Új hozzászólás Aktív témák

  • Peethy

    őstag

    válasz bambano #33 üzenetére

    Nem, szerintem sokkal jobb hasonlat erre az, amikor valaki azt mondja, hogy Petőfi világhírű költő, holott eddig egy angol/svéd/francia/belga ember sem ismerte a nevet, akitől megkérdeztem. Ettől lehet még Petőfi nagyszerű költő, elvégre a miénk, azonban teljesítményét részben azért értékeljük ekkorára, mert érzelmi szálak fűznek hozzá. Ugyanez játszhat a hazai termékek esetében is.

    Kiemeltem én is, hogy a csúcstechnológiában (rakétagyártás, -fejlesztés, űrtechnológiák, stb.) nagyon jó volt a szovjet/csatlós ipar, azonban attól lefele óriási elmaradások voltak a nyugathoz képest. Ez egyszerűen azért volt, mert a számítástechnikai fejlesztések nagy része az USA-ban volt és a 70-80-as években indult meg rohamtempóban. Ehhez a szovjet blokknak nem volt hozzáférése, éppen a cocom-lista miatt.

    Mivel azonban tőkehiány alakult ki olajárrobbanások után (a nyersanyag/késztermék csereérték erősen eltolódott utóbbi javára) a Varsói szerződés államaiban, ezért már az 1970-es évek elejétől sem az Orion, sem a Videoton, sem semelyik másik vállalat nem tudta tartani az iramot, és ez teljesen független volt a rendszerváltástól. A termékeik egyre elavultabbak lettek, és az integrált chipek betörésével vsz. csak tovább nőtt volna.

    A rabszolgatartós példádra két dolgot mondanék: egyrészt, ha te csinálnál itthon céget, ugyanezt tennéd. Nagyon helyesen itthon tartanád a termékfejlesztést, a mérnöki munkákat. Másrészt, a legnagyobb cégek már felismerték, hogy ez a fajta tekintélyelvű munkakörnyezet árt a fejlesztéseknek, így nem valósul meg, amit te írtál. Azok a vállalatok sikeresek, ahol együttműködve, a főnök-beosztott viszonyt újragondolva tudnak fejleszteni, termelni. Nemrég volt PH-n egy cikk a japán vállalatok mélyrepüléséről - szerintem az lehet az egyik oka ennek, hogy náluk rendkívül erős a hierarchikus berendezkedés, ami sok esetben megöli az új ötleteket. Tehát a Google/Adobe/Microsoft/stb. már jó ideje egyáltalán nem olyan elven működik, ahogy leírtad. A takarító pedig ne is szóljon bele az oprendszerfejlesztésbe...

    A mezőgazdasági termésátlagok meg valóban jók voltak, de leginkább a 70-es évek végén. 80-as évek mezőgazdaságáról nagypapám tudna mit mesélni, mikor az itteni téeszben csak úgy húzták be az ezer mázsákat, hogy növekedést tudjanak elkönyvelni...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák