Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Power

    senior tag

    válasz Miracle #2 üzenetére

    Az alpha ugyanazzal a problémával küzdene, mint az Itanium, egy PA-RISC user alphara épp úgy nem szívesen vált, mint itaniumra.

    Pont ezért ölte meg az alphát(bár az végül is már a Compaq időben is eldőlt, hogy nem fejlesztik tovább). Azt se felejtsd el, hogy nagyon sok alphás mérnök ment át az AMD-hez, az Opteron nem véletlenül üt nagyot.

    Logikus lépés az procüzletág átadása, egyébként ez is évekkel ezelőtt eldőlt már, de ez se biztos, hogy megmenti az itaniumot.

    Power

  • Power

    senior tag

    válasz Miracle #5 üzenetére

    ''Hoho itt van egy kis felreertes. Az alphanak 2003ban a kovetkezo dolgai voltak:
    kiforrot kiraly forditok
    vagy 2x akkora teljesitmeny, mint a leggyorsabb verseytarsanak(mostanaban erik be). ''


    2003-ban igen már messze volt a teljesítmény csúcstól:
    2002 december:
    32 db. Alpha21264/1224MHz
    - 296 SPECint_rate2K
    - 320 SPECfp_rate2K

    2002 április:
    16 db. Power4/1300MHz
    - 249 SPECint_rate2K
    - 260 SPECfp_rate2K

    Tehát fél évvel korábban fele annyi chippel közel hozta a Power4 azt a teljesítményt. 2000 után az alpha projektek sorozatos csúszásban voltak.


    ''egy tisztes 7%os reszesedese a RISC piacon''

    7% részesedés nem pálya - nem kifizetődő.

    ''egy olyan oprendszere (VMS) ami egyedulallo, ha nem hal ki alola az alpha meg johetett volna egy fenykora neki
    olyan SMP megoldasa (64 CPU glueless 2D grid, IMC, IO minden CPUnak) ami miatt a mainframe kategoriaban halalra vert volna mindenkit''

    A mainframe - egész más kategória oda az alpha nagyon kevés. Nem teljesítmény szempontjából, hanem szolgáltatás szempontjából. Még egyelőre a power sem elég oda. Valóban voltak megoldások okos ötletek, de nagyon elcsúsztak és mondom már a DEC felvásárlása után gyakorlatilag haldoklott.

    ''szvsz az alpha lehetett volna a HPnek a megvaltas, de a dontesek meghozatalakor elore nem lathato okok miatt nem igy dontottek. bevallaltak a kockazatosat, megsz**tak. Arrol nem is beszelve, hogy elkovettek ugyan azt a hibat, amit az IBM is lassan 30 eve, azaz kiadta a processzorgyartast. ahelyett, hogy a processzort adta volna ki. mert az alpha meg PA-RISC csapat alsohangon versenykepes lenne ma, ha nem csesztek volna szet.''

    A PA-RISC - Alpha - x86 - Mips - Itanium kb. ez HP termékskálája. Nem sok ez egy kicsit? Az x86 nem volt kérdés, hogy marad, a PA-RISC pedig több bevételt generált, mint a maradék 3 együttvéve. Miért kellett volna pont az alphát meghagyni? Az alpha nem az architechtúrája volt az ereje hanem a jó ötletek, ötletes megvalósítások miatt volt a 90-es évek végén a toppon, de ezeket nagyrészét más architechtúrákban is át lehet ültetni.

    Az alpha és pa-risc procik mindig is más gyártó gyártotta. Mondom még egyszer a világ változik, más idők más szelek. Ma már nem lehet olyan nagy haszonnal eladni dolgokat mind régen. Ez már egy más világ.

    Power

  • Power

    senior tag

    válasz Miracle #6 üzenetére

    A vevőknek nem szimpi viszont a HP abban bízik, hogy majd megbarátkoznak vele(konnyen lehet, hogy nem, de ez már az ő baja:) ).
    Viszont valahol meg lehet érteni a jelenlegi 5(+1) arch. kicsit sok. Valamit ölni kell. Mondjuk szerintem eleve hibás döntés volt, mind a Compaq DEC felvásárlása, mind a HP+Compaq házasság, de hát ezek után már tényleg nagyon sok volt a párhuzamos dolog.

