Keresés

Aktív témák

  • divot

    veterán

    válasz rog #2 üzenetére

    Röviden az, hogy algoritmus szintig le lehet védeni mindent. Aminek egyértelmű következménye, hogy a kicsi szoftverfejlesztők megszívják, mivel nincs elég pénzük az uniós szabadalmi eljárás végigviteléhez.

  • dabadab

    titán

    válasz rog #5 üzenetére

    Az, hogy maradjon a jelenlegi helyzet, vagyis hogy NE lehessen SW -szabadalmakat bejegyzeni.

    DRM is theft

  • divot

    veterán

    válasz rog #5 üzenetére

    Itt egy rövid összefoglaló (picit populáris, de nem szaklapból van):

    Néhány konkrétum ízelítőül. A folyamatsáv az egyes folyamatok előrehaladását jelző elem. Szinte valamennyi grafikus felülettel rendelkező szoftver használja. Folyamatsávot láthatunk például, ha az internetes böngészővel betöltünk egy oldalt, egyik helyről adatokat mozgatunk a másik helyre, vagy e-mailt küldünk ismerősünknek. Ha a direktívatervezet megvalósul, folyamatsáv csak azokba az alkalmazásokba kerülhet, amelyek készítői megfizetik a szabadalmi díjat.
    A webszerverek legtöbbje tömöríti az internetes oldalakat, hogy a hálózatot minél hatékonyabban használja. A szoftverszabadalmak legismertebb kritikusát, Gregory Aharoniant a tömörítési szabadalom megsértésével vádolták meg, mivel saját weboldalt működtetett. A direktívatervezet megszavazását követően tehát minden saját internetes oldalt üzemeltető europolgárnak szabadalmi díjat kellene fizetnie a tömörítési eljárást bejegyeztető cégnek.
    Az egyik nemzetközi szoftvergyártó cég levédette a több lapból álló füles párbeszédablakokat, mint saját megjelenítési eljárását, holott ezt manapság rengeteg alkalmazás használja. De a direktíva értelmében az lwz tömörítési eljárás jogbirtokosának engedélye nélkül nem lehetne olyan programot sem készíteni, amelyik gif, zip vagy pdf formátumú fájlt állít elő, így megszűnne az a lehetőség, hogy az így tömörített adatokat ingyenes szoftverek segítségével tekintsük meg. Ugyanakkor a fényképek gazdaságos tárolását lehetővé tevő jpeg tömörítés is szabadalmi védelem alá kerülne, annak ellenére, hogy az eljárás elméletének kidolgozása az 1768-ban született Joseph Fourier francia matematikus nevéhez fűződik.
    Az európai szoftverszabadalom ötlete tehát mindennek nevezhető, csak hasznosnak nem, bár azok a nemzetközi nagyvállalatok, amelyek már jelenleg is több tízezer bejegyzett szabadalommal rendelkeznek, erről nyilván másként vélekednek. Ezen multinacionális vállalkozások ugyanis az új szabályozás eredményeként olyan gazdasági erőfölénybe kerülhetnek, amellyel könnyedén elsöpörhetik a kisebb konkurens cégeket. A szoftverfejlesztő vállalatok között ráadásul csak elvétve akad olyan, amely a szoftverszabadalmakból bevételt remélhet, mivel ehhez vagy akkora szabadalmi portfólióra van szükség, mint amilyennel az IBM vagy a Microsoft bír, vagy minden programfejlesztési tevékenységet fel kell függeszteni. Mert ha az A szoftverfejlesztő csak egy-két szabadalommal rendelkezik, de megpróbál díjat szedni valamely másik, több szabadalommal rendelkező B szoftverfejlesztőtől, nagyon hamar kapni fog egy horribilis összegről kiállított számlát és hozzá csatolva egy hosszú listát arról, hogy tevékenysége során a B cég mely szabadalmait sértette meg.
    Említésre méltó az is, hogy a szabadalmak uniós bejegyeztetése tételenként nyolcmillió forintba kerül. Ha tehát egy fejlesztőgárda forradalmian új, eredeti ötletektől hemzsegő szoftverrel rukkol elő, akkor szerzeményük védelme akár több száz millió forintba is kerülhet, elkerülendő, hogy valamelyik multi csapjon le az újdonságokra, és szabadalmaztassa azokat saját szellemi termékeként. Belátható, hogy ez meghaladja a Magyarországon is tucatszám működő apró vállalkozások teherbíró képességét.

