Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    A legelső grafikon amit mutatsz, az a fajta, amit én híradó grafikonnak (híradó diagramnak) nevezek. Azért híradó grafikon, mert célja a szemlélő átverése: a függőleges tengely 30-ról indul, így az oszlop magasságok aránya becsapós. Na szóval szerintem ez nagyon de nagyon rossz gyakorlat (eltekintve persze termék marketing szempontokból)... hiszen a grafikon célja épp a vizuális szemléltetés.

    Egyébként ezek nem inkább diagrammok, mint grafikonok?

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz ollie #4 üzenetére

    "Szerintem az általam bemutatott példák pont nem félrevezetőek"

    Ezt most komolyan nem értem, hogy szerinted miért nem azok. Tehát pl. konkrétan, van egy 40,1-et és 63,8-at ábrázoló oszlop, és a az előbbinél az utóbbi több mint 3x akkorának látszik. Persze rá vannak írva a számok, de ha csak a számokat kell nézni, akkor lehetne simán egy táblázat is. A grafikon célja a táblázattal szemben pont az, hogy szemléltesse az értékek viszonyát egymáshoz, mert számokat olvasva ez nem megy (mindenkinek) olyan jól. Tehát ha pont ez nem működik, a vizuális arányok, akkor minek a grafikon? (És fogadok sokan csak az oszlopok magasságát is nézik, és nem tűnik fel nekik, hogy ez bizony nem 0-tól indult... szóval nem csak felesleges, de megtévesztő is lehet.)

    Valaki mondta, hogy de mi van, ha ilyenek a különbségek, hogy 1000 meg 1010... hát akkor felesleges grafikonon ábrázolni, hiszen az érékékek kb. azonosak, de ha mégis ezt tennénk, akkor pont hogy helyesen megmutatná a grafikon, hogy itt bizony lényeges különbség nincs. (Kivéve olyan területen, ahol nem az értékek hányadosa számít, de a legtöbb dolog ezen a területen olyan, így pl. a példának használt FPS is.)

Új hozzászólás Aktív témák