    Power

  • lvb

    aktív tag

    válasz Miracle #11 üzenetére

    Fut a szekér? Úgy tudom, hogy a processzor üzletág veszteséges az AMD-nél, és a memóriagyártásnak köszönhető, hogy újra nyereséges - ez évek óta nem fordult elő az AMd-vel...

  • Power

    senior tag

    válasz Miracle #10 üzenetére

    Bocsi, szabadság, rohanás, vásárlás... :))
    28-adikáig ne is várj több választ! :D

    Amúgy meg,
    Kellemes ünnepeket, mindenkinek!

    ''A kulonbseg nagyjabol orajelaranyos. es ezek a gepek 2003 elejetol voltak elerhetok.''

    Azt elfelejted, hogy a Power4/5 az 2 magos, tehát csak 32 Power5 áll szemben 64 Alpha21364-gyel. Tehát a 2002 végén/2003 elején megjelent Power4+ is nagyobb teljesítményű volt.
    Az órajel kérdése pedig nem független az architechtúrától azaz nem véletlenül akkora egy proc órajele, amekkora -> vagy nem lehet magasabb órajelen legyártani gazdaságosan(túl sok a selejt) vagy nagyon nagy lenne a hőtermelése s ezért fogják vissza.
    Egyébként 2003-ban már a 21464-nek kellet volna küzdenie, az mindenképp versenyképes lett volna. Egy dolog amiben a 21364 jó volt, a skálázódás gyakorlatilag, sőt mind a mai napig a legjobban skálázható proc.

    ''Ja, az Itanium is elert mar vagy 1%ot, az sokkal jobb kiindulo alap a piac meghoditasahoz, mint a 7.''

    Csakhogy az intel(elvileg) független gyártó és nem kötődik a HP-hoz, így könnyebben érhet el nagyobb részesedést. Nyílván pl. az SGI nem éppítene PA-RISC/alphás gépet, ha azt a HP tartja a kezébe, mivel sokkal kevesebb infót kapna, mint a hp-s mérnökök és versenyhátrtányba kerülne.
    A probléma mindkét esetben az új piacok nyerése: az alpha sem tudott új piacokat nyerni.

    Érthetően képletesen előbb ölte meg az alphát a HP, mint a saját gyermekét, de tulajdonképpen már mindkettő sorsa évekkel ezelőtt eldőlt.

    ''Mert ott volt az alpha csapat, akik ha egyutt maradtak volna, es kapnak penzt, siman leverik a vilagot.''

    Ez amiben nem bíztak, az hogy jó vagy rossz döntés volt, az már más kérdés. Egyébként pedig nem hiszem, hogy vannak az egyik cégnél a jó tervezők, a többinél meg a rosszak -> továbbá nem győzöm hangsúlyozni, hogy a pusztán tervező cégek hátrányba vannak, azokkal akik tranzisztorokat is matatják(évekkel ezelőtt még nem így volt, de ma már igen).

    A többivel nagyjából egyetértek, de ez már a tipikus ''mi lett volna ha...''. De nincs ilyen, ez van.
    Ha jól emlékszem windows support már korábban megszűnt, mert nem volt rá igény(legalábbis az ms ezt állította).

    Power

  • Power

    senior tag

    válasz Miracle #16 üzenetére

    ''Hat ez az a kerdes, amiben el lehet melyedni q*va melyen anelkul, hogy barmifele ertelmes megallapitast tennenk, ez mar elojott az US topicban is (ami hamarosan kap 1 upot, ti. nemsokara lesznek niagara benchek ) maradjunk annyban, hogy en nem csak arra akartam ravilagitani, h az alpha milyen kiraly volt, hanem hogy mekkora potencial volt benne. arrol nem is beszelve, hogy a 64utas GS1280 _joval_ olcsobb, mint a p690 regatta. programozas szempontjabol mindketto 64utas(bar az alpha brutalisabban ), es szerintem az kevesse erdekli a kedves vasarlot, hogy az o ennyibe es ennyibe kerulheto, igy es igy programozando, managelendo gepeben ugyan fizikailg vajon mennyi darab CPU foglalat van... mar csak azert is, mert ha kinyitja bebukja a garanciat. Szoval szamomra a Power 4 es 5 2 processzor. 1 DIEn . Bar utobbinal bejon az SMT, de talan azt hagyjuk ki''

