Új hozzászólás Aktív témák

  • Adi

    senior tag

    ''A GKM vezetője gazdasági csodaként jellemezte a magyar gazdaság teljesítményét a tihanyi konferencián, bár azt elismerte, hogy az egyensúly terén gond van.''

    Az Elenderbe anno beáramlott állami Sulinet-pénzek okoztak ott egy kisebb gazdasági csodát.

    ldm start-reconf primary

  • rdi

    veterán

    válasz Adi #1 üzenetére

    Hát egen. Az is egy boom volt.
    Mondjuk mengem oszt egyáltalán nem zavar a dolog, inkább csak ko (ó)rtünet.
    Legalább valamit letettek a pénzért. Ez nem mondható el mindenkiről...

    [Szerkesztve]

    Fej! Tor! Potroh!

  • Adi

    senior tag

    válasz rdi #2 üzenetére

    Mértéktelen mennyiségű állami pénzből (értsd: az adófizetők pénzéből) bárki bármit le tud tenni az asztalra. Ez ugyanolyan nevetséges volt, mint amikor anno Sugár elvtársat a Westel élén megválasztották az év vállalkozójának. Vállalkozó?! Ugyan már, legföljebb egy egyszerű megbízott cégvezető. A vállalkozó a saját vagyonát viszi a vásárra.

    ldm start-reconf primary

  • #64791808

    törölt tag

    mindig is érdekelt, hogy az ilyen emberek hiszik-e, amit mondanak.

    nos aki valóban úgy látja, hogy gazdasági csoda van, az olvason figyelőnetet, meg hvg-t, és pikkpakk alábbhagy a lelkesedése.

    no de az, hogy külföldi elemzők - neves elemzők - sora állítja, hogy borzalmas helyzetben az ország gazdasága, brittek a ''szánalmas'' kifejezést használták, és eközben valaki képes itthon állítani, hogy itt gazdasági csoda van... köpök egyet és ennyi.

    473 milliárd a társadalombiztosítási hiány. ez az összeg a kigazdálkodhatatlan kategóriába tartozik. csoda van? csoda hogy nem omlik össze a gazdaság. illetve meglátjuk.

  • bobace

    őstag

    válasz #64791808 #4 üzenetére

    teljesen egyetértek veled, az orszá ilyen szarul még sohasem állt. én nem vagyok egyik párt elkötelezettej sem sőt enm is leszek mert mindenki hazudik...
    de ha nem lesz valami akkor bizony csőd közeli állapot lesz itt, a hiány a mit terveznek jövöre az is hatalmas, hát no comment

    Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

  • beencee

    senior tag

    Olyan az egész, mintha egy szürreális világba csöppent volna az ember...

  • jeges

    senior tag

    #4 és #5-re:
    nem t'om, milyen adatok alapján állítjátok, amit, és nem tudhatom, h a 10 évvel ezelőtti viszonyokra emlékez(het)tek-e, de javallom az akkori számok tanulmányozását: a mostaninak cca 1,5szerese volt a deficit (gdp-arányosan), és többszöröse a külker.mérleg hiánya. ennek tetejébe az infláció cca 28% volt. csak jelzem, h kissé szélsőséges az a vélemény, h ''soha nem voltunk ilyen sz@rban''.
    hozzáteszem, h szerintem sincs szó ''csodáról'', és még védeni sem áll szándékomban, de neki ezt köll hangoztatnia, ez a dolga.

    más: némi ellentmondást látok a 7 év alatt tízszeresére nőtt szófordulat, valamint a között, h még mindig nem járul hozzá elegendő mértékben a növekedéshez. ez vajh mi a rákot jelent?

    még más: amennyire tudom, az usa hagyományosan a tőkepiaci finanszírozás felé, európa pedig szintén hagyományosan a pénzpiaci finanszírozás felé nyitottabb. persze egy tőzsde-elnöknek muszáj azt javasolnia, h ''menjetek a tőzsdére, vazz!'', de ettől az évszázados hagyomány nem fog megfordulni. mindenesetre a tőzsde is úgy lenne vonzóbb a kibocsájtók számőára, ha sokkal-sokkal nagyobb likviditással bírna, nem pedig 4-5 papír ''húzná el'' az egészet.

  • #64791808

    törölt tag

    válasz jeges #7 üzenetére

    ksh, hvg, mti adatok alapján, de amit írsz, az ettől függetlenül igaz, 10 évvel ezelőtt rosszabb volt.

    tegyük hozzá, hogy akkor 1995-öt írtunk, és Bokros Lajos kellett ahhoz, hogy az államcsődöt elkerüljék, akkora válság volt. Persze ebből a buta, képzetlen állampolgár annyit látott, hogy bokros-csomag, és megszorítások, és azóta Bokros az első számú közellenség. Volt azóta a világbank elnöke, részt vett a horvát újáépítésben és gazdasági reformokban, a lengyel gazdaság átalakításában és talpra állításában. Világszerte ismert, és elismert gazdasági szakember, kivétel nálunk. Na szarik is ránk, és jól teszi.

    Nos, most lassanként újból ott tart az ország, ahol akkor. Én az ország második legnagyobb faipari kereskedőházának felsővezetésében (is) dolgozom, van rálátásom gazdasági dolgokra. A piac tökéletesen halott, nincs pénz. Ebben az évben eddig 4 (négy) olyan üzletünk volt, amelyik tiszta volt (érsd: bejön a vevő, leteszi a pénzt, mi adjuk a gépet), az összes többi pályázatos, hiteles, lízinget, tartós bérletes volt. Kis- és középvállalkozások szűnnek meg, mert egyik pillanatról a másikra veszteségessé válnak, részben a megbénult piac miatt, részben az olyan adóterhek miatt, amelyek ellehetetlenítik.

    A sokat szidott románia lényegesen rosszabb pozícióban volt a rendszerváltáskor, ma viszont lényegesen jobban van. Nem erdélyt kell nézni, erdély nem románia, meg nem magyarország, egyik sem volt soha, az ottani emberek egy külön világot alkotnak. Romániáról van szó, annak gazdasági erejéről. Még nem EU tagok, ettől függetlenül hamarabb lesz eurójuk, mint nekünk, köszönhetően a szart sem érő monetáris és fiskális politikának idehaza.

    Politika? Tulajdonképpen rossz a szóhasználat is, mert az itthon nincs. A pártok magukkal, a riválisokkal, és a hatalomszerzéssel/megtartással vannak elfoglalva, és itt vége, marják egymást, mint kutya a lábtörlőt. Ez kivétel nélkül igaz mindegyik pártra. Mitől ne lenne válság? Az van, és egyre rosszabb lesz,csak ezt kimondani nem szabad, mert akkor lehülyézés, gazdasági nagyzolások, nácizás-kommunistázás, meg ilyesmik lesznek.

    Hányinger. Az, hogy ezt kell hangoztatnia, az lehet. Kérlek szépen, hadd ne örüljek már neki, hogy a pofámba hazudik.

    A hsz többi részével kvázi egyetértek.

  • Ver1taS

    tag

    A politikusok 3/4 részének elvenném a vagyona 90%-át és szétosztanám a rászorulók között. Természetesen ezzel eggyütt ki is rugnám őket a helyükről. Utána lehet valamennyire magukhoz térnének és leszállnának a földre. 2 évenként kéne kormányváltás és az olyan pártokat, amelyek nem muatatnak fel semmit fel kéne oszlatni.

  • Flashcash

    Közösségépítő

    válasz #64791808 #8 üzenetére

    Azért Romániát én nem irigyelném, lehet hogy hamarabb lesz eurójuk, de nyugodtan szét lehet nézni náluk milyen szinten él az átlagember ott.
    Ugyanígy Szlovákia is nagyon szép gazdasági mutatókat produkál a semmihez képest, mert onnan könnyű fejlődni. Tavaly náluk kellett kivezényelni a hadsereget a romák leverésére, mert éheztek és boltokat raboltak ki a keleti régióban. A kedvező adójuk ellenére fele annyi gazdasági befektetés nem érkezik az országukba mint hozzánk, ott még annyira sincs pénz.

    Ezzel nem azt mondom hogy itthon minden rendben van, vagy hogy Bokrosnak nincs igaza, vagy a politikusaink teljesítménye nem hagy kívánnivalót maga után.
    De ez is egy tendencia hogy állandóan a szomszéd országokkal példálóznak, részigazságokat kihozva.

