Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shev7 #15 üzenetére

    E tekintetben nem tér el a Hytas, csak a broadband kiépítés technikája más. Azok Hytas területeken ahol már normálisabb gerinc kapcsolat van a központig biztos jobban lesz a minőség, mint ott ahol még mindig 4x2 Mbps-es lefolytott ''gerincek'' vannak.

    Mondjuk én csodálkozok ezen miért lépi meg Tíkom a naked ADSL-t. Bár ugye azt még nem tudjuk mennyi lesz a naked ADSL nagyker ára. Mert ha pont annyivel több mint eddig nem naked akkor nem fognak rajta sokat bukni. Viszont ha teljesen kidobni ezen havidíjakat az ablakon Tíkom az elég nagy érvágás lenne bevételbe, és üzletileg sem lenne túl logikus. Elvégre van most fél millió ADSL előfizetőjük, ha ebből mondjuk 100 ezren lemondanák a vonaluk az éves szinten 4 milliárd mínuszt jelentene bevételben. És a naked ADSL nem hozna annyi új ügyfelet hogy ezt kompenzálni tudná. Ráadásul nincs is igazán rákényszerítve erre Tíkom, a világ más országaiban sem engedik el ezt a bevételi forrásukat a telcok, csak ha már nagyon kényszer vagy valami alku feltétele volt a bevezetése.

    Pl. franciáknál már lehet nyomásról beszélni hisz ott az hurokátengedett vonalak száma olyan magas hogy az 50% körüli részarány után már France Telecom időn szeptemberben meglépte a naked DSL-t. De a franciák e téren nagyon elöl járnak, angoloknál, németben még csak a 10%-ot kerülgeti ez az arány. Idehaza meg szerintem még az 1%-ot sem érjük el. Szóval nem igazán tudom mire vélni Tíkom ezen lépését.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Motion_Blur #6 üzenetére

    2005-ben az üzleti ügyfeleknek volt emelés. A 4 mbps-es csomag 6 lett februárban, júliusban meg kijöttek a 12 és 18 Mbps-es csomagok. A Tíkomnak nem csak lakossági ügyfelei vannak ám. ;)

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shabbarulez #22 üzenetére

    Azt nem szabad elfelejteni hogy ezek már ugyanúgy up to csomagok mint külföldön. Vagyis a 8 Mbps-es csomag egyáltalán nem biztos hogy 8 Mbps-en fog majd menni, hanem annyival amennyit az előfizető vonala bír. Ha mondjuk 2 Mbps-et bír, akkor hiába akar majd 8 Mbps-et az nem fog 2-nél többel menni ha a fene-fenét eszik akkor sem. Akkor majd vehet egy up to 4 Mbps-es csomagot hogy azért kevesebbet fizessen és azt használja max 2 Mbps-es sebességen.

    Épp ezért a 3-4x-es gyorsulások igen erősen elméleti számadatok, a valóságban nem lesz ekkora gyorsulás. Ez ugyanolyn tévkép mint pl. az hogy a francia up to 24 Mbps-es net az 12x gyorsabb mint egy hazai 2 Mbps-es. Egy frászt. Ez odakint is csak azt jelenti hogy mehet maximum 24 Mbps-tel ha a vonal bírja, de erre minimális az esély. A valós maximális sebesség 512 kbps és 24 Mbps között bárhol lehet a vonal minőségi paraméteritől függően. Aztán hogy épp mennyi lesz az előfizetőnél az már a lakhely és a szerencse függvénye. De nagyobb sebességre kisebb esélye van mint lassabra.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz luciferc #14 üzenetére

    Gondolom a jelenlegi informatika rendszerük elég erőteljesen telefonszám központú, hisz minden ezzel volt azonosítva. Most ha már nem lesz telefonszám új azonosítót kell keresni ami helyszínhez kötötté teszi a vonalat. Át kell állítani a meglévő informatika rendszerüket működés közben, ez azért nem kis munka.

    Gondolom pont ezért csúszik az inaktív hurok elhordozás is. Hiába tette lehetővé a MARUO szeptemberől, gondolom Tíkom informatika hálózatába nem lehet belerakni az ilyen rendeléseket, ezért ott is utána kell fejleszteni és csúszhatnak a mai napig az ilyen megrendelések. Ha ez beindul akkor már az alternatívok inaktív hurokelhordozása előtt sem lesz már akadály. Viszont ez tudtommal csak az első negyedévnek inkább a végére lesz majd időszerű.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    Tuti fog a többi cég is fáziskéséssel reagálni ahogy az eddig Tíkom emelések után is megtették. A UPC biztos hamarabb fog reagálni mint a kisebb ktv cégek. És a többi JPE telco is idővel meglépi a saját emeléseit ahogy az előző alkalmak esetében is ez megtörtént.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jerry311 #26 üzenetére