  • dabadab

    titán

    válasz rog #5 üzenetére

    Plusz infok:
    Annak ellenere, hogy nem lehetne, az EU-s szabadalmi hivatal mar bejegyzett kb 30.000 SW szabadalmat, amiken lehet latni, hogy mire szamithat az ember (mindenfele hulye es idiota szabadalomra, ezen az oldalon az Index egy oldalaval demonstralnak parat: [L]http://swpat.fsf.hu/szsz.html[/L])
    Tovabbi problemak:
    1. a szabadalmi bejegyzes sokba kerul, kisvallalatnak eselye sincs ra
    2. a hivatal bejegyez minden hulyeseget, olyanokat is, amikrol elso ranezesre uvolt, hogy nem lehetne
    3. ha mar egyszer vmi be van jegyezve, akkor baromi koltseges ervenyteleniteni (vagyis ha vki beperel, hogy ''megserted a scrollbar szabadalmamat'', akkor az mindenkeppen egy csomo penzedbe kerul, akkor is, ha nyersz)

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz rog #9 üzenetére

    ''és van ilyen, hogy bejegyzek valami olyat, amit a fél világ használ 20 éve?''

    Van. Nem szabadna lennie, de van.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz rog #14 üzenetére

    Momentan egy fillert se, mert egyelore a birosagrol ugy kidobnak, hogy hajjajaj.
    Ha viszont ez a direktiva eletbe lepne, akkor nekiallnanak penzt gyujteni.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz rog #16 üzenetére

    Egyedul az USA-ban lehet, ott joparmillios licenszelesi manoverek vannak (pl az amazonos one-click-shopping kapcson), egy ceg meg a pluginos patentjevel milliardokat akart besoporni a MS-tol, ami csak azert nem sikerult neki, mert a MS-nek tul sok penze van ugyvedekre.

    DRM is theft

  • L3zl13

    nagyúr

    válasz rog #19 üzenetére

    Dehogynem. Csak kell némi kiindulótőke, hogy anyagilag bírjad a több évig elhúzódó tárgyalássorozatot.

    Aki hülye, haljon meg!

  • L3zl13

    nagyúr

    válasz rog #21 üzenetére

    MS-nek annyi pénze van, hogy soxszor inkább megegyezik peren kívül. És már itt is rengeteg pénzről van szó.
    Ha nyersz akkor mindig megéri. Ha viszont pert indítasz, és nem nyered meg, akkor nagyon sokat buksz. Még ha nem is annyit, mint a másik fél ha veszített volna.

    Aki hülye, haljon meg!

  • L3zl13

    nagyúr

    válasz rog #23 üzenetére

    Szerintem pontosan ez van amit leírtam.

    Kis emberként reménykedhetsz, hogy nem foglalkoznak veled a nagyok.

    Bármit kitalálsz azt ellophatják tőled, mert neked nincs pénzed levédetni.
    Ha levédeted is, nem tudsz semmit kezdeni a nagyokkal szemben, mert nem birod a perköltségeket.-> Kis szoftvercégek jóformán halálra vannak itélve, a nagyok meg tovább terjeszkednek.

    Ja, és ha legálisan akarsz valamit fejleszteni akkor át kéne böngészned a százezernyi szabadalmat, hogy nem védette-e le már valaki ugyanezt.

    [Szerkesztve]

    Aki hülye, haljon meg!

  • dabadab

    titán

    válasz rog #23 üzenetére

    ''de hogy működik ez most az usában?''

    Mondtam, a cegek fizetik a licenszdijakat, mint a katonatiszt, mindenfele hulyeseg utan (one-click-shop, .gif formatum, hasonlok), a Creative faszan tonkretette az Aurealt egy szabadalmi perrel, nem sokon mult, hogy az IE-bol eltunjon a plugin tamogatas, a MS meg szabadalmaztatja az uj Word XML-es formatumat, nehogy az OO.o hasznalhassa.

    DRM is theft

  • dshk

    aktív tag

    válasz rog #25 üzenetére

    ez van, minél több szabadalma van egy multinak annál erősebb, erre használják. Az IBM hírhedt arról hogy rendszeresen kiküldi az ügyvédeit ''védelmi pénzt'' szedni. Bárkitől beszedhetnek pénzt, mert annyi szabadalmuk van, hogy lehetlen nem megszegni valamelyiket. Hiába lehet gyakorlatilag bármelyik szoftverszabadalomba belekötni, egyenként kell pereskedni, és nincs annyi pénz a világon amennyi elég lenne ezek érvénytelenítésére. Egy ilyen perre nincs pénze a kicsiknek és a szabadszoftver alapítványoknak sem, mégha egyet utolsó erejükből kinyögnének is, ellencsapásnak rögtön beperelné őket a multi másik tíz szabadalma megsértéséért...

    [L]http://swpat.ffii.org/[/L] swpat.ffii.org ha valakit érdekel a téma, abszurd szabadalmak, elképesztő történetek a multik és az érdekelt ügyvédek sunyiskodásairól stb., végtelen mennyiségben.

    [Szerkesztve]

Aktív témák