  • bobace

    őstag

    válasz jeges #7 üzenetére

    persze h szarabb volt 10 éve, de amint az utánad követekező hozzászolás részletesen taglalja, a mihez képest rengeteget számít
    még jo hogy 10 év alatt fejlődöt már az ország. A szomszéd országokkal való példlózás tényleg sok részigazsággal van tele, de ami igaz az igaz. Gondolom ott meg velünk példálóznak. Én csak azt szeretném mondani h ha nálunk lenne valami egységes politikának nevezhető elképzelés akkor sokkal jobb is lehetne, és nem kellene hasonlitgatnunk magunk a 10 évvel ezelőttihez hanem kicsit erősebben fogalmazva már Ausztriát vehetnénk célba

    [Szerkesztve]

    Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

  • #64791808

    törölt tag

    A környező országokkal való példálózás részigazságairól szóló észrevételek igazak, igen.

    Egyetlen különbséget elfelejtetek. A románról sok rosszat el lehet mondani, szőröstalpú oláh, és még igaz is! De tudja, mit akar. Ennek az országnak nincsenek céljai. Az nem cél, hogy ''rendbetesszük az egészségügyet''. Ez kampányszöveg. Az cél, hogy pl az ország bürökráciájából faragunkegy kicsit - nem sokat, mert aki azt mondja, hogy sokat, annak úgyse hiszem el egy szavát sem - és az ebből megtakarított pénzeket az ország kulturális és turisztikai rendezvényeinek támogatására használjuk, ezáltal emelve az ország népszerűségét a külföldi túristák körében. Vagy hasonlók.

    Nagyon egyszerű pl azt mondani, hogy kurva gazdagok, adózzanak többet, mert több van nekik. Csakhogy ez így nem függ össze, mert kimarad az adózás lényege a körből. Ha viszont az állam célirányosan nem megszorítaná a kkv-okat, hanem ügyesen segítené őket, akkor azok vidáman adóznának. Itt jön az, hogy azt a pénzt, amit az államnak befizetek, de nem kapok érte semmit, azt el is ihatom, az eredmény közel azonos.

    Hogy példát is mondjak: a románok rájöttek, hogy egyedül nem sokra mennek. Sokszor rájöttek, és sokszor voltak lényegesen ügyesebbek nálunk a történelem során, most megint. Az árukereskedelem esetében lényegesen egyszerűbb egy olasz gép romániába juttatása, mint magyarországra juttatása. Meg még sok ilyen van.

    A lényeg: magyarországon a problémamegoldás nulladik és feledik lépcsőfoka megvan, a problémákat már fel tudjuk ismerni, és remek ideológiákat tudunk gyártani, nem beszélve a sok szép, színes pártplakátról. Most akkor megoldásokat kellene találni.

    Egy kicsit hadd legyek közönséges, írok egy hasonlatot. Éjjel az egyik tescoban vásároltam. 38 darab plazmatévét számoltam meg, amelyek reklámokat nyomnak egyfolytában. Nem is az olcsóbbik fajták voltak. Összesen volt két pénztáros, és kurvahosszú sor. Ilyenkor nem érez olyasmit az ember, hogy annak a kupac plazmatévének az árából igazán foglalkoztathatnának még két pénztárost? Az okok persze ismertek, hogy mért nem teszik.

    Nem irigyelni kell a románokat, és nem is mondtam, de egy biztos: van mit tanulni tőlük még gazdasági téren is, ami szomorú számomra.

    A vázolt szlovák botrányhoz annyit fűznék hozzá, hogy volt egy ilyen, szenvednek a dologtól, mert az ilyen esetekben egyszerűen szájba kéne gyűrni a megfelelő személyeket, dehát azt nem lehet, mert diszkrimináció. Megjegyzem brüsszel elitvárosrészéből egy 40 millás merciből marha könnyű ám diszkriminációról beszélni. Én a nyóckerben lakom. Cseréljünk egy hétre. Értem én, hogy ők ugyanolyan emberek, mint mi, meg minden, így igaz. Na akkor tessék este 10-kor sétálgatni az utcában.

    Mondok még egy érdekes dolgot az országról, arról, hogy lehetne ügyesnek is lenni, de nem vagyunk azok: az eu-s élelmiszeripari kamara tilt rengeteg olyan élelmiszer-előállítással kapcsolatos dolgot, ami itthon a halál tudja mi óta tradíció. Persze a tilalom vonatkozik minden eu országra is, így pl a Nürnbergi bajor virslire is, és a hazai csabai kolbászra is. Utóbbit nem lehet a piacon árulni, mert nyers töltelékárú, nem úgy van ám az... Az, hogy mióta Békécsaba van, azóta ott így árulják a kolbászt, és semmi gond nem is volt soha, az nem téma. Előbbit - mármint a bajor virslit - nem lehetne árulni, mert kissé el kell égetni ahhoz, hogy az igazi ízét kiadja, az pedig rákkeltő. Most jön a különbség. Voltam Nürnbergben egy fogadóban a város közepén, ahol 1285 óta ilyen kolbászt sütnek, és maga a technika nem változott, ugyanúgy grillezik kvázi feketére a kolbászkákat, mint anno. Bejön a német rendőr, és kajál egy jót a mellettünk lévő asztalnál, majd fennhangon közli, hogy mindent rendben talált az ''ellenőrzés'' során, ezt követően elhúz a sunyiba. Itthon mivan? Rendőrök és KÜLÖN ERRE A CÉLRA FELVETT ELLENŐRÖK járják a csabai piacot, nehogymár szabálytalanság legyen. Önmagunk ellenségei vagyunk, kicsiben, és persze nagyban is. Hogy erre az a válasz, hogy nem merünk eu-szabályokat megszegni? Kéremszépen az únió világosan tiltja pl a gépjármű- regadót, keményen bírálják az országot. Botrány van belőle, hírek vannak, de nem változik semmi. Illetve de. Az adó megy feljebb. Most akkor hogy van ez?

    Úgyhogy Bokros apánk kellene ide 8 évre, hogy az ország gazdasági részét kicsit helyretegye, de a mentalitás sajnos nem változna.

    Ismeritek az egyszeri viccet a pokolban... amikor az ördög megy körbe, minden szobában egy nemzet polgárai főnek egy üstben. Az első üsteben a japánok, mellette géppuskás őrök, aki kimászik, azt agyon kell lőni, mert ezek fel nem adják. Aztán az angolok, akik számára egy tábla van kitéve: kérem fáradjon vissza az üstbe. Azért egy őr egy késsel ott áll, hátha baj lenne. Az utolsó szobában a magyarok, se őr, se tábla, az ördög rákérdez, hogy miért? Azért, mert nem kell, ha egy ki akar mászni a többiek visszahúzzák. Ennyi voltam.

  • jeges

    senior tag

    válasz #64791808 #8 üzenetére

    sokmindenben egyetértünk...
    a tíz évvel ezelőtti állapothoz csak pár hozzáfűzés:
    a bokros-csomag véghezviteléhez szükség volt egy, a csomagot támogató, az inflációt vasmarokkal tartó monetáris politikára is, mely a végletekig elkötelezett a helyzet megváltoztatása felé - ugyanúgy, mint a csomaggal a válságkezelés felé szintén elkötelezett fiskális politika. a kulcs asszem nem is magán a csomagon, hanem az eltökéltséget mutató, hiteles politikán lehet, ami talán még többet is használhatott, mint maguknak a megszorításoknak a hatásai (szerintem).
    azt se felejtsük el (bár gyakran megesik, hiszen az emlékezet néha torzít), h az akkori gazdaság-politikának szintén része volt, h az állami vagyon eladásaiból csökkentsük az adósságot. a terv jó volt akkor, de a mai helyzet annyiban más, h már nincs mit eladni. a nagyobb baj az, h újabb koncepció nem látszik ez ügyben (lásd ferihegy/malév).
    nehéz megítélni, h a nemzetközi gazdasági környezet mennyiben segítette az akkori kilábalást, és a maival való öszehasonlítás is nehézkes, de a jelenkori negatív nemzetközi gazdasági várakozások sem segítenék különösebben egy esetleges gazdasági válságkezelő csomag hatásait.
    érdekes lenne látni egy olyan kormányt, amely egy válság-veszélyes helyzetet felismerve a választások előtt nagyot mer lépni, de ez meg politikailag nem valószínű... bokrosék is azzal a tudattal vágtak bele, h van még 3 évük kormányon.