    Azért mondom hogy lehet attól semmivel nem lesz jobb hogy majd nem az áll a számlán hogy Felező 3210 Ft, hanem az lesz helyette hogy vonal fenntartási díj 2880Ft. Vagy pl. a naked ADSL nagyker ár nettó 2400-zal lesz majd több.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shev7 #30 üzenetére

    Gyakorlati szinten gondolj bele. Telefonszám a telefon szolgáltatáshoz volt kötve. Az ADSL rendelés telefon előfizetőshez volt kötve, amikor megrendelted meg kellett adni melyik telefonszámra kéred a szolgáltatás. A jővőben ha naked ADSL lesz teljesen új vonal azonosítást kell kitalálni. Nem tud az előfizető telefonszámot írni ha neki olyan nincs. Belső rendszerben lehet hogy lesz majd csak arról az előfizetőnek lövése lesz mi az neki meg be kéne írnia valami a rendelési rublikába. A helyszín is önmagában kevés mert ha több vonal van akkor melyik? Magát a vonalat kellene egyértelműen azonosítani és eddig erre a telefonszám tökéletes azonosító volt.

    Szerintem majd valami olyasmi lesz mint az angol rendszernél ott van valami hosszú betűkből, számokból generált azonosító amivel vonal vagy szolgáltató váltásnál azonosítják a last milet.

    Ezért gondolom hogy szerintem alapjaiban meg kell majd dolgoknak változni ami az elején sok problémához vezethet amíg beletanulnak.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shev7 #32 üzenetére

    Ezzel nem fogja megállítani, az természetszerűen be fog következni. Az alternatívok mindig is olcsóbb áron fogják kínálni magukat hisz csak a kis költségű, gyors megtérülésű nagyvárosokban vannak jelen. Az olcsóbb ár pedig mindig eladható.

    Itt inkább az arányok miatt furcsálom ezt a sietséget. Ha mondjuk 100 ezer lemondják a telefon előfizetésüket és tegyük fel nem lesz a nagyker árba beépítve az 4 milliárd mínusz egy évben. Ha a naked ADSL miatt kevesebben mennének át jővőre alternatívokhoz, mondjuk nem 40 ezeres csak 20 ezren akkor mondjuk 5 ronggyal számolva előfizetőnként nem 2.4 milliárdot bukik csak 1.2-őt. De a mérleg másik oldalon meg ott van a naked ADSL miatti 4 milliárd mínusz szóval ráfizetés az egyenleg. Így kvázi nem 6.4 milliárdot bukik csak 5.2-t.

    De ha nem lenne naked ADSL és elmenne 40 ezer akkor mindengyiken bukna 8 rongyot az ~ 4 milliárd. Ez még mindig kevesebb mint nakeddel.

    A naked sok új előfizetőt nem fog hozni szerintem, bár lehet valamennyira az is kompenzál. Az tuti hogy ezt Tíkomnál sokat modellezték és nem csak egy évre hanem több évnyire előre hogy mivel járnak jobban. Ott azért sok okos ember van, okosabbak nálunk mezei felhasználóknál

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #39 üzenetére

    Az rajtuk múlik. Az uploadról én nem hallottam még, az emelésről én is tegnap kaptam egy privátot, szóval sokkal okosabb nem vagyok nálatok. De elképzelhetőnek tartom hogy szűken már majd Tíkom. Szerintem a 768kbps, 1Mbps upload sebességet meg fogja tartani az üzleti csomagokra. up to 8 Mbps-hez max 512kbps-et tudok elképzelni, szűkmarkúság esetén csak 384-et. Az up to 4Mbps-eshez szerintem 256kbps lesz, jólelkűség esetén talán 384, szűkmarkúság esetén a fele. Az 1 mbps-hez szerintem marad a 128kbps.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz CortezX #50 üzenetére

    Nyugaton pl. a Belgacom, a belga ''Tíkom'' 4Mbps/256kbps-es ADSL csomagot ad 10 és 30GB-os limittel. Ha eléred a limitet 64/64kbps lesz a sebesség. De lehet további 5 eurokét, további 5GB-okat venni. Van még egy VDSL-es csomag is 9Mbps/400kbps-en viszont a limit itt is 30GB. Nagyobb és korlátlan csomag nincs.

    Az angol British Telecom, az ottani ''Tíkom' idén márciusban vezette be az up to 8 Mbps-es csomagokat. Itt is limit szerinti a csomagba sorolás, van 2, 6 és 40GB-os, korlátlan itt sincs. Az upload feltöltés itt 384kbps.

    Az Telecom Italia, az ottani ''Tíkom'' idén vezette be az ADSL2+os up to 20 Mbps-es csomagját. Ott teljesen irrálisan alacsony 384kbps-es upload szerepel a weboldalon. Előtte 4 Mbps-es csomag volt aminek 256kbps-es uploadja volt.

    Szóval lehet azért találni furcsaságokat európában is ha körülnéz az ember a külföldi szolgáltatók weboldalain.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Archild #85 üzenetére

    Az elsőgenerációs ADSL-nek max linsebessége 8Mbps/832kbps. Ebből a nettó sebesség úgy max 7Mbps/768kbps ha jók a körülmények. Szóval 1Mbps-et szerintem kár vízionálni, a 768kbps kell az üzleti csomagokra, 512 kbps lesz szerintem a a sebesség max ami a lakossági csomag mellé uploadnak odakerül. Ha viszont az 512kbps-et is megtartják üzletinek akkor meg marad a 384kbps.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jégkokó #76 üzenetére

    Igazából nem lehet így konkrétan behatárolni hogy adsl központ. Az ADSL-hez kell egy kliens oldali eszköz a modem, kell egy szerver oldali eszköz ez a DSLAM, a kettő között kell rézkábel és a DSLAM eszközt meg rá kell kötni optikai kábelen valami gerinchálózatra. Ennyi. Hogy ez helyileg hol van az nem igazán lényeges.

    DSLAM-amból meg sokféle van, van akár 12 portos alig nagyobb mint egy könyv, de ezekből lego szerűek össze lehet fogni sokat és úgy bővíteni a port számot. Pl. az Ericsson EDA eszköze 12 portos, össze lehet fogni egy 24 portos switch-csel 288 portot, vagy egy 8 portos switch-csel 96-ot. De egy szerver szekrénybe belefér 4 db 288 portos cucc az 1152. lásd: [link]

    De vannak más eszközök, a régebbi DSLAM-oknál még nem volt szempont ez a moduláris bővíthetőség így ott egy nagy szekrény méretű cuccok voltak akár 1-2 ezer porttal.Mondjuk egy ilyen Alcatel DSLAM [link]

    Igazából a DSLAM már jó ideje kezd kikopni, mert egyre inkább olyan multi service platformokat terveznek amikbe nem csak ADSL kártyákat lehet beletolni, hanem sokmindent, VDSL2-t, POTS-ot, Ethernet kártyát akár UTP-s akár optikait, PON-t. Szóval ez egyre inkább kezd elmenni egy multifunciós eszköz irányába.

    Hogy hol helyezi el a szolgálató az eszközt az rajta múlik. Eddig az volt a jellemző hogy a telefonközpontok egyik helységében rakták le a jellemzően szekrény méretű több ezer portos mammut cuccokat. Mert a főközpontba sok tízezer előfizető vonala fut össze így oda ideálisak voltak az ilyen nagy eszközök.

    A trendek ma már változnak és a jővő az lesz hogy az előfizetőkhöz egyre közelebb alakítanak ki majd fém szekrényeket és oda pakolják át a kisebb, modulárisabban bővíthető DSLAM-okat. Viszont az ilyen fém szekrényeknél is meg kell oldani a környeti hatások ellene védelmet, a rongálás elleni védelmet. El kell vinni az áramot a szekrényig és az optikai kábelt a gerinccsatlakozáshoz. Meg kell oldani a légkondícionálást hisz a nyári 40-50 fokban is ugyanúgy kell működnie mint a téli -20-ba. A köd van és pára azt is bírnia kell.

    Szerintem nálad ami szekrény van az csak a környéken összefutó rézkábeleket összefogó rendező, ahonnan tovább mennek a kábelek a főközpontba. Később pl. e mellé rakhat le a telecom cég mégegy szekrényt amibe majd az aktív eszközeit rakja és abból a rendezőből köti át az előfizetőket hogy rövidebb réztávolságon nagyobb sebességet lehessen elérni.

    Az már a szolgáltatón múlik majd a jővőben hogy milyen közel jön az előfizetőkkel az optikai végpontjával és a szerver oldali aktív eszközeivel. Minél közelebb annál drágább és időigényesebb a megvalósítás hisz annál több végpontot kell így kialakítani. Viszont minél közelebb jön annál rövidebb lesz a réztávolság így xDSL technológiával annál nagyobb sebesség lesz realizálható hisz az elsősorban a távolságra finnyás.

    Pl. németben a DT-nek fut egy projectje tavaly ősz óta aminek keretében viszonylag közel 600-700 méter távolságra alakítanak ki ilyen végpontokat. Ezt nevezik FTTC(fiber to the curb) fejlesztésnek. A rövid réztávon pedig VDSL2-es eszközöket használnak. Így a rövid réztávon elérhető hogy 50-100 Mbps között letöltési és 10-100 Mbps közötti feltöltési sebesség legyen. Novemberben indult el a német DT Tíhóm szolgáltatása, hasonlóan mint itthon a különbség az hogy ott az IPTV szolgáltatást az új infrastruktúrán adják. Így ott nincs igazán sávszélesség gond az IPTV-vel és akár HD minőségben is nyomulhatnak. A két netcsomag meg 25/5 és 50/10 Mbps-es. Viszont ez még csak 1-2 város egyes részein van kialakítva és jővőre is max 10 német nagyváros kerülhet sorra. A következő fázisban 2009-10-ig meg további 40. Sok tízezer km optikai kábelt kell egy ilyen project során lefektetni és a kíalakítandó új szolgáltatói végpontok száma is 18 ezer fölött van ha jól emléxem.

    Idővel talán majd ilyet nálunk is csinál majd Tíkom, hisz világszerte minden telecom cég ilyen irányba mozdult vagy fog mozdulni hogy az optikai végpontot közelíti a fogyasztóhoz hisz csak így emelhető a sávszélesség nagysága. Az új szolgáltatásokhoz mint pl. az IPTV pedig kell a nagy sávszélesség.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Archild #124 üzenetére

    A feltöltés nem sokat változott az ADSL generációkban, szóval az újabb generációktól sem érdemes csodát várni.

    ADSL-nél 8/0.8 Mbps
    ADSL2-nél 12/1 Mbps
    ADSL2+-nál 24/1 Mbps

    A Tíkom sajtóhírben nem szerepel tömeges modemcsere az ügyfeleknél de az 1 és up to 4 mbps-es csomagoknál nem is lenne sok értelme. Az up to 8-asnál sem élet-halál kérdése, de ott talán meglépheti a szolgáltató hogy ADSL2+os modemet ad és DSLAM oldalon átdugja az előfizetőt egy 2+os portra, már ha épp adott helyszínen van olyan.

    A Huawei modem már állítólag 2+os, az utána következo Askey is és az azt követő D-link 360R is. A Huaweit megelőző D-link 360T meg állítólag firmware cserével 2+ossá tehető. Ha ez így van akkor kvázi a fél millió előfizetőnek úgy 60%-ánál már ilyen modemek vannak.

    Aztán nagy kérdés hogy üzemelnek ezek a modemen 2+os linken. A huaweit anno amikor próbálták a Pantelesek a saját rendszerükhöz nem állt össze csak 8 Mbps-en. Az Askey sem de az sem valami túl stabil darab. A D-link 360R egy erősen lebutított, gyengébb reinkarnációja a T-nek, sokan panaszkodnak is. A T meg nem 2+osnak készült arra ott van a D-link kínálatában a 380T. Egyáltalán nem biztos hogy ezek a modemek gond nélkül muzsikálnának 2+os linken.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Kraptor #143 üzenetére

    Az ott egy 6Mbps-es csomag profileja. De le is írja hogy 6 Mbps-es csomagjva van. A 6 Mbps-es üzleti csomagnak pedig 512kbps-es az uploadja. Szóval ennek semmi köze ahhoz hogy mit bír a modem, azok ott linksebességek. A dialcom is elsőgenerációs ADSL modem. Egy elsőgenerációs ADSL-nek meg max 8/0.8Mbps-et kellen tudnia.

    Az ADSL, ADSL2, ADSL2+ ITU szabvány, nagy eltérés nem lehet hisz az eszközöknek kompatibilisnek kell lenniük.

    Gyártóspecifikus eltérések lehetnek. Egyes eszközgyártók raknak némi pluszt az eszközeikbe, de ez csak homogén eszközpark esetén jön elő. Viszont az meg ritka mert a DSLAM-nál még jellemzően áldoznak a minőségre, a modemek már inkább olcsó kínai cuccok.

    Pl. az Ericsson EDA-nak 28.7 Mbps downstreamje, és 1.5 Mbps az upstreamje, Annex M mellett meg 3.4 Mbps. Ez ADSL2+os eszköz ami szabvány szerint 24/1 Mbps-es. A Tíkomnak ilyen cuccai vannak DSLAM oldalon, viszont modemben nem ad Ericsson Home Gateway-t mert sokkal drágábbak mint olcsó kínai tucat modemek.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz CocooN-z #173 üzenetére

    Amit te nézel az a linksebesség, a vonal valós sebessége. Amit a letöltés vezérlődben látsz nettó sebbesség pedig a csomagsebességedhez van közelebb. Mivel az ADSL-nél igen magas az overhead ezért a nettó sebesség úgy ~87%-a a linksebesség.

    Az ADSL maximum sebessége 8/0.8Mbps. És ez nem nettó sebesség hanem linksebesség. Ennyit lehet maximum a modemben profile beállítani. Ebből ami nettó marad az max 7Mbps/768kbps ha hozza a vonal a maximumot.

    Az up to sebességeknél amik ez után már lesznek a linksebességet fogja tükrözni a csomag sebessége, nem pedig a nettó sebesség értéket mint eddig. Sőt az up to jellege miatt még az sem biztos hogy annak közelében lesz mert ha a vonal csak 5 mbps-et tud akkor 5 Mbps-tel fog menni, hiába van neked up to 8 Mbps-es csomagod.

    7 Mbps feletti nettó sebességet csak ADSL2 vagy ADSL2+os eszköz kombinációval lehet elérni és jó vonallal ami bírja is.

    Külfölfön még egy bevett marketing trükk és ez már évekkel ez előtt is használták hogy up to 8/1 mbps-esnek hírdetik a csomagot. Persze ha ADSL a fizikai kapcsolat akkor ebből a legjobb esetben is csak max 7Mbps/768kbps fog összejönni. persze csak annál aki közel lakik a központhoz és jó a vonala. Aki nem ilyen szerencsés annál lehet csak maximum 512kbps-es kapcsolat lesz. Nálunk lesznek kisebb csomagok is így vissza lehet majd sorolni a vonal tényleges sebességétől függően.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz villamos #178 üzenetére

    Miért nem szerződsz új csomagra, a helyett hogy hagyod hogy az évekkel ez előtt megkötött régi csomagod menjen tovább listaáron. Pl. ha áttérnél Tíonlány prémium csomagra ott 7900 az 1 mbps. De mehetsz akár más szolgáltatóhoz is kiesésmente szolgáltató váltással, van ahol még ennél is olcsóbb pl. Tvnetnél 6780. Ha ennyire kényelmes vagy hogy még egy új szerződés megkötése is gondot okoz, akkor fizetheted akár életed végéig is. Csak az furcsa hogy a saját lustaságodat más hibájának rovod fel.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz SP!T #194 üzenetére

    2 éve is amikor Tíkom emelt, fáziskéséssel Tíkábelt is utána húzták. Ha megnézed most is ugyanazokat a csomagokat lehet kapni kábelnetben mint ADSL-ben, ugyanazok a sebességek és az árak is.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Dictator^ #204 üzenetére

    Az ősszel emelte meg UPC a Monortel ADSL sebességét is. Nem vagy te kicsit mohó? :D Majd ha a UPC emel akkor majd talán újra emelik Monortelnél is mint az ősszel és Tíkom emelésre reagálva erre jó esély van.

    Mellesleg másik topicban már írtam nem is oly rég:

    Öt JPE telecom szolgáltató van Mo-on. MT, Invitel, Hungarotel, Emitel, Monortel. Ezekből az Emitel MT tulajdon de a többi független tulajdonossal rendelkező cég.

    Itt meg tudod nézni a területi eloszlást: [link]

    Emelni az MT területén fogja a Tíkom. A többi szolgáltató majd talán később fogja a saját területén, a korábbi MT emelések után is fáziskéséssel megtették. A körzetszám alapján elég világos te hova tartozol.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Dictator^ #206 üzenetére

    Nem a Tíkom jött be Monortel területre hanem a Tíonlány. A Tíonlány ISP aki nagykerben megveszi az ADSL-t Monorteltől és viszontértékesíti, ugyanúgy ahogy az ISP-k is teszik Tíkom területen. Épp ezért Monortel területen Tíonlánynak ugyanolyan sebességű csomagjai vannak mint neked Monorteltől, ha Monortel emel Tíonlány csomagok is a szerint fognak nőni.

    Pont ugyanez történik most Tíkom területen a Tíkom az alaphálózati szolgáltató emel így minden viszontértékesítő kiskereskedelmi partnerénél is ugyanezek a sebességek lesznek, az egyik ilyen viszontértékesítő a 22-ből a Tíonlány.

    A Tíonlány mind az 5 JPE telco területén kínál ADSL-t, mert szerződése van mint az 5 nagykereskedelmi ADSL szolgáltatóval. Természetesen mind az 5 területen olyan ADSL-t viszontértékesít amilyet a helyi nagykereskedelmi ADSL szolgáltatók kínálnak. Ha ezen nagyker szolgáltatók közül valamelyik sebességet emel - mint most a Tíkom - akkor csak azon a területen a Tíonlány csomagja is a szerint változni fog.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rick4 #207 üzenetére

    Hol emlegetnek? Nyomj már egy linket. Én tegnap ránéztem az oldalra de semmi ADSL témát nem véltem felfedezni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rick4 #210 üzenetére

    Ezzel nem értem mi a gondod hogy a Tíonlány oldalán együtt szerepel. Írtam is hogy eddig is azonos csomagnevek voltak, azonos sebességen és azonos áron mind ADSL, mind kábelnet csomagokra. Ezt anno még jó 2 éve alakította így ki Tíonlány és a 2005 tavaszi ADSL emelés után is tartotta. Viszont kábelnetnél csak akkod kaptad meg az ingyen emelést ha elfogadtad az új ÁSZF-et amiben bevezették a fair user policy-t. Ha ezt nem tetted akkor nem változott a sebességed, de nem volt FUP.

    Az ADSL-nél az alaphálózati szolgáltató a Tíkom aki most emel, kábelnél a Tíkábel és a közös pont az internetszolgáltató a Tíonlány.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #224 üzenetére

    Én nem hallottam ilyenekről, fórumokban sem olvastam, nem pont az ellenkezőjét. A legutóbbi duplázás után is sokan voltak akiknél már nem bírta az emelést a vonal, itt sok esetben visszarakták a sebességet a korábbi szintre. De ettől senki nem került át automatikusan az olcsóbb csomagba. Magának az előfizetőnek kellett reklamálnia és egyedi elbírálás alapján a szolgáltató jóhiszeműsége alapján visszamigrálhattak. Ilyen esetről viszont 1-2-ről olvastam az is mind Tíonlányos volt, más szolgáltatóknak azt mondták várd ki a hűség végét és utána válts kisebb csomagra ha nem bírja a vonalad.

    Ha nagyobb csomagot rendelsz pl. eddig 1mbps volt de 3mbps-re lépsz és a megrendelés után kiderül mégsem bírja, ott sincs visszaugrási lehetőség. Max reklamáció után egyedi elbírálás alapján ha jó kedvükben vannak. Ha nem akkor vársz a hűség végéig és visszalépsz.

    Gondolj bele miért van ez. Az ISP nagykerben megrendeli a Tíkomtól a vonalat ő is köt hűségszerződést. Ha te odamész az ISP-hez reklamálni akkor ha ő felmondja a nagyobb csomagot a Tíkom felé, neki is ki kell fizetnie az idő előtti felmondásból eredő kötbért. Ha ezt nem terheli rá az userre hanem vesz neki új kisebb csomagot akkor az neki mind veszteség lesz és annyit nem ér meg egy ügyfél. Ha pedig nem bírja a vonal a maxot attól még a szerződés szerinti garantált minimumon belül van így nehéz mi alapján reklamálni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz korcsi #230 üzenetére

    G.992.5 az ADSL2+, de az IPTV esetén alapban 2+os DSLAM portra raknak, a home gateway amit kapsz szintén 2+os modemmel rendelkezik. Sőt én a Speedtouch leírásban láttam egy up to 3mbps-et is uploadra, viszont konkrétan nem szerepel a PDF-ben az Annex M támogatása pedig minden felsorolnak ami elég kétértelmű. De mondjuk tök mindegy mert az Annex M-et úgysem fogja támogatni a Tíkom, a MARUO-ban is ez külön ki van emelve.

    Gondolom az lesz hogy a vonalad minőségi paraméteritől függően kapsz majd egy linksebességet és meg fog szűnni az eddigi külön dedikált sávszél IPTV-nek és netnek. Ha a linksebesség 15 Mbps vagy fölötti lesz akkor el fog férni egymás mellett az IPTV meg a net úgy hogy nem csúsznak egymásba. De ha kevesebb lesz akkor a TV el fog enni a netsebességből. Gondolom az a kritérium ez után is megmarad hogy 8mbps linksebesség alatt bele sem vágnak a bekötésbe. Így ha csak ezt a minimumot tudja a vonalad 2mbps netsebességed akkor is legalább lesz TV mellett, de ha kikapcsolod a TV-t a netsebesség felmehet akár 7Mbps-ig is.

    Annak nem látom értelmét hogy továbbra is ragaszkodjanak a dedikált sebességhez. Gondolj bele akkor 15 Mbps-es minimum linksebességhez kellene kötni 8Mbps-es netcsomag esetén az IPTV bekötését. Így is elég korlátozott az IPTV beköthetősége a minimális 8 Mbps-es linksebesség miatt, ha ezt még magasabbra emelnék még kevesebb előfizetőnél lehetne megvalósítani a bekötést. Így is az IPTV terjedésének a legnagyobb gátja a szűk szolgáltatási terület, ha ezt most még tovább szűkítenék csak magával cseszne ki a cég. Ráadásul az eddig bökött ügyfeleknél is lennének olyanok akik kívül esnének az új szigorúbb linksebesség minimum, velük mi lenne? Kikötnék őket?

    És gondolj bele ez még csak 1 STB-re generált minimum, és azon potenciális jobb keresetű nagyvárosi emberek akik IPTV-nél a célközönség lenne otthon jellemzően nem egy hanem kettő vagy akár több készülékkel is rendelkeznek. Ha ezt mind dedikáltan akarod biztosítani a vége az lesz hogy csak az kössön be IPTV-t aki a telefonközponttal szomszédos utcában lakik a többiek meg nyugodtan elfelejthetik.

    A szolgáltató célja viszont pont az lenne hogy minél szélessebb réteg számára legyen elérhető a szolgáltatása, hisz minél szélesebb a kör, annál több lehet a potenciális vásárló, annál nagyobb bevételt tud realizálni. Épp ezért a sebesség emelés az IPTV-nek nem igazán jött jól, az eddigi dedikált sávsélességet tuti hogy a jővőben be kell áldozni. Mellesleg ez külföldön is így van.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz noir66 #301 üzenetére

    Látszik hogy nem érted a dolgok működését, ezért nem helyénvaló az állításod.

    A Tíkom mérés jó volt de az ISP felé gond volt, erre kijelented a Tíkom mérő a rossz és az hazudik. A Tíkom mérőt pont azért találták ki hogy csak az ADSL hálózatot mérje ISP-hez kapcsolódástól függetlenül. Ha az jó akkor a Tíkom ADSL hálózaton belül nincs gond, hanem másfelé kell keresni.

    Tudod ha a Tíkom hálózata valóban rossz lett volna nálad, akkor szerződhettél volna a 22 kiskereskedelmi partnere közül bármelyikkel mindnél ugyanazt tapasztaltad volna. Mivel fizikai hálózatból csak egy van, az pedig a Tíkomé. Ha az hibás akkor tök mindegy te milyen loginnel jelentkezel fel egyikkel sem fog rendesen menni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz ksasa #307 üzenetére

    Szerinted az eredeti sajtóhír ezen mondatában mi nem elég konkrét: ''Ügyfelei számára, az ADSL sebesség növelését a Magyar Telekom 2007. január közepén kezdi meg''? Vajon a januárnak hány közepe van? ;)

  • shabbarulez

    őstag

    válasz dchard #319 üzenetére

    Feltöltésre 512 kbps linksebességed lesz, a nettóban úgy ~440 kbps. Mivel eddig 3 Mbps-es neted volt aminek a feltöltése linksebessége 448 kbps, túl nagy emelkedéssel ne számolj, max 15% többlettel.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Dictator^ #339 üzenetére

    A monortel csomagjai megegyeznek a UPC tavaly ősszel emelt csomagjaival. A UPC legtöbb ügyfele Tíkom területen vagy így ők annak ellenére hogy nemrég emeltek nagy valószínűséggel most is reagálni fognak. Ha nőnek UPC csomagok, őszhöz hasonlóan azzal azonosak lesznek Monortel ADSL csomagok is. Akkor pedig monortel területen Tíonlánytól is azt fogod kapni. Szóval szerintem fog ott is emelkedni idővel a sebesség.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Dictator^ #342 üzenetére

    Szerintem UPC-nek hasonló csomagjai lesznek mint a mostani osztrák UPC-nek. [link] Én már az őszi emelés előtt is ezt vártam, de a mostani Tíkom emelés egyre inkább ebbe az irányba tereli a céget. Gondolom a Monortel csomagok továbbra is meg fognak egyezni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shev7 #401 üzenetére

    Majd tavasszal, ha a sávszél emelésen már túl lesznek. De hogy milyen feltételekkel lesz az még talány, max a tíokosok tudhatják.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz D@ni88 #552 üzenetére

    Biztos hogy nem random, max kívülálló számára tűnik véletlenszerűnek. Egy előfizetői adatbázis annyi féle attributum szerint le lehet rendezni. Pl. név, előfizetőszám, szerződés dátuma, személyi igazolvány szám, anyja neve, meg hasonlók amilyen adatokat felvettek a szerződés megkötésekor.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz D@ni88 #554 üzenetére

    Ha nézegeted különböző szolgáltatók topiacjait, egyes fórumokon akkor szinte mindnél találsz már olyan beírást hogy volt emelés. Tíonlányosból biztos többet fogsz találni mivel ott úgy egy nagyságrenddel több ügyfél van mint a kisebb szolgáltatóknál.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz en. #606 üzenetére

    A Pantel ugyanezen a kábelen(a Tíkom kábelén) működik így aztán az sem lesz ennél gyorsabb. Maximum az ADSL2 hatékonyabb jelkódolása miatt egy kicsivel több lesz, de max 6-7Mbps-nél több linksebességre az sem lesz képes. Ez a 24Max csomag legalsó határérte de inkább alatti.

    Ha meglesz a 7Mbps linksebességed akkor a 24Max legkisebb 6Mbps-es határértékénél nagyobb sebességed aligha lesz. Ha még ennyi linksebességed sem lesz akkor átraknak az egyes kisebb csomagba. Ami most 4Mbps-es, de rövidesen úgyis felemelik 8-ra és akkor szerintem a 24Max alja is föntebb fog csúszni

  • shabbarulez

    őstag

    válasz K6000 #655 üzenetére

    Feleslegesen méregetsz, Tínél zavar van a zerőben. [link]

    Egy test accountos eredmény ilyenkor mit produkál? Az elméletileg Tíkom hálózaton belül marad és most úgy tűnik Tíonlány van letérdelve. Adatpark felé is gáz van Tíonlánnyal mert Origo is alig megyeget.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz K6000 #661 üzenetére

    Semmi nem lesz. Az IPTV multicast működik, így nem eszik sok sávszélt. Tök mindegy hogy ezren nézik vagy a fél ország. Az 50 csatorna 2.5 Mbps/streammel számolva úgy 125 Mbps multicast adatfolyam. Ott ahol legalább gigabites link megy ez nem igazán okoz problémát.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz K6000 #658 üzenetére

    Nem hiszem hogy itt a tartalékokkal volt gond, inkább többszörös eszköz lehalás lehetett Adatparkban. Talán hasonló áram probléma lehetett mint ami Interware szervertermében volt anno, ott úgy emléxem leállt a tartalék áram ellátással együtt minden. A technika ördöge sosem alszik.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz erdoke #659 üzenetére

    Nagyon nem lett semmi, péntek felé már közelítette a peak a 10 Gbps, de beaktiváltak Interware felé egy privát peeringet és az máris lecsökkentette 3 Gbps-kel. A mai kiesésből az is látszik ISZEE felé is lenne egy 2.5-3Gbps körüli privát peering lehetőség. De akár egy újabb 10 Gbps-es port bérletre is megvan a lehetőség. Szóval nagyon nem okozna gondot az ha elérik a 10 Gbps-et.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz kavboy #692 üzenetére

    A hytas területes miniDSLAM-os ADSL-ről az lehet tudni amit eddig is. Tavaly tavasszal volt egy pilot projectje Tíkomnak XIII és XIV. kerület egyes részein ahol normális gerinckapcsolódást alakított ki egyes címeken lévő miniDSLAM-okig. Erről fel is kerül egy lista: [link] Ezeken a címeken biztos nem okoz gondot a nagysebességű csomagok bevezetése mert elégséges a gerinc felé az uplink kapacitást.

    Viszont a többi Hytasos vagy egyes kistelepülési miniDSLAM megoldásoknál ez közel sem mondható el. Ott ahol 2/4/8 Mbps-es ''gerincen'' lógnak az előfizetők ott nem igazán lehet nagysebességű csomagokat kialakítani. Épp ezért szerintem ezeken a területeken nem igazán lesz érdemi hatása a mostani emelésnek. De ez előre tudható volt, talán már volt is szó erről a topicban valamikor az elején.

    Nálunk is ilyen általam csak tákoltnak hívott ADSL van a III. kerületben. Sosem tekintettem igazi alternatívának a szűkös uplink megvalósítása miatt. Talán majd ha a Tíkom hajlandó lesz arra hogy az összes Hytasos miniDSLAM-jánál rendes gerinc kapcsolódást építsen ki, modern technológiát képviselő EDA eszközökkel megtámogatva akkortól már lehet teljes értékű ADSL alternatíváról beszélni. De addig a Hytasos ADSL megoldásuk nem más mint egy kis sebességre alkalmas, de időben korlátlan, modemes internetet kiváltó szélessávú alternatíva. Modem pótlónak jó, de nem igazán teljes értékű szélessávú alternatíva.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz zsborbas #701 üzenetére

    A siemens az egyedüli ami más DSLAM beállításokkal megy ezért nem ''csere szabatos''. A többi modem már szabadon cserélgethető. Ha egy D-linkre cseréled akkor hívd fel Tíkomot és mond meg hogy neked Siemens modemed van és most D-linkre szeretnéd cserélni és állítsák át a DSLAM portot ennek megfelelően. Ha szerencséd van pár óra alatt megcsinálni és onnantól a D-link is menni fog. Viszont utána már lehet hogy a Siemens nem fog menni, ha visszarakod és azzal már nem fognak újra foglalkozni veled. Szóval ez egy egyirányú út, ha már átváltod olyanon is kell maradnod.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz zsborbas #703 üzenetére

    Az egy elég régi modem még anno 2001-2002 körül osztogatták, persze attól még tudja az ADSL szabványt, szóval ebből hátrányod nem származik. De azért úgy tűnik az újabb példányok jobban tolerálják a vonali zajokat és kevéssel magasabb értékeket is tudnak produkálni, persze csodát azoktól sem szabad várni. A D-link 360R amit Tíkom most ad elméletileg már ADSL2+ modem, bár nem tartják a legjobbnak, bármelyik Típontban lehet ilyen szereld magad egységcsomagot vennit talán 6900-ért . A D-link 360T amit még az Askey és a Huawei modemek előtt osztogattak, firmware firssítéssel 2+ossá tehetők és azok állítólag elég stabilak tudnak lenni, persze ott is hallani kivételről. Az utódja a 380T viszont már papíron is ADSL2+os modem és eddig úgy tűnik az eddig a legstabilabb, viszont ez drágább 12-15 ezer körül vesztegetik. Dchard tesztelgette a vonalán a különböző modemet, itt olvashatsz róla összehasonlítást. [link] A Siemes az előbb leírt inkompatibilítás miatt nincs közte, mivel azt nem lehet életre kelteni csak ha a Tíkom beállítja a túloldalon amit kell.

    Csodát szerintem a D-link sem fog tenni, de tippre valamivel gyorsabb lesz de max 1-1.5mbps-nél több aligha lesz, talán még annyi sem. Próba cseresznye. Ha van telefon akkor ajánlatos megnézni helyes-e a bekötés a szűrőbe, mert a rosszul bekötött telefon zajt csinál ami lecsökkenti a sebességet.

Új hozzászólás Aktív témák