Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joghurt

    addikt

    Szép dolog a Németh László-féle Lightproof. Kár, hogy nekem (és ahogy olvasom, másoknak is) a magyar nyelvű 3.5.0-s csomagban épp a beépített magyar nyelvű helyesírás-ellenőrzés nem volt képes feléledni. (Korábbi verziókban, külön add-onként tökéletesen működött.) :U
    Az Excel XML-ek megnyitása sem muzsikált nekem, a Bugzillán más is tudta reprodukálni, de a hibát még csak magára sem vette senki. :(((

    Szóval a 3.5.1-et a magam részéről először csak VMWare-ben, hogy ne kelljen újra leszedni, és visszarakni helyette a 3.4.5-öt. :(

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz ddekany #51 üzenetére

    Mivel a Microsoft termékéből még mindig hiányzik a normális stílus-kezelés*, ami az OOo-ban/LibO-ban már évek óta megvan, ezért Word file-ok megnyitásakor és mentésekor eléggé reménytelen a formázások egészen más filozófiára történő konvertálása. Nem lepne meg, ha az MS is ezért kerülné egy rendes stílusrendszer bevezetését, mert átálláskor igen macerás lenne a régi őrülettel 100%-ban kompatibilis mentést csinálniuk.

    *: A Word filozófiája alapvetően az, hogy Mancika kijelöli a kívánt szövegrészt, és átformázza közvetlenül. Igen, át lehet állítani mondjuk az összes "Címsor 2" formázást, de hogy ez milyen viszonyban van a helyi formázásokkal, és a szövegtörzsre beállított alapértelmezésekkel, na az mindig egy lutri.

    A kérdésedre a válasz: Nem lesz 100%-ig kompatibilis a LibO és az MSO ODF-je. A dokumentum formátum a szabványos, így azt mindkettő tudja írni/olvasni**. Az már egészen más kérdés, hogy az abban foglaltakat melyik csapat hogyan értelmezi, és pláne hogy miként valósítja meg.

    **: Bár még az MSO 2010 is csak az ODF 1.1-et tudja kezelni, a LibO 3.5 pedig már ODF 1.2-ben ment, így az MSO visít rá.

    A Microsoft csak azért csinált egy "nyílt" formátumot magának, mert rengeteg kormányzatnak lett elege a zárt, amerikai cégtől függő dokumentumokból, így muszáj volt csinálniuk valamit, ha nem akartak egy hatalmas piacot elveszíteni. A végeredményt tudjuk: a nemzeti ISO-testületeket telenyomták MS-partner cégekkel, mert a szavazás darabra ment.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz listerrr #94 üzenetére

    Az, hogy az egyiket érti mélységében, a másikat nem. :P (Kellene már valami trollfejes smiley is ide.)

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz bambano #97 üzenetére

    TeX-ben is nyugodtan gányolhatod a címsort titkárnősen, mondjuk a szövegtörzsbe rakott {\LARGE{\textbf ... }} blokkal. A LibO-ban is szépen definiálgathatsz stílusokat hierarchikusan, ha erre van szükséged.

    A beállítható stílus-paraméterek szempontjából kb. hasonlóak a lehetőségek TeX-ben és a GUI-s szövegszerkesztőkben. Az persze más kérdés, hogy kinek melyik az áttekinthetőbb.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz #95590400 #119 üzenetére

    Kicsit rövidebben összefoglalva: Te képes vagy absztrakcióra, ezért nálad működik a logikusan felépített, strukturált stíluskezelés. Mancika viszont csak odáig jut el, hogy "ezt a szót kiszínezném szövegkiemelővel, tehát a Wordben félkövérre állítom". Aztán amikor rájön, hogy mondjuk két fajta kiemelést is szeretne használni, akkor visszagörget, és átformázza, amit megtalál.

    Ugyanolyan filozófiai kérdés ez, mint hogy valaki inkább billentyűzet-kombinációkat használ gépelés közben, vagy mindenért felmegy az eszközsor gombjait nyomogatni (esetleg legszívesebben magát a szöveget is egérrel kattintgatná be).

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz #95590400 #128 üzenetére

    Nem. Erre a fórumra már a számítástechnikai szempontból erősen szelektált közönség jár, így a véleménye nagyon nem tekinthető reprezentatívnak vagy átlagosnak. Hidd el nekem, hogy az átlagos felhasználó agya nem így működik.

    Olyan szinten nem képesek az absztrakcióra, hogy úgy általában egy szövegszerkesztőnek funkciói vannak, bármelyikről is legyen szó; csak azt képes megjegyezni, hogy az iskolában látott Word 2003-ban azzal a gombbal tudja beállítani a tulajdonságot, és egy ribbonos Word 2007 vagy egy LibO előtt meg csak néz ki a fejéből bután, akkor mire számítasz?

    Annak idején a náci propagandisták mondták, hogy az a hatásos szöveg, amit a tömegben levő legbutább emberek is megértenek - így aztán ilyenre írták. Ugyanez van a programokkal is: egy általános felhasználású programból az a sikeres, amit az elé kerülő legbutább emberek is használni tudnak - így aztán olyan is lesz. Számítástechnikai szakértőként ezen fanyaloghatunk, de hiába.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz attila9988 #130 üzenetére

    Hát, azért az Excel is megér egy misét azzal, hogy lokalizálták a beépített függvények neveit. És nagy élmény, hogy a makró nem képes lefutni, csak mert magyar Excel elé vert a balsors. Mi az, hogy DARABHA? :W
    Meg amikor a svéd anyacégünktől jött egy táblázat (csak számok, semmi makró), és nem bírta megnyitni a magyar/angol Excel 5.0, mert magában a dokumentum template-ben benne volt a svéd makrónevekre a hivatkozás. Kintről kellett kérni egy mittomén vbse.dll-t, bemásolni az Excel könyvtárába, hogy megnézhessük a számokat.

    A TeX-nél amúgy én azt nem szerettem, hogy ez a fene nagy "szétválasztjuk a tartalmat és a megjelenést" filozófia sok esetben rugalmatlan. Mondjuk bármilyen jól is legyenek beállítva a szabályok a stílusleíróban általában, egy-egy konkrét helyen az ember számára előfordulhat, hogy egyből látszik egy jobb megoldás. Mondjuk egy ábra átcsúszik a következő oldalra, vagy valamilyen méret minimális kézi "gányolásával" sikerül a bekezdés végét betaposni az aktuális oldalra. Most vegyek fel egy-egy új, kicsit módosított, külön stílust ezekre az egyedi esetekre?

    A tej élet, erő, egészség.

Új hozzászólás Aktív témák