    hja igen: nem köll a mellett szó nékül elmenni, ha vki az ember pofájába hazudik, csak arra akartam célozni, h jómagam nem is vártam mást. ;]

    és még egy ''érdemi'' kérdés: szted az elmúlt 15 évben melyik kormány tett bármit is azért, h célzottan a kkv-szektor fejlődjön? ;]

  • Flashcash

    Közösségépítő

    válasz #64791808 #13 üzenetére

    Sokkal jobban leegyszerűsítve:

    Egy politikusnak nem csak az a feladata amit jelenleg csinál, hogy a meglevő erőforrásokat megpróbálja szétosztani a támogatóinak, az adott terület fontos kiemelt feladataira, kampánycélra stb. Nem is csak az hogy foglalkozzon a problémák megoldásával. Ezt bárki meg tudja tenni ez nudli.

    Amik hiányoznak azok az egyedi ötletek hogy merre haladjon az adott szektor, hogy mit érdemes támogatni ahhoz hogy az ország jobb helyzetbe kerüljön.

    -Legyen gyakorlatiasabb az oktatás? Hogy?
    -Legyünk IT ország?
    -Mi legyen a mezőgazdasággal, nem lehetne támogatni a bio cuccok hazai termelését stb?
    -Turizmus a megújuló bevételi forrás?
    -szemetelés, falfirka, átvágjuk a külföldit, nincs erre megoldás?
    -Tranzit ország vagyunk, vasút+autópálya, nem lehetne kihasználni?
    -Illegális munka visszaszorítása?
    -Meddig és hány embert tud segélyeken eltartani az ország? Mit tegyünk ez ellen?
    -Általában miben vagyunk jobbak mint a többi ország, miből lehet hasznunk?

    Meg ezernyi más kérdés. De hirtelen nekem nem jut eszembe egy magyar politikus sem, aki az országot segítő ötleteiről, jó stratégiájáról, megoldásairól lenne híres, és nem a meglevő vagyon elköltésén fáradozna hanem gondolna a jövőre is.

    Egy választási kampányt is csak úgy tudok elképzelni magyarországon hogy a politikus elmond két sablon témát változó körítéssel:
    -Ha megválasztasz emeljük a nyugdíjat, a béredet, csökkentjük az adót ....
    -A másik párt lopja az ország vagyonát, mocskos szemétládák mind, most azonnal le kell váltani őket bármi áron mert.......

    Hogy hol van ebben az előrelátás a jövőkép azt ne kérdezze senki. :)

  • szesa

    senior tag

    tanmese

    Egyszer volt holnemvolt voltegyszer egy választás.
    Demokracia volt igy mindeki azt mondhatott amit nem szegyellt -vagy akar azt is-, nem koveztek meg erte max nem szavaztak ra. Egyik jelolt a gazdasagi stabilitas erdekben hangsulyozta, hogy mindenkeppen ado emelesre, es tamogatasi rendszer reformjara van szukseg. A masik jelolt hangoztatta az o programjaban ilyesmi nem szerepel, noveljuk a tamogatast az adokat nem emeljuk.

    Ki nyert?

    Igen az utobbi.

    Mit csinalt?

    Par honap es megvalosult az adoemeles.

    Felelosegre vonni egy politikust?

    Ugyan mar...

    (Ha jol tudom a valasztasi igeretek betartasa nem kotelezo ervenyu...)

    Ez egy szinjatek ami itt folyik, es erre nagyon jo szineszek vannak jelenleg a kormanyoldalon.

    Meg dijakat is fognak nyerni - egymasnak osztjak majd suru kezrazas kozepette
    :Y

    :))

    -

  • Don Vittorio

    őstag

    válasz szesa #17 üzenetére

    Amit írtál, nem tanmese, hanem a valóság egy szeletének szubjektív olvasata.

    A másik oldalról ugyanígy lehet történeteket írni - csak minek. A dolgokat egészében kell(ene) szemlélni, nem kiragadni belőle elemeket. (Vagy azt gondolod, hogy Kövér Lacinak van igaza, és azért emeltek a választások után adót a liberálbolsevikok, mert gonoszak, és nem azért, mert rájöttek, hogy kell? És az előző ciklusban nem ez történt épp a polgári déligyümolccsel? És a következőben nem ez fog?)

    40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

Új hozzászólás Aktív témák