Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    Kezdem azt hinni, hogy a második világháború győztesei már annyi alternatív igazságot gyártottak a múltban, hogy a jelen hivatásos történelemírói, főleg a médiahátszelesek akiknek határidőre kell fősodrásbeli történeteket felmutatniuk, már nem tudnak a sok igazság szövevényében kiigazodni, és csak zanzásítják az innen-onnan olvasottakat, esetleg háborús filmekben látottakat. Kötve hiszem, hogy a magyar fordítás lenne itt a problémák fő forrása...

    Így hihetik sokan, hogy például Hitler Sztálingrádot azért a presztízsért támadta meg, amit a másik vezér nevét viselő város elfoglalása jelenthetett volna. ehm..

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz UnA #12 üzenetére

    Én nyilván nem voltam benne a második világháborús német vezérkarban, nálam sokkal okosabb emberek voltak ott. Mégis, ha megpróbálom józan paraszti ésszel megérteni, mi lehetett ott a németek célja. Eddig ezek merültek különböző helyeken fel:

    -(1) A Sztálin nevével jelzett várost mint trófeát elfoglalni, és ezzel megtörni a szovjet védelem elszántságát.

    -(2) A kaukázusi olajmezők feletti kontroll megszerzése

    -(3) Az amerikai-brit hadianyag utánpótlás kiiktatása.

    Az egyes:
    amit a legtöbbet szajkóznak és alátámasztja a "hülye németek" mítoszt. És már ezért is hamisnak kell lennie. Ha a német vezetés hülye lett volna, nem jutnak nemhogy Sztálingrádig de még Varsóig sem, sőt az 1933-as választási győzelemig sem.

    Logikusan szemlélve az eseményeket, 42 végére a németek kezében volt: egy csomó város ami sokkal nagyobb presztízzsel és gyakorlati értékkel bírt, mint Sztálingrád (Minszk, Szmolenszk, Kijev, Balti térség) másrészt a Szovjetunió lakósságának és iparának egy jelentős hányada. Az addigi sikereik után ki hiszi el, hogy holmi "presztizs" motiválta volna őket, és nem az ellenség minél gyorsabb és hatékonyabb kiütése.

    Ha ez nem lenne elég, megfordítom, a szovjeteket nem lehetett kiütni a fenti városok-területek és lakosság elfoglalásával, egész hadseregek megsemmisítésével, akkor hogyan gondolhatták volna a németek, hogy még egy város elfoglalása lesz a a kulcs, mégpedig azért, mert most majd a szovjetek megtörnek, hiszen elveszett a Sztálin nevével jelzett város. Sztálinból még azt is kinézem, hogy elnevezte volna Moszkvát Sztálingráddá, vagy esetleg valamit az Urálon túl, ha ezen múlik.

    A kettesnek:
    első pillantásra van értelme, másodikra pedig nincs, hiszen hiába foglalnák el a kaukázusi olajmezőket, azokat a szovjetek "valószínűleg" nem produktív állapotban adnák át, helyrehozni a kárt pedig bőven sok időbe telt volna. És ha visszaállítják a termelést, az olajat vajon hogyan juttatják finomított állapotban a frontra vagy haza? Tengeren? Vagy az egyetlen sínpáron ami összekötötte a keleti front déli arcvonalát a hazával és folyamatosan zaklatták a partizánok? Valószínűtlen.

    Kiütötte volna-e a szovjeteket a kaukázusi olaj elvesztése? Ez egy nagyon jó kérdés, és itt jön képbe a harmadik pont:

    A harmadik pont:
    tűnik nekem a leghihetőbbnek és a leglogikusabbnak. A német támadás után a Szovjetúniót az újabb források szerint egyértelműen az amerikai ipari, hadianyag és élelmíszerszállítmányok tartották a háborúban. Ezek nélkül hamar lefeküdt volna a szovjet óriás:
    Alulfejlett mezőgazdasága békeidőben sem tudta ellátni a lakosságot, ráadásul a termőterületek java Ukrajnában és Fehéroroszországban volt, mindkettőt elfoglalták a németek. Ipari cikkből (vonatok, vonatkocsik, szállítójárművek, vegyi anyagok stb) pedig kulcsfontosságú termékekből jóval többet kaptak a szövetségesektől, mint amit saját maguk állítottak elő (vasúti kocsiból, mozdonyból a többszörösét).

    Az utánpótlás pedig a perzsa öbölből haladt fölfelé, Iránon keresztül, amit ugye pont ebből a célból szálltak meg a háború idején a szövetségesek. A térképre pillantva látható, hogy Sztálingrád fontos az út biztosítása érdekében.

    ____________________________

    A szovjetek szemszögéből nézve szerintem sokkal fontosabb dolog volt, hogy háborúban tudjanak maradni (és végül nyerni) mintsem holmi presztízs. Fontos volt a presztízs, de voltak sokkal fontosabb dolgok is ennél.

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz sh4d0w #20 üzenetére

    Igen, de a második pont pontosan arról szólt, hogy a szovjet olajmezők elfoglalása maximum abból a szempontból lehetett volna előnyös, hogy a szovjeteknek jut kevesebb üzemanyag, a németek aligha tudtak volna ott termelni és a termelést elszállítani...

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz UnA #21 üzenetére

    Azt természetesen nem vonom kétségbe, hogy az az oroszok számára is egyértelmű volt, hogy egy ponton meg kell fordítani a háború menetét *bármilyen* áron, mert különben végleg vereséget szenvednek.

    Halkan megjegyzem, hogy a Sztálingrádi ütközettel egy időben zajlott a Mars offenzíva, ami elég jelentős vereség volt a szovjeteknek, mindenképpen a németek sztálingrádi veszteségéhez mérhető...

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #24 üzenetére

    Oké, de ezzel nem mondasz nekem ellent, max árnyalod a képet: Az olajból vagy tudtak volna hasznot húzni vagy nem (a szovjeteknek mindenképpen keresztbe tettek volna az olajmezők elfoglalásával vagy akár a berendezések tönkretételével). Azt viszont nem cáfoltad, hogy valószínűleg a legfontosabb stratégiai cél a szövetséges utánpótlás -ami életben tartotta a szovjet hadigépezetet- elvágása volt.

    Erről évtizedekig nem beszélt a hivatalos történelemcsinálás, ugyanígy a Sztálingráddal egy időben zajló Mars hadműveletről sem, helyette évtizedeken keresztül ment a hülye-német vezetés mantra, hogy mégpedig a város nevének presztízse milyen fontos volt mindkét oldalon és ezért minden erőt összpontosítottak. Nonszensz.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #26 üzenetére

    Kellett volna bőven idő a termelés megindításához, és mint írtam a logisztika sem kedvezett a németeknek, az olajat pedig fel is kellett volna dolgozni és szállítani.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz UnA #27 üzenetére

    Hogy lenne ahhoz mérhető? Ha tényleg fontos lett volna, akkor ma nem csak a történelem könyvek lábjegyzeteiben találnánk erről információkat.

    Hát mondjuk emberi és anyagi veszteségben?

    Ha valaki nem ért veled valamiben egyet, akkor egyből azt gondolod, hogy az háttérhatalmakat lát minden bokor mögött?

    Mindenki látott már múlt rendszerben fordított második világháborús történelemkönyvet. Ami nem sikerült olyan jól, azzal annyira nem dicsekedtek a szovjetek. Meg a szövetségeseik sem. Ennyi.

Új hozzászólás Aktív témák