    Ez végül is valóban mindegy, akár a többi marketing duma, de azért hat az emberekre. Amúgy előbb-utóbb úgyis elfogadottá vállik az: 1 die = 1 processzor. Egyelőre nem így van, de az ms már lépett és lenyomja majd a többiek torkán is.
    Szerintem az első 21064 után az 21164 ugrás valódi volt, de utána mag szinten a következő két(s egyben utolsó procok) már nem volt ekkora ugrás.
    Az ár pedig megint más kérdés, nem az elsődleges szempont. Te vennél pl. egy olyan gépet, amelyről tudod hogy hamarosan kihal? Jól látszik az eladásokon, hogy folyamatosan csökken(elég meredeken) s nem azért mert olyan rossz, hanem azért mert már nem bíznak benne.

    ''Nem, nem ezt mondtam, nem rosszak, hanem _atlagosak_ . es a DEC osszeszedett 1 processzorfejlesztoCSAPATOT, akik bealaztak a vilagot joval kevesebb penzbol. Nem szarok voltak a tobbiek, ok voltak nagyon jok. A csapat szetrobbant. puff. bukta. elmentek a tevezok atlagos csapatokat erositeni. ''

    Egy dolog valamit megtervezni és legyártani, egy megint másik dolog azt gazdaságosan gyártani, megint más azt eladni.
    Az informatikai piac 90%-ban nem a mérnöki teljesítményen múlik. A ''forradalmi'' ötletek rendre ebbe buktak bele.

    ''Ez igaz. De ha 1 japan felvezetogyartoval felvettek volna a kapcsolatot akkor most jobb technologian gyartathatnanak, mint az intel. vagy az IBM.''

    A japánok az általanos célú procgyártást a 90-es évek közepe fele elbukták.

    Az ms, pedig most már egészen más cég, mint 5-6 évvel ezelőtt.

    Power

  • Power

    senior tag

    válasz Miracle #18 üzenetére

    ''Sajnos a m$ windows az egyetlen szerver OS amiert fizetni kell proci-alapon, en ugy tudom senki masnal nincs megkotes a processzorok szamara... ''

    Ezt rosszul tudod.
    Az AIX-nél van, a többieknél is biztosan többet kell fizetni egy sok procisnál, mint egy 1 procinál.
    Továbbá nem az OS a nagy üzlet, hanem az alkalmazások és ott is mindenhol fizetni kell: Oracle, IBM, BEA stb.
    Érdemes megnézni a jelenlegi tpc bajnoknál az összes software költségben a DB2 aránya:
    Bővebben: link

    Érthető, ha az IBM is ragaszkodik a per processor eladásokhoz.

    ''Hat eppen ez az! mar 2 eve haldoklik, es meg mindig nagyobb a piaca, mint az itaniumnak. Ezert mondom, hogy nagy ballepes az itanium, ha a HP nem amoge all, most sokkal mosolygosabbak lehetnenek.''

    Nem egy olyan terméket ismerek, amelynek nincs jelenleg piaca, sokkal rosszabb a versenytársainál, de mégis azt kezdik venni a lúzerek, mert olyan cég áll mögötte amely sokkal nagyobb a többi szereplőnél.

    ''Most meg kezdenek visszaterni, mindezt a CELLel kezdve. a konkurens lap forumaban elric irta, h az amcsik le vannak maradva(elukon az IBMel) es ez az elmult 3 evben tortent. szerintem ez mindenkepp erdekes. ''

    Egyelőre még nem biztos a 65 nm, már párszor füllentett a toshiba és a sony is.
    Bár az is igaz, hogy már mutattak pár dolgot...szóval érdekes...
    Az IBM elsősorban fejlesztő-kutató tevékenységet folytat a chipiparban, a gyártásból általában veszteséges.

    ''Ez is igaz. Attol meg nem szeretem oket ''

    Én sem szeretem őket, meg még nagyon sok mindent :)

    Power

Új hozzászólás Aktív témák