és a hatalmat, mint éji bogár a közvilágítást, akkor az eredmény borítékolható.

    Felejtsük már el a fajszelekciót. Génszelekció van. Az ember genetikailag képes a saját fajtársai elpusztítására önérdekből. A katonák naponta megteszik. Miért? Mert ők olyan alapértéket kapnak, hogy az ellenséget el kell pusztítani. De ettől még nem fognak az után sétálva fejbelőni random embereket. Ugyanakkor ha érdeked nem származik belőle, más fajhoz tartozó egyedeket sem fogsz elpusztítani.

    Az egész evolúciót túlélési érdekek vezérlik. A kapott alapértéktől (igen, ahogy mondtad, morál, erkölcs) függ az, hogy ez milyen következményekhez vezet. Erkölcsből és morálból sincs abszolút jó vagy abszolút rossz. Minden viszonylagos. Régen erkölcsös volt pl. az eretnekeket és a boszorkányokat megégetni, illetve pogányokat és más vallásúakat erőszakkal is megtéríteni vagy legyilkolni. Ezt az "alapprogramot" kapta az ember és ennek engedelmeskedett.

    A polgárháború előtti Amerikában egy fehér középosztálybelinek annyit jelentett elpusztítani egy fekete rabszolgát, ha az lázadt vagy nem engedelmeskedett, mint neked agyonverni egy szúnyogot. A lelkiismeret-furdalás is tanult dolog. Nem kell pszichopatának lennie egy kisbabának sem, hogy rovarokat, gilisztákat vagy egyebeket nyomjon szét. Csak a legtöbb szülő már ilyenkor megtanítja neki, hogy nem szabad, meg csúnya dolog, meg fáj neki és emiatt nem jut el a nagyobb állatokig, hanem vészharangként megszólal benne ez a kapott érték, hogy "nem szabad, csúnya dolog, fáj neki". Végül mindig, amikor erre kerülne a sor az az asszociáció lesz benne (főleg miután ő maga is megtapasztalja a fájdalmat, akár csak egy horzsolás vagy egy injekció által), hogy ez neki ugyanúgy fáj és ezért nem szabad. Később, mikorra már tapasztalt, fejlettebb világlátású lesz, azt is belátja, hogy még csak logikusnak sem logikus és értelme sincs a legtöbb esetben.

    Ahogy ha zavar a reggeli madárcsiripelés is megteheted, hogy lelövöd őket légpuskával, de azt is, hogy bezárod az ablakot vagy hangszigeteltetsz.

    Egyébként ironikus módon pont azok kardoskodnak legjobban a morál mellett a törvényi szabályozással szemben, akik a másik oldalon viszont rettegnének egy anarchikus társadalmi berendezkedéstől, mert nem tudnak elvonatkoztatni a gondolattól, hogy ha a törvény megszűnne, akkor mindenki mindenkit gyilkolászna és semminek semmi sem szabhatna határt. Nem érdekes?

  • Alchemist

    addikt

    válasz zone #42 üzenetére

    Ha valaki igazán bekattan, azt sem a morál, sem a drákói törvények sem fogják megállítani az öldöklésben.
    De társadalmi alapállapotként az agresszivitás csak akkor van jelen, ha végletesen "sok az eszkimó és kevés a fóka", viszont ilyen helyzetben a törvények betartatásának rendszere is gyorsan széteshet.
    Ugyanakkor az eredetileg civilizált háború sújtotta térségekben (II.vh. utáni Európa) azért inkább a rend, mintsem az anarchia irányában indultak be a folyamatok. Az emberek örültek, hogy élnek és nemcsak az teoretikus morál, hanem a józan gyakorlati belátás is arra mutatott, hogy jobban járnak az együttműködéssel (besokalltak a háborútól és vissza akarták kapni a polgári életmódot).

    Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

Új hozzászólás Aktív témák